Shows to Watch for May 16-22, 2014

ROCK

friday

  • ERIC LINDELL: Mud and Water
  • THE ROEBUCKS: Red Star
  • MERIWETHER/AMERICAN FANS/ASK THE THOMAS BROS.: Varsity Theatre

saturday

  • WE ARE SCIENTISTS: Spanish Moon

MIKE DILLON BAND: Chelsea’s Café

sUNDAY

  • CHEE WEEZ: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 8 p.m.)

tuesday

  • THEORY OF A DEAD MAN/ADELITAS WAY/REDLIGHT KING: Varsity Theatre

wednesday

BLUES/R&B

friday

  • MIKE FOSTER PROJECT: Chelsea’s Café
  • OMT: Charcoal Lounge (9 p.m.)
  • WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)

saturday

  • KOOL AND THE GANG: L’Auberge Casino (8 p.m.)
  • ANTHONY HAMILTON: Felton G. Clark Activity Center, Southern University (7:30 p.m.)
  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)
  • ELVIN KILLERBEE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • THE ROCK-O-LAS: The Blues Room (9 p.m.)

suNday

  • JOHN GRAY AND FUNKIN’ WITH FRENDS/DJ MARQUIS: North Boulevard Town Square (2 p.m.)
  • OMT: Charcoal Lounge (7 p.m.)
  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)

THURSDAY

  • GARRETT ANTHONY: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

Friday

  • BLU ROUGE: Ahuuas Mexican Restaurant (7 p.m.)
  • BAG OF DONUTS: Live After Five (North Boulevard Town Square, 5 p.m.)
  • RHODES, DECKER AND HUBBARD: On the Half Shell (7 p.m.)
  • RON ST. PIERRE: Bacchus Bistro and Bar
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St.)
  • SHOT TIME: Lava Cantina (9 p.m.)
  • CARBON COPY: Superior Grill (6:30 p.m.)

saturday

  • LONGNECK SOCIETY: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Daiquiri Diner (New Roads)
  • KRIS BLANCHARD: Bacchus Bistro and Bar
  • MAGNOLIA: Lava Cantina (9 p.m.)
  • MOTORVATED: Backstreet Lounge (9 p.m.)

Sunday

  • LA. 1: Fred’s on the River (Port Vincent, 7 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

GARY BELLO AND FRIENDS: Morley Marina (Brusly, 5 p.m.)

TUESDAY

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

thursday

  • SIMPLE INTEREST: Perkins Rowe (6 p.m.)
  • HENRY TURNER JR. AND FLAVOR AND OTHERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St.)
  • UNITED WE JAM: Lava Cantina (9 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

Friday

  • JIM LAUDERDALE/PETER COOPER: Manship Theatre
  • JUSTIN MCCOY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)
  • KEVIN AND DENNIS: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

saturday

  • JUSTIN MCCOY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Sunday

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

Wednesday

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bin 77 (7 p.m.)

thursday

  • CAM PYLE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

TOBY TOMPLAY: SPANKY’S DAIQUIRIS (PRAIRIEVILLE, 9 P.M.)

JAZZ

sunday

  • NICK ABRAHAM: Lava Cantina (11 a.m.)

THURSDAY

  • NICK ABRAHAM QUINTET: Hotel Indigo (7 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

MONDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • GEAUX DJ: L’Auberge Casino (6 p.m.)

Friday

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

TUESDAY

  • PAUL AND ANN KARAOKE: Spiker’s (Clinton)

OUTLYING

Friday

  • KIRK HOLDER: The Grapevine (Donaldsonville, 6:30 p.m.)

saturday

  • DANNY HARRELL AND NASHVILLE EDITION: Suma Crossing Theatre (Satsuma, 7 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • POT LUCK STRING BAND/LOST IN THE HOLLER/HANALENA/DAPPER DANDIES: Abita Springs Opry (Abita Springs Town Hall, 22161 Level St., 7 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • WARREN STORM, WILLIE TEE AND CYPRESS: Music and Market (Opelousas, 6 p.m.)

saturday

  • RAYO BROTHERS: Artmosphere (9 p.m.)
  • JO JO REED: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

SUNDAY

  • CHUBBY CARRIER AND THE BAYOU SWAMP BAND: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

monday

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

TUESDAY

  • LOS LOBOS/RODDIE ROMERO: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)

WEDNESDAY

  • LOS LOBOS/RODDIE ROMERO: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)

THURSDAY

  • LOS LOBOS/RODDIE ROMERO: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • MID-CITY BAYOU BOOGALOO WITH BIG FREEDIA, NIGEL HALL AND THE CONGREGATION, KING JAMES AND THE SPECIAL MEN AND OTHERS: Bayou St. John (5 p.m.)
  • DEACON JOHN: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CHELSEA HANDLER: Mahalia Jackson Theater
  • SHARON MARTIN: Bombay Club (9:30 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • PYMP: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Old U.S. Mint (8 p.m.)
  • TOM, ROSE AND THE STRINGALONG BAND/THE BLOOMIN’ ONIONS: Columbia Street, Covington (6 p.m.)
  • INSTRUMENT REPAIR INITIATIVE BENEFIT CONCERT WITH PAUL SANCHEZ AND MINIMUM RAGE, SOCIAL SET, TANK AND THE BANGAS AND SWEET CRUDE: Tipitina’s (9 p.m.)
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS (6 P.M.)/SOUL REBELS (10 P.M.): d.b.a.

MARK BRAUD AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • FIREBUG: One Eyed Jacks
  • BRASS-A-HOLICS: Blue Nile (10 p.m.)
  • LEOPOLD AND HIS FICTION: Siberia
  • LUCAS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: Litte Gem Saloon (8 p.m.)
  • RA RA RACKET: Little Gem Saloon (10:30 p.m.)
  • THE BOOGIE MEN: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • VIVAZ: Historic New Orleans Collection courtyard (6 p.m.)
  • BUSTOUT BURLESQUE: House of Blues (7:30 p.m. and 10 p.m.)

saturday

  • MID-CITY BAYOU BOOGALOO WITH ERIC LINDELL, SWEET CRUDE, TANK AND THE BANGAS AND OTHERS: Bayou St. John (11 a.m.)
  • SHANNON POWELL (8 P.M.)/NEW ORLEANS SWAMP DONKEYS (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • SASHA MASAKOWSKI: Bombay Club (9:30 p.m.)

LIONEL FERBOS AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • FANGTASIA FEATURING 69 CATS AND CLOCKWORK ELVIS: One Eyed Jacks
  • ZMR MUSIC AWARDS CONCERT: Joy Theater (7:30 p.m.)
  • OZMATLI/SOUL REBELS: Tipitina’s (10 p.m.)

LOUIS CAPPI AND BELL NOVA JAZZ QUARTET: Sbisa’s Café (1011 Decatur St.)

  • MRZ CROWLEY: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • COREY HENRY’S TREME FUNKTET: Blue Nile (10 p.m.)
  • JACQUI NAYLOR QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JAZZ FEST (2 P.M.)/LYNN DRURY (9 P.M.): d.b.a.
  • LEROY JONES QUARTET: Hermes Bar (Antoine’s Restaurant, 9:30 p.m.)
  • JOHN BOUTTE (8 P.M.)/KATEY RED (11 P.M.): d.b.a.
  • KID MERV (7 P.M.)/LATIN DANCE NIGHT (10 P.M.): Little Gem Saloon

VINCE VANCE: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

Sunday

  • MID-CITY BAYOU BOOGALOO WITH ROSIE LEDET AND THE ZYDECO PLAYBOYUS, MIKE DILLON BAND, CARDINAL SONS AND OTHERS: Bayou St. John (11 a.m.)
  • GERMAINE BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • BERT WILLS AND CLINT BOYD (4 P.M.)/RON HOTSTREAM AND THE MID-CITY DRIFTERS (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • SPENCER BOHREN DESOTO STREET GUITAR WORKSHOP AFTER-PARTY: Buffa’s (1001 Esplanade Ave., 5:30 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues
  • YOUTH MUSIC WORKSHOP WITH THE JOHNNY VIDACOVICH TRIO: Tipitina’s (1 p.m.)
  • CAJUN FAIS DO-DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)
  • MICHAEL FEINBERG QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MIKE DILLON: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/RANCHO DE LA LUNATICS AND DINOLA (10 P.M.): d.b.a.
  • TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)

LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • VIPER MAD TRIO: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • TANGO DANCING WITH ORQUESTA FLEUR: Little Gem Saloon (10:30 p.m.)

Monday

  • LUCINDA WILLIAMS/KENNETH BRIAN BAND: House of Blues
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING (7 P.M.)/GLEN DAVID ANDREWS (10 P.M.): d.b.a.
  • MONTY BANKS: Bombay Club (7 p.m.)

Tuesday

  • JASEN WEAVER: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

NOCCA JAZZ ENSEMBLE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

LUCUS DAVENPORT: Bombay Club (7 p.m.)

truckfighTers/ossacrux: One Eyed Jacks

  • CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • LUCINDA WILLIAMS/KENNETH BRIAN BAND: House of Blues

Wednesday

  • DANA ABBOTT (5 P.M.)/NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

DELFEAYO MARSALIS UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • THE TIN MEN (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (10 P.M.): d.b.a.
  • MONTY BANKS: Bombay Club (7 p.m.)

LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • DAVE JORDAN AND THE NIA/JACOB LANDRY AND THE RIGHT LANE BANDITS: Lafayette Square (5 p.m.)
  • JOSHUA PAXTON: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: Little Gem Saloon (8 p.m.)

CLOCKWORK ELVIS: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

Thursday

  • ROBIN BARNES: Hotel Monteleone (Royal Street Entrance, 4:30 p.m.)
  • THE MUMBLES (5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

BERT WILLS AND CLINT BOYD: Banks Street Bar and Grill (9:30 p.m.)

GEOFF CLAPP QUINTET WITH WES ANDERSON: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • HELEN GILLET: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • JON CLEARY (7 P.M.)/JUNIOR LEAGUE (10 P.M.): d.b.a.
  • TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)

TIM LAUGHLIN AND THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

  • ANDRE BOHREN: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • WAYNE SINGLETON AND SAME OL’ 2 STEP: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • BONERAMA/NAWLINS JOHNNYS: Armstrong Park (5 p.m.)
  • JENNA MCSWAIN: House of Blues (7 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.