Shows to Watch for March 14-20, 2014

ROCK

friday

  • MINOS THE SAINT: Spanish Moon

monday

  • VERTICAL SCRATCHERS/SAINT RICH: Spanish Moon

tuesday

  • SOMO: Varsity Theatre

wednesday

  • THE WHISKEY GENTRY: Mud and Water

thursday

  • JOHN SINCLAIR AND CARLO DITTA/THE RAKERS: Henry Turner Jr.’s Listening Room (2733 North St., 9 p.m.)
  • 484 SOUTH BAND: Lava Cantina

BLUES/R&B

friday

  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)
  • ROCK-O-LAS: The Blues Room (9 p.m.)

saturday

  • OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)
  • ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)

sunday

  • HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (6 p.m.)

monday

  • THE ROCK-O-LAS: The Blues Room (5 p.m.)

wednesday

  • SUNDANZE AND FRIENDS: Our Place (Central)

VARIETY

Friday

  • CARBON COPY: Portico’s (8 p.m.)
  • RACHAEL HALLACK BAND: Churchill’s (9 p.m.)

saturday

  • ST. PATRICK’S DAY BASH FEATURING THE MICHAEL FOSTER PROJECT, THE CHRIS LEBLANC BAND, THE RUSTY YATES BAND AND HAZY RAY: Galatoire’s Bistro (noon)
  • GROOVE FACTORY: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • THE DI3: Churchill’s (9 p.m.)
  • BIG DADDY T: On the Half Shell (6:30)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Raxx (Erwinville)

Sunday

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

Tuesday

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

wednesday

  • RUSTY YATES: Churchill’s (9 p.m.)

thursday

  • KIRK HOLDER: Perkins Rowe (6 p.m.)
  • CHRIS GUILOT: Churchill’s (9 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

Friday

  • WILLIE SUGARCAPPS/SARA JEAN: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd.)
  • JIM BULLION: Southpaws Daiquiris (5 p.m.)
  • KIRK HOLDER: Bacchus Bistro (8 p.m.)
  • DEBBIE AND BLAYNE: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

saturday

  • KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • RUSTY YATES: Churchill’s (9 p.m.)

Sunday

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 6:30 p.m.)

monday

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Wednesday

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

thursday

  • SONGWRITERS NIGHT WITH LYNN ANSELMO, KEVIN JOHNSON, AMELIA TRITICO, DALE HARRIS, SAM & KATIE AND DIANE ACOSTA: Chelsea’s Café (7:30 p.m.)
  • JOEL COOPER: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • CHARLSTON BOURGEOIS: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

saturday

  • DUSTIN LYNCH: Texas Club

JAZZ

sunday

  • BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s (11 a.m.)
  • CHRISTIEN BOLD AND CHICKEN AND WAFFLES QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)

DANCE

friday

  • EONGLOW PAINT PARTY: Varsity Theatre
  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

saturday

  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

sunday

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

monday

  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

tuesday

  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

thursday

  • TEDDY’S RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

Friday

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

OUTLYING

friday

  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • CHUBBY CARRIER AND BAYOU SWAMP: Paragon Casino (Marksville)

saturday

  • SMOKEBOX REVIVAL: Pier 22 (Springfield, 9 p.m.)
  • CHUBBY CARRIER AND BAYOU SWAMP: Paragon Casino (Marksville)
  • ABITA SPRINGS OPRY WITH THE STEVE ANDERSON GROUP/DRISKILL MOUNTAIN BOYS/THE LONG TIME GONERS/WAYLON THIBODEAUX: Abita Springs Town Hall (22161 Level St., 7 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Spring Street Festival and Classic Car Show (New Roads, 9 a.m.)
  • DANNY HARRELL AND THE NASHVILLE EDITION BAND: Suma Crossing Theatre (Satsuma, matinee at 6:40 p.m. and main show 7 p.m.)

LAFAYETTE AREA

friday

  • LEROY THOMAS AND THE ZYDECO ROAD RUNNERS: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • LES FRERES MICHOT: Parc Sans Souci (Polk and Congress streets, 1 p.m.)

saturday

  • SHERYL CORMIER AND CAJUN SOUNDS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

sunday

  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE (7 P.M.)/TERRY AND THE ZYDECO BAD BOYS (5:15 P.M.)/WAYNE AND SAME OL’ 2 STEP (3:30 P.M.)/JEFFERY BROUSSARD AND THE CREOLE COWBOYS (1:45 P.M.)/RUSTY METOYER AND THE ZYDECO KRUSH (NOON): Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

monday

  • LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restautant (7 p.m.)

wednesday

  • TROY RICHARD AND FRIENDS: Café Vermilionville (6 p.m.)

thursday

  • LA RECOLTE BAND: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • MARK BRAUD AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Café
  • THE PRESHALL BRASS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • MAINLINE: The Blue Nile (10 p.m.)

strange roux: Blue Nile Balcony Room (9 p.m.)

  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS: Historic New Orleans Collection courtyard (533 Royal St., 6 p.m.)
  • BUSTOUT BURLESQUE: House of Blues
  • IRVIN MAYFIELD AND THE NEW ORLEANS JAZZ ORCHESTRA: New Orleans City Council Chambers (1300 Perdido St. 11:30 A.M.)
  • SOUTHERN SYNCOPATERS: Preservation Hall (6 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON/MARCH STONE BAND: Tipitina’s (10 p.m.)

monty banks (6 p.m.)/nola jazz vipers (9:30 P.M.): The Bombay Club

  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • LINNZI ZAORSKI (6 P.M.)/HONEY ISLAND SWAMP BAND (10 P.M.): d.b.a.
  • TERRENCE HIGGINS’ SWAMPGREASE: Maple Leaf Bar

mk ulta/kthulu prime/klutch and others: Republic (9 p.m.)

  • RA RA RACKET: Little Gem Saloon (10:30 p.m.)
  • INGRID LUCIA: Little Gem Saloon (8 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)

saturday

  • LUCAS DAVENPORT (6 P.M.)/SASHA MASAKOWSKI (9:30 P.M.): The Bombay Club
  • ROBERTICO CARCASSES: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JOHN BOUTTE (8 P.M.)/ERIC LINDELL (11 P.M.): d.b.a.
  • BRASS-A-HOLICS/TANK AND THE BANGAS: Tipitina’s (10 p.m.)
  • STOOGES BRASS BAND: The Blue Nile (10 p.m.)
  • THE QUICKENING: Maple Leaf Bar
  • SCOTT SANDERS QUARTET FEATRUING OLIVIER BOU: Pearl (3700 Orleans Ave., 8 p.m.)
  • TYPHOON/ANGEL OLSEN/NATURAL BLONDE/PHOX: One Eyed Jacks
  • TARA O’GRADY: Irish Cultural Museum (8 p.m.)
  • LES CLAYPOOL’S DUO DE TWANG: Howlin’ Wolf
  • KID MERV: Little Gem Saloon (7 p.m.)

lionel ferbos and the palm court jazz band: Palm Court Café

Sunday

  • ANI DIFRANCO/FLEUR DE TEASE BURLESQUE TROUPE/SWEET CRUDE/YOUNG PINSTRIPES BRASS BAND/KERMIT RUFFINS AND MORE: Generations Hall (6 p.m., benefit for Lycee Francais charter school, patron party begins at 5 p.m. with Sasha Masakowski)
  • EW ORLEANS LEGACY BAND: Preservation Hall (8 p.m.)
  • TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)
  • CINDY SCOTT: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ORANGE KELLIN’S DELUXE ORCHESTRA: The Maison (4 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar
  • SILVER SNAKES/THE OCEAN/SCALE THE SUMMIT/THE ATLAS MOTH: Cyrpess (Metarie)
  • CAJUN FAIS DO-DO: Tipitina’s (5:30 p.m.)
  • RICHARD KNOX: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Café
  • KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • WILD ONES: Gasa Gasa

Monday

  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • MONTY BANKS: The Bombay Club (7 p.m.)
  • LUKE WINSLOW KING: d.b.a. (7 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar
  • WRECKAGE/WEEKNIGHT: Howlin’ Wolf
  • GRAVEFACE/NOISY GHOST/CONSEQUENCE OF SOUND: Circle Bar
  • SAN FERMIN: Gasa Gasa
  • MICHAEL SHANNON’S CORPORAL/JESSE TRIPP AND THE NIGHTBREED: One Eyed Jacks
  • DIANE BIRCH AND ANDREW BELLE: The Parish at House of Blues

Tuesday

  • MILEY CYRUS/ICONA POP: Smoothie King Center
  • PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)
  • PHILLIP MANUEL NAT KING COLE TRIBUTE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar
  • VERTICAL SCRATCHERS/SAINT RICH: Circle Bar
  • DAVE HAUSE/NORTHCOTE: The Parish at House of Blues

charlie miller: Little Gem Saloon (5 p.m.)

Wednesday

  • LADYSMITH BLACK MAMBAZO: Tipitina’s (8:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WILL SMITH: Preservation Hall (8 p.m.)
  • MONTY BANKS: The Bombay Club (7 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS PRESENTS UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)
  • ERIC BOLIVAR WITH NIGEL HALL, KHRIS ROYAL AND MORE: Maple Leaf Bar
  • PEELANDER-Z/HAR MAR SUPERSTAR: One Eyed Jacks
  • SISTER SPARROW AND THE DIRTY BIRDS: Blue Nile (10 p.m.)
  • JOSHUA PAXTON: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS BAND: Little Gem Saloon (8 p.m.)

lars edegran and topsy chapman with the palm court jazz band: Palm Court Jazz Café

  • JET LOUNGE: The Parish at House of Blues
  • PSYCHOSTICK: Hanger 13 (1511 S. Rendon St.)

Thursday

  • PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)
  • GUSTAVO CORNITAS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)
  • DAVE JORDAN: d.b.a. (10 p.m.)

the trio with johnny vidacovich and guests: Maple Leaf Bar

flogging molly: House of Blues

  • KARL DENSON’S TINY UNIVERSE/MOON HOOCH: Lafayette Square (St. Charles Avenue, 5 p.m.)
  • HORACE TRAHAN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • DOCTOR P/COOKIE MONSTAR/MIZUKI: Republic (9 p.m.)
  • LITTLE DAYLIGHT: The Parish at House of Blues
  • EW ORLEANS MOONSHINERS: Botanical Garden, City Park (6 p.m.)
  • ANDRE BOHREN: Little Gem Saloon (5 p.m.)

kevin louis and the palm court jazz band: Palm Court Jazz Café

  • TERRAPLANE SUN/LITTLE DAYLIGHT/FLAGSHIP: The Parish at House of Blues
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.