Shows to Watch for Aug. 1-7, 2014

ROCK

FRIDAY

THE HEATERS: Cadillac Café

HANDSOME BEAST: Chelsea’s Café

SATURDAY

RIGHTEOUS BUDDHA: Red Star

WHAT MADE MILWAUKEE FAMOUS: Chelsea’s Café

TUESDAY

ACIDIC/DRAYTER/TANDEM/IRIDIUM: Varsity Theatre

THURSDAY

TRAILER HOUNDS/CAPTAIN GREEN: Chelsea’s Café

RAP/HIP-HOP

MONDAY

CURREN$Y/JAMES JACKSON/KLYDE DREXX/T-RAY THE VIOLINIST: Varsity Theatre

BLUES/RHYTHM AND BLUES/FUNK

FRIDAY

WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)

OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

SATURDAY

THE ROCK-O-LAS: The Blues Room (9 p.m.)

THE PACK: Teddy’s Junk Joint (Zachary, 8 p.m.)

OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

SUNDAY

HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)

THURSDAY

JOHN GRAY AND ERNEST JACKSON: The Blues Room (8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

OLD DAWGS: On the Half Shell (7 p.m.)

DALE SELLARS AND BACK ROADS: Magnolia Cafe (St. Francisville)

UNITED WE JAM: Lava Cantina (10 p.m.)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SATURDAY

E.O.W.: River Rat’s Bar and Grill

WILL WESLEY BAND: Satterfield’s Landing (New Roads, 9 p.m.)

DALE SELLARS AND BACK ROADS: Daiquiri Diner (New Roads)

JUSTIN MCCAIN PROJECT: Lava Cantina (10 p.m.)

PAT COPAS BAND: Clinton Farmer’s Market (9 a.m.)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SUNDAY

ROCKY SAXON: VFW Hall (2 p.m.)

TUESDAY

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

WEDNESDAY

ODD FELLOW’S MUSIC FORUM WITH SUSAN OWENS: The Londoner (7:30 p.m.)

THURSDAY

KATIE AND ANDREW: L’Auberge Casino (6 p.m.)

LEAUXCO: Lava Cantina (9 p.m.)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

JULIE ODELL/ERIN MILEY: Red Star

JUSTIN MCCOY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

JIM BULLION: New Orleans Original Daiquiris (Dutchtown)

SATURDAY

BRYCE CAIN: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNday

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

JOEL COOPER: Satterfield’s Landing (New Roads, 2 p.m.)

MONDAY

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

KIRK HOLDER: Bin 77 (7:30 p.m.)

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSday

KIRK HOLDER: Bar Louie (8:30 p.m.)

RUSTY YATES: ON THE HALF SHELL (6:30 P.M.)

JASON MARTIN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

KINKY FRIEDMAN/DENNIS LEDBETTER: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)

SATURDAY

EASTON CORBIN: Dixie Landin’ (7 p.m.)

OLD SOUTH JAMBOREE WITH JACEY JACOBSEN, JEREMY DOWNEY, CARLTON JONES AND OTHERS: Old South Jamboree (Walker, 7 p.m.)

CAJUN

SATURDAY

COOBIE JOE BAND: Cajun French Music Association dance (UCT Hall, 11175 Florida Blvd., 8 p.m., dance lessons 7 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

NICK ABRAHAM EXPERIENCE: Lava Cantina (11 a.m.)

DANCE

FRIDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

MONDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

DJ TRIZ-A: L’Auberge Casino (6 p.m.)

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: TEDDY’S JUKE JOINT (ZACHARY, 8 P.M.)

KARAOKE

FRIDAY

KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

WEDNESDAY

KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

COMEDY

FRIDAY

RALPHIE MAY: Texas Club

OUTLYING

SATURDAY

THE MIDTOWN MEN: Paragon Casino (Marksville)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

HANK3: The Station (Broussard)

KELLEY MICKWEE: Artmosphere (9 p.m.)

DIKKI DU AND THE ZYDECO KREWE: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

RYAN SIMON/ACADIEN: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

SWEET CECILIA/ZORDICO STOMPERS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SUNDAY

NOTHING MORE/SLEEPWAVE: The District

MONDAY

LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

SARAH MCLACHLAN: Saenger Theatre

EDDIE LEVERT/RACHELLE FERRELL: Xavier University Convocation Center (8 p.m.)

ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: The Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)

JESSE MCCARTNEY: House of Blues (5 p.m.)

SHAMARR ALLEN AND THE UNDERDWAGS: d.b.a. (10 p.m.)

GRIEVES/SONREAL: One Eyed Jacks

JOSH PAXTON: The Bombay Club (7 p.m.)

DAVIS ROGAN: The Bombay Club (9:30 p.m.)

CAPITOL FOCUS JAZZ BAND (6 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

GROOVESECT: Blue Nile (10 p.m.)

JERRY GARCIA BIRTHDAY TRIBUTE WITH BILLY ISUO, REGGIE SCANLAN, C.R. CRUVER, WILLIE GREEN AND OTHERS: Tiptina’s (10 p.m.)

HOT CLUB OF NEW ORLEANS: d.b.a. (6 p.m.)

SATURDAY

FANTASIA/KEKE WYATT: Xavier University Convocation Center (7 p.m.)

JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)

LITTLE FREDDIE KING: d.b.a. (11 p.m.)

HANK3: House of Blues (8 p.m.)

PETER MURPHY/MY JERUSALEM: One Eyed Jacks (7 p.m.)

MYKKI BLANCO: One Eyed Jacks (midnight)

EVAN CHRISTOPHER (2 P.M.)/RED WOLF BRASS BAND (3 P.M.)/JANE HARVEY BROWN AND THE TRAD JAZZ STARS (4 P.M.)/DARCY MALONE AND THE TANGLE (5 P.M.): Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St.)

WYCLIFFE GORDON’S TRIBUTE TO LOUIS ARMSTRONG: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

NOTHING MORE: Rock N Blues (Covington)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

LINNZI ZAORSKI: The Bombay Club (9:30 p.m.)

SHANNON POWELL: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

MARIO ABNEY: Blue Nile (10 p.m.)

EX-CULT/ZIG ZAGS: Saturn Bar

BIG HISTORY/SWEET CRUDE/VOX AND THE HOUND: Tiptina’s (10 pm.)

SUNDAY

JUSTIN TIMBERLAKE: Smoothie King Center

DAVID OSTWALD’S LOUIS ARMSTRONG ETERNITY BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JAYNA MORGAN’S BEGINNER SWING DANCE LESSON: World War II Museum (1:30 p.m.)

JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)

GERMAIN BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

CAJUN FAIS DO DO FEATURING BRUCE DAIGREPONT: Tipitna’s (5:30 p.m.)

SHAGFEST WITH THE NEW ORLEANS SUSPECTS, GEORGE PORTER JR., PAPA MALI, ALVIN YOUNGBLOOD HART, IKO ALL-STARS AND MORE: d.b.a. (5 p.m.)

MONDAY

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

NEW ORLEANS SUSPECTS: Maple Leaf Bar (9 p.m.)

PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)

GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

TUESDAY

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

THE 3 AMIGOS WITH HECTOR GALLARDO, STEVE MASAKOWSKI AND JAMES SINGLETON: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

WEDNESDAY

DELFEAYO MARSALIS UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

MUSTERED COURAGE: The Beatknik

BRINT ANDERSON, CHRIS MULE AND JOHN LISI: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

DANA ABBOTT (5 P.M.)/NOJO JAM FEATURING THE MUSIC OF BUD POWELL (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)

THURSDAY

PETER HARRIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH, CHARLIE WOOTON AND JOHN GROW: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)

KRIS TOKARSKI(5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

VENOMOUS MAXIMUS: Siberia

5TH WARD WEEBIE/DJ LIL MAN/BLAQ N MILD/89 BOYS/PARTNERS IN CRIME AND OTHERS: Republic (10 p.m.)

EGG YOLK JUBILEE: d.b.a. (10 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.

More Topics stories