Baton Rouge area prep football schedule

Games start at 7 p.m. unless otherwise listed.

Thursday

Acadiana

Breaux Bridge (5-4A) at Comeaux (3-5A)

Highland Baptist (7-1A) at North Central (5-1A)

Berwick (9-3A) at Hanson (7-1A)

Southeast

Terrebonne (7-5A) at Ellender (7-4A)

Friday

Local 5A/4A

Belaire (6-4A) at Broadmoor (4-5A)

Jesuit (9-5A) at Central (4-5A)

Denham Springs (4-5A) vs. Catholic (5-5A) at Olympia Stadium

East Feliciana (6-2A) at Zachary (4-5A)

Live Oak (4-5A) at St. Michael (6-4A) at Doug Williams Stadium

Walker (4-5A) at Pineville (2-5A)

Destrehan (7-5A) at Dutchtown (5-5A)

St. Charles (11-3A) at E. Ascension (5-5A)

McKinley (5-5A) at Opelousas (4-4A)

St. Amant (5-5A) at H.L. Bourgeois (7-5A)

Woodlawn (5-5A) at Plaquemine (6-4A)

West Jefferson (8-5A) at Lutcher (6-4A)

Tara (6-4A) at Northeast (6-2A)

Local/Area

Livonia (5-3A) at Port Allen (7-3A)

Pointe Coupee Cent. (5-1A) at Baker (7-3A)

Brusly (7-3A) at Belle Chasse (10-4A)

Glen Oaks (7-3A) at Istrouma (6-2A)

Donaldsonville at White Castle (8-1A)

Kipp Renaissance at Parkview Baptist (7-3A)

Livonia (5-3A) at Port Allen (7-3A)

LaGrange (4-4A) at University (7-3A)

St. Louis (4-3A) at West Feliciana (7-3A)

Springfield (7-2A) at Albany (8-3A)

Capitol (6-2A) at Jeanerette (5-2A)

Dunham (6-2A) at St. John-Plaquemine (8-1A)

Episcopal (6-2A) at Country Day (9-1A), 4 p.m.

Madison Prep (6-1A) at Redemptorist (6-2A)

St. Helena (7-2A) at St. Martin, Miss.

East Iberville (7-1A) Catholic-PC (5-1A)

Houma Christian (9-1A) at False River (5-1A)

Christian Life (6-1A) at Ascension Catholic (8-1A)

Southern Lab (6-1A) at Amite (8-3A)

Ridgewood (9-1A) at Ascension Christian (8-1A)

Acadiana

Rummel (9-5A) at Acadiana (3-5A )

West Monroe (2-5A) at Barbe (3-5A)

St. Thomas More (5-4A) at Carencro (3-5A)

Westlake (4-3A) at Sam Houston (3-5A)

Lafayette (3-5A) at Alexandria (2-5A)

Washington-Marion (4-4A) at Sulphur (3-5A)

Westgate (5-4A) at New Iberia (3-5A)

Church Point (5-3A) at Cecilia (5-4A)

Northside (5-4A) at Evangel (1-3A)

St. Martinville (5-4A) at Eunice (4-4A)

Teurlings (5-4A) at Notre Dame (6-3A)

Church Point (5-3A) at Cecilia (5-4A)

Crowley (4-4A) at Northwest (5-3A)

Pine Prairie (5-3A) at Mamou (4-2A)

Port Barre (5-3A) at Beau Chene (4-4A)

Ville Platte (5-3A) at Sacred Heart-Ville Platte (5-1A)

Rayne (4-4A) at Abbeville (6-3A)

Catholic-NI (5-2A) at Patterson (9-3A)

Central Catholic (7-1A) at E.D. White (9-3A)

Westminster (5-2A) at Kaplan (6-3A)

Loreauville (5-2A) at No. Vermilion (6-3A)

Elton (4-1A) at Delcambre (5-2A)

Opelousas Catholic (5-2A) at Ascension Episcopal (7-1A)

Vermilion Catholic (7-1A) at Erath (6-3A)

St. Edmund (5-1A) at Basile (4-1A)

Lafayette Christian (7-1A) at Hamilton Christian (4-1A)

Southeast

St. Augustine (9-5A) at Covington (6-5A)

John Ehret (8-5A) at Fontainebleau (6-5A)

Walter L. Cohen (8-2A) at Hammond (6-5A)

Cen. Lafourche (7-5A) at Mandeville (6-5A)

Northshore (6-5A) at Salmen (8-4A)

Higgins (8-5A) at Ponchatoula (6-5A)

Lakeshore (8-4A) at Slidell (6-5A)

McDonogh 35 (10-4A) at St. Paul’s (6-5A)

Assumption (7-4A) at Thibodaux (7-5A)

West St. Mary (6-3A) at Morgan City (7-4A)

John McDonogh (10-3A) at South Terrebonne (7-4A)

St. James (10-2A) at Vandebilt (7-4A)

Bogalusa (8-3A) at Pine (7-2A)

Independence (8-3A) at Marksville (3-3A)

Kentwood (6-1A) at Loranger (8-3A)

Jewel Sumner (8-3A) at Varnado (6-1A)

McMain (11-3A) at Franklin (9-3A)

Clark (10-3A) at St. Thomas Aquinas (7-2A)

Pope John Paul II (7-2A) at Newman (8-2A)

Mount Hermon (7-2A) at Crescent City (9-1A)