District 6-4A Track Meet Results

At Broadmoor

Girls

Team scores: 1. St. Michael 155. 2. Plaquemine 147. 3. Broadmoor 95.5. 4. Lutcher 90. 5. Tara 13. 5. Belaire 13. 7. Istrouma 2.5.

800 Relay: 1. Plaquemine (Williams, Young Bell, Williams) 1:45.41. 2. Lutcher 1:47.77. 3. Broadmoor 1:49.34. 4. St. Michael 1:51.34.

1600: 1. Haley Gregoire, St. Michael, 5:38.66. 2. Nariko Gillis, Plaquemine, 5:52.96. 3. Carly Varnado, St. Michael, 6:17.13. 4. Jasmine Smith, Broadmoor, 6:33.72.

100 Hurdles: 1. Kallie Johnson, Broadmoor, 16:37. 2. Tylor Row, St. Michael, 16:47. 3. Perrilyn Mason, Lutcher, 18:10. 4. Camille DeBenedetto, St. Michael, 19.88.

100: 1. Alissa Williams, Plaquemine, 12.14. 2. Tori Williams, Plaquemine, 12.16. 3. Daijah Washington, Lutcher, 12.88. 4. Lexxus Brown, Belaire, 13.13.

800: 1. Nariko Gillis, Plaquemine, 2:31.12. 2. Claire Shatford, St. Michael, 2:42.69. 3. Jireh Webster, Lutcher, 2:45.12. 4. Sarah Sutton, Broadmoor, 2:47.01.

400 Relay: 1. Plaquemine (Wiley, Williams, Bell, Williams) 49.41. 2. Lutcher 49.97. 3. Broadmoor 51.50. 4. St. Michael 54.69.

400: 1. Celia Crifasi, St. Michael, 1:00.65. 2. Ashley Miles, Broadmoor, 1:01.31. 3. Precious Jackson, Broadmoor, 1:04.15. 4. Jawane Jenkins, Lutcher, 1:06.75.

300 Hurdles: 1. Tylor Row, St. Michael, 49.31. 2. Khristian Johnson, Broadmoor, 51.37. 3. Perrilyn Mason, Lutcher, 52.47. 4. Brandi Johnson, Lutcher, 53.31.

200: 1. Alissa Williams, Plaquemine, 25.26. 2. Daijah Washington, 26.52. 3. Tori Williams, 26.54. 4. Taylor Payne, Lutcher, 27.02.

3200: 1. Haley Gregoire, St. Michael, 12:13.00. 2. Allie Stone, St. Michael, 12:53.53. 3. Jasmine Smith, Broadmoor, 15:42.18. 4. Treseme Gillis, Plaquemine, 16:19.70.

1600 Relay: 1. St. Michael (Crifasi, Daspit, Morison, Row) 4:14.19. 2. Broadmoor 4:18.17. 3. Lutcher 4:43.27. 4. Tara 4:49.15.

High Jump: 1. Destiny Johnson, Plaquemine, 4-8. 2. Joy Onquzuligbo, St. Michael, 4-6. 3. Anitra Baldwin, Lutcher, 4-6. 4. Carley Conrad, St. Michael, 4-4.

Long Jump: 1. Marissa Batiste, Plaquemine, 16-111/4. 2. A’Rene Watson, Lutcher, 16-10. 3. Destiny Johnson, Plaquemine, 15-8. 4. Lexxus Brown, Belaire, 14-91/2..

Triple Jump:1. Destiny Johnson, Plaquemine, 34-2. 2. Alexis Pickney, St. Michael, 33-5. 3. Alessi Wiley, Plaquemine, 32-1. 4. A’ Rene Watson, Lutcher, 31-9.

Shot Put: 1. Darnese Woods, Broadmoor, 35-9. 2. Jamira Russ, Plaquemine, 32-51/2. 3. Asia Nelson, Plaquemine, 29-11/2. 4. Princess Onquzuligbo, St. Michael, 28-111/2.

Discus: 1. Jamira Russ, Plaquemine, 114-10. 2. Asia Nelson, Plaquemine, 104-7. 3. Megan Meyers, Tara, 103-2, 4. Darnese Woods, Broadmoor, 77-9.

Javelin: 1. Amber Smith, Plaquemine, 98-11. 2. Katie Palmer, St. Michael, 93-2. 3. Emily D’ Arensbourg, St. Michael, 81-9. 4. Alexis Pryor, Broadmoor, 80-7.

Pole Vault: 1. Alexis Pickney, St. Michael, 8-6. 2. Julliane Weger, St. Michael, 7-6. 3. Amira Balony, Lutcher, 6-6. 4. Albertha Penn, Broadmoor, 6-0.

Track MVP: Tylor Row, St. Michael.

Field MVP: Destiny Johnson, Plaqueminee_SClBBoys

Team scores: 1. Broadmoor 169. 2. St. Michael 106. 3. Plaquemine 93. 4. Lutcher 63. 5. Belaire 48. 6. Istrouma 46. 7. Tara 32.

Running events

800 relay: 1. Broadmoor (Foster, Myers, Dellihue, Jackson) 1:30.42. 2. Plaquemine 5:52.96. 3. St. Michael 1:32.89. 4. Lutcher 1:36.06.

1600: 1. Dominic Segura, St. Michael, 5:05.12. 2. Brian Augustus, Belaire, 5:07.63. 3. Nick Williams, St. Michael, 5:07.70. 4. Elijah Baldwin, 5:22.03.

110 hurdles: 1. Darrell Nettles, Istrouma, 15.11. 2. Marquise Foster, Broadmoor, 15.86. 3. Terry Mahoney, Broadmoor, 15.98. 4. Rondero Taylor, Belaire, 19.35.

100: 1. Darrell Nettles, Istrouma, 11.22. 2. Hakeem Deggs, Plaquemine, 11.22. 3. Anthony Jackson, Broadmoor, 11.59. 4. Devaughn Batton, Plaquemine, 11.75.

800: 1. Eric Stampley, Broadmoor, 2:11.24. 2. D’Untay Young, Belaire, 2:11.93. 3. Joseph Fields, Tara, 2:14.22. 4. Knedrick Johnson, Broadmoor, 2:14.99.

400 Relay: 1. Plaquemine (Edwards, Deggs, Harding, Batton) 44.00. 2. Broadmoor 44.10. 3. St. Michael 44.93. 4. Istrouma 45.42.

400: 1. Anthony Jackson, Broadmoor, 51.73. 2. Colin Hughes, St. Michael, 52.54. 3. De’Vante Bridges, Belaire, 52.98. 4. Shehu Inuwa, Lutcher, 53.05.

300 Hurdles: 1. Marquise Foster, Broadmoor, 40.17. 2. Justin Hill, Plaquemine, 42.22, 3. Darryle Sparks, Tara, 43.47. 4. Rondero Taylor, Belaire, 44.46.

200: 1. Hakeem Deggs, Plaquemine, 22.83. 2. Henry Myers, Broadmoor, 23.05. 3. Devaughn Batton, Plaquemine, 23.35. 4. Austin Aucoin, St. Michael, 23.63.

3200: 1. Ryan White, St. Michael, 11:28.40. 2. Dominic Segura, St. Michael, 11:36.17. 3. Justin Randall, Plaquemine, 12:36.03. 4. Dylan Martin, Tara, 13:14.55.

1600 Relay: 1. Broadmoor (Stampley, Myers, Foster, Jackson) 3:27.87. 2. St. Michael 3:32.68. 3. IHS 3:37.69. 4. Belaire 3:42.94.

Field events

High Jump: 1. Terry Mahoney, Broadmoor, 5-10. 2. Nicholas Gatch, Lutcher, 5-10. 3. Trie Gibson, Istrouma, 5-10. 4. Payton Drago, St. Michael, 5-6.

Long Jump: 1. Devon Reese, Broadmoor, 21-10 3/4. 2.CJ Okpalob, St. Michael, 21-21/2. 3. Mathew Butler, St. Michael, 21-13/4. 4. Trie Gibson, Istrouma, 20-13/4.

Triple Jump: 1. Devon Reese, Broadmoor, 43-113/4. 2. Deon Harding, Plaquemine, 41-5. 3. Josh Green, Istrouma, 38-10. 4. Elijah Baldwin, Lutcher, 37-1/4.

Shot Put: 1. Jacobi Lightell, Lutcher, 46-91/2. 2. Michael Vick, Broadmoor, 44-10. 3. Greg Ramirez, Broadmoor, 38-4. 4. Brandon Fontenot, Tara, 36-61/2.

Discus: 1. Jacobi Lightell, Lutcher, 145-81/2. 2. Darryle Sparks, Tara, 142-4. 3. Michael Vick, Broadmoor, 130-5 1/2. 4. Zamir Green, Belaire, 107-11.

Javelin: 1. Josh Stewart, St. Michael, 153-2. 2. Michael Vick, Broadmoor, 135-6. 3. Greg Ramirez, Broadmoor, 131-7. 4. Devon Long, Lutcher, 125-0.

Pole Vault: 1. Marqull Kitts, Plaquemine, 10-6. 2. Nicholas Leblanc, Lutcher, 10-0. 3. Jake Buss, St. Michael, 9-6. 4. DeAndre Jackson, Broadmoor, 9-0.

Track MVP: Marquise Foster, Broadmoor.

Field MVP: Michael Vick, Broadmoor