This week's Prep Baseball/Softball Schedules

Advocate staff photo by APRIL BUFFINGTON -- Parkview's Blake Ballard hits the ball as Walker's catcher Anthony Sunde prepares to catch during Tuesday's game held at Parkview.   Photo shot on Tuesday March 12, 2013, in Baton Rouge, La.. MAGS OUT / INTERNET OUT/ONLINE OUT/NO SALES/TV OUT/FOREIGN OUT/ LOUISIANA BUSINESS INC./GREATER BATON ROUGE BUSINESS REPORT/225/10/12/IN REGISTER/LBI CUSTOM PUBLICATIONS/  Full contract in place Show caption
Advocate staff photo by APRIL BUFFINGTON -- Parkview's Blake Ballard hits the ball as Walker's catcher Anthony Sunde prepares to catch during Tuesday's game held at Parkview. Photo shot on Tuesday March 12, 2013, in Baton Rouge, La.. MAGS OUT / INTERNET OUT/ONLINE OUT/NO SALES/TV OUT/FOREIGN OUT/ LOUISIANA BUSINESS INC./GREATER BATON ROUGE BUSINESS REPORT/225/10/12/IN REGISTER/LBI CUSTOM PUBLICATIONS/ Full contract in place

Baseball

Here is a schedule of high school baseball games to be played in the Baton Rouge area during the week of April 1-6.

Monday

Varnado at Southern Lab, 3:30 p.m.

Denham Springs at St. Michael, 4 p.m.

Tuesday

White Castle at Ascension Christian, 4 p.m.

St. Charles Catholic at Brusly, 4 p.m.

Ascension Catholic at East Iberville, 4 p.m.

Westminster at Catholic High Point Coupee, 4 p.m.

Springfield at French Settlement, 4 p.m.

Church Point at Livonia, 4 p.m.

Woodlawn at McKinley, 4 p.m.

False River at Pointe Coupee Central, 4 p.m.

Baker at Parkview Baptist, 4 p.m.

Broadmoor at Plaquemine, 4 p.m.

Runnels at University, 4 p.m.

East Felciana at West Feliciana, 4 p.m.

Northeast at Dunham, 5 p.m.

Donaldsonville at Port Allen, 5 p.m.

Catholic High at Dutchtown, 6 p.m.

St. Amant at East Ascension, 6 p.m.

Episcopal at Redemptorist, 6:30 p.m.

Covington at Walker, 6:30 p.m.

Wednesday

Baker at Donaldsonville, 4 p.m.

Thursday

Archbishop Hannan at Southern Lab, 3:30 p.m.

East Feliciana at Baker, 4 p.m.

Plaquemine at Broadmoor, 4 p.m.

Woodlawn at Catholic High, 4 p.m.

Varnado at Christian Life, p.m.

Port Allen at Donaldsonville, 4 p.m.

McKinley at East Ascension, 4 p.m.

West St. John at East Iberville, 4 p.m.

Sacred Heart Ville Platt at False River, 4 p.m.

Pine at French Settlement, 4 p.m.

Maurepas at Madison Prep, 4 p.m.

Dunham at Northeast, 4 p.m.

University at Runnels, 4 p.m.

Ascension Christian at St. John, 4 p.m.

Lutcher at Tara, 4 p.m.

Ascension Catholic at White Castle, 4 p.m.

Scotlandville at Denham Springs, 5 p.m.

Dutchtown at St. Amant, 6 p.m.

Central at Zachary, 6 p.m.

Redemptorist at Episcopal, 6:30 p.m.

Walker at Live Oak, 6:30 p.m.

West Feliciana at Parkview Baptist, 6:30 p.m.

Friday

Edna Karr at Livonia, 4:30 p.m.

Saturday

Northeast at Episcopal, 10 a.m.

Brusly at Family Christian, 11 a.m.

Ascension Christian at Maurepas, 11 a.m.

White Castle at Southern Lab, 11 a.m.

St. Amant at Woodlawn, 11 a.m.

Westminster at False River, noon

Zachary at Scotlandville, noon

East Ascension at Dutchtown, 12:30 p.m.

Broadmoor at Baker, 1 p.m.

Live Oak at Denham Springs, 1 p.m.

Catholic High at McKinley, 1 p.m.

St. John at Plaquemine, 1 p.m.

Scotlandville at Zachary, 1 p.m.

Notre Dame at St. Michael, 1:30 p.m.

Dunham at U-High, 1:30 p.m.

Central at Walker, 1:30 p.m.

Christian Life at West Feliciana, 1:30 p.m.

Redemptorist at Runnels, 2 p.m.

Centerville at Silliman, 4:30 p.m.

Softball

Here is a schedule of high school softball games to ne played in the Baton Rouge area during the week of April 2-6.

Tuesday

St. Joseph’s Academy at McKinley, 4 p.m.

Lutcher at Tara, 4 p.m.

St. Amant at Woodlawn, 4 p.m.

Scotlandville at Central, 4 p.m.

St. Michael at Broadmoor, 4 p.m.

Episcopal at Northeast, 4 p.m.

Redemptorist vs. Baker at Jefferson St. Park, 4:30 p.m.

Zachary at Walker, 4:30 p.m.

Glen Oaks at West Feliciana, 5 p.m.

White Castle at Ascension Catholic, 5 p.m.

East Ascension at Dutchtown, 5 p.m.

Opelousas Catholic at Catholic-Pointe Coupee, 5 p.m.

West St. John at St. John, 5 p.m.

Wednesday

Broadmoor vs. Baker at Jefferson St. Park, 4 p.m.

St. Michael at Walker, 4:30 p.m.

Catholic-NI at St. Amant, 5 p.m.

Thursday

Broadmoor at Lutcher, 4 p.m.

Tara at Plaquemine, 4 p.m.

Episcopal at St. Michael, 4 p.m.

Ascension Christian at White Castle, 4 p.m.

Runnels at Northeast, 4 p.m.

Catholic-PC at False River Academy, 4:30 p.m.

Walker vs. Scotlandville at Anna T. Jordan Park, 4:30 p.m.

Live Oak at Zachary, 4:30 p.m.

Denham Springs at Central, 4:30 p.m.

Btusly at Port Allen, 5 p.m.

Ascension Catholic at St. John, 5 p.m.

Woodlawn at Dutchtown, 5 p.m.

McKinley at St. Amant, 5 p.m.

Jewel Sumner at West Feliciana, 5 p.m.

Friday

St. Michael at Christian Life, 4 p.m.

Baker at Northeast, 4 p.m.

Saturday

West Feliciana at Central, 11 a.m.

Loranger at Episcopal, 11 a.m.

Archbishop Hannan at Lutcher, 1 p.m.

Dutchtown vs. McKinley at Alaska St. Park, 4 p.m.