Prep schedules

baseball

Thursday

Broadmoor at Tara, 4 p.m.

Ascension Christian at East Iberville,
4 p.m.

Rayne at Livonia, 4 p.m.

Christian Life at Maurepas, 4 p.m.

East Ascension at McKinley, 4 p.m.

St. Michael at Plaquemine, 4 p.m.

Ellender at Runnels, 4 p.m.

St. John at White Castle, 4 p.m.

Catholic at Woodlawn, 4 p.m.

Family Christian at Dunham, 5 p.m.

St. Amant at Dutchtown, 6 p.m.

E.D. White at Brusly, 6:30 p.m.

University vs. Denham Springs at North Park, 6:30 p.m.

Central at Parkview Baptist, 6:30 p.m.

Live Oak at West Feliciana, 6:30 p.m.

Friday

Dunham at Christian Life, 4 p.m.

Saturday

McKinley at Catholic, 10 a.m.

Southern Lab at East Feliciana, 11 a.m.

Broadmoor vs. Madison Prep at Howell Park, 11 a.m.

Pointe Coupee Central at White Castle, 11 a.m.

Catholic-PC at False River Academy, noon

Woodlawn at St. Amant, noon

Port Allen at Scotlandville, noon

Dutchtown at East Ascension, 12:30 p.m.

Tara at Central, 1 p.m.

Baker at Donaldsonville, 1 p.m.

University at Plaquemine, 1 p.m.

Ascension Episcopal at Ascension Christian, 1:30 p.m.

Brusly at Dunham, 1:30 p.m.

Ascension Catholic at Episcopal, 1:30 p.m.

St. John at Live Oak, 1:30 p.m.

West Feliciana at Redemptorist, 1:30 p.m.

St. Michael at Walker, 1:30 p.m.

E.D. White Catholic at Family Christian, 2 p.m.

French Settlement at Christian Life, 2:30 p.m.

Zachary at Parkview Baptist, 4 p.m.

softball

Thursday

Baker at Parkview Baptist, 4 p.m.

St. Joseph’s Academy at St. Amant, 4 p.m.

St. Michael at Lutcher, 4 p.m.

West St. John at White Castle, 4 p.m.

Tara at Madison Prep, 4 p.m.

Plaquemine at Broadmoor, 4 p.m.

Live Oak vs. Scotlandville at Anna T. Jordan Park, 4:30 p.m.

Denham Springs at Zachary, 4:30 p.m.

False River Academy at Catholic-Pointe Coupee, 4:30 p.m.

Central at Walker, 4:30 p.m.

Episcopal at Runnels, 5 p.m.

E.D. White Catholic at Brusly, 5 p.m.

McKinley at Dutchtown, 5 p.m.

East Iberville at St. John, 5 p.m.

Northeast at Redemptorist, 5 p.m.

The Dunham School at Christian Life, 5 p.m.

Friday

Glen Oaks at Parkview Baptist, 4 p.m.

Grant at St. John, 5 p.m.

Saturday

McKinley at Port Allen, 9 a.m.

Morgan City at Zachary, 10 a.m.

Grant at St. John, 11:30 a.m.

Sacred Heart-Ville Platte at Catholic-Pointe Coupee, 1 p.m.