Prep report

baseball jamborees

At The Dunham School

Dunham JV 4, Christian Life 5

West Feliciana JV 10, Ascension Christian JV 0

West Feliciana JV 8, Christian Life JV 2

Dunham JV 7, Ascension Christian JV 1

Dunham 10, West Feliciana 0

Family Christian 7, Ascension Christian JV 1

Family Christian 4, Christian Life 1

Christian Life 5, Ascension Christian 5

Dunham 10, Ascension Christian 0

At Slidell

Slidell 8, South Plaquemine 0

Slidell 3, Chalmette 0

At French Settlement High School

Albany 3, French Settlement 1

Albany 2, Holden 1

Springfield 7, Holden 3

Springfield 2, Maurepas 0

Maurepas 3, French Settlement 0

At St. Amant

St. Amant 7, Thibodaux 0

East Ascension 8, Thibodaux 0

Dutchtown 3, East Ascension 2

Dutchtown 2, St. Amant 1

softball jamborees

At Tara

Scotlandville 18, Broadmoor 2

Tara 7, Scotlandville 2

Broadmoor 18, Glen Oaks 4

Woodlawn 12, Glen Oaks 0

Woodlawn 6, Port Allen 1

Christian Life 10, Port Allen 1

Tara 6, Christian Life 6

Boys soccer playoffs

Team seedings are listed in parentheses.

Division I

Semifinal RESULTS

(5) St. Paul’s 1, (1) Lafayette 0

(2) Jesuit 1, (3) Brother Martin 0

Final

At Tad Gormley Stadium-New Orleans

(2) Jesuit vs. (5) St. Paul’s, 7:30 p.m. Saturdaye_SClBDivision II

Semifinal results

(4) Beau Chene 1, (8) Ben Franklin 1, Beau Chene wins 5-4 on penalty kicks, 3 p.m. Saturday

(2) St. Louis Catholis 2, (6) Vandebilt 1

Final

At Tad Gormley Stadium-New Orleans

(2) St. Louis Catholic vs. (4) Beau Chene, 1:30 p.m. Saturday

Division III

semifinal results

(1) Newman 2, (5) University 1

(2) Episcopal 3, Parkview Baptist 1

Final

At Tad Gormley Stadium-New Orleans

Episcopal vs. Newman, 7:30 p.m. Friday

girls soccer

Ben Franklin 3,
Teurlings 2 (OT)

Goals: BEN FRANLKIN: Olivia Kjellgren 2; Kathryn Turner; TEURLINGS CATHOLIC: Hanna Savoie 2.

Pairings, results

Semifinal results

(1) St. Scholastica 3, (4) Mount Carmel 1

(2) Lafayette 2, (3) Fontainebleau 1

Final

At Tad Gormley Stadium-New Orleans

Lafayette vs. St. Scholastica, 5 p.m. Saturday

Division II

Semifinal results

(1) Vandebilt Catholic 7, (5) Lutcher 1

(3) Ben Franklin 3, (2) Teurlings 2 in OTe

Final

At Tad Gormley Stadium-New Orleans

Vandebilt vs. Ben Franklin, 11 a.m. Saturday

Division III

semifinal results

(1) Loyola Prep 2, (5) Catholic-New Iberia 1

(2) Sacred Heart 3, (3) University 1

Final

At Tad Gormley Stadium-New Orleans

Sacred Heart-New Orleans vs. Loyola Prep, 5 p.m. Friday