Last chance prep qualier track meet results

At LSU’s Carl Maddox Field House

Girls

Field events

Long jump: 1, Nique Griffin, Hamilton Christian, 17-1¼. 2, Sakinah Abdul-Aziz, McKinley, 16-11½. 3, Laura Marcantel, St. Joseph’s, 16-8¾.

High jump: 1, Lauren Parker, Ursuline, 5-4. 2, Raven Scott, H.L. Bourgeois, 5-2. 3, Frankie Griffin, Hamilton Christian, 5-0.

Pole vault: 1, Whitney Adams, Vinton, 11-6. 2, Bailey Daigle, Assumption, 11-1. 3, Addison Martinez, Jennings, 11-1.

Shot put: 1, Shelby Waln, Doyline, 42-0¾. 2, Rhea Thompson, St. Louis Catholic, 37-3. 3, Erica Aucoin, Lafayette, 36-6¼.

Triple jump: 1, Jasmyn Carwell, Airline, 35-11. 2, Sakinah Abdul-Aziz, McKinley, 35-5¼. 3, Destani Lemalle, Slidell, 35-4¾.

Running events

4x100-meter relay: 1, Baton Rouge High 1:44.21. 2, Hamilton Christian 1:48.24. 3, Dutchtown 1:48.49.

1,600 meters: 1, Allison Ringle, Parkway, 5:20.09. 2, Addie Burleigh, Catholic-PC, 5:39.28. 3, Hannah Deworth, Menard, 5:39.59.

800: 1, Kaylei Esfeller, Lafayette, 2:19.82. 2, Madison McDaniel, St. Scholastica, 2:27.14. 3, Keterra Harris, St. Mary’s Academy, 2:29.88.

400: 1, Marcquita Stalbert, McDonogh 35, 58.08. 2, Brianna Soram, St. Louis, 58.74. 3, D’sharee Collins, Lafayette, 59.31.

4x800 relay: 1, Lafayette 10:05.38. 2, Baton Rouge High 10:20.38. 3, St. Joseph’s Academy 10:20.39.

55 hurdles: 1, Mikiah Brisco, Baton Rouge High, 8.25. 2, Alexia Fortenberry, West Jefferson, 8.26. 3, Kiesha Jack, Northside, 8.52.

55: 1, Marcquita Stalbert, McDonogh 35, 7.17. 2, Jessica Harris, Slidell, 7.25. 3, Takyra Beverly, Scotlandville, 7.26.

3,200: 1, Clarissa Smith, Holden, 11:55.86. 2, Alexa Breaux, Vandebilt Catholic, 12:03.55. 3, Kaitlin Tanner, Loyola, 12:11.18.

4x400 relay: 1, Baton Rouge High 4:10.54. 2, St. Louis 4:12.19. 3, Hamilton Christian 4:17.02.

Boys

Field events

High jump: 1, Nick Brown, East Ascension, 6-5. 2, Devin Price, Ruston, 6-4. 3, Chance Stephens, Catholic-BR, 6-4.

Shot put: 1, Cedric Paul, Franklin, 55-2¼. 2, Garret Broussard, Catholic, 52-2¼. 3, Cameron Tom, Catholic-BR, 50-3¾.

Long jump: 1, Devin Scott, West Jefferson, 21-10½. 2, Ricky Theyard, Lusher Charter, 21-7. 3, Craig Jones, Central, 21-2¾.

Pole vault: 1, Dylan Duvio, Curtis, 16-7. 2, Devin King, Jewel Sumner, 15-6. 3, Cameron Robichaux, St. Paul’s, 15-0.

Triple jump: 1, Ricky Theyard, Lusher, 47-9¾. 2, Daquan Bellard, Opelousas, 45-4½. 3, Craig Jones, Central, 44-2.

Running events

4x100-meter relay: 1, Karr 1:30.98. 2, Zachary 1:34.07. 3, Franklin 1:34.29.

1,600 meters: 1, Christian Johnson, Episcopal, 4:33.28. 2, Devyn Keith, Curtis, 4:36.43. 3, Tommy Brocato, St. Thomas Aquinas, 4:37.16.

800: 1, Zachary Albright, St. Paul’s, 1:58.65. 2, Jack Wilkes, Airline, 1:58.73. 3, Matthew Rhorer, Catholic-BR, 2:02.11.

400: 1, Brian Verdin, Ellender, 50.03. 2, Jacolby Cooper, Curtis, 50.28. 3, Devin Scott, West Jefferson, 50.30.

4x800 relay: 1, Ruston. 8:28.74. 2, Catholic-BR 8:29.57. 3, St. Paul’s 8:32.93.

55 hurdles: 1, Tillman Sylve, Landry, 7.93. 2, Damien Williams, Franklin, 7.96. 3, Tyler Hughes, Dutchtown, 8.01.

55: 1, Richard Allen, John Curtis, 6.49. 2, Jermey Hicks, Karr, 6.52. 3, Sharkeith Beverely, Karr, 6.52.

3,200: 1, Joseph St. Cyr, Catholic, 9:45.09. 2, Brady Warren, Walker, 10:05.53. 3, Kraemer Jackson, St. Paul’s, 10:09.86.

4x400 relay: 1, Catholic-BR 3:27.98. 2, Curtis 3:33.14. 3, Karr 3:34.66.