Prep report

BOYs BASKETBALL

Baker 56,

Parkview Baptist 55

Parkview Baptist 15 16 16 8 — 55

Baker 17 17 6 16 — 56

Scoring — BAKER:Demetrius Fitzpatrick 18, eric Hulbert 10, Williams Elzy 7, Trey Hunt 6, Gary Black 5, Rahmil Almond 3, Jamaun Banks 3, Troy Eley 2, Diontrey Claiborne 2; PARKVIEW: James Thompson 19, Will Jones 16, Reed Vial 14, Matthew Starkey 4, Connor Krine 2.

3-Point Goals — Baker: 7 (Fitzpatrick 2, Hulbert 2, Almond, Elzey, Banks); Parkview: 2 (Vial, Jones).

Records — Baker 9-11, 2-1 in District 6-3A; Oarkview 13-9, 2-1.

Junior Varsity — Baker 57, Parkview 43. Belaire 58,

Broadmoor 54

Broadmoor 7 17 8 22 — 54

Belaire 18 12 7 21 — 58

Scoring — BROADMOOR: J. Rodgers 15, B. Woods 14, K. Tillotsen 12, P. Allen 6, J. Stlyer 3, B. Williams 2, J. Chester 2; BELAIRE: D. Jones 22, M. Smothers 9, V. Augustus 8, R. Toney 8, V. Mason 4, R. Alexander 3, T. Woods 2, D. Williams 2

3-Point Goals — Broadmoor 6 (Tillotsen 3, Rodgers 2, Woods 1); Belaire 2 (Toney 2).

Junior Varsity — Broadmoor 37, Belaire 36

Brighton 68,

Pontchartrain 64

Pontchartrain 11 16 21 16 — 64

Brighton 18 19 16 15 — 68

Scoring — PONTCHARTRAIN: P. Welch 28, G. Welch 18, Sussell 11, L. Borlelly 5, J. Sherman 2; BRIGHTON: Justin King 25, Tristan Schexnayder 24, Jonathan Mitchell 7, Nick Crawford 6, Ethan Lastrates 4, Noah Lastrates 2.

3-Point Goals — Pontchartrain 10 (P. Welch 4, J. Sussell 3, G. Welch 2, L. Borlellly 1); Brighton 5 (Schexnayder 3, Mitchell 2)

Records — Pontchartrain 6-2; Brighton 5-3

Brusly 55, Port Allen 44

Port Allen 10 10 12 12 — 44

Brusly 12 11 16 16 — 55

Scoring — BRUSLY: Dimario Jackson 33, Micah Spears 6, Jay Christophe 5, Trayvin Thibodeaux 4, Carsell Alexander 3, Michael Bryant 2, Donald Williams 2; PORT ALLEN: Nick Parker 19, Jarvis Turner 8, T. Allen 8, Ishmael Lane 5, Darius Claiborne 2, M. Keyes 2

3-Point Goals — Brusly: 1 (Jackson); Port Allen: 0

Records — Brusly 17-7, 3-2 in District 7-3A

Junior Varsity — Port Allen 33, Brusly 29 Chef of Baton Rouge 47,

Trinity 39

Trinity 13 8 11 7 — 39

Chef of Baton Rouge 10 10 9 18 — 47

Scoring — TRINITY: V. White 13, M. Barnes 11, D. Richard 9, J. Barnes 2, T. Gray 2, B. Rodgers 2; CHEF OF BATON ROUGE: L. Stewart 16, K. London 9, C. Morgan 8, C. Richard 7, M. Litt 4, B. Hardy 3

3-Point Goals — Trinity 0; Chef of Baton Rouge 4 (Stewart 2, London 1, Richard 1)

Records — Chef of Baton Rouge 6-10, 5-4 in ACEL

Denham Springs 49,

Walker 44

Walker 5 15 14 10 — 44

Denham Springs 8 14 12 15 — 49

Scoring — WALKER: B. Brown 18, S. Montgomery 13, K. Thomas 6, B. Domingue 3, S. Carpenter 2, C. Perkins 2; DENHAM SPRINGS: A. Evans 16, Z. Davidson 8, E. Knight 7, T. Kinchen 6, S. Suggs 4, R. Turner 4, T. Starks 4

3-Point Goals — Walker 6 (Brown 3, Montgomery 2, Domingue 1).

Junior Varsity — Denham Springs 60, Walker 35

East Ascension 69, Woodlawn 47

East Ascension 13 19 15 22 — 69

Woodlawn 13 7 8 19 — 47

Scoring — East Ascension: J. Hawkins 21, J. Williams 16, J. McInnis 13, C. Hill 6, S. Ursin 3; WOODLAWN: T. Spurlock 26, C. Lazare 18, D. Brown 3

3-Point Goals — East Ascension 2 (Williams 2); Woodlawn 3 (Spurlock 2, Brown 1)

Records — East Ascension 21-3, 3-1 in District 5-5A; Woodlawn 16-8, 1-3

Junior Varsity — East Ascension 53, Woodlawn 58

East Iberville 53,

White Castle 50

White Castle 10 8 15 17 — 50

East Iberville 10 18 14 11 — 53

Scoring — WHITE CASTLE: S. Edwards 14, D. Bellock 12, S. Westley 10, S. Williams 6, M. Young 4, Tyidious. Lang 3, Tyrie Lang 1; EAST IBERVILLE: Frank Broussard 15, Darrell Ingram 14, Quantae Johnson 13, Tyler James 6, Jayden Redditt 2, Braylen Dailey 2, Javonte Sherman 1.

3-Point Goals — White Castle 3 (Edwards 1, Tyidious. Lang 1, S. Westley 1); East Iberville 4 (Broussard 4).

Records — East Iberville 10-10,-5-5 in District 9-1A; White Castle 4-1.

Junior Varsity — White Castle 44, East Iberville 35.

Episcopal 79, Capitol 58

Episcopal 18 24 15 22 — 79

Capitol 8 13 20 17 — 58

Scoring — EPISCOPAL: Stan Mays 33, Paul Johnson 16, Spencer Kleinpeter 13, Michael Brundage 7, John Davis 4, Evan Lawson 3, Josh Posner 2, John Hardy 1; CAPITOL: J. Thomas 13, D. Smith 12, J. Claverie 12, M. Grimes 10, E. Richard 4, T. Wells 3, D. Clark 2, J. McWilliams 2.

3-Point Goals — Episcopal: 5 (Mays 3, Lawson, Johnson); Capitol: 2 (Smith, Claverie) .

Records — Episcopal 17-9, 5-2 in District 7-2A, Capitol 2-15, 1-6.

Junior Varsity — Capitol 33, Episcopal 22 Glen Oaks 65,

East Feliciana 51

East Feliciana 20 13 10 8 — 51

Glen Oaks 16 15 16 18 — 65

Scoring — EAST FELICIANA: Thocorence Hawkins 15, Jarvis Whitfield 9, Danny Johnson 8, Jonathan Goss 8, Dequan Franklin 4, Tyquaylon Smith 4, Glenn Sims 2, Derryl Mathews 1; GLEN OAKS: Chris Thomas 29, Chris Dancey 19, Godfrey Wheeler 5, Darshay Conrad 4, Devin Womack 4, Dennis Craig 2, Javon Simmons 1.

3-Point Goals — East Feliciana 2 (Hawkins 2); Glen Oaks 3 (Dancey 3).

Records — Glen Oaks 14-10, 4-0 in District 6-3A; East Feliciana 0-4.

Istrouma 73,
St. Michael 61

Istrouma 20 20 14 19 — 73

St. Michael 24 9 17 11 — 61

Scoring — ISTROUMA: Devin Bethley 19, Carvis Kaigler 15, Derrick Thomas 13, Tevin Walker 13, Marqusse Kaigler 8, Decorey London 5; ST. MICHAEL: Paul Ragussa 32, Jacob Evans 10, Jordan Long 9, David Ventress 6, Nick Arcement 2, Brett Hartman 2.

3-Point Goals — Istrouma 7 (Betheley 3, Thomas 2, Walker 1, London 1); St. Michael 7 (Ragussa 4, Long 3).

Records — Istrouma 6-0 in District 6-4A, St. Michael 3-3.

Madison Prep 104,
Holden 34

Holden 9 11 5 9 — 34

Madison Prep 26 26 36 16 — 104

Scoring — HOLDEN: A. Carlton 7, Ar. Carlton 6, G. Baronet 6, B. Collins 6, K. Cooper 4, Z. Addison 3, M. Holden 2; MADISON PREP: J. Martin 31, D. Spann 28, C. Robinson 17, Y. Lazard 10, D. Dinkins 8, R. Vallen 7, J. Garner 2.

3-Point Goals — Holden: 5 (Collins 2, Cooper, Addison, A. Carlton); Madison Prep: 11 (Martin 6, Spann 5)

Records — Holden 13-14, 1-2 in District 8-B Madison Prep 31-3, 3-0

McKinley 57,
Dutchtown 55

Dutchtown 12 13 13 11 6 — 55

McKinley 11 11 19 12 4 — 57

Scoring — DUTCHTOWN: L. Scott 15, P. Thompson 13, N. Whalen 12, T. Thompson 7, J. Miller 6, K. Barrett 2, C. Thompson 2; MCKINLEY: K. Cannon 18, D. Rodney 17, R. Farlow 10, K. Smart 11, R. Daniels 2, P. Randall 2.

3-Point Goals — Dutchtown: 2 (Whalen, Scott); McKinley: 5 (Farlow 2, Cannon 2, Rodney).

Records — McKinley 10-13, 0-4 in District 5-5A

Junior Varsity — McKinley 45, Dutchtown 35.

Natchez, Miss. 67,
West Feliciana 60

Natchez, Miss. 16 14 20 17 — 67

West Feliciana 13 13 21 13 — 60

Scoring — NATCHEZ: B. Griffin 24, G. Woods 20, L. Smith 7, K. Griffin 6, D. Johnson 5, J. Williams 3, D. Ford 2; WEST FELICIANA: Jaz. Ferguson 20, A. Jones 15, Er. Whitaker 11, Jal. Ferguson 8, Ev. Whitaker 7

3-Point Goals — Natchez: 10 (Woods 4, K. Griffin 2, B. Griffin, Johnson, Williams, Smith); West Feliciana: 3 (Er. Whitaker 2, Jones)

Northeast 56, Runnels 36

Northeast 23 8 13 12 — 56

Runnels 9 12 2 13 — 36

Scoring — NORTHEAST: Chris Woodside 11, D. Adams 8, C. Vernon 8, D. Eubanks 6, F. Hamilton 5, B. Holbert 5, E. Williams 5, D. Hood 4, J. Brooks 4; RUNNELS: Grant Welch 18, Josh Sparks 10, Garret Deshotels 5, Hunter Amedee 2, Muhammd Pirzadah 1

3-Point Goals — Northeast 4 (Woodside, Hamilton, Holbert, Williams); Runnels 2 (Welch, Sparks)

St. Amant 55, Catholic 48

St. Amant 12 14 12 17 — 55

Catholic 8 9 12 19 — 48

Scoring — ST. AMANT: Dominque Wilmore 16, Dequincy Deverteuil 11, Mason Clouatre 11, Donald LeBlanc 8, Brandon Guillory 5, Jonavan Lewis 4; CATHOLIC: Toliver Freeman 14, Bryan Pinner 11, Michael Giorlando 7, Hunter Freeman 6, Evan Wampold 6, Thomas Barfield 2

3-Point Goals — St. Amant: 6 (Wilmore 2, Clouatre 2, Lewis, Deverteuil); Catholic: 2 (Wampold 2)

Records — Catholic 10-15, 1-3 in District 5-5A

Junior Varsity — Catholic 58, St. Amant 39

St. James 73,

Donaldsonville 63,

Donaldsonville 11 16 20 16 — 63

St. James 21 13 16 23 — 73

Scoring — ST. JAMES: Andre Mitchell 16, Jared Wiggins 15, Jason Favorite 13, Brian Winchester 12, Owen Mumphrey 11, D’Kwan Sandolph 6; DONALDSONVILLE: Braxton Bernard 17, Jamal Jones 14, Jaquel Gant 14, Jeremy Jones 8, Jalen Pedscleaux 6, Anthony Jackson 2, Leondre James 2.

3-Point Goals — St. James: 2 (Mitchell 2); Donaldsonville: 4 (Bernard 2, Jones 2).

Records — St. James 18-3, 5-0 in District 7-3A.

Junior Varsity — Donaldsonville 35, St. James 29.

Scotlandville 79,
Central 34

Scotlandville 16 17 25 21 — 79

Central 9 4 13 8 — 34

Scoring — SCOTLANDVILLE: Vincent Sanders 24, Briand Bridgewater 16, Damian Jones 12, Ezekiel Brown 8, Tre’Lun Banks 7, Jarad Sam 6, Joshua Roberts 3, Jordan Adebutu 3; CENTRAL: Justin Jemison 11, Cameron Brooks 8, Kevin Henry 8, Terrell Chatman 3, Titus Wood 2, Paul Broussard 2.

3-Point Goals — Scotlandville 12 (Sanders 6, Brown 2, Bridgewater 1, Banks 1, Roberts 1, Adebutu 1); Central 4 (Jemison 3, Chatman 1).

Records — Scotlandville 22-2; Central 9-7.

Springfield 63, Pine 52

Springfield 23 11 13 16 — 63

Pine 12 11 9 20 — 52

Scoring — SPRINGFIELD: Thomas Armstrong 20, Joseph Kemp 15, Jacob Savoy 13, Kimanae Claiborne 9, Shaquile Smith 6; PINE: C. Cooper 16, H. Cooper 13, T. Ard 7, D. Dillion 7, C. Hart 7, D. Pigott 2

Records — Springfield 7-12, 3-4 in District 8-2A, Pine 7-13, 1-6.

Varnado 58,
Southern Lab 45

Varnado 15 14 13 16 — 58

Southern Lab 1 20 12 12 — 45

Scoring — VARNADO: L. Jefferson 23, D. Harry 17, D. Carter 10, D. Abrams 3, A. Alexander 2; SOUTHERN LAB: T. Flowers 22, S. Forest 16, M. Richard 8, D. Shorts 5, B. Beal 3, R. White 3, V. Williams 2, T. Epps 1.

3-Point Goals — Varnado: 3 (Carter 2, Harry); Southern Lab: 6 (Flowers 5, Forest).

Records — Southern Lab 9-15, 3-1 in District 7-1A.

Zachary 31, Live Oak 28

Zachary 6 7 5 13 — 31

Live Oak 10 2 9 7 — 28

Scoring — ZACHARY: Bryant Lang 13, Trey Hills 11, Jordan Harrison 3, Jordan Ghoram 2, Ronnie Frebis 2; LIVE OAK: Brooks Wilson 10, Jarrett Williams 7, Antonio Williams 6, Dan Ricard 3, Austin Larroquette 2

3-Point Goals — Zachary: 3 (Lang 3); Live Oak: 2 (Ricard, J. Williams)

Records — Zachary 16-10, 2-2 in District 4-5A, Live Oak 9-12, 0-4

Junior Varsity — Live Oak 39, Zachary 36.

girls BASKETBALL

Baker 56,

Parkview Baptist 39

Parkview Baptist 10 15 7 7 — 39

Baker 15 14 12 15 — 56

Scoring — PARKVIEW BAPTIST: Sklyer Goodurn 11, Leah Collins 9, Nicky Dawson 6, Megan Hatch 4, Lexie Dautel 3, Shelby Trese 3, Catherine Dubue 2, Morgan Douglas 1; BAKER: Eugenea James 21, Iesha Smith 10, Jocquis Dodson 10, Ariane Addison 9, Anitra Whitfield 6.

3-Point Goals — Parkview Baptist: 3 (Dautel, Goodurn, Trede); Baker: 1 (Smith) .

Records — Parkview Baptist 12-6, 2-1 in District 6-3A; Baker 16-5, 3-0 .

Broadmoor 51, Belaire 48

Broadmoor 14 8 12 17 — 51

Belaire 19 5 13 11 — 48

Scoring — BROADMOORD: Erica Teschke 21, Hondrea Thornton 17, McKayla Crockett 5, Jasmine Foster 4, Shantrell Lumar 4; BELAIRE: Nikki Young 16, Terralyn Dominique 14, Christian Jones 7, Xzalyn Garner 6, Kiera Matthews 3, Terriel Reado 2

3-Point Goals — Broadmoor: 0; Belaire: 3 (Dominique 2, Young)

Brusly 54, Port Allen 46

Port Allen 11 9 6 20 — 46

Brusly 9 16 18 11 — 54

Scoring — BRUSLY: Donkita Williams 17, Madison LaPrarie 15, Kelsey Parker 9, Akya Thymes 5, Shaquan Mercy 4, Brianna Granville 3, Johnee Leblanc 1; PORT ALLEN: Rhecie Lee 22, Jana Douglas 11, Rhea Lee 6, Vee Thomas 3, Gina Thomas 2, Leah Keyes 2

3-Point Goals — Brusly: 2 (LaPrarie 2); Port Allen 2: (V. Thomas, Rhecie Lee)

Records — Brusly 13-10, 3-2 in District 7-3A

East Ascension 37,
Woodlawn 33

Woodlawn 4 11 11 7 — 33

East Ascension 4 8 10 15 — 37

Scoring — WOODLAWN: B. Smith 12, A. Williams 9, X. Holmes 4, C. Neal 4, A. Hawkins 4; EAST ASCENSION: J. Williams 14, M. Bernard 8, J. Nicholas 6, J. Aguilar 5, R. McDade 2, T. Watson 2

3-Point Goals — Woodlawn 0; East Ascension 3 (Bernard 2, Williams 1).

East Feliciana 61,

Glen Oaks 53

East Feliciana 15 14 17 15 — 61

Glen Oaks 9 12 15 17 — 53

Scoring — EAST FELICIANA: Tatyanna Brown 32, Stephanie Webber 11, Cameron Johnson 4, Kourtlin Bradford 4, Breona Gipson 4, Hannah Robinson 4, Drenisha Muse 2; GLEN OAKS: Deja Young 26, Tiffany Harper 11, Lyric Turner 5, Brianna Citizen 5, Preshonna James 4, Taylor Square.

3-Point Goals — East Feliciana 4 (Brown 4); Glen Oaks 2 (Turner 1, Harper 1).

Records — East Feliciana 7-9, 2-2 in District 6-3A; Glen Oaks 8-15, 1-2.

East Iberville 51,

White Castle 50

White Castle 12 16 9 13 — 50

East Iberville 9 10 20 12 — 51

Scoring — EAST IBERVILLE: Jalaycia Mills 17, Jasmine Mosby 14, Chelsea Green 8, Kirstin Oubre 4, Taylor Green 4, Ariel Fuller 2, Kaitlyn Knight 2; WHITE CASTLE: Shylar O’Bear 17, Shylar O’Bear 14, Alaina Williams 12, Erica Jones 4, Blessing Franklin 3

3-Point Goals — East Iberville: 0; White Castle: 1 (Franklin)

Records — East Iberville 13-12, 4-1 in District 9-1A

Episcopal 51, Capitol 42

Episcopal 14 6 11 20 — 51

Capitol 1 8 13 20 — 42

Scoring — EPISCOPAL: M. Hoover 21, B. Johnson 14, J. Jones 12, M. Barksdale 4; CAPITOL: D. McAllister 24, J. Boyd 15, Jam. Boyd 2, C. Johnson 1

3-Point Goals — Episcopal: 0; Capitol: 4 (J. Boyd 3, McAllister)

Records — Capitol 8-13, 1-6 in District 7-2A

McKinley 67,
Dutchtown 37

McKinley 22 22 13 10 — 67

Dutchtown 7 11 11 8 — 37

Scoring — MCKINLEY: B. Brown 22, R. Bryant 18, J. Sanders 15, A. Vdofa 6, D. Arnuad 2, M. Sharper 2, D. Selvage 2; DUTCHTOWN: L. Reddie 23, M. McCrory 6, M. Marks 5, R. Cobb 3

3-Point Goals — McKinley: 6 (Sanders 4, Brown); Dutchtown: 1 (Marks)

Records — Dutchtown 7-14, 0-4 in District 5-5A

Junior Varsity — Dutchtown 30, McKinley 21.

Natchez 50,

West Feliciana 34

Natchez 19 8 15 8 — 50

West Feliciana 6 14 8 6 — 34

Scoring — NATCHEZ: T. Argue 13, S. Morgan 12, K. Williams 11, R. Williams 6, S. Wright 5.; WEST FELICIANA: A. Taylor 11, S. Rayford 6, K. Sirchia 5, K. Harris 4, J. Washington 4, B. Lewis 2, T. Lewis 2

3-Point Goals — Natchez: 5 (K. Williams 3, Wright, Argue); West Feliciana: 0

Northeast 44, Runnels 32

Northeast 7 9 12 16 — 44

Runnels 7 13 2 10 — 32

Scoring — NORTHEAST: Pearl Jones 14, Taylor Young 11, Jalen Kowen 5, L. Kight 4, L. Kight 4, M. Causey 3, l. Darden 3; RUNNELS: Ashley Kumler 12, Rebecca Fennell 8, Jordan Etheridge 8, Jaden Deshotels 4

3-Point Goals — Northeast: 0; Runnels: 6 (Kumler 2, Fennell 2, Etheridge 2)

Records — Northeast 13-8, 5-2 in District 7-2A; Runnels 8-15, 1-6

St. Amant 60,

St. Joseph’s Academy 52

St. Joseph’s 6 8 19 19 — 52

St. Amant 7 21 10 22 — 60

Sc oring — ST. JOSEPH’S: C. Hodson 21, B. Favaloro 10, M. Lato 8, C. Comeaux 6, B. Johnson 4, O. Abadie 3; ST. AMANT: J. Hartman 17, N. Williams 10, J. Lavigne 10, K. Gremillion 10, N. Rodemann 8, K. Ledoux 5

3-Point Goals — St. Joseph’s: 4 (Hodson); St. Amant: 1 (Ledoux)

Records — St. Joseph’s 8-11, 2-2 in
District 5-5A, St. Amant 18-7, 3-1.

Junior Varsity — St. Joseph’s 29,
St. Amant 27.

St. Martin 58,
Ridgewood Prep 7,

Ridgewood 0 2 0 5 — 7

St. Martin 16 15 18 9 — 58

Scoring — RIDGEWOOD: S. Naran 3, S. Qanadilo 2, L. Faulter 2; ST. MARTIN: T. Aucoin 12, A. Stamm 12, M. Truxillo 8, A. Perkins 6, A. Sims 6, S. Werner 5, K. Bradley 4, M. Bryan 3, M. Aucoin.

St. Michael 85,

Istrouma 39

Istrouma 5 16 14 4 — 39

St. Michael 27 18 18 22 — 85

Scoring — ST. MICHAEL: Glenn O’neill 16, Tyler Morrison 11, Taylor Morrison 10, Celia Crifasi 9, Sydnei Jones 8, Journee Beard 7, Karly Perkins 7, Jordan Schexnayder 6, Tylor Row 6, Alexandre Gaudet 3, Katie Palmer 2; ISTROUMA: Morgan Johnson 19, Kenyatta Carter 10, Ebony Dorizan 5, Tiana McDaniel 5

3-Point Goals — St. Michael: 6 (O’Neill 2, Crifasi, Ta. Morrison, Ty. Morrison, Beard); Istrouma: 2 (Carter 2)

Records — St. Michael 24-3, 7-0 in District 6-4A

Junior Varsity — St. Michael 52, Istrouma 29

3-Point Goals — Ridgewood 1 (Naran 1); St. Martin 1 (Bryan)

Records — St. Martin 15-10, 3-1 in District 10-1A; Ridgewood 0-8, 0-5

Scotlandville 67,

Central 0

Central-BR 0 0 0 0 — 0

Scotlandville 27 13 16 11 — 67

Scoring — SCOTLANDVILLE: Daylin Boatner 21, Kenya Dixon 15, Celica Sterling 10, Brianna Cyrus 6, Lanae Bickham 6, Taylor Holliday 4, Keamber Vaughn 3, Nicole Lang 2

3-Point Goals — Scotlandville: 2 (Vaughn, Dixon).

Records — Scotladville 18-4, 3-1 in District 5-5A.

University 87,
Redemptorist 41,

Redemptorist 4 13 13 11 — 41

University 23 24 15 25 — 87

Scoring — UNIVERSITY: Alanie Fisher 20, Di’Mond Jackson 16, Terriel Ross 13, Mikayla Bates 12, Chelsea Verrett 9, Sabree Wilson 5, Kaila Anderson 4, MaryGrace Constantin 4, Terri Drake 2, Genea Miles 2; REDEMPTORIST: A. Augustus 19, K. Claiborne 11, D. Montague 5, S. Melancon 4, J. Griffin 2, L. Evans 1

3-Point Goals — University: 2 (Fisher, Wilson); Redemptorist: 3 (Claiborne 2, Montague)

Records — University 20-5, 6-0 in District 7-2A

Walker 37,

Denham Springs 36

Walker 10 7 9 11 — 37

Denham Springs 11 9 8 8 — 36

Scoring — WALKER: Mi’ ca Lowe 16, Baylie Stears 7, Jamie Gibson 6, Amy Sanders 5, Megan Strange 2; DENHAM SPRINGS: Katie Patterson 10, Brianna Ensminger 7, Carlisha Kinchen 7, Caletra Curtis 5, Rachel Riley 4, Jenna Mabile 3

3-Point Goals — Walker 1 (Stears); Denham Springs 2 (Ensminger 1, Mabile 1)

Records — Walker 20-5, 4-0 in District 4-5A; Denham Springs 17-5, 3-1.

Zachary 57, Live Oak 22

Live Oak 2 11 5 4 — 22

Zachary 17 21 9 10 — 57

Scoring — LIVE OAK: V. Wright 10, B. Chedravi 4, A. Harrouch 3, P. Baccaro 2, A. Davis 2, O. Bergeron ; ZACHARY: M. Wright 19, A. McKneely 14, L. Snowden 9, C. Singleton 8, J. Mitchell 6, B. Cummings 1

3-Point Goals — Live Oak 0; Zachary 1 (Wright 1)

Records — Live Oak 10-12, 0-4 in District 4-5A; Zachary 12-12, 2-2.

BOYS soccer

Parkview Baptist 9, Redemptorist 0

Goals — PARKVIEW: Daniel Myers 3, Ayser Sheikha 2, Dillon Hoglen 2, Brandon Temple 1, Truman Loupe 1

St. Michael 4,
Plaquemine 0

Goals — ST. MICHAEL: Parker Smith, Christopher Peck, Mitchell Williams, Bo Aucoin

Goalkeepers — ST. MICHAEL: Malcolm Marcus (1 save); Plaquemine (17 saves)

Records — St. Michael 12-8-2, 7-1 in division II, district 6; Plaquemine 3-10-1, 3-4

girls soccer

Live Oak 3 , Central 0

Goals — LIVE OAK: L. Martin 2, C. Simmons

Goalkeepers — Live Oak: A. Hay 6; Central: A. McDowell 9

Mandeville 7,

Ponchatoula 0

Goals — MANDEVILLE: Delaney Sheehan 2, Mia Dubroc 2, Elaine Burbank, Maddie Cook, Missy Ross

Christian Life 2,
Pointe Coupee-Central 1

No more information available

St. Amant 2, Dutchtown 1

Goals — ST. AMANT: Kirsten Despine, Rachel bourgeois; DUTCHTOWN: Ashley Alexander

Goalkeepers — St. Amant: Taylor Gautreau (15 saves), Sophia McNalty (9 saves)

Walker 3,

Denham Springs 1

Goals — WALKER: Kayla Walker 3; DENHAM SPRINGS: LeAnn Judge 1

Goalkeepers — Walker: Eva Lockheart (6 saves); Denham Springs: Vidrine (8 saves)

Records — Walker 12-6, Denham Springs 1-12.

Zachary 3, St. Michael 1

Goals — ZACHARY: Katlynn Hunt 2, Monica Mackay; ST. MICHAEL: Ashley Rivet

Goalkeepers — Zachary: Hope Yantis (2 saves); St. Michael Jessica Wright (5 saves)

Polls

Here are the Louisiana High School Soccer Coaches Association girls soccer polls.

Division I

1. St. Scholastica. 2. Lafayette. 3. Mount Carmel . 4. Fontainebleau. 5. Mandeville. 6. Dominican. 7. St. Thomas More. 8. Byrd. 9. Baton Rouge High. 10. Northshore.

Others receiving votes: St. Joseph’s, East Ascension

Division II

1. Vandebilt Catholic. 2. Teurlings Catholic. 3. Ben Franklin. 4. Lakeshore. 5. Neville. 6. West Ouachita. 7. Lutcher. 8. St. Louis Catholic. 9. Pearl River. 10. Ursuline.

Others receiving votes: DeRidder,Morgan City

Division III

1. Sacred Heart-New Orleans. 2. Loyola College Prep. 3. University. 4. Episcopal-Baton Rouge. 5. Isidore Newman. 6. Northlake Christian. 7. Runnels. 8. Archbishop Hannan. 9. Catholic of New Iberia. 10. St. Thomas Aquinas.

Others receiving votes: Opelousas Catholic, Pope John Paul II

Basketball schedule

New Orleans area

Here is a schedule of high school basketball games to be played in the New Orleans area during the week of Jan. 21-26. Most times listed reflect varsity game times. Check with the host school to confirm game times.

Boys

Wednesday

John Ehret at East St. John, 7:30 p.m.

Hahnville at Destrehan, 7:30 p.m.

Thursday

Lake Area New Tech at McMain, 7 p.m.

Friday

Hahnville at Bonnabel, 5 p.m.

S. Plaquemines at Algiers Technology, 6 p.m.

Warren Easton at Sophia B. Wright, 6 p.m.

First Baptist Christian at Phoenix, 6:30 p.m.

Lusher at Miller-McCoy Academy, 6:30 p.m.

St. Augustine at Ben Franklin, 6:45 p.m.

East Jefferson at Holy Cross, 7 p.m.

O.P. Walker at Belle Chasse, 7 p.m.

Donaldsonville at St. Charles Catholic, 7 p.m.

Crescent City at Ridgewood, 7 p.m.

Houma Christian at St. Martin’s, 7 p.m.

Lakeshore at Pearl River, 7 p.m.

Cohen at Fisher, 7 p.m.

Helen Cox at Shaw, 7 p.m.

Jesuit at Brother Martin, 7 p.m.

West Jefferson at Chalmette, 7 p.m.

Grace King at Rummel, 7:15 p.m.

Riverside at Salmen, 7:15 p.m.

Jefferson at Newman, 7:15 p.m.

Ecole Classique at Country Day, 7:30 p.m.

Saturday

Sophia B. Wright at John Curtis, 2 p.m.

Girls

Wednesday

John Ehret at East St. John, 6 p.m.

Hahnville at Destrehan, 6 p.m.

St. Michael’s at Salmen, 7 p.m.

Thursday

Mt. Carmel at West Jefferson, 5 p.m.

Vandebilt at Warren Easton, 5 p.m.

Jefferson at Algiers Technology, 5:30 p.m.

Grand Isle at Sacred Heart, 5:30 p.m.

South Plaquemines at Cohen, 5:30 p.m.

Grace King at Dominican, 5:45 p.m.

Haynes at McGehee, 6 p.m.

Cabrini at East Jefferson, 6:30 p.m.

West Jefferson at Mt. Carmel, 7 p.m.

Friday

First Baptist Christian at Phoenix, 5 p.m.

Lusher at St, Mary’s, 5 p.m.

Xavier Prep at Sarah Reed, 5 p.m.

Crescent City at Ridgewood, 5 p.m.

Helen Cox at Academy of Our Lady, 5:30 p.m.

Belle Chasse at O.P. Walker, 6 p.m.

Ecole Classique at Country Day, 6 p.m.

Landry at De La Salle, 6 p.m.

John Ehret at Destrehan, 6 p.m.

Houma Christian at St. Martin’s, 6 p.m.

East St. John at L.W. Higgins, 6 p.m.

Donaldsonville at St. Charles Catholic, 6 p.m.

Covington at Slidell, 6 p.m.

Lakeshore at Pearl River, 6 p.m.

Ben Franklin at Ursuline, 6:30 p.m.