Baton Rouge area prep basketball schedule

Baton Rouge area

Here is a schedule of high school basketball games to be played in the Baton Rouge area during the week of Jan. 21-26. Varsity start times listed are approximate.

Boys

Tuesday

St. Amant at Catholic High, 7:15 p.m.

Walker at Denham Springs, 7:15 p.m.

Northeast at Runnels, 7:30 p.m.

Tara at Lutcher, 7:30 p.m.

Istrouma at St. Michael, 7:30 p.m.

East Ascension at Woodlawn, 7:30 p.m.

Port Barre at Livonia, 7:30 p.m.

Redemptorist at University Lab, 7:30 p.m.

Port Allen at Brusly, 7:30 p.m.

Broadmoor at Belaire, 7:30 p.m.

White Castle at East Iberville, 7:30 p.m.

Parkview Baptist at Baker, 7:30 p.m.

Ascension Christian at St. John, 7:30 p.m.

Scotlandville at Central, 7:30 p.m.

Dutchtown at McKinley, 7:30 p.m.

East Feliciana at Glen Oaks, 7:30 p.m.

Episcopal at Capitol, 7:30 p.m.

Zachary at Live Oak, 7:30 p.m.

Kentwood at Christian Life, 7:30 p.m.

Natchez at West Felciana, 7:30 p.m.

Holden at Madison Prep, 7:30 p.m.

Sacred Heart-Ville Platte at Catholic-Pointe Coupee, 7:30 p.m.

Varnado at Southern Lab, 7:30 p.m.

Wednesday

Springfield at Doyle, 7:15 p.m.

Thursday

Jehovah-Jireh at Maurepas, 7:15 p.m.

Friday

Dutchtown at Catholic High, 7:30 p.m.

Dunham at Runnels, 7:30 p.m.

Scotlandville at Walker, 7:30 p.m.

Ascension Christian at White Castle, 7:30 p.m.

East Ascension at St. Amant, 7:30 p.m.

Lutcher at Broadmoor, 7:30 p.m.

Rayne at Livonia, 7:30 p.m.

Northeast at University Lab, 7:30 p.m.

Plaquemine at Tara, 7:30 p.m.

E. D. White at Brusly, 7:30 p.m.

Belaire at Istrouma, 7:30 p.m.

Glen Oaks at Parkview Baptist, 7:30 p.m.

Denham Springs at Zachary, 7:30 p.m.

West Feliciana at Baker, 7:30 p.m.

Ascension Catholic at St. John, 7:30 p.m.

Live Oak at Central, 7:30 p.m.

Woodlawn at McKinley, 7:30 p.m.

Redemptorist at Epsicopal, 7:30 p.m.

Kentwood at Southern Lab, 7:30 p.m.

Hosanna Christian at Madison Prep, 7:30 p.m.

Archbishop Hannan at Christian Life, 7:30 p.m.

Saturday

Hall of Fame games at Baton Rouge Community College, 1:30 p.m.

Hall of Fame games at Donaldsonville, 5 p.m.

Girls

Tuesday

Woodlawn at East Ascension, 5:30 p.m.

McKinley High at Dutchtown, 5:30 p.m.

Denham Springs at Walker, 5:30 p.m.

St. Joseph’s B.R. at St. Amant, 5:30 p.m.

Central at Scotlandville, 6 p.m.

Live Oak at Zachary, 6 p.m.

Northeast at Runnels, 6 p.m.

Tara at Lutcher, 6 p.m.

Istrouma at St. Michael, 6 p.m.

Port Barre at Livonia, 6 p.m.

Redemptorist at University Lab, 6 p.m.

Port Allen at Brusly, 6 p.m.

Broadmoor at Belaire, 6 p.m.

White Castle at East Iberville, 6 p.m.

Parkview Baptist at Baker, 6 p.m.

Ascension Christian at St. John, 6 p.m.

East Feliciana at Glen Oaks, 6 p.m.

Episcopal at Capitol, 6 p.m.

Sacred Heart-Ville Platte at Catholic-Pointe Coupee, 6 p.m.

Varnado at Southern Lab, 6 p.m.

Wednesday

Episcopal at Plaquemine, 6:30 p.m.

Springfield at Doyle, 6 p.m.

Thursday

St. Joseph’s Academy at Dutchtown, 5:30 p.m.

Central at Live Oak, 6 p.m.

Friday

Dunham at Runnels, 6 p.m.

Ascension Christian at White Castle, 6 p.m.

Lutcher at Broadmoor, 6 p.m.

Rayne at Livonia, 6 p.m.

Northeast at University Lab, 6 p.m.

Plaquemine at Tara, 6 p.m.

E. D. White at Brusly, 6 p.m.

Belaire at Istrouma, 6 p.m.

West Feliciana at Baker, 6 p.m.

Ascension Catholic at St. John, 6 p.m.

Redemptorist at Epsicopal, 6 p.m.

Kentwood at Southern Lab, 6 p.m.

Hosanna Christian at Madison Prep, 6 p.m.

Archbishop Hannan at Christian Life, 6 p.m.

Glen Oaks at Parkview Baptist, 6 p.m.

St. Amant at East Ascension, 6:30 p.m.

Zachary at Denham Springs, 6:30 p.m.

Walker at Scotlandville, 7:15 p.m.