Prep report

boys basketball

Tournaments

Coca-Cola/Bob Pettit/
East Baton Rouge boys

At Southern University-F.G. Clark Center

Scotlandville 56, Zachary 19

Leaders — Scotlandville: Trelun Banks 14, Vincent Sanders 10; Zachary: Ronnie Frebis 6, Drexler Davis 6

Halftime: Scotlandville 27, Zachary 13

Tara 32, Central 20

Leaders: Tara: Shaquille Reed 26, Josh Plain 16; Central: Justin Jemison 27, Cameron Brooks 12.

Halftime: Tara 32, Central 20

Woodlawn 49, McKinley 46 (OT)

Leaders: Woodlawn: Tyree Spurlock 16, Chris Williams 15; McKinley: Lanard Daniels 16, Keeyon Smart 10.

Halftime: McKinley 19, Woodlawn 18

Southern Lab 79, Northeast 53

Leaders: Southern Lab: Trent Flowers 20, Marquise Richard 16; Northeast: Chris Woodside 19, Eric Williams 16.

Halftime: Southern Lab 42, Northeast 24

Coca-Cola Vermilion Catholic Yuletide

At Vermilion Catholic

Consolation

Loreauville 34, Kaplan 53

Leaders: LOREAUVILLE: John Reed 13; KAPLAN: Kaylan Rudd 15, Davante Davis 15, Jalen Bates 10.

Halftime: Kaplan 25, Loreauville 15

Episcopal Classic

Parkview 46, Jehovah-Jireh 30

Leaders: Parkview Baptist: James Thompson 11; Jehovah-Jireh: K.Dotson

Halftime: Parkview Baptist 29,
Jehoveh-Jireh 9

Dunham 57, St. Michael 52

Leaders: Dunham: Jyron Walker 23, Dylon Maggio 18; St. Michael: Paul Ragusa 23, Jordan Lange 12, Jacob Evans 12

Halftime: Dunham 31, St. Michael 29

East Feliciana 61, Live Oak 43

Leaders: East Feliciana: T. Hawkins 21, D. Johnson 13, G.Sims 12, T. Smith 10; Live Oak: J. Williams 13, A. Williams 10

Halftime: East Feliciana 28 Live Oak 13

Episcopal 63, Phoenix 49

Leaders: Episcopal: Stan Mays 23, Paul Johnson 15, Michael Brundage 11; Phoenix: M. Jiles 24, D. Tinson 11.

Halftime: Phoenix 29, Episcopal 27

Green Devil Classic

At Plaquemine

Family Christian 63, Terrebonne 49

Leaders: Family Christian: G. Williams 33, O. Scott 14; Terrebonne: D. Diggs 24, D. Ross 10.

Halftime: Terrebonne 29, Family Christian 22

Amite 77, Hammond 63

Leaders: Amite: B. Williams 24, M. Johnson 12, K. Hughes 12; Hammond: D. Webber 18, G. Perkins 17.

Halftime: Amite 40, Hammond 25

Plaquemine 48, Thibodaux 43

Leaders: Plaquemine: D. Marshall 14, D. Godchaux 14, C. Young 13; Thibodaux: T. Cole 11.

Halftime: Plaquemine 24, Thibodaux 15

Hannan tournament

Albany 64, Pine 54

Leaders: Albany: Scott DePaula 14, Ray McCarrol 13, Quincy Sykes 11; Pine: Ard 14, Cooper 10.

Halftime: Pine 32, Albany 22

French Settlement 51, Northlake Christian 48

Leaders: French Settlement: J. Lobell 27, L. McMorris 10; Northlake Christian: D. Landry 12, J. Orear 12

Halftime: FSHS 29, Northlake Christian 20

Madison Prep Classic

Port Allen 56, Carver 44

Leaders: Port Allen: J. Turner 16, N. Parker 15, N. Allen 12; Carver: R. Walker 22, D. Kendrick 10.

Halftime: Carver 24, Port Allen 22

Beau Chene 65, Donaldsonville 54

Leaders: Beau Chene: D. Jackson 18, C. Richard 15, T. Gilmore 15; Donaldsonville: J. Pedescleaux 12, J.Gant 12, B. Benard 10

Halftime: Beau Chene 32, Donaldsonville 16

Madison Prep 70, Northside 51

Leaders: Madison Prep: J. Martin 25, B. Sampson 14, C. Williams 13, D. Freeman 12; Northside: C. James 18, K. Demochet 10.

Halftime: Madison Prep 29, Northside 14

All-Tournament Team — Brusly: D. Jackson, East Iberville, D. Ingram, Beau Chene: D. Jackson; Carver: R. Walker, Port Allen; J. Turner, Donaldsonville: B. Benard, Northside, C. James, Madison Prep: B. Sampson, C. Williams, D. Freeman

MVP: Jarrel Martin, Madison Prep

Springfield Tournament

At Springfield

Springfield 72, Holden 45

Leaders: Holden: Grant Baronet 12, Kendale Cooper 8; Springfield: Thomas Armstron 17, Chuck Vicks 10, Shaquille Smith 9.

Halftime: Springfield 36, Holden 29

girls basketball

Tournaments

Coca-Cola Vermilion Catholic Yuletide

At Vermilion Catholic

Third Place

Erath 37, Abbeville 45

Leaders: ERATH: Gabby Harrington 10; Abbeville: Derrian Nolan 16

Halftime: Abbeville 24, Erath 14

Consolation

Acadiana 44, Gueydan 15

Leaders: ACADIANA: Taylor Ryan 12; GUEYDAN: T’ Nia Leger 9

Halftime: Acadiana 20, Gueydan 12

Vanderbilt Catholic 54 Vermilion Catholic 35

Leaders: Vanderbilt: Shakira Harding 18, Cassidy Barrios 10, Sade Murrell 10; Vermilion Catholic: Katie Frith 18.

Halftime: Vanderbilt 22, Vermilion Catholic 22

Vermilion Catholic 66, Delcambre 55

Leaders: Vermilion Catholic: Michael Campbell 25, Drake Broussard 17, Joey Faulk 16; Delcambre: Reese LeBlanc 12.

Halftime: Vermilion Catholic 33, Delcambre 30

All-Tournament Team: Acadiana: Taylor Ryan; Abbeville: Darrian Nolan; Erath: Gabby Harrington; Abbeville: Bianca Levy; Vanderbilt: Sade’ Murrell; Vanderbilt: Laci LeBlanc; Erath: Ashley Dubois; Vermilion Catholic: Katie Frith; Vermilion Catholic: Ashailee Brailey

MVP: Shakira Harding, Vanderbilt

Episcopal Christmas Classic

At Episcopal

St. John 29, Dunham 27

Leaders: DUNHAM: B. Manuel 19; ST. JOHN: S. Strickland 10, K. Theriot 10

Halftime: Dunham 7, St. John 15

Runnels 31, St. Charles 23

Leaders: RUNNELS: R. Fennell 13; ST. CHARLES: C. Snyder 8

Halftime: Runnels 16, St. Charles 15

Episcopal 52, St. Martin’s 42

Leaders: EPISCOPAL: M. Hoover 23, B. Johnson 16; ST. MARTIN’S: M. Truxillo 13, T. Aucoin 10, A. Perkins 10

Halftime: Episcopal 24, St. Martin’s 19

Ascension Catholic 41, Dunham 25

Leaders: DUNHAM: B. Manuel 10; ASCENSION CATHOLIC: J. Brown 17, R. Melancon 10

Halftime: Dunham 10, Ascension Catholic 29

West Monroe Holiday Tournament

St. Michael 46, Ouachita 35

Leaders: St. Michael: Taylor Morrison 12; Ouachita: Bell Emika 8.

Rayville 57, St. Michael 45

Leaders: St. Michael: Journee Beard 14, Taylor Morrison 12; Rayville: Domiesha Daniels 16

St. Michael 54, Evangel 37

Leaders: St. Michael: Taylor Morrison 15, Karly Perkins 12; Evangel: Jalisa Lafitte 19.

St. Michael 45, Pineville 30

Leaders: St. Michael: Taylor Morrison 15, Journee Beard 12; Pineville: Kala Freeman 15.

Denham Springs

At Denham Springs

Saturday’s Games

Dominican 36, Dutchtown 18

Leaders: Dutchtown: Lashon Reddit 15; Dominican: G. Sperber 8

Halftime: Dutchtown 9 Dominican 22

Xavier Prep 41, St.James 33

Leaders: St. James: Shanquea Washington 10, Diamond West 10; Xavier Prep: Javion Cutter 10.

Halftime: St. James 17, Xavier Prep 14

Broadmoor 33, Walker 32

Leaders: Walker: Lexi McMorris 9; Broadmoor: H. Thornton 11.

Halftime: Walker 33, Broadmoor 23

University 63, McDonogh (35) 39

Leaders: McDonogh (35): Kaitlyn Pratt 19; University: A. Fifher 12, D. Jackson 12, T. Ross 10.

Halftime: McDonogh (35) 29, University 26

Ponchatoula 57, McDonogh (35) 33

Leaders: McDonogh (35): Kaitlyn Pratt 14; Ponchatoula: A. Hamilton 13, A. James 13, R. Richardson 11.

Halftime: Ponchatoula 31, McDonogh (35) 18

East Ascension 39, Capitol 28

Leaders: East Ascension: R. McDade 10, J. Williams 10; Capitol: D. McCallister 19.

Friday Games

Zachary 58, St. James 26

Leaders: St. James: Katilin Bartholomew 7; Zachary: M. Wright 14, J. Mitchell 11, L. Snowden 11, A. McKneely 10.

Halftime: Zachary 31, St.James 12

Plaquemine 38, Hahnville 21

Leaders: Plaquemine: A.Smith 22.

Halftime: Plaquemine 19, Hahnville 13

Ponchatoula 59, St. Louis 43

Leaders: Ponchatoula: Airi Hamilton 16, Anne James 10, Robin Richardson 16, St. Louis: Jada Pelter 12, Hillary Henning 17.

Halftime: Ponchatoula 28, St. Louis 21

Broadmoor 55, St. Joseph’s 41

Leaders: St. Joseph’s: C. Oliver 12, B. Johnson 12, C. Hudson 11; Broadmoor: H. Thornton 15, E. Ieschke 13, M. Crocket 12.

Halftime: Broadmoor 37, St. Joseph’s 28

Denham Springs 44 Dominican 41

Leaders: n/a

Halftime: Denham Springs 21 Dominican 23

Dutchtown 30 Loranger 36

Leaders: Dutchtown: Lashon Reddit 17; Loranger M. Willie 10

Halftime: Dutchtown 19 Loranger 18

Capitol 38, Hahnville 22

Leaders: A. Zeringue 4, J. Marshall 4; Capitol D. McCallister 20, J. Boyd 15

Halftime: Capitol 23, Hahnville 18

Walker 41 U-High 45

Leaders: n/a

Halftime: n/a

Port Allen 61 Xavier Prep 48

Leaders: Port Allen: Rhecie Lee 19, J. Douglas 24; Xavier Prep: A. Walker 16, C. Foxhall 14

Halftime: Port Allen 46, Xavier Prep 22

Denham Springs 53 Loranger 35

Leaders: n/a

Halftime: Loranger 20, Denham Springs 16

boys soccer

Denham Springs 7,
West Feliciana 0

Goals — DENHAM SPRINGS: Cam Hilliard 2, Zach Kimball 1, Zach Boothe 1, Miller Hiliard 1, Mason Droge 1, Micahel Robin 1.

Goalkeepers — West Feliciana: Will Costientt (6 saves); Denham Springs: Peyton Humphrey (5 saves)

Records — West Feliciana 2-5-1; Denham Springs 4-5-1

Episcopal 9,
Parkview Baptist 1

Goals — Episcopal: L. Lamontte 2, C. Mubungirwa 1, A. Clausen 1, B. Bienasz 1, A. Couvillion, C. Mitchell 1, M. Chatman 1, A. Castine 1.

Goalkeepers — Episcopal: E. Knaus (7 saves)

Records — Episcopal 9-6-1

St. Paul’s Invitational

At Hunter Stadium

Catholic 3, St. Paul’s 2

St. Paul’s 2, East Ascension 0

Catholic 3, St. Paul’s 2

Goals — Catholic: Trey Poche, Parker Caulfield, Hayden Hunt; St. Paul’S: Zach Richard, Austin Groeneveld

Goalkeepers — Catholic: Kean Jones (6 saves); St. Paul’s: Nathan Hovis (3 saves)

Jesuit 3, Catholic 2

Goals — Catholic: Patrick Betts, Chris Bordelon; Jesuit: Mason Belle, Cameron Coulon, Sebastian Pereira-Pinzon

Goalkeepers — Catholic: Kean Jones (6 saves); Jesuit: Otto Candies (5 saves)

University 8,
Redemptorist 0

Goals — UNIVERSITY: Thomas Kobetz 3, Maddy Vick 2, Isaac Smith 1, Mathew Berg 1, Tapper Patrick 1.

Goalkeepers — University: Matthew Johnson (4 saves); Redmeptorist: Trey Goodwin (17 saves)

Records — University 12-2-5

girls soccer

Central 1, Christian Life 0

Goals — CENTRAL: T. Baudry 1.

Goalkeepers — Central: A. McDowell (7 saves)

Records — Central 8-6-4

University 7,
Redemptorist 0

Goals — UNIVERSITY: Lauren Whisenand 3, Madison Morgan 1, Madison Catalanotto 1, Jacqueline Sampson 1, Laurel Chauvin 1.

Goalkeepers — University: Elizabeth Bankhead (2 saves)

Records — University 11-2-2

Catholic-Pointe Coupee 2, Zachary 2

Goals — Catholic-Pointe Coupee: M. Tebbles 2; Zachary: K. Hebert, K. Hunt

Goalkeepers — Catholic-Pointe Coupee: K.Garrett (7 saves); Zachary: H.Yantis (2 saves)

wrestling

Deep South Bayou Duals

At Baton Rouge River Center’s

Exhibition Hall

Championship bracket

Semifinal: Jesuit 26, Catholic 26

106 pounds: Nicky Charles, Jesuit, over Jonathan Bradley, Catholic, Pin 5:29

113: Ben D’ Antonio, Jesuit, over Napoli, Catholic, Dec 8-3

120: Mitch Capella, Jesuit, over Phillip Nauta, Catholic, Dec 6-2

126:Brennan Taylor, Catholic, over Jack Marzullo, Jesuit, Dec 3-0

132: Matthew Mire, Catholic, over Jackie Robinson, Jesuit, Dec 11-5

138: James Claitor, Catholic, over Andrew Russo, Jesuit, Pin 1:07

145: Efosa Ebolgbe, Jesuit, over Reid Burns, Catholic, Dec 6-2

152: Kevin Moran, Catholic, over Gaston Eymard, Jesuit, Dec 6-3

160: Brandon Luckett, Catholic, over Ashton Queyrouze, Jesuit, TF 21-4

170: Mattehw Moreau, Catholic, over Christia Queyrouze, Jesuit, Dec 3-0

182: Jimmy Brown, Jesuit, over Christian Pittman, Catholic, Dec 2-0

195: Gage Grush, Jesuit, over Caleb Sutton, Catholic, Dec 19-15

220: Myles Nash, Catholic, over Dominic Carmello, Jesuit, Dec 11-6

Semifinal: MacArthur 34,

Brother Martin 24

106: Briar Adams, MacArthur, over Mason Mauro, Brother Martin, Dec 10-4

113: Taylor Gambill, Brother Martin, over Reed Piatt, MacArthur, Dec 9-4

120:Cole Powers, MacArthur, over Paul Klein, Brother Martin, TB-1 2-1

126: Adrian Gaines, MacArthur, over Austin Meyn, Brother Martin, TB-1 5-4

132: Colby Powers, MacArthur, over Mason Williams, Brother Martin, Pin 4:00

138: Brock Williams, MacArthur over Daniel Evans, Brother Martin, Pin 2:00

145: Colton Jump, MacArthur, over Jordan Giroir, Brother Martin, Maj 10-2

152: Devin LeBlanc, Brother Martin, over Blake Handley, MacArthur, Maj 11-3

160: Ricky McCarty, MacArthur, over Jordan Giroir, Brother Martin, Maj 15-2

170: Daniel Albrecht, Brother Martin, over Javi Laboy, MacArthur, Pin 3:08

182: Kyle Delaune, Brother Martin, over DIllon White, MacArthur, Maj 16-7

195: Yehia Riles, Brother Martin, over Derek Block, MacArthur, Maj 16-5

220: Garrett Shaw, MacArthur, over Josh Tapia, Brother Martin, Pin 1:08

285: Ross Brister, Brother Martin, over Joseph Pollard, MacArthur, Dec 5-2

Final: Catholic, 12, MacArthur 41

106: Briar Adams, MacArthur, over Jonathan Bradley, Catholic, Pin 0:27

113: Reed Piatt, MacArthur, over Mitch Napoli, Catholic, Dec 5-4

120: Cole Powers, MacArthur, over Phllip Nauta, Catholic, Dec 6-0

126: Adrian Gaines, MacArthur over Brennan Taylor, Catholic, Maj 16-8

132: Colby Powers, MacArthur, over Matthew Mire, Catholic, Dec 2-1

138: Brock Williams, MacArthur, over James Claitor, Catholic, Dec. 8-7

145: Colton Jump, MacArthur over Reid Burns, Catholic, Maj 16-2

152: Kevin Moran, Catholic, over Blake Handley, MacArthur, Dec 8-6

160: Ricky McCarty, MacArthur, over Brandon Luckett, Catholic, Dec 9-6

170: Dillon White, MacArthur, over Matthew Moreau, Catholic, Pin 4:39

182: Christian Pittman, Catholic over Javi Laboy, MacArthur, Dec 6-4

195: Caleb Sutton, Catholic, over Derek Block, MacArthur, Dec 7-3

220: Garrett Shaw, MacArthur, over Myles Nash, Catholic, Pin 4:59

285: Everett Knox, Catholic, over Joseph Pollard, MacArthur, Dec 6-2

Third Place: Brother Martin 70, Jesuit 0

Fifth place: Phoenix 42, Platte County 34

Seventh place: Jefferson City 51, Clay 20