Prep report, results from Wednesday, Dec. 26, 2012

boys basketball

Albany 81,
Ecole Classique 28

Albany 14 26 26 15 — 81

Ecole 5 2 12 9 — 28

Scoring — ALBANY: Louis Sansovich 22, Justin Thompson 10, Quincy Sykes 8, Josh McClain 7, Landon Morgan 7, Logan Link 7, Ray McCarrol 7, Scott DePaula 5, Dylan Hoyt 5, Elijah Callahan 3; Ecole CLASSIQUE: Soyes 9, Bradley 6, Lips 4, Stevens 3, Melvin 2, Stanton 2, Contreras 2

Records — Albany 8-6

St. Edmund 51,
False River 48

St. Edmund 10 13 9 19 — 51

False River 5 12 15 16 — 48

Scoring — ST. EDMUND: B. Swann 23; FALSE RIVER: B. Deville 15, K. Melancon 12, C. Reed 11.

3-Point Goals — St. Edmund 5 (M. Farlin 2, Swann 1, Brown 1, Lejeune 1); False River 5 (Reed 3, Deville 1, Alem 1)

Records — False River 0-5, 0-2 in District 6-1A

Junior Varsity — False River 28, St. Edmund 10

Tournaments

Coca-Cola/Bob Petit/EBR Tournament

At Southern University-F.G. Clark Center

Woodlawn 51, Southern Lab 48

Leaders — WOODLAWN: Chris Williams 19, Tyree Spurlock 13; SOUTHERN LAB Deonte Shorts 13, Samuel Forest 13.

Halftime — Southern Lab 19, Woodlawn 15

McKinley 67, Northeast 61

Leaders — MCKINLEY: Keeyon Smart 14, Delwin Rodney 11; NORTHEAST: Chris Woodside 21, Chris Vernon 19.

Halftime — McKinley 29, Northeast 23

Central 41, Baker 40

Leaders — CENTRAL: Justin Jemison 13; BAKER: Eric Hulbert 10, Trey Hunt 9

Halftime — Baker 19 Central 13

Glen Oaks 76, Belaire 43

Leaders — BELAIRE: Vershon Augustus 12, DeMarcus Jones 10; GLEN OAKS: Chris Thomas 29, Jalen Variste 14.

Halftime — Glen Oaks 35, Belaire 21

Tara 61, Broadmoor 38

Leaders — TARA: Josh Plain 19, Tyrian Davis 8; BROADMOOR: Tremaine Porter 12, Collin Woods 10.

Halftime — Tara 35 Broadmoor 9

Zachary 68, Capitol 44

Leaders — ZACHARY: Rasheed James 16; CAPITOL: Johnny Thomas 15, Joshua James 10, Eric Richard 10.

Halftime — Zachary 46 Capitol 29

Thursday’s schedule

Belaire vs. Broadmoor, noon

Capitol vs. Southern Lab, 1:30 p.m.

Glen Oaks vs. Tara, 3 p.m.

Zachary vs. Woodlawn, 4:30 p.m.

Central vs. Istrouma, 6 p.m.

McKinley vs. Scotlandville, 7:30 p.m.

Green Devil Holiday Classic

At Plaquemine High

Walker 55, Assumption 50

Leaders — ASSSUMPTION: M. Muse 11, D. Johnson 10; WALKER: B. Brown 12, S. Montgomery 10, C. Perkins 10.

Halftime — Walker 23, Assumption 19

Amite 59, St. James 51

Leaders — ST. JAMES: J. Wiggins 14, J. Favorite 12; AMITE: J. Harvey 18, B. Williams 11.

Halftime — Amite 22, St. James 17

Plaquemine 82, Livonia 48

Leaders — PLAQUEMINE: D. Marshal 16, D. Godchaux 12; LIVONIA: O. Gremillion 6, D. Christopher 6.

Halftime — Plaquemine 41, Livonia 23

Family Christian 56, St. John 33

Leaders — Family CHRISTIAN: G. Williams 25, J. Holmes 21; ST. John: H. Hemingway 15, B. Miller 11.

Halftime — Family Christian 42, St. John 27

Thursday’s schedule

St. James vs. Assumption, 1 p.m.

St. John vs. Livonia, 2:30 p.m.

Walker vs. Thibodaux, 4 p.m.

Amite vs. Terrebonne, 5:30 p.m.

Ascension Cathoiic vs. Plaquemine, 7 p.m.

Family Christian vs. Hammond, 8:30 p.m.

Coca-Cola Yuletide Class

At Vermilion Catholic

Wwestminster 73, Loreauville 55

Leaders — WESTMINSTER: Avery Brooks 19, Chase Malbrue 16, Donyell Young 14, Jalen Williams 14; LOUREAUVILLE: Raymond Bonnette 24, John Reed 13.

Halftime — Westminster 32 Loreauville 21

Catholic-New Iberia 68, Gueydan 33

Leaders — CHSNI: Tim Granger 30, Nick Geoffroy 13, Logan Fowler 11; GUEYDEAN: Marquis Victoria 10, Quintan Martin 10, Korey Chatagnier 9.

Halftime — Catholic-New Iberia 40, Gueydan 14

Ascension Episcopal 37, Kaplan 33

Leaders — KAPLAN: Davante Davis 13, Caine Campbell 7; ASCENSION EPISCOPAL: Skye Mejia 12, Logan Daigle 9

Halftime — Kaplan 16, Ascension Episcopal 15

Delcambre 79, Erath 52

Leaders — ERATH: Lance Moss 16, Jordan Lange 14, Gannon Broussard 10; DELCAMBRE: Chevan Walters 19, Alex Barras 15, Christian Mitchell 13.

Halftime — Delcambre 42, Erath 27

Hilton Sandestin Beach Christmas Basketball

At Freeport, Fla.

Thursday’s game

Rummel vs. White Plains, 1 p.m.

girls basketball

St. Edmund 58,
False River 30

St. Edmund 13 15 18 12 — 58

False River 3 13 9 5 — 30

Scoring — ST. EDMUND: A. Newsom 16, O. Lafleur 11, B. Ramirez 10, M. Miller 9; FALSE RIVER: K.Lablanc 8, T.Ortis 7

3-Point Goals — St. Edmund 1 (Miller); False River 1 (M. Foret)

Records — False River 0-6, 0-2, District 6-1A.

Tournaments

Coca-Cola Yuletide Class

At Vermilion Catholic

Abbeville 58, Loreauville 10

Leaders — LOREAUVILLE: Kerri Judice 3; ABBEVILLE: Barbara Bryant 12, Derrian Nolan 10, Bianca Levy 9.

Halftime — Abbeville 36, Loreauville 1

Carencro 62, Delcambre 18

Leaders — CARENCRO: Alysha Guidry 21, ; DELCAMBRE: Taylor Moneaux 7.

Halftime — Carencro 36 Delcambre 15

Basile 62, Kaplan 37

Leaders — BASILE: Rylie James 24, Kinslie Denette 13; KAPLAN: Laura Turnley 17.

Halftime — Bastile 46 Kaplan 34

Erath 37, Gueydan 20

Halftime — Gueydan 9 Erath 22

Leaders — GUEYDAN Ashari Terry 7; Erath: Ashley Dubois 8.

Vermilion Catholic 56,
Catholic-New Iberia 24

Leaders — Vermilion Catholic: Katie Frith 16; Catholic-New Iberia n/a

Halftime — Vermilion Catholic 38, Catholic-New Iberia 9