Baton Rouge area prep basketball schedule

Here is a schedule of high school basketball games to be played in the Baton Rouge area for the week of Dec. 17-22. Game times listed typically represent subvarsity games. Contact the host school to get an approximate varsity game time.

Girls

Monday

East Iberville at East Ascension, 5:30 p.m.

Glen Oaks at Tara, 5:30 p.m.

Tuesday

Donaldsonville at White Castle, 5:30 p.m.

Istrouma at McKinley, 6 p.m.

Wednesday

Dutchtown at Lutcher, 5 p.m.

Capitol at Port Allen, 6 p.m.

Thursday

Denham Springs at St. Amant, 5:30 p.m.

Independence at Plaquemine, 5:30 p.m.

Lafayette Christian at Ascension Christian, 6 p.m.

Rayne at Doyle, 6 p.m.

Broadmoor at Southern Lab, 6 p.m.

Friday

Cabrini at Riverside Academy, 11 a.m.

West Feliciana at Central, 4 p.m.

Southern Lab at Glen Oaks, 5 p.m.

Walker at White Castle, 5:30 p.m.

Archbishop Hannan at Parkview Baptist, 5:30 p.m.

Runnels at Northeast, 6 p.m.

Donaldsonville at McKinley, 6 p.m.

Boys

Monday

Baker at Belaire, 5 p.m.

Karr at Riverside Academy, 5 p.m.

Central Catholic at White Castle, 5:30 p.m.

Family Christian at Louisiana School for the Deaf, 5:30 p.m.

Ecole Classique at Ascension Christian, 6 p.m.

Glen Oaks at Capitol, 6 p.m.

Tuesday

St. Helena Central at Northeast, 5 p.m.

Lutcher at St. John, 5 p.m.

East Ascension at Tara, 5 p.m.

Port Allen at West Feliciana, 5:30 p.m.

Donaldsonville at Dutchtown, 5:30 p.m.

Independence at Walker, 5:30 p.m.

Hammond at St. Amant, 5:30 p.m.

East Iberville at Family Christian, 6 p.m.

Brusly at Pointe Coupee Central, 6 p.m.

McKinley at Southern Lab, 6 p.m.

Wednesday

Tara at Denham Springs, 5 p.m.

Maurepas at Louisiana School for the Deaf, 5 p.m.

Clark at Madison Prep, 6 p.m.

Istrouma at Glen Oaks, 6 p.m.

Thursday

Springfield at Dunham, 5 p.m.

East Ascension at Denham Springs, 5 p.m.

St. Amant at Walker, 5 p.m.

Baker at Woodlawn, 5 p.m.

West Feliciana at Brusly, 5 p.m.

Opelousas Catholic at Catholic-PC, 5 p.m.

Christian Life at East Iberville, 5 p.m.

Mentorship Academy at Istrouma, 5:30 p.m.

Friday

University at Redemptorist, 5 p.m.

Ecole Classique at Dunham, 5 p.m.

McKinley at Scotlandville, 5 p.m.

Broadmoor at Lutcher, 5 p.m.

Tara at Plaquemine, 5 p.m.

Istrouma at Belaire, 5 p.m.

Southern Lab at Zachary, 5 p.m.

Hanson Memorial at Ascension Catholic, 5 p.m.

Capitol at Episcopal, 5 p.m.

South Lafourche at Catholic, 5:30 p.m.

Assumption at Donaldsonville, 5:30 p.m.

Port Allen at Family Christian, 6 p.m.

Glen Oaks at Woodlawn, 6 p.m.

Washington-Marion at Central, 6 p.m.