Prep report

Football playoffs

Class 5A

Semifinals

(1) Rummel 17, (13) Mandeville 14

(2) Barbe 49, (3) West Monroe 48

Final

8 p.m. Saturday

Rummel vs. Barbe

Class 4A

Semifinals

(1) Neville 28, (21) McDonogh (35) 8

(2) Karr 28, (6) Holy Cross 16

Final

8 p.m., Friday

Neville vs. Karr

Class 3A

Semifinals

(1) Parkview Baptist 49, (5) Livonia 6

(2) Notre Dame 16, (22) East Feliciana 14

Final

4 p.m., Saturday

Parkview Baptist vs. Notre Dame

Class 2A

Semifinals

(1) John Curtis 55, (4) Springfield 0

(2) Evangel-Shreveport 52, (3) U-High 45

Final

Noon, Saturday

John Curtis vs. Evangel Christian Academy

Class 1A

Semifinals

(1) Ouachita Christian 35, (5) Kentwood 0

(2) Haynesville 36, (6) West St. John 35

Final

4 p.m., Friday

Ouachita Christian vs. Haynesville

boys basketball

Albany 66, Phoenix 57

Albany 22 13 18 13 — 66

Phoenix 13 17 15 12 — 57

Scoring — ALBANY: Logan Link 26, Scott Hanson 13, Ray McCarrol 9, Justin Thompson 5, Louis Sansovich 5, Quincy Sykes 4, Landon Morgan 4; PHOENIX: Jiles 23, Tinson 18, Duplessis 7, Sylve 6, Miller 3.

3-Point Goals — Albany 3 (Hasson 2, Sansovich); Phoenix 2 (Jiles 2).

Records — Albany 5-1.

Centerville 61, Franklin 59

Franklin 8 12 19 20 — 59

Centerville 21 12 13 15 — 61

Scoring — FRANKLIN: J. Brown 18, T. Clark 17, D. Kelly 14, B. Robinson 8, J. Johnson 2; CENTERVILLE: J. Washington 14, J. Williams 14, J. Thomas 13, R. Harris 12, Z. Jackson 5, R. Harris 2, Q. Nettles 1

3-Point Goals — Franklin: 7 (Kelly 4, Brown 3); Centerville: 4 (Williams 3, Jackson)

Records — Franklin 0-4, Centerville 8-1

Old Bethel 58, Chef-BR 43

Chef-BR 4 10 11 18 — 43

Old Bethel 18 14 10 16 — 58

Scoring — CHRISTIAN HOME EDUCATORS FELLOWSHIP: B. Hardy 12, T. Camardelle 11, C. Morgan 8, A. Hammontree 6, M. Litt 4, L. Stewart 2; OBCA: S. Bailey 16, L. Smith 16, L. Cruse 10, B. Grubb 8, Se. Smith 4, St. Smith 2, C. Fisher 2

3-Point Goals — Chef: 1 (Camardelle )

Records — Chef 1-1

Plaquemine 66, Redemptorist 61

Redemptorist 15 10 15 21 — 61

Plaquemine 16 13 20 17 — 66

Scoring — REDEMPTORIST: Allmon 19, Booker 15, Howard 7, Johnson 5, Rheams 3; PLAQUEIMINE: D. Marshall 15, D. Godchaux 14, L. Conerly 12, C. Spears 8, J. Lawless 6, D. Harding 6.

3-Point Goals — Redemptorist 7 (Alman 5, Booker, Johnson); Plaquemine 4 (Lawless 2, Conerly 2)

Records — Plaquemine 4-2

Tournaments

Allstate Sugar Bowl CYO

Friday semifinals

At Brother Martin

Brother Martin 61, Jesuit 50

Newman 70, Holy Cross 27

Saturday

Championship-at Holy Cross

Brother Martin vs. Newman, 7:30 p.m.

John Herty Memorial

At Zachary

Belaire 57, Pineville 50

HALFTIME: Belaire 21, Pineville 26

Leaders: Belaire: V. Augustus 19, R. Alexander 12, K. Smith 10; PINEVILLE: J. Horn 19, C. Sampson 10

Ruston 42, Istrouma 34

HALFTIME: Ruston 18, Istrouma 10

LEADERS: Ruston: J. Burr 11, R. Reggis 10; ISTROUMA: C. Kaigler 12

Zachary 38, New Iberia 36

HALFTIME: Zachary 14, New Iberia 15

LEADERS: ZACHARY: B. Lang 16; NEW IBERIA: D. Mandeville 13

Scotlandville 65, Ouachita 60

HALFTIME: Scotlandville 23, Ouachita 23

LEADERS: SHS: T. Banks 21, B. Jones 20, V. Sanders 12; OHS: C. Sumber 23, Y. Specs 16.

Thursday

Ruston 57, Denham Springs 40

Halftime: Ruston 26, Denham Springs 18

Leaders: RUSTON: J. Burr 19, J. Melton 18; DENHAM SPRINGS: A. Evans 16.

New Iberia 50, Pineville 38

Halftime: New Iberia 50, Pineville 38

Leaders: NEW IBERIA: D. Mandeville 25, D. Dugas 12, R. Paul 11; PHS: C. Sampson 19.

Zachary 50, Northeast 49

Halftime: Zachary 24, Northeast 22

Leaders: ZACHARY: R. James 13, V. Moss 11; NORTHEAST: C. Vernon 17, S. Hamilton 17.

Quachita 85, Christian Life 63

Halftime: Ouachita 38, Christian Life 28

Leaders: QUACHITA: Y. Specs 19, C. Sumbler 15, J. Harris 15, J. Jones 10; CHRISTIAN LIFE: J. Stove 25, K. Smith 11, R.J. Hertzog 11.

Ralph Sellers Gold Dome Classic

At St. Amant

Dunham 66, Grace King 44

Halftime: DUNHAM 40, Grace King 20

LEADERS: Dunham: David Maggio 19, Quinton Thomas 18, GRACE KING: Chris Kelly 13

Sterlington 65, Chalmette 56

HALFTIME: Chalmette 21, Sterlington 19

LEADERS: STERLINGTON: Matt Allred 24, Brandon Douglas 20; CHALMETTE: Jerrell Green 21, Curtin Winding 15

Airline 62, Hammond 56

HALFTIME: Airline 37, Hammond 25

Leaders: AIRLINE: Demetrius Garly 16, Anthony Gladney 10, Andy Latson 10; HAMMOND: Devin Webber 18, Derrick Harper 14

East Ascension 61, Amite 58

Halftime: EAST ASCENSION 34, AMITE 26

Leaders: Javaughn Williams 27, Jacardo Hawkins 10, Jeremy McGinnins 10; AMITE: James Harvey 23, Bobby Williams 13

Woodlawn 60, St. Amant 59

Halftime: St. Amant 32, Woodlawn 30

Leaders: Chris Williams 25, Cameron Lazarre 13; ST. AMANT: Donald LeBlanc 37

Hosanna Tipoff Classic

At Hosanna

Hosanna 61, Central Lafouche 59

HALFTIME: Central Lafourche 31,
Hosanna 27

LEADERS: HOSANNA: Gerald Johnson 18, Patrick Browder 10; CLHS: John Williams 12, Sherman Robinson 12, Joshua Joseph 10

Saturday’s schedule

Ascension Catholic vs. HosanNa, 11 a.m.

Terrebonne vs Jehovah-Jireh, 2 p.m.

Family Christian vs. Central Lafouche 5 p.m.

Thursday

Jehovah Jirah 66, Hosanna 55

Halftime: Jehovah-Jireh 27, Hosanna 24

Leaders: JEHOVAH JIRAH: Kendrick Dyson 30, Jeremiah G. 13; HOSANNA: Gerald Johnson 20, Patrick Browder 11.

Ralph Sellers GoLd Dome Classic

Thursday

Woodlawn 56, Airline 45

Halftime: Woodlawn 28, Airline 19

Leaders: WOODLAWN: Chris Williams 21, Tyreese Spurlock 13; Airline: Demetrius Early 12, Andrew Latson 12.

Lawler Invitational (Boys)

At Northwoord High School

St. Thomas More 50, Bossier 48

Halftime: St. Thomas More 29, Bossier 24

Leaders: ST. THOMAS MORE: Trey Touchet 20, Ryan Randle 10; BOSSIER: D. Hall 22

Saturday’s games

St. Thomas More vs. North Caddo-Loyola College winner, 7 p.m.

Southpoint Volkswagon Classic

At University High

Live Oak 54, J.S. Clark 46

Halftime: Live Oak 25, J.S. Clark 17

Leaders: LIVE OAK: A. Williams 13, A. Larraquette 13, B. Wilson 11; J.S. Clark: D. Riley 9

Broadmoor 51, Thomas Jefferson 52

Halftime: Thomas Jefferson 24, Broadmoor 22

Leaders: BROADMOOR: C. Woods 19, T. Porter 14; TJHS: T. Preatto 20, M. Bazile 11.

Episcopal 67, Covington 63

Halftime: Episcopal 34, Covington 25

Leaders: EPISCOPAL: S. Mays 25, P. Johnson 17; COVINGTON: M. Chatman 18, N. Pierce 17, G. Brister 10.

Univeristy 73, St. Michael 54

Halftime: University 36, St. Michael 29

Leaders: UNIVERSITY: W. Sims 24, J. Johnson 20, H. Shortess 16; ST. MICHAEL: P. Ragusa 21, J. Evans 14

Saturday’s schedule

Seventh place

J.S. Clark vs. Thomas Jefferson, 9:30 a.m.

Fifth place

Broadmoor vs. Live Oak, 10:45 a.m.

Third place

St. Michael vs. Covington, noon

Championship Game)

University vs. Episcopal, 1:15 p.m.

Thursday

Covington 65 Live Oak 36

Halftime: Covington 20, Live Oak 13

Leaders: LIVE OAK: J. Larroquette 11, L. Faulkner 10; COVINGTON: M. Chatman 14

Episcopal 66, J.S. Clark 31

Halftime: Episcopal 42, Clark 13

Leaders: EPISCOPAL: S. Mays 31; J.S. CLARK: D.Riley 8.

St. Michael 73, Thomas Jefferson 43

Halftime: St. Michael 52,

Thomas Jefferson 18

Leaders: ST. MICHAEL: P. Ragusa 16, D. Ventress 14, R. Reeder 11, J. Evans 10; THOMAS TJHS: Johnson 15, Preatto 14, Bazile 10

University 69, Broadmoor 36

Halftime: University 38, Broadmoor 19

U-HIGH: H. Shortess 21, W. Sims 21, J. Johnson 18; BHS: J. Styler 16, C. Woods 10.

girls basketball

Old Bethel Christian 42, CHEF-BR 41

CHEF-BR 8 11 18 4 — 41

Old Bethel 10 8 14 10 — 42

Scoring — CHRISTIAN HOME EDUCATORS FELLOWSHIP: Maegan McMorris 14, Kassidy McNamara 10, Kaeli Morgan 8, Bailey McNamara 5, Jackie Welch 4; OLD BETHEL: Jessie Cruse 22, Grin Scott 7, Lexie Smith 5, Alex Warner 4, Mallory Dannehl 2, Meredith Scroggs 2.

Records — CHEF BR 1-1.

Ouachita 43,
Denham Springs 35

Ouachita 13 10 12 8 — 43

Denham Springs 6 12 11 6 — 35

Scoring — DENHAM SPRINGS: Cartena Curtis 15, Brianna Ensminger 8, Jena Mabite 7; OUACHITA: R. Sherrod 8, K. Moten 12 T. Bell 10.

St. Thomas Aquinas 71, Benton 42

Benton 7 6 10 19 — 42

St. Thomas Aquinas 15 23 22 11 — 71

Scoring — STA: Carly Keller 15, Amber Donnies 14, Jada Richard 10, Regan Bolton 10; BENTON: Sessions 16, Wallace 9.

3-Point Goals — STA 5 (Keller 3, Donnies 2); Bolton 2; Benton 2 (Sessions 2).

Records — St. Thomas Aquinas 5-1

Tournaments

Country Day

Walker 60, Bogalusa 27

HALFTIME: Walker 37, Bogalusa 8

LEADERS: WALKER: Mica Lowe 15; BOGALUSA: Gabby Alexander 14

Holden

At Holden

Live Oak 44, Maurepas 30

Halftime: Live Oak 24, Maurepas 9

Leaders: LIVE OAK: V. Wright 12; MAUREPAS: L. Loup 11

HOSANNA Tip-off Classic

Ascension Christian 55, False River 31

Halftime: Ascension Christian 29, False River 12

Leaders: Ascension Christian: S. Sehon 11, C. Smith 10; False River: Jamie Knight 9

Ascension Catholic 59, Hosanna 33

Halftime: Ascension Catholic 32, Hosana 20

Leaders: Ascension Catholic: R. Malancon 20, A. Carter 12, J. Brown 12; Hosana: D. Small 14

Saturday’s schedule

False River vs. Ascension Catholic, 12:30 p.m.

Ascension Christian vs . Hosanna, 3:30 p.m.

St. Michael/Episcopal

Ouachita Parish 38, Episcopal 10

Halftime: Ouachita Parish 19, Episcopal 4

Leaders: Ouachita PARISH: K. Sherrod 10; EPISCOPAL: Julia Powell6.

St. Joseph’s 47, West Ouachita 42

Halftime: St. Joseph’s 27, West Ouachita 27.

Leaders: WEST OUACHITA: R. Skains 10, S. Groan 10; ST. JOSEPH’S: C. Hudson 20.

Thursday

University 85, Ponchatoula 65

Halftime: University 40, Ponchatoula 31

Leaders: U-HIGH: Alanna Fisher 25, Terriel Ross 19, Dimmond Jackson 12; PONCHATULA: Ann James 22, Jyar Francis 17

St. Michael 58, Archbishop Chapelle 13

Halftime: St. Michael 28, Chapelle 8

Leaders: ST. MICHAEL: Journey Beard 12, Taylor Morrison 12, Tyler Morrison 10; ARCHBISHOP CHAPELLE: R. Sharp 6.

Airline 37, James 28

Halftime: Airline 26, St. James 16

Leaders: AIRLINE: Kei McCoy 9; ST. JAMES: S. Geason 10.

Country Day

At Country Day

Thursday

Walker 69, Haynes 20

Halftime: O. Perry Walker 35, Haynes 7

OPW: Micah Lowe 23, Megan Strange 15; Haynes: Taylor Tucker 7.

St. Martin’s Episcopal

At St. Martin’s Episcopal

Assumption 48, DeLaSalle 42

Halftime: Assumption 14, DeLaSalle 23

Leaders: AHS: K. Ward 20, T. Larvadian 11, A. Gianelloni 10; DE LA SALLE: D. Dillion 19.

Saturday’s game

Assumption vs. Riverdale, 11:45 a.m.

girls soccer

Central 0, Catholic-Pointe Coupee 0

Goalkeeper: Central: A. McDowell (8 saves)

Record: Central 3-3-1.

boys soccer

St. Thomas More 2, Zachary 1
Goals — ZACHARY: Thomas Mchugh 1.

Records — Zachary 2-5