Prep report

boys basketball

West Feliciana 80,
Livonia 26

Livonia 4 7 7 8 — 26

West Feliciana 20 23 20 17 — 80

Scoring — LIVONIA: Charles Hall 8, Travis Scott 4, Nelson Smith 4, Davin Webb 2, Landry Davis; WEST FELICIANA: Jazz Ferguson 20, Alonzo Jones 12, Lance Monroe 12, RaDarius Greshian 12, Jay Ferguson 8, Irvin Whitaker 7, Evan Whitaker 4, Cameron Palmer 3

3-Point Goals — Livionia 6 (Hall 4, Scott 1, Smith1); West Feliciana 3 (I. Whitaker 2, Palmer 1).

Tournament

Ascension Christian

At Ascension Christian

Lafayette Christian 76, Runnels 44

Halftime: Lafayette Christian 50, Runnels 24

Leaders: Lafayette Christian: Jacob Broussard 22, Jordan Broussard 18, B.J. Starks 14; Runnels: Grant Welks 21.

Brusly

At Brusly

East Iberville 77, St. John 53

Halftime: East Iberville 40, St. John 22

Leaders: EAST IBERVILLE: Darryl Ingram 16, Frank Broussard 14 Tyler James 10; ST. JOHN: Brennen Miller 18, Princeton Young 18.

Assumption 48, White Castle 43

Halftime: Assumption 24, White Castle 16

Leaders: ASSUMPTION: Kenyatta Charles 14, Malik Mills 12; WCHS: Deandre Bellock 7.

Madison Prep 65, Southern Lab 45

Madison Prep 65, Southern Lab 45

Halftime: Maidson Prep 25, Southern Lab 21

Leaders: MADISON PREP: Jarell Martin 27; SOUTHERN LAB Trent Flowers 11, Ray White 10.

Holden

At Holden

French Settlement 72, Springfield 47

Halftime: French Settlement 32, Springfield 14

Leaders: FRENCH SETTLEMENT: Justin Lobell 15, Cody Sager 15; Springfield: Jermaine Taylor 21.

HosanNa Tipoff Classic

At Hosanna

Family Christian 85, Ascension Catholic 62

Halftime: Family Christian 51, Ascension Catholic 36

Leaders: FAMILY CHRISTIAN: Gummie Williams 43, J.J. Holmes 16, Quiante Scott 10; ASCENSION CATHOLIC: Guilbert Allen 16, Seville Jacks 14, Delmond Landry 14.

Oakerland

At Glen Oaks

Donaldsonville 46, McKinley 38

Halftime: Donaldsonville 46, McKinley 38

Leaders: McKinley: L. Daniels 17, K. Smart 10; Donaldsonville: J. Gant 10.

Glen Oaks 77, Capitol 52

Halftime: Glen Oaks 42, Capitol 19

Leaders: Glen Oaks: Chris Dancy 16, Chris Thomas 14, Jalen Variste 12; Capitol: J. Thomas 18, J. McWilliams 13.

Ralph Sellers Gold Dome Classic

At St. Amant

Parkview Baptist 46, Destrehan 43 24

Halftime: Destrehan 24, Parkview 21

PARKVIEW BAPTIST: W. Jones 18; DESTREHAN: N. Knight 15, G. Johnson 10.

Amite 76, Sterlington 61

Halftime: Amite 43, Sterlington 34

Leaders: AMITE: Michael Johnson 19, James Harvey 17, Bobby Williams 16; STERLINGTON: Matt Aldridge 22, Brandon Douglas 21.

East Ascension 62, Chalmette 57

Halftime: East Ascension 34, Chalmette 31

Leaders: EAST ASCENSION: Jacardo Hawkins 21, Javaughn Williams 16, Jeremy McInnis 12; CHALMETTE: Jerrell Green 28, Roland Major 11.

St. Amant 61, Hammond 52

Halftime: St. Amant 33, Hammond 32

Leaders: St. Amant: Dominic Wilmore 21, Donald LeBlanc 13, Brandon Guillory 11, Mason Clouatre 10; Hammond: Devin Webber 19, George Perkins 15, Giovanni Lee 14.

Parkview Baptist

Brusly 54, Redemptorist 46

Halftime: Brusly 30, Redemptorist 26

Leaders: REDEMPTORIST: C. Singleton 15, A. Augustus 14; BRUSLY: D. Williams 33, M. Leprairie 11.

Sugar Bowl CYO

Consolation Bracket:

Shaw 56, Wright 49

Karr 60, Northshore 57

Rummel 39, Bonnabel 28

St. Charles 34, Hannan 28

Quarterfinals

Brother Martin 80, East St. John 77 (3OT)

Jesuit 45, St. Augustine 40

Newman 61, St, Thomas Aquinas 41

Holy Cross 64, St. Paul 55

Friday Semifinals (at Brother Martin)

6 p.m.: Brother Martin vs. Jesuit

7:30 p.m.: Newman vs. Holy Cross

Girls basketball

Dunham 41,
St. Helena Central 15

Dunham 9 9 15 8 — 41

St. Helena 0 5 4 6 — 15

Scoring — Dunham: Manuel 21, Hill 10, Woods 6; St. Helena: Selt 4, Callahan 3, Holland 3

3-Point Goals — Dunham 3 (Hill 2, Manuel 1); St. Helena 1 (Callahan)

Records — Dunham 1-2.

Junior Varsity ?? Dunham 27, St. Helena 18

Haynes Academy 46, Academy of Our Lady 25

Haynes Academy 20 14 8 4 — 46

Academy of Our Lady 8 5 7 5 — 25

Scoring — Haynes: Chloe D’Aquin 20, Haley Gonzales 8, Taylor Tucker 8; ACADEMY OF OUR LADY: Jene Session 9, Raquel Munoz 5, Brianne Heffker 4.

Records — Haynes: 1-1; Academy of Our Lady: 0-2

St. Michael 58,
St. Thomas Aquinas 52

Scoring — ST. THOMAS AQUINAS: Amber Donnes 19, Carly Keller 17; ST. THOMAS MORE: O’Neil 19, Morrison 11, Beard 10.

Tournaments

Hosanna Tipoff Classic

Ascension Catholic 46,

Ascension Christian 16

Halftime: A scension Catholic 19 , Ascension Christian 10.

Leaders: ASCENSION CATHOLIC: Rae’Shon Malancon 18; Ascension Christian: Allyson Cambry 7.

Hosanna 44, False River 31

Halftime: Hosanna 20, False River 19

Leaders: HOSANNA: Jazmyne Heatly 19, Darionne Small 13; FALSE RIVER: Kedall LeBlanc 8.

Parkview Baptist

At Parkview

Brusly 54, Redemptorist 46

Halftime: Brusly 30, Redemptorist 26

Livonia 65, Catholic-Pointe Coupee 21

Halftime: Livonia 39, Catholic-Pointe Coupee 10

Leaders: LIVONIA: J.Hall 18, K.Wren 15, P. Blackmore 10; CHSPC: C. Canezaro 8.

Doyle 65, Dunham 37

Halftime: Doyle 36, Dunham 22

Leaders: DOYLE: T.Underwood 20, B.Rayner 19; Dunham-B.Manuel 20.

Parkview 48, St. John 26

Halftime: Parkview 24, St. John 13

PBS: S. Goodwin 13; ST. JOHN: K. Theriot .9

Rocky Ourso Memorial

White Castle 42, Southern Lab 37

Halftime: White Castle 23, Southern Lab 9

Leaders: WHITE CASTLE: Skylar O’ Bear 16, Erica Jones 10; SOUTHERN LAB: J. Bantley 14, D. Young 10.

Donaldsonville 49, Terrebonne 44

Halftime: Donaldsonville 22, Terrebonne 17

Leaders: DONALDSONVILLE: P. West 18; TERREBONNE: W. Robinson 14.

st. michael/Epsicopal

West Ouachita 38, Episcopal 24

Halftime: West Ouachita 24, Episcopal 15

Leaders: WEST OUACHITA: S.Groan10; EPISCOPAL: M.Hoover 11.

Byrd-59 St. Joseph’s 44

Halftime: Byrd 35, St. Joseph’s 15

Leaders: Byrd: R. Murphy 10; St. Joseph’s C. Hudson 18

LOYOLA 51 WEST OUACHITA 20

Halftime: Loyola 13 West Ouachita 10

Leaders: LOYOLA: A. Smith 13, H. Russell 13; WEST OUACHITA: R.Skains 7.

Holden

At Holden

Runnels 44, Springfield 42

Halftime: Runnels 28, Springfield 20

Leaders: RUNNELS: Ashley Kumler 13, Jordan Etheridge 14, Jaden Deshotels 11; SPRINGFIELD: B. Bennett 12, C. Elsworth 10, C. Shields 10.

St. Amant 45, French Settlement 27

Halftime: St. Amant 25, French Settlement 12

Leaders: ST. AMANT: K. Gremillion 12, T. Rodriguez 9; FRENCH SETTLEMENT: B. Kuhl 8, E. Case 7.

boys soccer

McKinley 5,
West Feliciana 1

Goals — McKinley: Kephrain Allen (2), Michail Tisheehkian (2), Manny Iledare (1); West Feliciana: Khari Tucker (1)

Goalkeepers — McKinley: Wesley St. Cyr (3 saves); West Feliciana: Will Constant (10 saves)

Records — West Feliciana 0-3; McKinley 4-2

Parkview Baptist 3, Opelousas Catholic 3

Goals: PARKVIEW: Daniel Myers 1, Joseph Gusrcio 1, Dillon Hoglen 1; OPELOUSAS CATHOLIC: AJ Courville 2, Aaron Whipp 1.

Goalkeepers: Parkview: Chase Christiansen 2; Opelousas Catholic: Matt Howard 9.

Records: Parkview 1-0-1; Opelousas Catholic 2-0-1