Capital City Swim League Championships

At Crawfish Aquatics pool

Girls

Team totals: 1, St. Joseph’s Academy, 566. 2, Episcopal, 250. 3, Dutchtown, 217. 4, University, 138. 5, Dunham, 123. 6, Lutcher, 119.5. 7, Parkview Baptist, 108. 8, St. Michael, 106. 9, East Ascension, 99. 10, Baton Rouge High, 79. 11, Christian Life, 74. 12, Runnels, 51. 13, Denham Springs Swim Team, 30. 14, East Iberville, 26. 14, Walker, 26. 16, Ascension Christian, 21. 17, Zachary, 16. 18, St. Amant, 9. 19, St. James, 7. 20, Central, 6. 21, Tara, 4. 22, Live Oak, 2.5.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, Dutchtown 1:57.71. 2, Episcopal 2:00.14. 3, Dunham 2:05.81.

200 freestyle: 1, Alyssa Dilldine, DTHS-LA, 1:53.68. 2, Katelyn Rodriguez, SJA, 1:55.66. 3, Clayton Black, SJA, 1:56.22.

200 individual medley: 1, Mary K. Miller, SJA, 2:11.00. 2, Sarah Kudijaroff, DTHS, 2:13.31. 3, Cameron Balkom, SJA, 2:17.06.

50 freestyle: 1, Lindsay Hagmann, SJA, 24.20. 2, MC Beaver, SJA, 24.36. 3, Olivia Huffman, DUN, 25.61.

100 butterfly: 1, Mary K. Miller, SJA, 59.29. 2, Sara Lessard, DTHS, 1:02.41. 3, Claire Charpentier, SJA, 1:02.42.

100 freestyle: 1, MC Beaver, SJA, 53.19. 2, Caroline Beene, SJA, 53.50. 3, Lindsay Hagmann, SJA, 53.66.

500 freestyle: 1, Alyssa Dilldine, DTHS-LA, 5:08.54. 2, Clayton Black, SJA, 5:15.11. 3, Katelyn Rodriguez, SJA, 5:18.86.

200 freestyle relay: 1, St. Joseph’s Academy 1:39.62. 2, Episcopal 1:45.17. 3, University 1:52.80.

100 backstroke: 1, Emily Rush, University, 58.95. 2, Caroline Beene, SJA, 59.69. 3, Victoria Padial, SJA, 1:00.20.

100 breaststroke: 1, Cameron Balkom, SJA, 1:06.65. 2, Emily Rush, University, 1:11.75. 3, Chanler Turnley, Knights-LA, 1:12.01.

400 freestyle relay: 1, St. Joseph’s Academy 3:39.61. 2, Dutchtown 3:51.41. 3, Episcopal 3:53.29.

Boys

Team totals: 1, Catholic, 559. 2, Episcopal, 183. 3, Dutchtown, 164. 4, University, 149. 5, Lutcher, 133. 6, Denham Springs, 129. 7, Central, 118. 8, Parkview Baptist, 112. 9, Baton Rouge High School, 95. 10, Walker, 85. 11, St. Michael High School, 83. 12, Zachary High School, 77. 13, Dunham, 67. 14, East Ascension, 66. 15, West Feliciana, 24. 16, Plaquemine, 23. 17, Brusly, 20. 18, Scotlandville, 15. 19, Runnels, 14. 20, St. Amant, 11. 21, Christian Life 2.

Top individuals

200 medley relay: 1, Catholic 1:44.57. 2, Dutchtown 1:50.12. 3, Lutcher1:53.92.

200 freestyle: 1, Colin Bone, Chs, 1:46.40. 2, John Miller, PBSG, 1:47.94. 3, Brady Grenfell, Chs Bears, 1:51.67.

200 IM: 1, Mason Hutchinson, Spartans, 2:02.15. 2, Casey Panepinto, Chs, 2:05.91. 3, Jerry Ye, BRHS, 2:06.31.

50 freestyle: 1, Graham Gardner, Chs, 22.62. 2, Eric Ferrell, DTHS-LA, 22.63. 3, Aaron Belanger, Chs, 23.86.

100 butterfly: 1, Mason Hutchinson, Spartans-LA, 53.89. 2, Brady Grenfell, Chs, 54.66. 3, Jackson Forbes, Chs, 58.16.

100 freestyle: 1, Eric Ferrell, DTHS-LA, 50.81. 2, Patrick Stone, Episcopal, 51.28. 3, Graham Gardner, Chs, 51.45.

500 freestyle: 1, Colin Bone, Chs, 4:52.84. 2, John Miller, PBS, 4:53.95. 3, Casey Panepinto, Chs, 5:05.04.

200 freestyle relay: 1, Catholic 1:32.70. 2, Lutcher 1:42.01. 3, Denham Springs 1:42.39.

100 backstroke: 1, Patrick Stone, Knights-LA, 58.07. 2, Jerry Ye, BRHS, 58.65. 3, Connor Futch, Chs, 59.47.

100 breaststroke: 1, Matthew Frederic, Chs, 1:03.47. 2, Brady Coleman, Dshs, 1:03.67. 3, Alex Goay, Chs, 1:04.63.

400 freestyle relay: 1, Catholic 3:26.18. 2, Dutchtown 3:39.56. 3, Episcopal 3:43.79.