final results

GRAND ISLE — Saturday’s final leaderboard from the three-day 92th-annual Grand Isle Tarpon Rodeo with categories, anglers, their hometowns (when available; boat name in the Tag & Release divisions) and weight of catch in pounds and ounces (the Redfish Stringer category is the total weight of five redfish measuring less than 27 inches long but longer than 16 inches):

Tarpon

1, Corey Cheramie, Houma, 102 pounds, 3 ounces

Big-game division

Blue Marlin: 1, Ben Bernard, Lafayette, 705-4.

Dolphin: 1, Jordan Madere, St. Amant, 37-3. 2, Kyle Forrester, Galvez, 37-1. 3, Nicholas Baum, Barataria, 33-13.

Yellowfin Tuna: 1, Jansen Pellegrin, Houma, 143-1. 2, Jean Arceneaux, Larose, 109-8. 3, Bryan Arceneaux, Larose, 95-12.

Blackfin Tuna: 1, Toby Berthelot, Addis, 26-13. 2, Caine Martin, Hattiesburg, Miss. 26-8. 3, Trey Boucvault, Austin, Texas, 25-14.

Wahoo: 1, Jason Scanlan, St. Amant, 20-9. 2, Toby Berthelot, Addis, 16-14. 3, Sam Caston, Prairieville, 14-14.

Big Game Tag & Release: 1, Cory Arceneaux, “Colby Jean,” blue marlin, 500 points. 2, Chris Roques, “Juanita Fish,” blue marlin, 500 points. 3, Nicholas Baum, “3 Cool Dudes,” blue marlin, 500 points. 4, Brandon Perry, “Make It Happen.” blue marlin, 500 points. 5, Jansen Pellegrin, “Caboom,” blue marlin, 500 points.

No entries in Tarpon Tag & Release.

Best All-Around Angler: Toby Berthelot, Addis, 5 points.

Shoreline division

Amberjack: Season closed.

Barracuda: 1, Megan Cantelle, Cut Off, 23-5. 2, Randall Loup, Brusly, 22-9. 3, Nick Lichenstein, Thibodaux, 20-3.

Bluefish: 1, Lee Grafton, Thibodaux, 3-10. 2, David Moran, Pride, 3-8. 3, Moran, 3-7.

Bonito: 1, Toby Berthelot, Addis, 7-15. 2, Clay Courville, Lafayette, 6-7. 3, Courville, 5-10.

Cobia: 1, David Moran, Pride, 45-7. 2, Louis Pellegrin, Houma, 43-0. 3, Royce Rispone, Central, 39-3.

Croaker: 1, Louis McKinney Jr., Hammond, 4-7. 2, David Moran, Pride, 4-4. 3, Lester Haas, Lafitte, 2-12.

Drum: 1, Stephen Guillot, Orlando, Fla., 36-8. 2, Mark Eberts, Mandeville, 35-0. 3, Lee Boudreaux, Houma, 32-12.

Flounder: 1, Scott Duet, Thibodaux, 3-5. 2, Harold Hellbach, Jefferson, 2-14. 3, Johnny Ledet III, Natchitoches, 2-13.

Gafftopsail Catfish: 1, Roy Autin, Cut Off, 6-7. 2, Autin, 6-7. 3, Jonathan Babin, Raceland, 6-4.

Grouper: 1, Kevin Hatcher, Donaldsonville, 115-1 (rodeo record; old record, 99-0, Glenn Thomas, Baton Rouge, 2012). 2, Dustin Mule, Luling, 86-7. 3, Cole Warner, Marietta, Ga., 68-6.

Jack Crevalle: 1, Hunter Andras, Chackbay, 28-5. 2, Royce Rispone, Central, 25-10. 3, Kent Moreaux, Baton Rouge, 25-7.

King Mackerel: 1, Rhyan LeBlanc, Pierre Part, 38-11. 2, Hunter Andras, Chackbay, 27-7. 3, David Moran, Pride, 26-1.

Spanish Mackerel: 1, Gregory Wynn, Baton Rouge, 4-8. 2, Frank Duvic, Port Vincent, 3-3. 3, Jason Holland, Morgan City, 3-2.

Mangrove Snapper: 1, David Moran, Pride, 11-2. 2, Matthew Hebert, Slidell, 10-1. 3, Moran, 10-1.

Red Snapper: Season closed.

Redfish: 1, Giuseppe, Crovetto, Luling, 39-5. 2, James Ledet, Raceland, 38-11. 3, Keith Hebert, Raceland, 36-15.

Redfish Stringer: 1, Wade Bagala, Cut Off. 36-12. 2, Brett Babin, Raceland, 34-10. 3, Gary Wilson, Mandeville, 33-1.

Sheepshead: 1, Austin Rivault, Port Allen, 6-2. 2, Nick Terracina, Thibodaux, 6-1. 3, Derick Lopez, Kenner, 5-9.

Spadefish: 1, Joshua Savoie, Luling, 6-1. 2, Jude Guidry, Thibodaux, 6-1. 3, Matthew Adams, Houma, 4-10.

Speckled Trout: 1, Mike Mitchell, Head of Island, 6-4. 2, Luke St. Pierre, 6-0. 3, Mike LeBlanc, Prairieville, 5-15.

Tripletail: 1, Ryan Blanchard, Chauvin, 9-7.

White Trout: 1, Joey Latino, Donaldsonville, 1-11. 2, Warren Caro, Geismar, 1-4. 3, Dwayne Blanc, Baton Rouge, 1-2.

Best All-Around Fisherman, Inside Species: Roy Autin, Cut Off, 5 points.

Best All-Around Fisherman, Shoreline Species: David Moran, Pride, 11 points.