Fishing results

Ride the Bull

GRAND ISLE — Saturday’s top 10 and Ladies’ Division winner in the fourth Ride the Bull Extreme Kayak Tournament held from Bridge Side Marina with anglers, their redfish catch in pounds and prize winnings:

Top 10: 1, Jeff Gleason, 32.96 pounds, $2,200 & Hobie kayak. 2, Shane Pantoja, 30.94, $1,580 & Hobie kayak. 3, Mitch Schexnailder, 30.02, $1,140 & KC kayak. 4, Johnny Bergeron, 29.96, $1,050 & Flanagam custom rod. 5, Ann Taylor, 28.98, $880 & OutKast custom rod.

6, Derek Lafosse, 28.9, $520 & $550 gift basket. 7, Ryan Lauve, 25.98, $440 & TFO Precision spinning rod. 8, Easton Dumont, 25.76, $350 & Costa Del Mar sun glasses. 9, Lauve, 25.7, $ $260 & Costa Del Mar glasses. 10, Loye Ayres, 24.86, $170 & Penn reel.

Ladies Division: Nicole May (14th overall), 24.64, $100 & Angler Belle package.

Junior SW Bassmasters

BAYOU PIGEON — Saturday’s divisional results for the Junior Southwest Bassmasters of Denham Springs youth club held from the Bayou Pigeon Public Landing with anglers, their hometowns, number of bass weighed in parentheses (5-bass limit) and total stringer weight in pounds:

15-18 Age Group: 1, Coy Childers, Denham Springs (5) 8.86 pounds. 2, Kody Kelly, Denham Springs (4) 5.36. 3, Braden Blanchard, St. Amant (3) 4.57. Big Bass: Blanchard, 2.24.

11-14 Age Group: 1, Alex Heintze, Denham Springs (5) 8.33. 2, Cade Fortenberry, Praireville (5) 7.96. 3, Justin Watts, Denham Springs (4) 6.67. Big Bass: Kyle Hughes, Praireville, 2.24.

7-10 Age Group: 1, Bryden Dowers, Denham Springs (4) 6.38. 2, Luke Ferachi, Walker (3) 3.95. 3, James Nelson, Denham Springs (3) 3.83. Big Bass: Dowers, 2.3.

Adult Division: 1, Gary Haney, Baton Rouge (5) 11.06. 2, Shane Hughes, Praireville (5) 10.36. 3, Dwaine Chaney, Denham Springs (5) 8.82. Big Bass: Haney, 3.32.

LSS-Redfish standings

The final top 10 teams in the Louisiana Saltwater Series-Redfish for the 2013 tournaments heading into the Oct. 18-19 championship set for Venice Marina:

1, Steve Smith-John Garrison. 2, Nash Roberts IV-Luke Landry. 3, Jacob Leininger-Jeff Rogers. 4, Joe Barcelona-John Barcelona. 5, Tony Grose-Sal Fontana. 6, Matthew Whitman-Ryan Schellhaas. 7, Michael McElveen-Rob Folsom. 8, Gary Wilson-Gus Wilson. 9, Brandon Treadaway-Ryan Dolese/Kevin Bergeron. 10, Charlie Howell-Hunter Howell/Benjamin Behel.

FLW Cup

SHREVEPORT — The final top 20 from the four-day Forrest L. Wood Cup held from Red River South Marina on the Red River with anglers, their hometowns, number of bass weighed in parentheses (5-bass daily limit), total tournament weight of bass in pounds and ounces and prize winnings. The field was cut to the top 20 after Day 2 and to the top 10 after Day 3. Also listed is the Louisiana angler in the field:

Top 20: 1, Randall Tharp, Port Saint Joe, Fla. (20) 53 pounds, 2 ounces, $500,000. 2, Jacob Wheeler, Indianapolis (20) 49-2, $75,000. 3, Bryan Thrift, Shelby, N.C. (20) 46-1, $60,000. 4, Kerry Milner, Bono, Ark. (20) 44-7, $55,000. 5, Larry Nixon, Bee Branch, Ark. (20) 44-4, $50,000.

6, Michael Neal, Dayton, Tenn. (20) 44-2, $45,000. 7, Mark Rose, West Memphis, Ark. (20) 43-7, $40,000. 8, Troy Morrow, Eastanollee, Ga. (20) 41-8, $35,000. 9, Tom Monsoor, LaCrosse, Wisc. (20) 41-2, $30,000. 10, Robbie Dodson, Harrison, Ark. (19) 37-11, $25,000.

11, Adrian Avena, Vineland, N.J. (15) 32-3, $20,000. 12, Ray Scheide, Dover, Ark. (14) 31-11, $20,000. 13, JT Kenney, Palm Bay Fl (15) 30-11, $20,000. 14, Wesley Strader, Spring City, Tenn. (15) 30-7, $20,000. 15, Justin Lucas, Guntersville, Ala. (15) 30-6, $20,000.

16, John Cox, Debary, Fla. (15) 29-10, $15,000. 17, Mark Daniels Jr., Fairfield, Calif. (14) 29-10, $15,000. 18, Matt Arey, Shelby, N.C. (15) 28-11, $15,000. 19, Andy Morgan, Dayton, Tenn. (15) 27-15, $15,000. 20, Brent Ehrler, Redlands, Calif. (15) 27-7, $15,000.

Louisiana angler: 44, Paul Clark, Monroe (8) 12-12, $10,000.