Pelican Point Chicago Points Final winners named

Sam Lavigne took first place in the individual division, and DJ Johnson and Mark Bridges won the two-player team division in the Pelican Point Men’s Golf Association Chicago Points Final on Saturday.

Jay Leblanc finished second in the individual division, followed by Mark Bridges. Steve Martin and Shawn Kjar tied for fourth; Paul Castro was sixth.

Chester Campbell, Sam Decoteau, Bobby Beale, Ricky Carter, DJ Johnson and Tony Frederic tied for seventh.

In the team division, Martin and Carter and Leblanc and Brent Broussard tied for second, while the teams of Campbell and Decoteau, Kjar and Sid Harp and Lavigne and Jeff Powell tied for fourth, Malcolm Dugas and Paul Castro and Tony Frederic and Clay Waddell tied for seventh.

PINK SCRAMBLE WINNERS NAMED: The team of Frankie Schmitt, Malcolm Dugas, Jason Robert and Shawn Kjar had the first-place gross score in the 6th Annual Ascension Pink Scramble Golf Tournament held recently at Pelican Point.

The team of Jason Ambeau, Russell Williams, Hubby Lavigne and Sam Lavigne had the first-place net score, while Brent Broussard, Joey Partin, Connie Erickson and Joe Erickson had the second-place net score.

The team of Jana O’Banion, Joe O’Banion, Bryan Haymon and Amy Tipton had the third-place net score, and Bill Cotten, Pat Matherne, Sam Decoteau and Jim Heno had the fourth-place net score.

In the ladies only division, the team of Maria Fairchild, Darlene Lee, Madelyn King and Pat Klug had the top net score.

Junior golf

LEARY WINS PELICAN POINT TITLE: Logan Leary fired a 69 to win the Pelican Point Junior Club championship.

Dylan Pastorick (75) took second in the 12-or-older group, which played 18 holes on the Links Course. Joey Partin (76) was third, followed by Donnie LaCombe Jr. (81) and Trevor Adams (91).

In the 8-11 division, Dominic Lato (36) took first place in the five-hole event played on the Lakes Course. Andrew Wright (38) was second, followed by Mason Leblanc (40).

Dylan Dawson fired a 17 to win the 7-and-under, which was played over three holes. Drew Prieto (18) was second.

PARENT-CHILD WINNERS NAMED: The team of Mason and Jay Leblanc won the 10-year-old and younger division in Pelican Point’s Summer Parent-Child tournament.

Buddy and Phillip Wright finished second in the division.

In the 11-12-year-old division, Ben and Steve Boudreaux finished first, followed by Gabriel Savoy and Matt Kivett.

In the 13-and-over division, Logan and Patrick Leary won the title, while the teams of Ben and Bill Wilcher, Cole and Miles Holley and Trevor and Jason Adams tied for second.

HEINE FINISHES SIXTH IN TOURNEY: Batom Rouge’s Anna Heine finished sixth in the U.S. Kids Teen World Golf Championship held July 25-27 in Pinehurst, N.C.

Heine fired a three-day 76-80-73—229 on the 5,800-yard Pinehurst No. 1 course against an internationl field featuring 29 players.

With the sixth-place finish, Heine qualified for the 2014 U.S. Kids Teen World Golf Championship.

USSSA CROWNS NATIONAL CHAMPIONS: Several Louisiana golfers earned season championships at the season-ending USSSA National Championships at Champions Gate Golf Club in Davenport, Fla.

In the boys senior division, Jamison Thomassee of Opelousas was the season champion, claiming the points title over Lake Charles’ Zac Ciesla.

Thomassee finished tied for second at the national tournament with a 229 with Evan Gfeller of Orlando, Fla.

Johnathon Simons of Breaux Bridge tied for fourth (231).

Derek Raymond of Mandeville finished second in the boys 12-14 age division with a 255 but captured the points championship.

In the boys 9-11 division, Roberto Espinosa of Arnaudville finished fourth but won the points title and recorded the third ace in USSSA golf history, sinking his tee shot on the 147-yard sixth hole.

Eli Ortego of Lafayette was third in the division with a 126.

Lafayette’s Lauren Aillet, a UNO signee, captured the girls 15-18 division after winning every tournament she competed in this season.

Baton Rouge’s Riely Heaslip finished second in the girls 12-14 division with a 284 and was also second in the points race.

Gretna’s Cassidy Lambert claimed the points championship in the girls junior division.

Zac and Pete Ciesla of Lake Charles won the family scramble with a 3-under par, while Roberto and Carlos Espinosa of Arnaudville tied for second with a 1-under.

Track and field

U.S. EXPRESS ATHLETES WRAP JUNIOR OLYMPICS: The U.S. Express Track Club won eight medals at the USATF National Junior Olympics at North Carolina A&T in Greensboro, N.C.

New Orleans-area resident Migel Bright finished second in the 11-12-year-old long jump, while Lafayette-area resident Christiana Lemoine was sixth in the 13-14 javelin.

Danai Metoyer, a freshman at Baton Rouge High, took third in the 13-14 pentathlon and sixth in the 100-meter hurdles, while Keionne Octave, a freshman at East Iberville, was sixth in the 13-14 200 hurdles.

Episcopal junior Jeremiah Mayes was fifth in the 17-18 high jump, while New Orleans-area resident Lance Williams was seventh in the 11-12 100 meters.

The U.S. Express 13-14 4x400 boys relay team of Gerald Levy, Nicholas Morgan (both of Southern Lab), Braylen Rembrant (Baton Rouge High) and Heisman Woods (Brusly) finished seventh.

Also, Ka’lynn Jupiter, an LSU signee, finished sixth in the 400-meter hurdles and seventh in the 100-meter hurdles competing for Future Track Club, and Makiah Briscoe of Baton Rouge High was fifth in the 17-18 100 meters and was a member of New Era’s 4x100-meter relay team, which finished second.

Janie Oconner of Zachary took third in the 15-16 100 meters competing for Greater King David.

Soccer

TEAM WINS TITLE: The Woodlawn Panthers, S.C. scored a 4-3 win over Red, F.C. last week to win the Super Prep League Bronze Cup Championship match in the summer soccer league program at Premier Soccer Center at St. Gabriel.

Team members include Tasnim Ali, Tanjim Ali, Hamdhi Sheikha, Adan Lopez, Edwin Sanchez, Oscar Mendoza, Luis Ortiz, LeRoy Jones, Aysar Sheikha, Damar Galvan, William Foster and Allen Orellana. The team is coached by Christopher Albright.

Baseball

BEAST BASEBALL TAKES TITLE: The 14-year-old Beast baseball team went 8-0, outscoring its opponents 100-16, to win the championship at the Ripken Experience Complex in Myrtle Beach, S.C.

Scott Terrell earned MVP honors after pitching a complete game in the championship, a 10-0 win of the Homer Heat of Illinois.

The Beast scored a 6-5 win over the Valley Electric Shock of Michigan in the semifinals, and defeated the Cincinnati Mustangs 18-4 in the quarterfinals.

Caleb Dugas and Aaron Moffitt combined to throw a perfect game in a 20-0 win over the Darien Swarm of Illinois in the team’s fifth game of the tournament.

Team members include Alec Danos, Lance Chaisson, Moffitt, Patrick Crifasi, Samuel Prescott, Dugas, Terrell, Matthew Snellgrove, Jake Schexnaildre, Jack Burns, Ben Miles, and James Berrigan. The team is coached by Brannon Danos, Justin Meier, Blake Balden and Taylor Smith.

N.O. TEAM WINS REGIONAL TITLE: New Orleans’ 15-year-old RBI All-Star baseball team captured the RBI Junior Baseball Southwest Regional Championship earlier this month in Arlington, Texas. The team allowed only seven runs in four games.

Major League Baseball will fly the team to Minneapolis to compete and represent the Southwest region in the RBI World Series, August 3-9, 2013. The championship game will be played at Target Field, home of the Minnesota Twins.

The team and coaches include, coach Alvin Robertson, III, coach Roy Conway, Tyree Thompson, Carnell Carter, Erik Vinnett, Tyler Reid, Alonzo Bowie, Blair Joseph, Corey Levy, coach Eric Soublet (manager), coach Bernard Dyer, Claude Hayes, III, Kerry Bruce, Brandon Watson, Darrell Landry, III, Easton Painia, Jr. and Cristian Poche’.

MARUCCI BLUE JAYS SET FOR WORLD SERIES: The Marucci Blue Jays 9-year-old Major team, which is ranked No. 1 in the state and No. 10 in the nation, will compete in the USSSA Elite World Series to be held in Orlando, Fla., from Aug. 3 to Aug. 10.

The team, coached by Robert Davis and Zan Prejean, has compiled a 34-12-2 record.

Team members include Ian Ainsworth, William Boneno, David Cresson, Joshua Gregoire, Aidan Lambert, Logan Landry, Myles Liggans, Clayton Pourciau, Ben Robichaux and Harrison Waghalter.

Fastpitch softball

RED STICK 10U TEAM WINS TITLE: The 10-and-under Red Stick 007’s won the USFA National Championship in Panama City Beach, Fla., going 7-1 in bracket play and defeating the Diamond Babes from Montgomery, Ala., 6-2 to capture the crown.

Brittney Turner threw two no-hitters during the tournament, and Alyssa Romano threw the final nine innings in the championship series.

Payton Granier led the team offensively in batting average and runs scored, while Jenna Vavasuer had a game-winning RBI and several other key hits.

Hannah Presley caught every inning of the tournament and had several multiple-hit games. Jayda Spillman and Emma Hutchinson helped the team offensivley, and Anna Jones, Kendyl Kerr and Paige Luquette made several key defensive plays.

The 007’s finished the season with a 102-20 record, 12 tournament titles and 17 top-3 finishes.

The team is coached by BJ Romano, Shane Spillman and Greg Presley.

007 99ERS FINISH SECOND AT USFA NATIONALS: The 007 99ers finished second out of 96 teams at the USFA Nationals in Panama City Beach, Fla., losing to the Indiana Sizzle 3-1 in the title game despite outstanding pitching from Ryann Bizzette.

Bizzette and Renee Firmin didn’t allow more than two earned runs in any game and only 15 total runs in 12 tournament games.

Abbey Andermann caught every inning of all 12 games, allowing only two stolen bases while throwing out six. Taylor Tidwell, Brooke Romano, and Madison Averett played solid defense, while Kennedy Carruth, Abby Mckey and Blayne Pence provided an offensive spark. Baylee Bourgeois, Camryn Flanigan, and Sarah Welch did damage on the bases all week long.

This group was the defending USSSA A class World Series Champions as 12-year-olds and finished as USFA Nationals runner-up as 13-year-olds in the 14-year-old age group. The team is coached by BJ Romano and Tab Bourgeois.

Martial arts

STUDENTS EARN MEDALS AT U.S. OPEN HANMADANG: Students from the Charles Dingman School of Taekwondo recently competed in the U.S. Open Hanmadang at the World Arena in Colorado Springs, Colo.

Tyler Lane won gold medals in individual jumping high kick break and individual spinning hook kick break, silver in individual power skipping side kick break and bronze in individual traditional forms.

Tony Hsu won golds in individual traditional forms and individual power back kick break, silvers in team traditional forms and individual knife hand break and a bronze in individual power skipping side kick break.

Robert Seaman won a gold in individual spinning hook kick break and a silver in individual traditional forms, while Rafi Sarhan won a gold in individual spinning hook kick break and silver in team traditional forms.

Maddy Kay Manning won silvers in individual traditional forms and team traditional forms, while Steve Castille won gold in individual traditional forms and silver in team traditional forms.

Alphonse Chaney, John Borne, Terry Bell and Mykenzie Simmons all won golds in individual traditional forms.

Eric Lane took silver in individual traditional forms, and Alycia Domma won a spirit award in individual traditional forms.

Running

CHICOLA, BREAUX WIN SUMMER SERIES RACE: Jacob Chicola and Stephanie Breaux were the overall winners of the Club South Runners Hump Day Summer Series Race No. 4 on July 24 at Highland Road Park.

Chicola was the overall male winner in 10 minutes, 10 seconds, while Breaux was the overall female winner in 12:37.

Tre’ Hendry was the male masters winner in 11:09, while Janet Daigle was the female masters winer in 14:10.

Linn Fink won the male grandmasters title in 13:37, while Ann Wise was the female grandmasters winner in 18:25.

Peyton Mire (3:08) and Riley Wilson (3:38) were the overall half-mile run winners.