Prep report

boys basketball

Dutchtown 56,
Denham Springs 50

Denham Springs 9 13 7 21 — 50

Dutchtown 13 19 6 18 — 56

Scoring — Denham Springs: T. Kichen 14, A. Evans 11, Z. Davidson 8, T. Starks 5, R.Turner 4, E. Knight 2, T. Junius 2, J. Fabre 2; Dutchtown: Pat Thompson 22, N. Wallon 10, T. Thompson 7, K. Barrett 5, C. Thompson 5, L. Scott 5, J. Miller 2.

3-Point Goals — Denham Springs 1 (Z. Davidson); Dutchtown 3 (Nick Wallon 2, C.Thompson)

Records — Dutchtown 14-3

Junior Varsity — Denham Springs 43, Dutchtown 27

Hosanna Christian 48,

Assembly Christian 39

Assembly Christian 14 10 3 12 — 39

Hosanna Christian 11 24 11 2 — 48

Scoring — ASSEMBLY CHRISTIAN: Darionn O’Bannon 19, Dave Prentiss 10, Dondre Johnson 5, Colby Hebert 3, Todd Pontiff 2; HOSANNA: Patrick Browder 17, Monterreo Whifield 16, Josiah Marshall 7, Gerald Johnson 6, Hunter Sims 2

3-Point Goals — Assembly Christian 4 (O’ Bannon 2, Prentiss 1, Hebert 1); Hosanna 2 (Whitfield 1, Marshall 1)

Records — Hosanna 7-16

Pointe Coupee Central 64, Opelousas Catholic 48

Scoring — OpelousAs Catholic: K. Marshall 22, C. Powells 13, K. Wesley 5, G. Doucet 4, M. Collins 4; Pointe Coupee Central: B. Hurst 19, K. Bourgeois 12, T. Wells 11, R. Hurst 7, E. LeMay 6, J. Fabre 2, T. Warr 3, J. Modeliste 2, D. King 2.

3-Point Goals — Opelousas Catholic 4 (K. Marshal 3, K. Wesley); Pointe Coupee Central 2 (T.Wells, R.Hurst)

Records — Opelousas Catholic 9-3, 1-2 District 6-1A; Pointe Coupee Central 3-9, 2-0.

Junior Varsity — Point Coupee Central 61, Opelousas Catholic 24

Sacred Heart-VP 79,
False River 47

Sacred Heart-VP 24 22 16 17 — 79

False River 15 8 16 8 — 47

Scoring — SACRED HEART-VILLE PLATTE: Shaun Fontenot 20, Brad Fontenot 11, Ben Johnson 7, Mickey Laughlen 7, Jacob Aguillard 6, Drew David 6, Seth Manuel 6, Keyton Tate 7, Seth Ship 7, Rodrick Donovan 2; FALSE RIVER: Chase Reed 19, Kyle Melancon 11, Brandon Deville 7, Sam Allen 4, Blake Fulmer 4, Blake Hathaway 2

3-Point Goals — Sacred Heart-Ville Platte 7 (Manuel 2, Laughlin 1, B. Fontenot 1, Aguillard 1, S. Fontenot 1, Tate 1); False River 4 (Reed)

Records — False River 0-7

Junior Varsity — Sacred Heart- Ville Platte 59, False River 48

Tournaments

Daniel Bumpers invitational

Mobile, Ala.

Catholic 43, Chelsea 41 Double-OT

Team Leaders: Catholic: B. Pinner 17; Chelsea: A. Washington 13, M. Abrams 11

Halftime: Catholic High 16 Chelsea 14

saturday’s game

Championship Game: Catholic vs. Briarwood, 5:30 p.m.

Coca-Cola/Bob Pettit/EBR Tournament

At Southern University-F.G. Clark Center

Zachary 43, Central 38

Team Leaders: ZACHARY: Daven Moss 15, Rasheed James 11; CENTRAL: Cameron Brooks 12, Justin Jemison 6

Halftime: Central 20, Zachary 15

Scotlandville 61, Tary 29

Team Leaders: SCOTLANDVILLE: Damien Jones 23, Brian Bridgewater 12; TARA: Kevin Gutter 9

Halftime: Scotlandville 27, Tara 12

Northeast 58, Broadmoor 56

Team Leaders: NORTHEAST: Fred Hamilton 19, Chris Vernon 15; BROADMOOR: Colin Woods 25, Romeo Tillotson 14

Halftime: Northeast 32, Broadmoor 17

Southern Lab 55, Baker 54

Team Leaders: SOUTHERN LAB: Marquise Richard 15; BAKER: Demetrius Fitzpatrick 16, Rahmil Almond 12

Halftime: Southern Lab 27, Baker 31

McKinley 60, Glen Oaks 54

Team Leaders: MCKINLEY: Lanard Daniels 17, Delwin Rodney 16; GLEN OAKS: Jalen Variste 13, Godfrey Wheeler 9

Halftime: McKinley 27, Glen Oaks 23

Woodlawn 31, Istrouma 31

Team Leaders: WOODLAWN: Tyree Spurlock 12, Derek Graves 10; ISTROUMA Devin Bethley 18

Halftime: Istrouma 18, Woodlawn 17

Saturday’s schedule

Northeast vs. Southern Lab, 3 p.m.

McKinley vs. Woodlawn, 4:30 p.m.

Tara vs. Central, 6 p.m.

Scotlandville vs. Zachary, 7:30 p.m.

Coca-Cola Vermilion Catholic Yuletide Tournament

At Vermilion Catholic

Ascension Episcopal 42, Vermilion Catholic 22

Team leaders: Vermilion Catholic: Michael Campbell 12; Ascension Episcopal: Lucas Duhon 12.

Halftime: Ascension Episcopal 24, Vermilion Catholic 5

Loreauville 53 Erath 35

Team leaders: Loreauville: Raymond Bonnette 15, John Reed 10; Erath: Jordan Lange 13, Gannon Broussard 8

Halftime: Loreauville 27, Erath 11

Westminster 88, Delcambre 48

Team leaders: Westminster: Avery Brooks 24, Jalen Williams 22; Delcambre: Chevaun Walters 12, Alex Barras 11

Halftime: Westminster 35, Delcambre 15

Basile 27 Kaplan 64

Team leaders: Basile: Mark Ivory 9, Kaleb Begeaux 8; Kaplan: Davante Davis 16, Jalen Bates 13

Halftime: Kaplan 31, Basile 14

East Ascension

At East Ascension

Sulphur 42, Destrehan 33

Leaders: SULPHUR: C. Freeman 12; DESTREHAN: C. Adams 12

Halftime: Sulphur 21, Destrehan 12

South Terrebonne 61, Central Lafourche 32

Leaders: CENTRAL LAFOURCHE: J. Williams 7; SOUTH TERREBONNE: T. Smith 16, P. Wilson 15, C. Arcenaux 11, J. Washington 10

Halftime: South Terrebonne 24, Central Lafourche 17

Christian Life 67, St. Amant 52

Leaders: CHRISTIAN LIFE: J. Stove 30, R.J. Hertzog 18, M. Harrison 11; ST. AMANT: D. Leblanc 22, B. Guillory 11, D. Wilmore 10

Halftime: Christian Life 34, St. Amant 29

East Ascension 59, West Jefferson 47

Leaders: EAST ASCENSION: J. Williams 20, J. McGinnis 13; WEST JEFFERSON: J. Dalton 20, R. Polledo 10

Halftime: East Ascension 28, West Jefferson 19

Episcopal Christmas Classic

At Episcopal

Live Oak 51, Jehovah-Jireh 39

Leaders: LIVE OAK: L. Ethridge 12, A. Williams 11; JEHOVAH-JIREH: Damon Robinson 18, Kendrick Dyson 11

Halftime: Live Oak 21, Jehovah-Jireh 17

Dunham 50, Phoenix 33

Leaders: DUNHAM: Dylan Maggio 15, Quinton Thomas 12, Jyron Walker 11; PHOENIX: Matthew Jiles 16

Halftime: Dunham 29, Phoenix 22

Parkview 41, St. Michael 36

Leaders: PARKVIEW: J. Thompson 14, M. Starkey 10; ST. MICHAEL: P. Ragusa 14

Halftime: Parkview 17, St. Michael 13

Episcopal 80, East Feliciana 61

Leaders: EPISCOPAL: Stan Mays 27, Paul Johnson 22, Spencer Kleinpeter 17; EAST FELICIANA: Thocorence Hawkins 35.

Green Devil Holiday Classic

At Plaquemine High

St. James 64, Livonia 55

Team leaders: St. James: B.Winchester 15, O.Mumphrey 14; Livonia: J.Gastor 16, D.Christopher 14

Halftime: St. James 34, Livonia 23

Family Christian 81, Ascension Catholic 56

Team leaders: Family Christian: G. Williams 40, J. Holmes 12, Randall 12; Ascension Catholic: Gilbert 17, Seville 15

Halftime: Family Christian 42, Ascension Catholic 20

Terrebonne 72, Walker 48

Team leaders: Terrebonne: Diggs 22, D. Ross 11; Walker: B. Brown 16

Halftime: Terrebonne 23, Walker 20

Thibodaux 44, Amite 42

Team leaders: Thibodaux: T. Cole 17; Amite: M. Johnson 9, J. Hayes 9

Halftime: Amite 26, Thibodaux 22

Plaquemine 58 Hammond 45

Team leaders: Plaquemine: D. Godchaux 22; Hammond: G. Perkins 10

Halftime: Plaquemine 31, Hammond 19

Hannan tournament

At Hannan

French Settlement 59, Lakeshore 49

Leaders: French Settlement J. Lobell 31; M. Larroquette 13, G. Stiebing 12

Halftime: French Settlement 24, Lakeshore 21

Albany 59, Doyle 45

Leaders: ALBANY: Scot DePaul 15, Logan Link 15, Josh McClain 11, Ray McCarrol 10; DOYLE: Cody Kleinpeter 12, Cordez Bell 10.

Halftime: Albany 29, Doyle 20

Madison Prep Classic

At Madison Prep

Carver 68, East Iberville 48

Leaders: East Iberville D. Redditt 21

Halftime: Carver 31, East Iberville 17

Port Allen 48, Brusly 46

Leaders: Brusly M. Spears 14, T. Thibidoux 10; Port Allen: J. Turner 17, N. Parker 12

Halftime: Brusly 31, Port Allen 23

Madison Prep 56 Donaldsonville 25

Leaders: Madison Prep: B. Samson 16, C. Williams 10, C. Robinson 10; Donaldsonville: B. Benard 19

Halftime: Madison Prep 28, Donaldsonville 23

Northside 72 Beau Chene 62

Leaders: Northside: S. James 21, J.Andrews 19, K. Demochet 10; Beau Chene: D. Jackson 20, C. Richard 17, T. Guilbeau 12

Halftime: Northside 39, Beau Chene 19

Saturday’s games

Port Allen vs Carver, 4 p.m.

Third place game: Beau Chene vs. Donaldsonville, 5:30 p.m.

Championship: Madison Prep vs. Northside, 7p.m.

Springfield tournament

At Springfield

Springfield 64, Maurepas 44

Leaders: SPRINGFIELD: Shaquille Smith 19, Thomas Armstrong 16, Chuck Vicks 16; MAUREPAS: W. Younger 18.

Halftime: Springfield 49, Maurepas 16

Holden 53, Runnels 35

Leaders: RUNNELS: Grent Welch 12; HOLDEN: Kendale Cooper 16, Aaron Carlton 14, Andrew Carlton 14.

Halftime: Holden 23, Runnels 15

Saturday’s games

Maurepas vs. Runnels, 10:15 a.m.

Springfield vs. Holden, 12:45 p.m.

girls basketball

Albany 59, McKinley 55

Albany 11 14 21 13 — 59

McKinley 9 9 17 20 — 55

Scoring — ALBANY: S. Stewart 24, D. Keith 20, L. Thompson 6, E. Brown 5, N. Harris 4; MCKINLEY: R. Bryant 19, B. Brown 12, D. Arnaud 12, D. Selvage 6, A. Udofa 6

3-Point Goals — Albany 2 (Stewart 1, Thomspon 1); Mckinley 2 (Selvage 1, Arnaud 1)

Records — Albany 10-7, Mckinley 11-3

Glen Oaks 56, Redemptorist 51

Redemptorist 9 9 15 18 — 51

Glen Oaks 8 15 15 18 — 56

Scoring — RHS C.Singleton 21, L.Evans 10, J.Griffin 10, S.Melancon 5, K.Claibourne 4, D.Montegue 2; GLEN OAKS: D.Young 31, J.Bell 8, B.Citizen 4, T.Square 4, J.Lewis 3, Z.King 3, L.Turner 2, P.James 1

3-Point Goals — RHS 2 (C. Singleton S. Melancon; Glen Oaks 1 (J. Lewis)

Records — RHS 5-11; Glen Oaks 5-11

Phoenix 35, Hosanna 33

Phoenix 6 6 9 14 — 35

Hosanna 3 12 4 14 — 33

Scoring — PHOENIX: Treshanya Howard 13, Aririon Demolle 9, Lyric Turner 6, Tamisha Isodore 4, Shanique Detrion 2, Danjanique Miller 1; HOSANNA: Darionne Small 13, Jazmyne Heatly 8, Jayla Bonton 8, Chanel Garnett 2, Jacqui Marshall 1, Laterykah Thomas 1

3-Point Goals — Phoenix 2 (Howard 1, Demolle 1); Hosanna 1 (Small 1)

Records — Phoenix 5-8, Hosana 4-12

Sacred Heart-VP 64,
False River 17

Sacred Heart-VP 21 14 19 10 — 64

False River 0 8 5 4 — 17

Scoring — SACRED HEART OF VILLE PLATTE: Courtney Cloud 12, Macy LaFleur 11, Heather Johnson 11, Lindsay Ardoin 8, Sadi Costanzo 7, Natalie Earles 4, Heather Fontenot 3, Meredith Broussard 2, Anne Ardoin 2, Sydney McCulie 2, Hannah Lemoine 2; FALSE RIVER: Kendall LeBlanc 9, Jamie Knight 5, Mackenzie Foret 2, Torie Ortis 1

3-Point Goals — Sacred Heart Of Ville Platte 2 (Costanzo 1, L. Ardoin 1); False River 0

Records — False River 0-9

Tournaments

Denham Springs

At DSHS

University 47, Walker 42

Leaders: WALKER: Meisha Lowe 10; UNIVERSITY: T. Ross 15, A. Fisher 11

Halftime: University 24, Walker 12

Coca-Cola Vermilion Catholic Yuletide Tournament

Acadiana 70 Delcambre 22

Team leaders: Delcambre Alexa Grossie 5, Nicole Bouillion 5; Acadiana Taylor Ryan 16, Nia Antoine 17, Samantha Martin 14

Halftime: Acadiana 43, Delcambre 13

Catholic-New Iberia 24 Gueydan 33

Team leaders: Catholic-New Iberia: Lexi Landry 13; Gueydan Ashari Terry 9

Halftime: Gueydan 18, Catholic-New Iberia 17

Vermilion Catholic 33, Erath 16

Team leaders: Vermilion Catholic Katie Frith 12; Erath Gabby Harrington 7

Halftime: Vermilion Catholic 21, Erath 8

Vanderbilt Catholic 48, Abbeville 39

Team leaders: Vanderbilt Catholic Laci LeBlanc 12, Cassidy Barrios 9; Abbeville Derrian Nolan 13, Bianca Levy 12

Halftime: Vanderbilt 29, Abbeville 16

Episcopal Christmas Classic

At Episcopal-Phillips Gym

St. Martin’s 47, Dunham 37

Leaders: DUNHAM: B. Manuel 29; ST. MARTIN’S: M. Truxillo 19, T. Aucoin 15

Halftime: St. Martin’s 20, Dunham 12

Runnels 26, Ascension Catholic 52

Leaders: RUNNELS: R. Fennell 9; ASCENSION CATHOLIC: J. Brown 20, R. Melancon 16

Halftime: Ascension Catholic 25, Runnels 9

Episcopal 50, St. Charles 28

Leaders: EPISCOPAL: B. Johnson 25, M. Hoover 19.

Halftime: Episcopal 32, St. Charles 16

Runnels 37, St. John 38

Leaders: RUNNELS: R. Fennell 12, S. BASS 10; ST. JOHN: S. Strickland 14, K. Theriot 11

Halftime: St. John 21, Runnels 11

St. Amant pit stop classic

At St. Amant High

Woodlawn 35, H.L. Bourgeois 27

Team leaders: H.L. Bourgeois Shannon Jones 19; Woodlawn: A. Hilton 10, B. Smith 14

Halftime: Woodlawn 24, H.L. Bourgeois 7

East Iberville 52 Covington 59

Team leaders: East Iberville: Jasmin Mosby 11, Chelsea Green 17, Ja.Laycia Mills 16; Covington: Cassie Green 17, Brooke Jones 12

Halftime: East Iberville 24 Covington 25

Live Oak 33 Donaldsonville 36

Team leaders: Live Oak V.Wright 18; Donaldsonville Gipson 11

Halftime: Donaldsonville 20, Live Oak 16

Northeast 51 Central 10

Team leaders: Northeast: M. Causey 10

Halftime: Northeast 29, Central 2

Doyle 39, St. Amant 36

Team leaders: Doyle: Taylin Underwood 20; St. Amant: Toni Rodriguez 10, Kara Gremillion 18

Halftime: Doyle 21, St. Amant 17

Girls Soccer

Mandeville tournamnet

Friday’s games

Loyola 3, Episcopal-BR 0

Parkway 1, St. Amant 1

St. Joseph 1, Destrehan 0

Mandeville 1, Byrd 1

Vandebilt 2, Northshore 1

Acadiana 1, Hahnville 1

Ursuline 5, Thibodaux 0

Caddo Magnet 1, Lakeshore 1

Teurlings 2, Dominican 0

West Monroe 2, Chapelle 0

Baton Rouge 3, St. Louis 0

Mandeville 2, Acadiana 1

Fontainebleau 3, St. Thomas More 2

Episcopal-BR 2, Parkway 0

Vandebilt 2, St. Joseph 0

Baton Rouge 2, West Monroe 0

Northshore 2, Loyola 0

saturday’s games

Dominican 1, East Ascension 0

Baton Rouge 2, Parkway 1

Hahnville 1, Pearl River 0

Vandebilt 4, Lakeshore 0

Northshore 3, Caddo Magnet 2

Mandeville 2, Loyola 1

West Monroe 0, DeRidder 0

Mt. Carmel 2, Byrd 0

Vandebilt 2, East Ascension 0

wrestling

Deep South Bayou Duals

At Baton Rouge River Center Exhibition Hall

Pool A

Round 1: Phoenix bye; Niceville 43, Fort Gibson 21; Fontainebleau 53, Zachary 21

Round 2: Phoenix 82, Zachary 0; Fontainebleau 48, Fort Gibson 24; Niceville bye

Round 3: Phoenix 57, Fontainebleau 24; Fort Gibson bye; Niceville 63, Zachary 18

Round 4: Phoenix 57, Niceville 18; Zachary 42, Fort Gibson 39; Fontainebleau bye

Round 5: Phoenix 67, Fort Gibson 12; Niceville 41, Fontainebleau 30, Zachary bye

Team finishes: 1. Phoenix. 2. Niceville; 3. Fontainebleau; 4. Zachary

Pool B

Round 1: Jesuit 47, Spain Park 21; Roswelll 58, Collierville 15; Airline 47, St. Amant 24

Round 2: Jesuit 63, St. Amant 10; Roswell 64, Airline 15; Collierville 48, Spain Park 24

Round 3: Jesuit 73, Airline 6; Roswell 53, Spain Park 18, Collierville 45, St. Amant 21

Round 4: Jesuit 41, Collierville 31; Roswell 66, St. Amant 15; Airline 36, Spain Park 33

Round 5: Jesuit 34, Roswell 30; Collierville 48, Airline 33; St. Amant 30, Spain Park 26

Team finishes: 1. Jesuit; 2. Roswell; 3. Collierville; 4. Airline

Pool C

Round 1: Catholic bye; Clear Falls 49, Gulf Breeze 27; Mandeville 39, St. Louis 33

Round 2: Catholic 73, Mandeville 3; Gulf Breeze 58, St. Louis 18; Clear Falls bye

Round 3: Catholic 67, St. Louis 9; Gulf Breeze bye; Clear Falls 59, Mandeville 13

Round 4: Catholic 44, Clear Falls 22; Gulf Breeze 64, Mandeville 18; St. Louis bye

Round 5: Catholic 36, Gulf Breeze 27; Clear Falls 66, St. Louis 12; Mandeville bye

Team finishes: 1. Catholic; 2. Clear Falls; 3. Gulf Breeze; 4. Mandeville

Pool D

Round 1: Jefferson City 74, South Walton 4; Grissom 52, Live Oak 24; Dutchtown 51, Sulphur 24

Round 2: Jefferson City 78, Sulphur 3; Live Oak 44, Dutchtown 31; Grissom 72, South Walton 6

Round 3: Jefferson City 67, Dutchtown 12; Live Oak 61, Sulphur 18; Dutchtown 60, South Walton 12

Round 4: Jefferson City 51, Grissom 26; Live Oak 61, Sulphur 18; Dutchtown 60, South Walton 12

Round 5: Jefferson City 62, Live Oak 9; Grissom 63, Dutchtown 15; Sulphur 42, South Walton 6

Team finishes: 1. Jefferson City; 2. Grissom; 3. Live Oak; 4. Dutchtown

Pool E

Round 1: MacArthur bye; Teurlings 52, Arlington 24; Brusly 58, Sam Houston 6

Round 2: MacArthur 81, Sam Houston 0; Teurlings 57, Brusly 12; Arlington bye

Round 3: MacArthur 76, Brusly 0; Teurlings bye; Arlington 66, Sam Houston 12

Round 4: MacArthur 81, Arlington 0; Teurlings 73, Sam Houston 9; Brusly bye

Round 5: MacArthur 68, Teurlings 0; Arlington 36, Brusly 33; Sam Houston bye

Team finishes: 1. MacArthur; 2. Teurlings; 3.: Arlington; 4. Brusly

Pool F

Round 1: Platte County 66, Canyon 18; St. Paul’s 59, Germantown 15; Choctawhatchee 42, East Ascension 38

Round 2: Platte County 75, Choctawhatchee 3; St. Paul’s 57, East Ascension 24; Germantown 46, Canyon 23

Round 3: Platte Country 64, East Ascension 9; St. Paul’s 48, Canyon 27; Germantown 54, Choctawhatchee 29

Round 4: Platte County 63, Germantown 7; St. Paul’s 69, Choctawhatchee 12; East Ascension 42, Canyon 12

Round 5: Platte County 37, St. Paul’s 32; Germantown 42, East Ascension 40; Choctawhatchee 42, Canyon 36

Team finishes: 1. Platte County; 2. St. Paul’s; 3. Germantown; 4. Choctawhatchee

Pool G

Round 1: Clay 65, Baton Rouge High 3; Rummel 46, Houston Westside 24; Thompson 41, Lafayette 33

Round 2: Clay 59, Lafayette 24; Rummel 39, Thompson 22; Houston Westside 62, Baton Rouge High 18

Round 3: Clay 49, Thompson 22; Rummel 56, Baton Rouge High 18; Houston Westside 49, Lafayette 27

Round 4: Clay 47, Houston Westside 23; Rummel 56, Lafayette 24; Thompson 65, Baton Rouge High 15

Round 5: Clay 54, Rummel 15; Thompson 46, Houston Westside 21; Lafayette 51, Baton Rouge High 24

Team finishes: 1. Clay; 2. Rummel; 3. Thompson; 4. Houston Westside

Pool H

Round 1: Brother Martin bye; Auburn 40, Comeaux 40; Ft. Walton Beach 48, Phoenix B 33

Round 2: Brother Martin 78, Phoenix B 0; Comeaux 43, Ft. Walton Beach 32; Auburn bye

Round 3: Brother Martin 62, Ft. Walton Beach 3; Comeaux bye; Auburn 66, Phoenix B 18

Round 4: Brother Martin 58, Auburn 10; Comeaux 56, Phoenix B 18; Ft. Walton Beach bye

Round 5: Brother Martin 62, Comeaux 10; Auburn 55, Ft. Walton Beach 17; Phoenix B bye

Team finishes: 1. Brother Martin; 2. Auburn; 3. Comeaux; 4. Ft. Walton Beach