Baton Rouge-Area All-District Volleyball Teams

Division I, District 2

First team

Morgan Miller, St. Joseph’s Academy, Sr.; Parker Harrell, St. Joseph’s, Jr.; Sierra Shafer-Ducre, Woodlawn, Sr.; Madison Daigle, St. Joseph’s, So.; Macie Sticker, St. Joseph’s, Sr.; Keandra Williams, Zachary, So.; Brianna Smith, Woodlawn, Sr.; Emily Callender, Denham Springs, Sr.; Taylor Fuchs, Walker, Sr.; Sidnee Biohowiak, Zachary, Sr.; Adrianna Williams, Woodlawn, Sr.; Tia Coleman, Zachary, Jr.; Darian Jarreau, Denham Springs, Sr.; Leila Butler, Scotlandville, Sr.; Sameera Mohamed, Baton Rouge High, Fr.

Co-Most Valuable Players: Morgan Miller, St. Joseph’s Academy; Parker Harrell, St. Joseph’s Academy

Defensive Player of the Year: Sierra Shafer-Ducre, Woodlawn

Coach of Year: Sivi Miller, St. Joseph’s Academy

Division I, District 3

First team

Alaina Decoteau, St. Amant; Rebecca Robert, Hahnville; Jennifer McClendon, Destrehan; Alecia Gutierrez, East Ascension; Brooke deVeer, St. Amant; Tori Vincik, East Ascension. Toni Rodriguez, St. Amant.

Second team

Casey Cannon, Dutchtown; Alyssa Radecker, Destrehan; Catherine Beck, Destrehan; Kelly Young, St. Amant; Melissa Bailey, Dutchtown; Carmisha Payton, East Ascension.

Most Valuable Player: Toni Rodriguez, St. Amant

Defensive MVP: Michelle Haydel, Destrehan

Division II. District 3

First team

Alexas Gaudet, St. Michael the Archangel; Zhane Williams, Central; Terriel Reado, Belaire; Alexandra Gaudet, St. Michael; Katie Flowers, Central; Brittany Chedraui, Live Oak; Christina Jones, Belaire; Nicholette Betz, Live Oak; Madaline Tarver, Central; Christie Slay, St. Michael; Kasey Fraser, St. Michael; Chelsea David, Central.

Co-Most Valuable Players: Alexas Gaudet, St. Michael; Zhane Williams, Central

Defensive Player of the Year: Alexandra Gaudet, St. Michael

Co-Coaches of the Year: Michelle LeBouef, Central; Robert Smith, St. Michael

Division II, District 4

First team

Jariel Tureal, Lutcher, Fr.; Rondolyn Bryant, McKinley, Jr.; Tyroneisha Howard, McKinley, So.; Avarie Louque, Lutcher, Fr.; Adrien Northern, Tara, Sr.; Anisha Spencer, Broadmoor, Sr.; Courtney St. Pierre, Lutcher, Jr.; Montariel Minor, Tara, Sr.; Daijah Selvage, McKinley, Jr.; Amber Smith, Plaquemine, Sr.; Erica Teschke, Broadmoor, Sr.; Rikeia Collins, Tara, Sr.

Most Valuable Player: Jariel Tureal, Lutcher

Defensive MVP: Tyroneisha Howard, McKinley

Coach of the Year: Ricky Leblanc, Lutcher

Division III, District 6

First team

Johnee LeBlanc, Brusly, So.; Alissa Hart, Parkview Baptist, Sr.; Callie Bujol, West Feliciana, Sr.; Kylie Tolar, Brusly, Jr.; Macey Stock, Parkview, So.; Emily Hart, Parkview, Sr.; Katie Sirchia, West Feliciana, Jr.; Carlie Comeaux, Brusly, Jr.; Becca Tatum, Parkview, Sr.; Shayn Rayford, West Feliciana, Sr.; Chloe Richard, Brusly, Jr.; Mariah Norder, West Feliciana, Sr.

Most Valuable Player: Alissa Hart, Parkview Baptist

Defensive Player of the Year: Macey Stock, Parkview Baptist

Coach of the Year: Becky Madden, Parkview Baptist

Division IV, District 2

First team

Pearl Jones, Northeast; Sundae Brumfield, Capitol; Michel Davis, Redemptorist; Sarah Moore, Redemptorist; Krystal Holmes, Redemptorist; Kate Cusimano, Redemptorist; Rebecca Armanini, Redemptorist; Gracie Dugas, Redemptorist; J’Myrehea Douglas, Port Allen; Martika Jones, Port Allen; Rhea Lee, Port Allen; Rhecie Lee, Port Allen; Gabrielle Thomas, Port Allen; Dominique Williams, Port Allen; Courtney Wilson, Port Allen; Jaudy Aguillard, Redemptorist.

Most Valuable Player: Rhecie Lee, Port Allen

Defensive MVP: Jaudy Aguilliard, Redemptorist

Coach of the Year: Wayne Conaway, Port Allen

Division IV, District 3

First team

Lauren Haliburton, University, Sr.; Zoe Craig, Runnels, Jr.; Ashley Kumler, Runnels, Sr.; Katie Williams, St. Thomas Aquinas, Sr.; Kourtney Khalid-Abasi, Runnels, Jr.; Charlotte Russell, Episcopal, So; Lindsay Flory, University.

Second team

Courtney Gregoire, Episcopal, Fr.; Presley Stoltzfus, University, Jr.; Erika Grant, Episcopal, So.; Molly Willis, St. Thomas Aquinas, Sr.; Marygrace Constantin, University, So.; Meghan McInnis, Dunham, Sr.

Most Valuable Player: Lindsay Flory, University

Co-Coaches of the Year: Bonita Branch Johnson, University; Jean Martinez,
Runnels

Division V, District 3

First team

Erica Jones, White Castle; Skylar O’Bear, White Castle; Nikki Verzwyvelt, Catholic-Pointe Coupee; Chelsea Roudeze, Ascension Catholic; Jeanne Zeringue, Ascension Catholic; Jessie Brown, St. John; Kamryn Theriot, St. John.

Second team

Kendall James, False River Academy; Haley Coutee, Catholic-PC, Tori Jarreau, Catholic-PC; Natalie Landry, Ascension Catholic; Randi Seneca, St. John; Victoria Weaver, St. John; Shylar O’Bear, White Castle

Most Valuable Player: Chelsea Roudeze, Ascension Catholic

Coach of the Year: Chase Mancuso, St. John-Plaquemine

Division V, District 4

First Team

Reyna Jones, Ascension Christian, Jr.; Maya English, Christian Life, Sr.; Bethany George, Family Christian, Jr.; Jazmyne Heatly, Hosanna Christian, So.; Jaylacia Mills, East Iberville, Sr.; Victoria Schexnayder, Ascension Christian, Jr.; Kiera Price, Family Christian, Sr.

Second Team

Malakia Gowan, Louisiana School for the Deaf, Sr.; Aungelle Dupard, Hosanna Christian, Sr.; Kayla White, Family Christian, Fr.; Sidney Sehon, Ascension Christian, Jr.; Destiny Vavasseur, Family Christian, Sr.; Amanda Stewart, Ascension Christian, Sr.; Tori Whaley, Christian Life, Jr,

Most Valuable Player: Reyna Jones, Ascension Christian

Coach of the Year: Lisa Pellegrin, Ascension Christian

Division V, District 5

First team

Carla Dibb, Episcopal School of Acadiana; Elasha Williams, ESA; Adela Munson, ESA; Danni Duck, Ascension Episcopal; Frances Brumley, Ascension Episcopal; Shanelle Charlot, Ascension Episcopal; Maddison Conrad, Northside Christian; Jeana Credeur, Lafayette Christian.

Second team

Avery Munson, ESA; Meredith Gates, ESA; Adley Schmid, Ascension Episcopal; Natalie Hayes, Northside Christian; Abby Hutchinson, Lafayette Christian; Ashley Fuselier, Hamilton Christian.

Most Valuable Player: Carla Dibb, Episcopal School of Acadiana

Coach of the Year: Julie Dawson, Episcopal School of Acadiana