LHSAA Swimming Championships

Division I

Boys

Team totals: 1, Jesuit 393. 2, Catholic 373. 3, Northshore 163. 4, Mandeville 162. 5, St. Paul’s 143. 6, Rummel 114. 7, Sulphur 113. 8, Fontainebleau 100. 9, Lafayette 91. 10, Brother Martin 85. 11, Barbe 80. 12, Dutchtown 72. 13, Hahnville 53. 14, (tie) Destrehan, Denham Springs 44. 16, Byrd 37. 17, East Ascension 32. 18, Slidell 19. 19, Ponchatoula 11. 20, Walker 2.

Top individuals

200 medley relay: 1, Jesuit 1:40.65. 2, Northshore 1:42.42. 3, Catholic 1:42.51.

200 freestyle: 1, Colin Bone, Catholic, 1:44.26. 2, Jackson Forbes, Catholic, 1:47.13. 3, Brady Grenfell, CHS, 1:47.42.

200 IM: 1, Andrew Knudsen, Fontainebleau, 1:56.68. 2, Zach Stump, Barbe, 2:00.45. 3, Casey Panepinto, Catholic, 2:00.69.

50 freestyle: 1, Shawn Paretti, Northshore, 21.30. 2, Tyler Massimini, Rummel, 21.66. 3, Eric Ferrell, Dutchtown, 21.99.

100 butterfly: 1, Brady Grenfell, Catholic, 52.73. 2, Mason Hutchinson, EAHS, 52.86. 3, Griffin Guzan, St. Paul’s, 53.03.

100 freestyle: 1, Shawn Paretti, Northshore, 46.55. 2, Tyler Massimini, Rummel, 47.94. 3, Michael Favaloro, Rummel, 49.10.

500 freestyle: 1, Colin Bone, Catholic, 4:46.02. 2, Michael Conrad, Jesuit, 4:47.50. 3, Casey Panepinto, Catholic, 4:50.66.

200 freestyle relay: 1, Catholic 1:28.35. 2, Jesuit 1:29.55. 3, Sulphur 1:33.18.

100 backstroke: 1, Nathan Borel, Lafayette, 52.70. 2, Johnston Burkhardt, Jesuit, 56.16. 3, Ben East, Brother Martin, 56.19.

100 breaststroke: 1, Zach Stump, Barbe, 57.70. 2, Andrew Knudsen, Fontainebleau, 1:00.01. 3, Matthew Frederic, Catholic, 1:02.27.

400 freestyle relay: 1, Catholic 3:14.52. 2, Jesuit 3:18.69. 3, Northshore 3:22.25.

Girls

Team totals: 1, St. Joseph’s 492. 2, Northshore 288. 3, Mandeville 268. 4, Dominican 162. 5, Fontainebleau 159. 6, Dutchtown 151. 7, Barbe 127. 8, Mount Carmel 112. 9, Lafayette 81. 10, Destrehan 70. 11, East Ascension 63. 12, C.E. Byrd 62. 13, Sulphur 47. 14, Chapelle 22. 15, Denham Springs 14. 16, West Monroe 12. 17, Slidell 9. 18, Central Lafourche 8. 19, Terrebonne 4. 20, New Iberia 3. 21, (tie) Walker, Hahnville 2.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, St. Joseph’s 1:48.57. 2, Mandeville 1:52.87. 3, Northshore 1:53.76.

200 freestyle: 1, Alyssa Dilldine, Dutchtown, 1:52.37. 2, Megan Loop, Mandeville, 1:52.45. 3, Katelyn Rodriguez, SJA, 1:53.46.

200 individual medley: 1, Kara Kopcso, Fontainebleau, 2:03.73. 2, Lia Joslin, Mandeville, 2:08.90. 3, Mary Katherine Miller, SJA, 2:10.14.

50 freestyle: 1, Jonna Frantz, Mandeville, 23.93. 2, Mary Claire Beaver, SJA, 24.22. 3, Lindsay Hagmann, SJA, 24.27.

100 butterfly: 1, Kara Kopcso, Fontainebleau, 55.43. 2, Savannah Antonetz, Barbe, 58.47. 3, Abby Mahl, Mount Carmel, 59.65.

100 freestyle: 1, Mary Claire Beaver, SJA, 52.32. 2, Jonna Frantz, Mandeville, 52.82. 3, Caroline Beene, SJA, 53.17.

500 freestyle: 1, Megan Loop, Mandeville, 5:01.56. 2, Alyssa Dilldine, Dutchtown, 5:06.65. 3, Clayton Black, SJA, 5:09.16.

200 freestyle relay: 1, SJA 1:37.13. 2, Fontainebleau 1:42.50. 3, Mandeville 1:42.76

100 backstroke: 1, Savannah Antonetz, Barbe, 57.27. 2, Victoria Padial, SJA, 58.76. 3, Caroline Beene, SJA, 59.02.

100 breastsroke: 1, Cameron Balkom, St. Joseph’s Academy, 1:05.96. 2, Lia Joslin, Mandeville, 1:07.76. 3, Erin Trumbach, Northshore, 1:08.56.

400 freestyle relay: 1, SJA 3:32.81. 2, Mandeville 3:38.47. 3, Northshore 3:40.71.

Division II

Boys

Team totals: 1, Ruston 289. 2, Holy Cross 259. 3, So. Lafourche 196. 4, Caddo Magnet 192. 5, Alexandria 161. 6, Pineville 138. 7, Central 136. 8, St. Thomas More 127. 9, Natchitoches Central 122. 10, Baton Rouge High 120. 11, Sam Houston 85. 12, So. Terrebonne 48. 13, Shaw 37. 14, Westgate 36, Hammond 36. 16, Tioga 25. 17, E. Jefferson 23. 18, Neville 21. 19, Salmen 18. 20, Scotlandville 7. 21, Haughton 5

.

Top individuals

200 medley relay: 1, South Lafourche 1:47.65. 2, Caddo 1:49.66. 3, Ruston 1:49.67.

200 freestyle: 1, Morgan Meyer, Ruston, 1:47.24. 2, Eugene Fortier, Shaw, 1:50.79. 3, Sam Cook. St. Thomas More, 1:54.41.

200 IM: 1, Jack Cheng, Hammond, 2:09.53. 2, Nicholas Guidry, So. Lafourche, 2:11.52. 3, Austin Meng, Ruston, 2:12.35.

50 freestyle: 1, Zachary Harrison, Alexandria, 22.26. 2, Jerry Ye, BRHS, 22.99. 3, David Booth, Pineville, 23.45.

100 butterfly: 1, Eugene Fortier, Shaw, 54.57. 2, Bryce Davidson, Westgate, 57.17. 3, Austin Meng, Ruston, 57.93.

100 freestyle: 1, Morgan Meyer, Ruston, 47.99. 2, Zachary Harrison, 48.45. 3, David Booth, Pineville, 52.43.

500 freestyle: 1, Zack Begnaud, Natch. Cent., 5:02.43. 2, Sam Cook, St. Thomas More, 5:06.96. 3, Jake Kyte, Ruston, 5:10.27.

200 freestyle relay: 1, Alexandria 1:35.59. 2, Ruston 1:35.99. 3, South Lafourche 1:36.65

100 backstroke: 1, Zack Begnaud, Natchitoches Cent., 56.60. 2, Jerry Ye, BRHS, 57.86. 3, Walter Lacroix, Alexandria, 1:00.57.

100 breaststroke: 1, Anthony McDonald, Caddo, 1:04.21. 2, Nicholas Guidry, South Lafourche, 1:05.94. 3, Jack Cheng, Hammond, 1:06.78.

400 freestyle relay: 1, Ruston 3:29.99. 2, Caddo 3:36.57. 3, Holy Cross 3:39.08.

Girls

Team totals: 1, St. Scholastica 479. 2, Baton Rouge High 222.5. 3, South Lafourche 204. 4, Cabrini 181. 5, Caddo Magnet 157. 6, Pineville 152. 7, St. Thomas More 143. 8, Ruston 115. 9, Alexandria 92. 10, Salmen 75. 11, South Terrebonne 70.5. 12, Parkway 39. 13, Natchitoches Central 33. 14, Central 26. 15, Sam Houston 22. 16, Tara 16. 17, Grace King 13, Ellender 13. 19, Benton 9. 20, Hammond 8.

Top individuals

200-yard medley relay: 1, St. Scholastica 1:55.22. 2, SLHS, 2:06.82. 3, Caddo 2:07.75.

200 freestyle: 1, Marin Tichenor, Caddo, 2:02.20. 2, April Aguillard, St. Thomas More, 2:09.08. 3, Katya Stolin, St. Scholastica, 2:09.82.

200 individual medley: 1, Madeleine Rawls, St. Scholastica, 2:16.03. 2, Kara Ye, Baton Rouge High, 2:27.30. 3, Hope Winkler, St. Scholastica, 2:27.61.

50 freestyle: 1, Emily Prieto, St. Scholastica, 25.57. 2, Gabby Regard, SSA, 26.01. 3, Payton Gold, South Terrebonne, 26.96.

100 butterfly: 1, Kristen Jennings, St. Scholastica, 1:01.24. 2, Hope Winkler, St. Scholastica, 1:07.09. 3, Jordan Galliano, South Lafourche, 1:07.63.

100 freestyle: 1, Madeleine Rawls, St. Scholastica, 54.89. 2, Payton Gold, South Terrebonne, 59.67. 3, Shelby Vasquez, Carbrini, 1:00.13.

200 freestyle relay: 1, St. Scholastica 1:44.97. 2, South Lafourche 1:51.17. 3, BRHS 1:54.24.

500 freestyle: 1, Marin Tichenor, Caddo, 5:30.99. 2, Hannah Bellotte, Parkway, 5:53.44. 3, Megan Kleefisch, Cabrini, 5:54.32.

100 backstroke: 1, Kristen Jennings, St. Scholastica, 1:00.91. 2, Emily Prieto, SSA, 1:03.03. 3, Natalie Dyke, Ruston, 1:07.48.

100 breaststroke: 1, April Aguillard, STM, 1:11.39. 2, Amadna Dewitt, Pineville, 1:15.77. 3, Ashton Keen, Caddo, 1:18.17.

400 freestyle relay: 1, SSA 4:00.00. 2, BRHS 4:10.78. 3, Caddo 4:15.83.