Shows to Watch for Aug. 16, 2013

ROCK

FRIDAY

  • ERIC LINDELL: Chelsea’s Café
  • BILL KIRCHEN/BEDLAMVILLE TRIFLERS: Red Dragon Listening Room
  • THE TONTONS/WEST WITHOUT/CIRCA AMORE: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • WEREWOLF: Roux House
  • PARTY AT JOES: The Station Bar
  • DE LUNE DELUGE: Mud and Water

SATURDAY

  • THE MERCY BROTHERS: Chelsea’s Café
  • THE ELVIS AND JESSE SHOW/RUSTY YATES BAND: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • HARTLE ROAD: Mud and Water

THURSDAY

  • HANK AND THE CUPCAKES: Chelsea’s Café

RAP/HIP-HOP

WEDNESDAY

  • MC CHRIS/DR. AWKWARD/JESSE DANGEROUSLY/TRIBE ONE: Varsity Theatre (9 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

  • FLOYD TAYLOR: Belle of Baton Rouge Casino atrium (8 p.m.)
  • JONATHON BOOGIE LONG AND THE BLUES REVOLUTION: The Blues Room (9 p.m.)
  • O.M.T. FEATURING FLOYD PATTERSON: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

SATURDAY

  • LOUIS DUNN AND THE DUNN-DEAL ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)
  • O.M.T. FEATURING FLOYD PATTERSON: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

TUESDAY

  • OPEN MIKE WITH JORDAN EARLES: The Blues Room (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • VINCE HUTCHINSON AND HEAVY STORM: DJ’s Club Elite (9 p.m.)
  • BLUE JAM WITH KEVAN KREO MAN CULLINS: The Blues Room (8 p.m.)

THURSDAY

  • 2013 BATON ROUGE BLUES FOUNDATION GALA HONORING MUDDY WATERS AND FEATURING HENRY GRAY AND KENNY NEAL: Capitol Park Museum (660 N. 4th St, 7 p.m.)
  • THE NEAL FAMILY BAND: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

  • KENNY CORNET AND KILLIN TIME: American Legion Hall (151 S. Wooddale Blvd., 8 p.m.)
  • TUFF-A-NUFF: Club Coozan (9 p.m.)
  • ORPHAN ANNIE: Cadillac Café
  • LEAUXCO: Lava Cantina (9 p.m.)
  • BLU ROUGE: Ahuaas Mexican Restaurant (7 p.m.)
  • SILVERHOOK: Blackie’s (Central, 9 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Magnolia Café (St. Francisville)
  • PATRICK COOPER: Bacchus Bistro and Bar (8 p.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SATURDAY

  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • FLOYD BROWN: American Farm House Produce and Grill (Central, 7 p.m.)
  • TRUE SPIN: Cadillac Café
  • BACKLIT STEREO: Lava Cantina (9 p.m.)
  • INSIDE OUT: George’s (George O’Neal Road, 7 p.m.)
  • PHAT HAT: Onezia Lounge (Gonzales)
  • ARGYLE FRIDAY: Portico (on the patio, 8 p.m.)
  • TOBY TEMPLET: Bacchus Bistro and Bar (8 p.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SUNDAY

  • OPEN MIKE: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 2 p.m.)

TUESDAY

  • PAT-E ROCKS: Cadillac Café
  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 5 p.m.)

WEDNESDAY

  • EDDIE SMITH: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

  • KELLY FURR: Cadillac Café
  • SONGWRITER SHOWCASE WITH ROB CHIDESTER: Backstreet Lounge
  • RYAN JENKINS: Lava Cantina (9 p.m.)

ACOUSTIC

FRIDAY

  • CLAY BOURQUE (5 P.M.)/MIKE SIMONEAUX (9 P.M.): Southpaws (La. 73)
  • DAMON KING: Southpaws (La. 42)
  • MIKE MILLER: Marco’s Ristorante (Plaquemine, 6:30 p.m.)
  • DEBBIE AND BLAYNE: On the Half Shell (7 p.m.)

SATURDAY

  • T-BOY AND JUST US: Southpaws (La. 73)
  • BRYCE AND NEAL: Southpaws (La. 42)
  • JOEL COOPER: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • JUSTIN MCCOY, BLAKE HARLOW AND MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SUNDAY

  • EMILY BRANTON: Beausoleil Restaurant (noon)

MONDAY

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Wednesday

  • TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSDAY

  • THE FUGITIVE POETS: Chelsea’s Café (6 p.m.)
  • EMILY CROWE: Onezia Lounge (Gonzales)
  • RHETT GUILLOT: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 5 p.m.)
  • MIKE HOGAN: On the Half Shell (6:30 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

  • JOHN ANDERSON: Texas Club
  • MIKE DAMPIER BAND: Onezia Lounge (Gonzales)
  • PARISH COUNTY LINE: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

SATURDAY

  • JEREMY DOWNEY/CARLTON JONES AND YOUNG TALENT: Old South Jamboree (Walker, 7 p.m.)
  • JONES BOYS WITH THE HALL OF FAME BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

WEDNESDAY

  • MICKEY AND JACK: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 8 p.m.)

JAZZ

FRIDAY

  • NICK ABRAHAM EXPERIENCE: Zolia’s Bistro (6:30 p.m.)

SUNDAY

  • BUDDY BOUDREAUXS XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)
  • NICK ABRAHAM EXPERIENCE: Zolia’s Bistro (11 a.m.)
  • IN HARMONY JAZZ: Lava Cantina (11 a.m.)

THURSDAY

  • NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (7 p.m.)

COMEDY

SATURDAY

  • MONIQUE: Baton Rouge River Center (8 p.m.)

DANCE

FRIDAY

  • TEDDYS OLD TIME BLUES N SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

  • TEDDYS OLD TIME BLUES N SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

  • TEDDYS OLD TIME BLUES N SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

MONDAY

  • TEDDYS JUKEBOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

  • TEDDYS JUKEBOX LISTENING PARTY: Teddy’s Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

  • TEDDYS OLD TIME BLUES N SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

TUESDAY

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

WEDNESDAY

  • KARAOKE: Cadillac Café

OUTLYING

FRIDAY

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

SATURDAY

  • SILVERHOOK: Harper’s Tavern (Robert, 9 p.m.)
  • THE FABULOUS 50S FEATURING JIM HAWTHORNE AND THE JUNCTION CAST WITH DANNY HARRELL AND THE NASHVILLE EDITION: Suma Crossing Theatre (Satsuma, 7 p.m.)
  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

WEDNESDAY

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

THURSDAY

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

  • ROYAL TEETH: The District
  • HORRACE TRAHAN: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • DONNIE AND THE POOLDOS: Posado’s Café (6:30 p.m.)

SATURDAY

  • SWEET CRUDE/ISLE DERNIERE: Blue Moon saloon (9 p.m.)
  • GOLDMAN THIBODEAUX AND THE LAWTELL PLAYBOYS/HUBERT MAITRE AND THE TRIANGLE ACES: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • DJ RICK KAHUNA NESBITT: Lakeview Park and Beach (717 Veterans Memorial Highway, Eunice, 8 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: The Bear’s Den (Morganza)

SUNDAY

  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

WEDNESDAY

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

THURSDAY

  • KESLY MOE: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

  • DR. JOHN AND THE NITE TRIPPERS: Tipitina’s (9 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • BIG SAMS FUNKY NATION/BRASS-A-HOLICS: Botanical Gardens (City Park, 7:30 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS/JOHN LISI AND DELTA FUNK: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • BUSTOUT BURLESQUE: House of Blues (8 p.m. and 10:30 p.m.)
  • VOO DAVIS: Voodoo Garden at House of Blues (5 p.m.)
  • VOO DAVIS: Big Mama’s Lounge at House of Blues (7 p.m.)
  • ALTERNATIVE FRIDAYS: The Parish at House of Blues (11 p.m.)
  • FEUFOLLET/KEENAN KNIGHT WITH TERRY B: Sunset on the Landing Concert (foot of Columbia Street, Covington, 6 p.m.)
  • JOHN NEMETH: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS (6 P.M.)/COREY LEDET AND HIS ZYDECO BAND (10 P.M.): d.b.a.
  • JOE KROWN (5 P.M.)/DON VAPPIE (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • PHILLIP MANUEL JAZZ QUARTET (5 P.M.)/BANU GIBSON BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • PARTNER-N-CRIME/HOT 8 BRASS BAND/ZEMA MOSES: One Eyed Jacks
  • LAGNIAPPE BRASS BAND: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE GET RWONGS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

SATURDAY

  • THE BOUNCE TV SUMMER MUSIC FESTIVAL WITH MAZE FEATURING FRANKIE BEVERLY: UNO Lakefront Arena
  • GERMAINE BAZZLE AND COMPANY: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • STAGE DOOR CANTEEN WITH THE VICTORY BIG BAND: National World II Museum (6 p.m. dinner, 8 p.m. show)
  • PRESERVATION HALL HAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE HONORABLE SOUTH: Tipitina’s (10 p.m.)
  • BONERAMA/JUMPIN’ JOHNNY’S BLUES PARTY: Botanical Gardens (City Park, 7:30 p.m.)
  • ROCKIN DOPSIE JR. AND THE ZYDECO TWISTERS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • BILL KIRCHEN AND TOO MUCH FUN: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • DESOTO STREET BAND: Crescent City Farmers Market (Magazine and Girod streets, 8:30 a.m.)
  • LISA LYNN: Voodoo Garden at House of Blues (1 p.m.)
  • LIVE BAND KARAOKE WITH BIG SOUL: Voodoo Garden at House of Blues (8 p.m.)
  • ATNARKO/UNICORN/HERB CHRISTOPHER: The Parish at House of Blues (11 p.m.)
  • JOHN BOUTTE (8 P.M.)/ERIC LINDELL (11 P.M.): d.b.a.
  • JAZ SWAYERS CRESCENT CITY ALL-STARS (8 P.M.) ORIGINAL PINETTES BRASS BAND (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • WENDELL BRUNIOUS/TOM HOOK: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)
  • FUNK MONKEY FEATURING MEMBERS OF BONERAMA: Maple Leaf Bar
  • TERRY MCDERMOTT AND THE BONFIRES: One Eyed Jacks
  • KERMIT RUFFINS: Little Gem Saloon Ramp Room (7 p.m.)
  • MORELLA AND THE WHEELS/RON HOTSTREAM: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

SUNDAY

  • BETTYE LAVETTE: Tipitina’s (8 p.m.)
  • TRISH FOTI GENCO: St. Philip Neri Catholic Church (6500 Kawanne Ave., Metairie, 3 p.m.)
  • ERIC BENT: House of Blues (8 p.m.)
  • JONATHAN FREILICH QUARTET WITH TIM GREEN: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE TONTONS: Gasa Gasa
  • EW ORLEANS SERENADERS FEATURING CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)
  • KIRK FRANKLINS GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • AARON MARAS: Big Mama’s Lounge at House of Blues (5 p.m.)
  • PAUL VARISCO AND THE MILESTONES: Rock ’n’ Bowl (5 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.): d.b.a.
  • TYLERS REVISITED WITH GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER WOLFMAN WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • RICHARD KNOX JAZZ BRUNCH: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • DUELING FIDDLERS (4 P.M.)/SPAGHETTI WESTERNS AND RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • CHRISIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Bucktown Burger and Fish Co. (Bucktown, 7 p.m.)

MONDAY

  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • SHANNON POWELL TRIO: d.b.a. (9 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ERIC BOLIVAR, NIGEL HALL, JAKE ECKERT, DONALD RAMSEY: Maple Leaf Bar
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

TUESDAY

  • ICONA POP/K. FLAY/SIRAH: House of Blues (9 p.m.)
  • DAVEL CRAWFORD AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • OPEN MIKE COMEDY NIGHT: Voodoo Garden at the House of Blues (8 p.m.)
  • THE PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • ED PERKINS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar
  • SAM JOYNER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • BUCKTOWN ALL-STARS: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • OLA VIDEO JAMS: One Eyed Jacks
  • SCOTT MEYERS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

WEDNESDAY

  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA, DELFEAYO MARSALIS PRESENTS MARDI GRAS TO MODERN JAZZ: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • LOUISE CAPPI: Cafe Istanbul (2372 St. Claude, 7:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ALEX BLEEKER AND THE FREAKS: Circle Bar
  • DOMENIC: Voodoo Garden at House of Blues (6 p.m.)
  • JET LOUNGE: The Parish at House of Blues (11 p.m.)
  • ALVIN YOUNGBLOOD HART: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • JOHNNY J AND THE HIMEN WITH DEREK HUSTON: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • WALTER WOLFMAN WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)
  • KIPORI WOODS (5 P.M.)/IRVIN MAYFIELD’S NOJO JAM PERFORMING THE MUSIC OF CEDAR WALTON: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)
  • HILL COUNTRY HOUNDS: Maple Leaf Bar
  • RICHARD KNOX: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • BONERAMA: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

THURSDAY

  • PHILLIP H. ANSELMO AND THE ILLEGALS/WARBEAST/AUTHOR & PUBLISHER: Tipitina’s (8:30 p.m.)
  • SUSAN COWSILLS COVERED IN VINYL PRESENTS TEARS FOR FEARS SONGS FROM THE BIG CHAIR: One Eyed Jacks
  • MC CHRIS/DR. AWKWARD/JESSE DANGEROUSLY/TRIBE ONE: The Parish at House of Blues (9 p.m.)
  • SPENCER BOHREN AND THE WHIPPERSNAPPERS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • EW BIRTH BRASS BAND WITH TANIO HINGLE: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ELEKTRO FEATURING VALENTINO KHAN, JESSE SLAYER AND KTHULU PRIME: Republic (10 p.m)
  • JAYSON KNOX: Big Mama’s Lounge at House of Blues (7 p.m.)
  • ALL-STAR COMEDY REVUE: Voodoo Garden at House of Blujes (8 p.m.)
  • JON CLEARY (7 P.M.)/LIGHTNIN’ MALCOLM (10 P.M.): d.b.a.
  • PAPA MALI WITH JOHNNY V AND CASS FAULCONER (8 P.M.)/SETH WALKER (10 P.M.): Chickie Wah Wah
  • HORACE TRAHAN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • ROMAN SKAKUM (5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • PHILLIP MANUEL (5 P.M.)/GEORGE FRENCH (8:30 P.M.): Hotel Monteleone Carousel Bar
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)
  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar
  • CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MATT LEMMLERS SOUTHERN SONATAS FOR THE OGDEN MUSEUM COLLECTION: Ogden Museum of Southern Art (6 p.m.)
  • ROXY ROCCA: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.