4-H clubs compete in talent, yell, song

Oak Grove Primary School’s 4-H Club was loud enough to win the yell contest Friday at the Ascension Parish Achievement Day at Dutchtown High School.

More than 450 students from 4-H clubs around the parish took part in talent, yell and song competitions.

Shawn Fox won the Cliff Williams Memorial Scholarship and Lindsey Fryoux was given the Louisiana 4-H Foundation Parish Scholarship and Scott Tractor Co. Scholarship.

In the yell contest, St. Amant 4-H won second place and Spanish Lake was third.

Galvez Primary 4-H won the song contest, with Lakeside Primary taking second and Dutchtown 4-H, third.

Most Improved Club award went to Pecan Grove, and Lake Elementary won the Most Outstanding Club honor.

The outstanding club members also were honored. Shawn Fox and Gabbi Trippi were named overall Members of the Year.

Named outstanding members were:

  • Central Middle, Madison Cantu and Kaylee Ford.
  • Central Primary, Jamie Lavergne.
  • Community Club, Hannah Fowler and Matthew Landry.
  • Duplessis Primary, Joseph Barber and Camille Dawsey.
  • Dutchtown Midddle and Primary, Whitney Miller and Kaitlynn White.
  • Faith Academy, James Boultinghouse and Calie Shaules.
  • Galvez Middle, Jewliana Creel and McKinzey Fowler.
  • Galvez Primary, Bailey Henry and Brandon Katz.
  • Lake Middle, Elizabeth Bourgeois and Tristyn James.
  • Lake Primary, Robyn Crooks and Kate Gautreaux.
  • Lakeside, Amy Grace Goins and Dylan Moore.
  • Lowery, Kayla Pierre and Darnell Thomspon.
  • Oak Grove, Sara Barber and Brooke Pittman.
  • Pecan Grove, Jada Evans and Itzel Martinez.
  • Prairieville Middle, Megan Prater and John Simmons.
  • Prairieville Primary, Kaitlyn Chase and Andrea Granera.
  • Sorrento Primary 4th, Baylie Estes and Aubrey Odell.
  • Sorrento Primary 5th, Maya Jones and Kaylie Kirkland.
  • Spanish Lake, Camille Hardee and Stacey Kloosterman.
  • St. Amant Middle, Keelie Brignac and Caystin Poche.
  • St. Amant Primary 4th, Torin Bercegeay and Kinslei Scroggs.
  • St. Amant Primary 5th, Torie Laiche and Kamden Templet.
  • St. Theresa, Cameron Soulier.

Named Outstanding Ascension Parish 4-Hers of the Year were:

  • Fourth grade, Jace Chenevert, Kyle Simmons and Hannah Godchaux.
  • Fifth grade, Kaleb Babin and Lauren Temple.
  • Sixth grade, John Simmons and Kelsie Brignac.
  • Seventh grade, Tristyn James, Reed Parr and Bailey Weidenbacher.
  • Eighth grade, Cameron Braud, Keelie Brignac and Kaitlynn White.
  • Ninth grade, Matthew Landry and Jessica Stewart.
  • 10th grade, Michael Basso, Elise Guillory and Audrey Watts.
  • 11th grade, Adam Johnson and Viki Dawn Landry.
  • 12th grade, Joseph Landry and Amber Reaves.