Dutchtown, Galvez schools earn high scores in parish meet

Middle school students from across Ascension Parish competed March 6 in the annual parishwide track and field championships at Dutchtown High School.

With a total score of 144 points, Galvez Middle school won the girls total team contest, with Dutchtown Middle, with 110 points, taking second place and Central Middle, 57 points, winning third place.

In the boys contest, the highest-scoring team from Dutchtown Middle, 114 points won, with Galvez Middle finishing in second place with 102 points and St. Amant Middle winning third, 64 points.

Winning first place honors in the girls division were:

100-meter dash, De’onnia Bourgeois, Dutchtown Middle School.

200-meter dash, Arkia Vanner, Dutchtown.

400-meter dash, Haley Fontenot, Lake Middle School.

800-meter run, Rylee Martin, Prairieville Middle.

1600-meter run, Hannah Bernard, Central Middle.

3200-meter run, Lorelei Gaffney, Galvez Middle.

100-meter hurdles, Vanner.

4x100-meter relay, Gonzales Middle A team, Tushanna Davis, Kiyah Delaney, LaRiah Ealy and Kelsey Daggs.

4x200-meter relay, Dutchtown Middle A team, Gorgeous Jacobs, De’onnia Bourgeois, Jordan Comeaux and Vanner.

4x400-meter relay, Dutchtown Middle A team, Sarah Guedry, Kathleen Vasterling, De’onnia Bourgeois and Vanner.

High jump, Maggie Duplechein, St. Amant Middle.

Long jump, Haley Fontenot, Lake Middle.

Shot put, Kamie Parker, Galvez Middle.

Discus throw, Mia Gains, Dutchtown.

Javelin Throw, Brianne Babin, Galvez.

Winning first place honors in the boys division were:

100-meter dash, Travis Cole, Galvez.

200-meter dash, Austin Simoneaux, Lake.

400-meter dash, Ira Washington, Gonzales.

800-meter run, Anthony Naya, St. Amant.

1600-meter run, Parker McBride, Prairieville.

3200-meter run, Parker McBride, Prairieville.

100-meter hurdles, Jerrick Beckwith, Galvez.

4x100-meter relay, Dutchtown Middle School A team, Aaron Johnson, Deseria Bishop, Chase Green and DeAndre Henderson.

4x200-meter relay, Galvez, Ethan Dixon, James Regina, Brandon Ocmand and Travis Cole.

4x400-meter Relay Dutchtown A team, Devin Jackson, Tyler Brooks, Zach Sherman and Shedrick Smith.

High jump, Devin Jackson, Dutchtown.

Long jump, Devin Jackson, Dutchtown.

Shot put, Garett Stephens, St. Amant.

Discus throw, Jordan Zuppardo, Dutchtown.

Javelin throw, Cade Roddy, Galvez.