Qualifying for office

The following candidates have qualified to run in some of the statewide and regional races on the Nov. 2 ballot. The full list is located on the Louisiana Secretary of State’s website at geauxvote.com. The runoff election, if needed, is Dec. 6. Candidates wishing to submit statements of candidacy to The Advocate must do so no later than 5 p.m. Aug. 29.

D = Democrat

R = Republican

L = Libertarian

O = Other party

N = No party listed

4 = ELECTED WITHOUT OPPOSITION

MULTIPARISH RACES

U.S. Senator

Wayne Ables, D-Breaux Bridge

Raymond Brown, D-New Orleans

Bill Cassidy, R-Baton Rouge

Thomas Clements, R-Lafayette

Mary L. Landrieu, D-New Orleans

Rob Maness, R-Madisonville

Brannon Lee McMorris, L-Denham Springs

Vallian Senegal, D-Opelousas

William P. Waymire Jr., D-Gonzales

U.S. Representative

1st Congressional District

Lee A. Dugas, D-Kenner

M.V. “Vinny” Mendoza, D-Ponchatoula

Jeffry “Jeff” Sanford, L-Baton Rouge

Steve Scalise, R-Jefferson

2nd Congressional District

David Brooks, N-New Orleans

Samuel Davenport, L-LaPlace

Rufus H. Johnson, D-New Orleans

Gary Landrieu, D-New Orleans

Cedric Richmond, D-New Orleans

3rd Congressional District

Bryan Barrilleaux, R- Lake Charles

Charles W. Boustany Jr., R-Lafayette

Russell Richard, N-Lafayette

4th Congressional District

Justin Ansley, D-Bossier

John Fleming, R-Minden

Randall Lord, L-Shreveport

5th Congressional District

Ralph Lee Abraham, R-Archibald

Eliot S. Barron, G-New Orleans

Harris Brown, R-Monroe

Zach Dasher, R-Calhoun

Jeff Guerriero, R-Monroe

Clyde C. Holloway, R-Forest Hill

Jamie Mayo, D-Monroe

Vance M. McAllister, R-Monroe

Charles Saucier, L-Ponchatoula

Ed Tarpley, R- Alexandria

6th Congressional District

Robert Lamar “Bob” Bell, R-Baton Rouge

Dan Claitor, R-Baton Rouge

Norman “Norm” Clark, R-Denham Springs

Rufus Holt Craig Jr., L-Baton Rouge

Paul Dietzel II, R-Baton Rouge

Edwin Edwards, D-Gonzales

Cassie Felder, R-Baton Rouge

Garret Graves, R-Baton Rouge

Richard Lieberman, D-LaPlace

Craig McCulloch, R-Ethel

“Trey” Thomas, R-Baton Rouge

Lenar Whitney, R-Houma

Peter Williams, D-Lettsworth

LA. Supreme Court justice

2nd District

4 Scott Crichton, R-Shreveport

Court of Appeal judge

1st Circuit

1ST DISTRICT, SECTION 1, DIVISION C

4 Guy Holdridge, R-Gonzales

2ND DISTRICT, SUBDISTRICT 1, DIVISION C

4 Jewel E. “Duke” Welch, R-Baton Rouge

3RD DISTRICT, DIVISION A

4 Wayne Ray Chutz, R-Denham Springs

3RD DISTRICT, DIVISION C

4 Ernest G. “Ernie” Drake Jr., R-Ponchatoula

2nd Circuit

3RD DISTRICT, SECTION 1A

4 James E. Stewart Sr., D-Shreveport

3rd Circuit

2ND DISTRICT, SECTION 2A

D. Kent Savoie, R-Sulphur

Jamie Yelverton, R-Lake Charles

3RD DISTRICT, DIVISION B

4 James “Jimmy” Genovese, N-Opelousas

4th Circuit

1ST DISTRICT, DIVISION E

Douglas Hammel, D-New Orleans

Terri F. Love, D-New Orleans

5th Circuit

1ST DISTRICT, SECTION 2, DIVISION C

4 Marc E. Johnson, D-Kenner

Public Service Commission

District 1

Forest Bradley Wright, R-New Orleans

Allen “Al” Leone, R-Metairie

Eric Skrmetta, R-Metairie

District 5

Foster Campbell, D-Bossier City

Keith Gates, R-Winnfield