Fishing tournaments hit high gear

Fishing

Andolsek Memorial

GIBSON — Saturday’s Top 15 and Big Bass results from the 21st annual Eric Andolsek Memorial Bass Tournament with anglers, their hometowns, total stringer weight in pounds and prize winnings where provided:

TOP 15: 1, Leavitt Hamilton, Houma-Kelly Wheat, Gonzales, 15.46 pounds, $1,185. 2, Warren Couch, Donaldsonville-Matt Labiche, Garyville, 11.82, $592.50. 3, Mitch Ourso-Raymond Toups, Houma, 11.72, $396. 4, Clint Tregre-Hunter Tregre, Vacherie, 11.32, $300 5, Derrick Bonvillain, Houma-Jesse Bonvillain, Gulfport, Miss., 10.72, $200.

6, Jovi Theriot-Justin Bergeron, Lockport, 10.66. 7, Brandon Chaisson-Shane Hernandez, Thibodaux, 10.62. 8, Chad Guidry-Eric Thibodeaux, Thibodaux, 10.54. 9, Dean Daigle, Schriever-Justin Hebert, Gray, 10.32. 10, Blake Naquin-Cody Naquin, Thibodaux, 10.14. 11, Jared Eiskina, Lockport-Rayne Porche, Matthews, 9.94. 12, Bo Boudreaux-Marty Boudreaux, Thibodaux, 9.8. 13, Joe Marple, Walker-Leonard Barrilleaux, Denham Springs, 9.58. 14, Coty Sullivan, Schriever-Matthew Benoit, Thibodaux, 9.3. 15, Scott Toups-Kelli Toups, Thibodaux, 9.0.

BIG BASS: 1, Chaisson-Hernandez, 6.92 pounds, $385. 2, Guidry-Thibodeaux, 5.16. 3, Theriot-Bergeron, 5.02.

Seniors Bass

BELLE RIVER — Friday’s results from the 6th annual Seniors (55-and-older) Bass Tournament with anglers, their catch weight in pounds (3-bass limit), prize winnings and Big Bass winners:

RESULTS: 1, Wayne Simoneaux-Darryl Amedee, 9.42 pounds, $500. 2, Kenny Gautreau-Terry Gautreau, 8.99, $325. 3, Tony Latino, 8.19, $275. 4, Ray Loupe-Don Hutchinson, 8.0, $250. 5, Dale Knott-Eugene Hoover, 7.3, $175. 6, Gary Louque-Ernie Hamilton, 7.1, $150. 7, Frank Samford, 7.07, $125. 8, O.D. “Popeye” Nugent-Eddie Schafer, 5.86, $100.

BIG BASS: 1, Latino, 6.34 pounds, $125. 2, Terry Gautreau, 5.55, $75.

Media Bass

DES ALLEMANDS — Saturday’s results from the Adult and Little League divisions in the Media Bass-Louisiana South Individuals tournament held out of Somme’s Marina with anglers, their hometowns, number of bass weighed in parentheses (5-bass limit), total catch weight in pounds and prize winnings. Also listed is the big-bass winner:

ADULT: 1, James Edwards, Port Allen (5) 14.09 pounds, $1,000. 2, Jamie Smith, Raceland (5) 8.12, $500. 3, Darryl Folse, Addis (5) 7.13, $350. 4, Jared Martin, Thibodaux (5) 6.89, $270. 5, Brad Rodrigue, Pierre Part (5) 6.62, $200. 6, Willie Couch II, Donaldsonville (5) 6.08, $150.

BIG BASS: Edwards, 3.84, $300.

LITTLE LEAGUE: 1, Travis Haworth Jr., 2.07, $50 & tackle. 2, Sam Haworth, 1.02, $30 & tackle. 3, Jackson Landry, .73, $20 & tackle.

BASS Federation-Louisiana

SHREVEPORT — Results from the Louisiana BASS Federation Spring Qualifier held on the Red River (Pool 5) out of Red River South Marina with angler, their affiliated club and total two-day stringer weight in pounds, and Big Bass winners:

RESULTS: 1, Jason Pecoraro, Ascension Area Anglers (AAA) 30.54 pounds. 2, Robbie Latusso, AAA, 28.26. 3, Gerald Spohrer, AAA, 27.87. 4, Jamie Laiche, AAA, 27.69. 5, Tim Carmouche, AAA, 26.53. 6, Josh Moore, Bayou Bandits, 25.33. 7, Will Major, AAA, 25.17. 8, Eugene Hoover, AAA, 24.52. 9, Heath Fall, AAA, 24.31. 10, Blake Betz, AAA, 23.86. 11, Brett Bellard, Acadiana Bass Masters, 23.69. 12, David Cavell, AAA, 22.92. 13, Matt Morriss, Bayou Bandits, 22.34. 14, Chris Waguespack, La Bass, 22.29. 15, Cody Roper, Grand Point, 22.21. 16, Tony Coburn, Evangeline Bass Busters, 22.16. 17, Ryan Lavigne, AAA, 21.65. 18, Curry Schaubhut, Grand Point, 21.57. 19, Rob Werner, Lake Verrett Bass Masters, 21.51. 20, Alex Bergeron, Cypress Country, 21.5.

BIG BASS: 1, Fall, 6.46 pounds. 2, Sean Meche, 6.21.

Capital City Elite

GIBSON — Sunday’s results from the Capital City Bass Elite Team Series tournament held out of Bob’s Bayou Black Marina Teams with anglers, number of bass weighed in parentheses, total weight of catch in pounds and prize winnings.

RESULTS: 1, Bryce Hill-Shane Edwards (5) 13.87 pounds, $1,540. 2, Dwain Chaney-Dillion King (5) 13.71, $525. 3, Rob Werner-Zack Pellerin (5) 12.83, $300. 4, Ty Gautreau-Mason Gautreau (5) 10.69, $200. 5, Tyler Laiche-Tyler Gravois (5) 10.4, $120. 6, George Gateley-Boyd Causey (5) 10.11, $110. 7, Mike Venable-Hunter Venable (5) 9.38, $105. 8, Cory Chustz-Randall Chustz (5) 8.58, $100.

AQUA MARINA ANGLER OF YEAR STANDINGS: 1, Hill-Edwards, 273 points. 2, Chustz-Chustz, 243. 3, Jacob Pourciau-Blake Caruso, 238. 4, Werner-Pellerin, 219. 5, Hunter Hughes-TK Frederick, 203.

Junior SW Bassmasters

PIERRE PART — Saturday’s Top 3 an Big Bass winners in age-group divisions from the Junior Southwest Bassmasters of Denham Springs held out of Bayside with anglers, their hometowns when available, number of bass weighed in parentheses and total catch weight in pounds.

15-18 GROUP: 1, Austin Wilbert, Zachary (3) 5.97 pounds. 2, Braden Blanchard, St, Amant (4) 5.69. 3, Coy Childers, Denham Springs (1) 2.16. Big Bass: Wilbert, 2.55.

11-14 GROUP: 1, Adam Lapeyrouse, Walker (3) 4.56. 2, Chandler Simoneaux (2) 3.24. 3, Dillon King, Denham Springs (1) 1.92. Big Bass: King, 1.92.

7-10 GROUP: 1, James Nelson III, Denham Springs (1) 1.5. Big Bass: Nelson, 1.50.

ADULT: 1, Mark Sylvester (5) 9.72. 2, Scott Dimaio (4) 7.58. 3, Lane Leblanc (4) 5.07. Big Bass: Sylvester, 2.81.

PaddlePalooza X

LEEVILLE — Saturday’s divisional results from the Bayou Coast Kayak Fishing Club’s 10th annual Paddle Palooza held out of Bobby Lunn’s Marina with anglers and weights of their catch in pounds. The “Cajun Slam” is a combined weighs of speckled trout, flounder and redfish (longer than 16 inches, but less than 27 inches long):

Cajun Slam: Tommy Eubanks, 12.7 pounds.

Speckled Trout: Carlos Adams, 4.85 pounds.

Redfish: Tony Hart, 8.15 pounds.

Flounder: Toby Armand, 2.3 pounds.

Leopard Redfish (most spots): Nicholas Landry (10 spots).

Bassmaster Elite

ZAPATA, Texas — Monday’s final results from the four-day Bassmaster Elite Series’ Rigid Industries Falcon Slam held on Falcon Lake with anglers, their hometowns, number of bass weighed (5-bass daily limit), total weight in pounds and ounces and prize winnings. Also listed are results from Louisiana anglers in the field, big bass and single-day heaviest catch (only the top 12 anglers survived the cut to the final day):

RESULTS: 1, Keith Combs Huntington, Texas (20) 111 pounds, 5 ounces $100,500. 2, Rick Clunn Ava, Mo. (18) 105-, $27,000. 3, John Crews Salem, Va. (20) 103-13, $20,000. 4, Josh Bertrand Gilbert, Ariz. (19) 99-2, $15,000. 5, Cliff Prince Palatka, Fla. (20) 95-9, $14,000. 6, Edwin Evers Talala, Okla. (20) 94-10, $13,500. 7, Brandon Card Caryville, Tenn. (20) 94-5, $14,000. 8, Jason Williamson Aiken, S.C. (20) 94-2, $12,500. 9, Cliff Crochet Pierre Part (18) 82-6 92, $12,000. 10, Billy McCaghren Mayflower, Ark. (19) 80-14, $11,500. 11, Gary Klein Weatherford, Texas (16) 80-11, $11,000. 12, Jason Christie Park Hill, Okla. (17) 75-4, $10,500.

OTHER LOUISIANA ANGLERS: 32, Dennis Tietje, Roanoke (15) 64-9, $10,000. 34, Greg Hackney, Gonzales (15) 62-14, $10,000. 50, Clark Reehm, Shreveport (12) 47-3, $10,000.

CARHARTT BIG BASS: Matt Greenblatt, Port St Lucie, Fla., 10-13 $1,000.

BERKLEY HEAVYWEIGHT: Clunn, 36-14, $500.

miscellaneous

Archery LAS State

ALEXANDRIA — Individual & Team results by divisions from the 2013 Archery in Louisiana Schools State Tournament held at the LSU AgCenter’s MegaShelter:

INDIVIDUAL DIVISIONS

Elementary: 1, Kendal Fowler, Benton Elementary. 2, Kayla Lynch, Benton. 3, Aidan Haire, Benton. Middle School: 1, Peyton Vanlangendonck, Poland Junior High. 2, Logan Wilhite, Cope Middle. 3, Gave Fradella, Benton Middle. High School: 1, Anna Leskova, Caddo Magnet. 2, Kellen Hall, Caddo. 3, Thomas Thompson, Caddo.

TEAM DIVISIONS

Elementary: 1, Benton Elementary. 2, Phoenix Magnet. Ball Elementary.

Middle School: 1, Benton Middle. 2, Poland Junior High. 3, Cope Middle.

High School: 1, Caddo Magnet. 2, Bossier High.

British Field Trials

KILN, Miss. — Results from Saturday’s Novice Spring Retriever Field Trial/10-Dog Novice Stake held by the British Field Trial Society of America with retrievers, their owners or handlers and the owner’s hometown:

1, “Ben,” Todd Kruebbe, Metairie. 2, “Ruger,” Tom Hamilton, Saucier, Miss.

Certificate of Merit: “Cassie,” Dennis Lanigan, Slidell.

Gunner’s Choice: “Bart,” Al Conlee, Woolmarket, Miss.