Shows to Watch for July 25-31, 2014

ROCK

FRIDAY

ROY ORBISON TRIBUTE: Red Star

ZOSO: Varsity Theatre

ELVIN KILLERBEE: On the Half Shell (7 p.m.)

SATURDAY

HINDER: Dixie Landin’

strangers and light: Chelsea’s Café

JUMPCUTS: Culture Club

JETLAGGER/MOLLY TAYLOR: Spanish Moon

MONDAY

ORIGIN/DECREPIT BIRTH/BLESSED BE THE WRETCHED/ARCANE BURIAL: Spanish Moon

TUESDAY

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

SEVENDUST: Varsity Theatre

BLUES/RHYTHM AND BLUES/FUNK

FRIDAY

THE ROCK-O-LAS: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

GEORGE PORTER JR. AND THE RUNNIN’ PARDNERS: Varsity Theatre

ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)

SUNDAY

HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)

THURSDAY

TIM SHELLEY: The Blues Room (8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

RACHAEL HALLACK BAND: Churchill’s

PRESS 1 FOR ENGLISH: Lava Cantina (10 p.m.)

E.O.W.: Portico

ARGYLE FRIDAY: Ice House (8 p.m.)

SATURDAY

THE REMNANTS: Chelsea’s Café

MUDDY RIVERS BAND: Backstreet Lounge (9 p.m.)

PETER YATES: Churchill’s

PARTY@JOES: Lava Cantina (10 p.m.)

E.O.W.: River Rat’s Bar and Grill (French Settlement)

KAJUN KONFLICT: Ice House (9 p.m.)

WEDNESDAY

ARMAND ST. MARTIN: St. James Episcopal Church (205 N. Fourth St., 7 p.m.)

BOSS TWEED: Lava Cantina (9 p.m.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

KIRK HOLDER: Bacchus Bistro (8 p.m.)

JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

SATURDAY

GREG JACOBS/WILL CALLAWAY: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd., 8 p.m.)

KIRK HOLDER: Satterfield’s Landing (New Roads, 3 pm.)

KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNday

CHRIS LEBLANC: Satterfield’s Landing (New Roads, 2 p.m.)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

MONDAY

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

JASON MARTIN: The Renaissance Hotel (6 p.m.)

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

KIRK HOLDER: Bin 77 (7:30 p.m.)

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSday

CAM PYLE: Spanky’s Daiquiris (9 p.m.)

RHETT GUILLOT: On the Half Shell (6:30 p.m.)

JAZZ

FRIDAY

A NIGHT OF ELLA FEATURING QUIANA LYNELL: BREC Independence Park Theatre (7 p.m.)

SATURDAY

GEORGE BELL AND FRIENDS FEATURING THADDEUS RICHARD, HERMAN JACKSON, TODD DUKE, ROLAND GUERIN, CHRISTIAN WINTHER, GREGORY WARD AND STACEY CARTER: Manship Theatre (7:30 p.m.)

SUNDAY

NICK ABRAHAM EXPERIENCE: Lava Cantina (11 a.m.)

THURSDAY

NICK ABRAHAM TRIO: Hotel Indigo (7 p.m.)

DANCE

FRIDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary)

SUNDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary)

MONDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary)

TUESDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary)

THURSDAY

DJ TRIZ-A: L’Auberge Casino (6 p.m.)

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary)

KARAOKE

FRIDAY

KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

WEDNESDAY

KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

KARAOKE: RED STAR

OUTLYING

FRIDAY

SCOTT WEILAND AND THE WILDABOUTS: Paragon Casino (Marksville)

GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

KIP SONNIER: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

KIP SONNIER: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)

THURSDAY

WAYNE TOUPS: Paragon Casino (Marksville)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

JEFFERY BROUSSARD AND THE CREOLE COWBOYS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

SKYLINERS BIG BAND FEATURING BILLIE CASTLE AND RON GOMEZ: Petroleum Club (Oil Center, 111 Heymann Blvd., 7:30 p.m.)

JACKIE CAILLIER, IVY DUGAS AND THE CAJUN COUSINS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

SUNDAY

JAMIE BERGERON AND KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, Henderson, 4 p.m.)

MONDAY

LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

SHELBY LYNNE: Vermilionville Performance Center (7:30 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

AMERICAN IDOL LIVE!: Saenger Theatre

ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

BRASS-A-HOLICS: Blue Nile (10 p.m.)

KING BUZZO/DAX RIGGS: One Eyed Jacks

BOUKOU GROOVE: Maple Leaf Bar

DJ BYSZERK: Republic (10 p.m.)

SOUL PROJECT: Blue Nile (10 p.m.)

GROOVY 7: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

EDDIE ROBERTS AND FRIENDS FEATURING NIGEL HALL, RON JOHNSON, ERIC BLOOM, JERMAL WATSON/KHRIS ROYAL AND DARK MATTER: Tiptina’s (10 p.m.)

BRICK IN THE WALL: House of Blues (8 p.m.)

PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)

LINNZI ZAORSKI: d.b.a. (6 p.m.)

MIKE DILLON BAND/DIRTFOOT: d.b.a. (10 p.m.)

DANICA HART: The Bombay Club (7 p.m.)

LUTHER KENT: The Bombay Club (9:30 p.m.)

NICOLE OCKMOND: Little Gem Saloon (5 p.m.)

MESCHIYA LAKE: Little Gem Saloon (8 p.m.)

JOSH PAXTON (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

PUJOL: Siberia

SATURDAY

STEELY DAN: UNO Lakefront Arena

CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)

ZEPPARELLA: One Eyed Jacks

GRISTLE CANDY FEATURING JOHN GROS, JAKE ECKERT AND OTHERS: Maple Leaf Bar

BONERAMA: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

NATHAN AND THE ZYDECO CHA CHAS: Tipitina’s (10 p.m.)

JOINT CHIEFS OF JAZZ WITH FRANK OXLEY: Preservation Hall (8 p.m.)

JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)

CYRIL NEVILLE AND SWAMP FUNK: d.b.a. (11 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

RIGHT REVEREND SOUL REVUE: The Bombay Club (9:30 p.m.)

OMAR SOSO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

GREG SMITH TRIO: Little Gem Saloon (7 p.m.)

CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (10 p.m.)

MAJOR BACON: Le Bon Temps Roule (11 p.m.)

JOE KROWN AND WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

NEW ORLEANS MOST WANTED NEXT UP!: House of Blues (10 p.m.)

SUNDAY

WYNTON MARSALIS WITH THE JAZZ AT LINCOLN CENTER ORCHESTRA: Saenger Theatre (7:30 p.m.)

JUSTIN MOORE: Champions Square

JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

THE CONS AND PROSE/JESSE TRIPP/THE NIGHTBREED/BEWARE OF BEAR: One Eyed Jacks

MUSIC WORKSHOP WITH JOHNNY VIDACOVICH, CHRIS SEVERIN AND CLIFF HINES: Tipitina’s (1 p.m.)

CAJUN FAIS DO DO FEATURING BRUCE DAIGREPONT: Tipitna’s (5:30 p.m.)

KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

MKTO: House of Blues (5:30 p.m.)

NEW ORLEANS JAZZ SERENADERS WITH CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)

TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)

JAMES SINGLETON QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (10 a.m.)

CRESCENT CITY GROOVE: Little Gem Saloon (8 p.m.)

GERMAIN BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

MONDAY

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar (9 p.m.)

DAZED ON TOULOUSE ’90S NIGHT: One Eyed Jacks

GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

TUESDAY

PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

TOM SAUNDERS AND THE TOM CATS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)

CRESCENT CITY GROOVE: Little Gem Saloon (8 p.m.)

JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

WEDNESDAY

TANK AND THE BANGAS: Maple Leaf Bar (9:30 p.m.)

PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH ORANGE KELLIN: Preservation Hall (8 p.m.)

ALEX MCMURRAY: d.b.a. (7 p.m.)

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

DELFEAYO MARSALIS UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JOSHUA PAXTON: Little Gem Saloon (5 p.m.)

TOM LEGGETT: Little Gem Saloon (8 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill

SWAMP KITCHEN (5 P.M.)/NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

THURSDAY

JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH AND GEORGE PORTER JR.: Maple Leaf Bar

WAYNE SINGLETON AND SAME OL’ 2 STEP: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

DXXXY/RROAD DRAZR/C-LAB/HYPHEE: Republic (10 p.m.)

CLAIRY BROWNE AND THE BANGIN’ RACKETTES: House of Blues (7:30 p.m.)

TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)

JOHNNY ANGEL AND THE SWINGIN’ DEMONS: Little Gem Saloon (8 p.m.)

VOO DAVIS: Louisiana Music Factory (421 Frenchmen St., 7 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.