Shows to Watch calendar for July 11-18, 2014

ROCK

FRIDAY

PATRICK JOHNSON/TODD LEMOINE: Chelsea’s Café

SATURDAY

BLACK FLAG: Varsity Theatre (8 p.m.)

MIDAS TOUCH/CAPTAIN GREEN: Chelsea’s Café

TUESDAY

TRAPT/THE VEER UNION/RIGHTEOUS VENDETTA/SHALLOW SIDE: Varsity Theatre (8 p.m.)

EQUALS: Spanish Moon

THURSDAY

CIRCA AMORE/BABY IN THE 90S/THEYDORE RAY: Varsity Theatre (8 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

GREGG WRIGHT: Teddy’s Juke Joint (Zachary)

OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

BIG RED AND THE SOUL BENDERS: The Blues Room (9 p.m.)

MS. J.J. JOHNSON: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)

SATURDAY

ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)

GREGG WRIGHT: Magnolia Sports Bar (Denham Springs)

SUNDAY

BENEFIT FOR JESSE KINCHEN FEATURING JAMES JOHNSON, OSCAR “HARPO” DAVIS, ELVIN KILLERBEE, THE NEAL FAMILY, STEPHANIE ALEXANDER, SEXY RED, JOE MONK AND OTHERS: Phil Brady’s (2 p.m.-6 p.m.)

HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)

WEDNESDAY

TOPSY CHAPMAN AND SOLID HARMONY: St. James Episcopal Church (205 N. Fourth St., 7 p.m.)

TIM SHELLEY: The Blues Room (8 p.m.)

THURSDAY

TIM SHELLEY: The Blues Room (8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

DAYS OF DECADENCE: Lava Cantina (10 p.m.)

ESCO MCCULLUM: On the Half Shell (7 p.m.)

DEBBIE LANDRY: Churchill’s (9 p.m.)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SATURDAY

AUSTIN MAHONE: Dixie Landin’ (7 p.m.)

BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

SIDE EFFECTS: Lava Cantina (10 p.m.)

RACHELL HALLACK BAND: Churchill’s (9 p.m.)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SUNDAY

OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (2 p.m.)

TUESDAY

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

WEDNESDAY

RAE AND ERIC: Churchill’s (9 p.m.)

THURSDAY

JACK HIGH: Lava Cantina (9 p.m.)

RANDY JAMES: CHURCHILL’S (9 P.M.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

JOHN FOHL: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

RYAN JENKINS AND PAT-E: Satterfield’s Landing (New Roads, 5 p.m.)

SATURDAY

BRYCE CAIN: Satterfield’s Landing (New Roads, 3 p.m.)

RYAN JENKINS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNday

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (Noon)

JOEL COOPER: Satterfield’s Landing (New Roads, 2 p.m.)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

KIRK HOLDER: Bin 77 (7:30 p.m.)

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSday

KEITH SYKES AND RICHARD LEIGH/DENTON HATCHER: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)

KIRK HOLDER: ON THE HALF SHELL (6:30 P.M.)

RYAN JENKINS: SPANKY’S DAIQUIRIS (PRAIRIEVILLE)

JAZZ

THURSDAY

NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (7 p.m.)

DANCE

SATURDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

MONDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

WEDNESDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

GEAUX DJ: L’Auberge Casino (6 p.m.)

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: TEDDY’S JUKE JOINT (ZACHARY, 8 P.M.)

KARAOKE

FRIDAY

KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: THAI KITCHEN

OUTLYING

FRIDAY

PHIL VAUGHT: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

PHIL VAUGHT: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)

LYNN LANDRY, TERRY BANKSTON, JERRY AND JOYCE EVANS, GLADYS GRAY, JOHN DUCZER, LARRY ERID, DONNIE SHARP, JOHN AND JOSH SALMON, LINDAGAIL BRUMFIELD AND THE OLD GUYS: Reimers Auditorium (Hammond, 6 p.m.)

THURSDAY

ROCK AND ROLL OVER (KISS TRIBUTE BAND): Paragon Casino (Marksville)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

FEUFOLLET: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

CAMERON DUPUY AND THE CAJUN TROUBADORS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

KEVIN SKHANI/THE RAYO BROTHERS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SUNDAY

CHUBBY CARRIER AND THE BAYOU SWAMP BAND: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, Henderson, 4 p.m.)

MONDAY

LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

TUESDAY

WOODY PINES: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

WEDNESDAY

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

TOMMY MALONE: Vermilionville Performance Center

TEE CHAOUI: BLUE MOON SALOON (9 P.M.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PRESHALL BRASS WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)

JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

THE NAWLINS JOHNNYS: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

GEORGE PORTER JR. AND HIS RUNNIN’ PARDNERS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

BAG OF DONUTS: Rock ’n’ Bowl (10 p.m.)

MORBID ANGEL/VADINVON: One Eyed Jacks

EARPHUNK/CARDINAL SONS: Tipitina’s (10 p.m.)

LINNZI ZAORSKI: d.b.a. (6 p.m.)

ROTARY DOWNS: d.b.a. (10 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)

FUNKY MONKEY: Blue Nile (10 p.m.)

DANICA HART: The Bombay Club (7 p.m.)

HYPERPHLYY: The Bombay Club (9:30 a.m.)

SATURDAY

BASTILLE DAY FÊTE WITH NORBERT SLAMA, SUNPIE AND THE LOUISIANA SUNSPOTS AND FEUFOLLET: Spanish Plaza (3 p.m.-8 p.m.)

TOMMY MALONE: Publiq House

JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)

HERLIN RILEY: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)

jon cleary and the absolute monster gentlemen: d.b.a. (11 p.m.)

LOST BAYOU RAMBLERS/king james and the special men/bryan hyken/wanderlust: Tipitina’s (10 p.m.)

NEW ORLEANS BEATLES FESTIVAL: House of Blues (8 p.m.)

JUNE SQUARED WITH JUNE YAMAGISHI AND JUNE VICTORY: Chickie Wah Wah (10 p.m.)

ADONIS rOSE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

NEW REBEL FAMILY: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

AMANDA SHAW: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

BALLZACK/ODOMS: One Eyed Jacks

PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH CALVIN JOHNSON: Preservation Hall (8 p.m.)

LOUISE CAPPI AND NOLA JAZZ EFFECT: Sbisa’s Café (9 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

MIA BORDERS: The Bombay Club (9:30 p.m.)

PONTCHARTRAIN WRECKS: Louisiana Music Factory (2 p.m.)

KELCY MAE: Louisiana Music Factory (3 p.m.)

THE GRASSHOPPER LIES HEAVY/GLASSING: Siberia

HAZY RAY/PORCH 40/STARTISAN: House of Blues (8 p.m.)

SUNDAY

GERMAIN BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

SCORDATORA STRING BAND (7 P.M.)/DIONYSIA (11 P.M.): Banks Street Bar and Grill

JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

ST. PETER STREET ALL-STARS WITH LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)

KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

CAJUN FAIS DO-DO: Tipitina’s (5:30 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)

CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (10 a.m.)

CRESCENT CITY GROOVE: Little Gem Saloon (8 p.m.)

TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)

ED VOLKER: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TROY MARKS/THE MORNING LIFE: House of Blues (7 p.m.)

JAYNA MORGAN’S BEGINNER SWING DANCE LESSON: World War II Museum (1:30 p.m.)

MONDAY

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

MATT WIXON: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER GENTLEMEN: Maple Leaf Bar (9 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TUESDAY

PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

THE ROAMIN’ JASMINE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

THE NAWLINS JOHNNYS/THE MEDIANS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

WOODY PINES: Blue Moon Saloon

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (10 a.m.)

CRESCENT CITY GROOVE: Little Gem Saloon (8 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

PHIL DEGRUY AND MYTH LAB: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

WEDNESDAY

TRIBUTE TO DANNY BARKER WITH SEVA VENET: Preservation Hall (8 p.m.)

EQUALS/NEW MADRID: Publiq House

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

SWAMP KITCHEN (5 P.M.)/NOJO JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

TANK AND THE BANGAS: Maple Leaf Bar (9:30 p.m.)

JOE KROWN: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.)

DELFEAYO MARSALIS UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

ISKA DHAAF: The Den at Howlin’ Wolf

WASHBOARD CHAZZ BLUES TRIO: d.b.a. (7 p.m.)

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)

JOSHUA PAXTON: Little Gem Saloon (5 p.m.)

TOM LEGGETT: Little Gem Saloon (8 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

THURSDAY

ROLLING STONES FEST WITH THE CABIN DOWN BELOW BAND, ANN WILSON, JASON SUDEIKIS, GEORGE PORTER JR., JOHN MCCAULEY, JESS WOLFE, KAREN ELSON, DOYLE BRAMHALL II AND MORE: Tipitina’s (10:30 p.m.)

LUCIEN BARBARIN’S BIRTHDAY CELEBRATION WITH THE PRESERVATION HALL ALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)

DANA ABBOTT(5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

KENNY TRICHE AND FRIENDS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar

CHRIS ARDOIN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)

NAYO JONES: Little Gem Saloon (8 p.m.)

TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)

RICHARD SMITH AND JULIE ADAMS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

BASSIK FEATURING CARNAGE, QUICKIE MART, KIDD LOVE AND HYPHEE: Republic

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.