Shows to Watch for Aug. 22-28, 2014

ROCK

FRIDAY

THE RAKERS’ REPLACEMENTS TRIBUTE: Red Star

AMERICAN AQUARIUM/CODY JOE TILLMAN & THE WICKED TRUTH/ ELSAH: Varsity Theatre

SATURDAY

484 SOUTH BAND: Lava Cantina (9 p.m.)

WEST WITHOUT: Spanish Moon

MONDAY

CHAPPO/STARDEATH/WHITE DWARFS: Spanish Moon

TUESDAY

BEAR IN HEAVEN/WEEKNIGHT/YOUNG MAGIC: Spanish Moon

THURSDAY

ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD: Chelsea’s Café (10:30 p.m.)

DROP THE NEEDLE: CHELSEA’S CAFÉ (7:30 P.M.)

MAN MAN/LANDLADY: SPANISH MOON

RAP

THURSDAY

KEVIN GATES: Varsity Theatre

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

WIL JACKSON: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 9 p.m.)

PROJECT BRASS BAND: Chelsea’s Café

ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)

SUNDAY

BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON AND FRIENDS: The Blues Room (7 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

DON MCLEAN: River Center Theatre (8 p.m.)

MIKE MILLER: Ice House Bar and Grill (7 p.m.)

ESCO MCCULLUM: On the Half Shell (7 p.m.)

ARGYLE FRIDAY: Portico (8 p.m.)

ZAC BRO BAND: Lava Cantina (10 p.m.)

SATURDAY

COLD GRITS: Ice House Bar and Grill (9:30 p.m.)

THE ELVIS AND JESSE SHOW/RUSTY YATES BAND: The Pelican House (9 p.m.)

THE FUGITIVE POETS: St. Francisville Inn (6 p.m.)

ROADHOUSE: La Carreta (Denham Springs)

SUNDAY

OPEN MIKE: Brew Ha Ha (6 p.m.)

TUESDAY

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSDAY

JUKE JOINT JUBILEE WITH RYAN HARRIS AND FRIENDS: Red Star

GROOVE FACTORY: LAVA CANTINA (9 P.M.)

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

JOEY HOLLAWAY AND HANA HART: Satterfield’s Landing (New Roads, 5 p.m.)

JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

SATURDAY

RACHAEL HALLACK AND ERIC CANTRELLE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

SUNday

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

RHETT GUILLOT: Satterfield’s Landing (New Roads, 2 p.m.)

MONDAY

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

KIRK HOLDER: Bin 77 Perkins Rowe (7:30 p.m.)

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURS day

KIRK HOLDER: On the Half Shell (6:30 p.m.)

CHARLSTON BOURGEOIS: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

THE LACS: Texas Club

SATURDAY

90 DEGREES WEST: Roux House

JAZZ

SUNDAY

NICK ABRAHAM QUARTET: Lava Cantina (11 a.m.)

thursday

NICK ABRAHAM TRIO: Hotel Indigo (7 p.m.)

DANCE

FRIDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

MONDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

GEAUX DJ: L’Auberge Casino (6 p.m.)

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

KARAOKE: Red Star

WEDNESDAY

KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

OUTLYING

FRIDAY

GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

4 MOB JAM: Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

4 MOB JAM: Paragon Casino (Marksville, 9 p.m.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

MELTING POT 3 WITH SOUR SEDANS, MICHAEL JUAN NUNEZ, RAYO BROTHERS AND SWEET CECILIA: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

THE MERCY BROTHERS/TERRY AND THE ZYDECO BAD BOYS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SOUTH 70 BAND: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

MONDAY

LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

MAINLINE: Blue Nile (11 p.m.)

JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

AMANDA DUCORBIER: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (6 p.m.)

HONKY/SUPLECS/SIDEBURNER: One Eyed Jacks

PRESHALL BRASS BAND WITH DANIEL FARROW: Preservation Hall (8 p.m.)

MICHAEL PEARCE: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES/NAUGHTY PROFESSOR: Tipitina’s (10 p.m.)

KALU JAMES: Chickie Wah Wah (9 p.m.)

THE LUKE: Chickie Wah Wah (10 p.m.)

NICK NAME AND THE VALMONTS/BRUISER’S HOUSE OF SURF/THE DRINKING GAMES: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

CAPITOL FOCUS JAZZ BAND (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JOSH PAXTON: The Bombay Club (7 p.m.)

MISSISSIPPI HYPERFLY: The Bombay Club (9:30 p.m.)

GROOVESECT: Maple Leaf Bar

LINNZI ZAORSKI: d.b.a. (6 p.m.)

DASH RIP ROCK/CHRIS LEE BAND: d.b.a. (10 p.m.)

SATURDAY

CROSBY, STILLS, & NASH: Saenger Theatre

JAKE OWEN/PARMALLE AND THE CADILLAC THREE: Champions Square (7 p.m.)

CUTTING EDGE CD CONFERENCE NEW WORKS SHOWCASE WITH HENRY TURNER JR. AND OTHERS: Cafe Istanbul (10 p.m.)

CUTTING EDGE MUSIC CONFERENCE SHOWCASES WITH ALEXES AIKEN, FALLING THROUGH APRIL, GUITAR SLIM JR., HENRY TURNER JR. AND FLAVOR, JESSE CAMPO AND DADDY B: Louisiana Music Factory (2 p.m.)

KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon (7 p.m. and 9 p.m.)

BRASS BED: House of Blues

JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)

LILLIAN AXE: Tipitina’s (9 p.m.)

CHRISTINA PEREZ: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (6 p.m.)

STEVE BYRNE AND THE CAST OF SULLIVAN AND SON COMEDY TOUR: One Eyed Jacks

PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Preservation Hall (8 p.m.)

HONKY TONKIN’ DONKEY/MIKE DILL AND FRIENDS/THE PENTONES/KEN SWARTZ AND THE PALACE OF SIN: Banks Street Bar and Grill (11 a.m.)

ADONIS ROSE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

JIMMY ROBINSON AND HELEN GILLET: Old U.S. Mint (8 p.m.)

CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)

PHILLIP MANUEL SWINGS THE BEATLES: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PIANO JAZZ: The Bombay Club (7 p.m.)

RIGHT REVEREND SOUL REVUE: The Bombay Club (9:30 p.m.)

SOUL REBELS: d.b.a. (11 p.m.)

SUNDAY

ALLIGATOR CHOMP: One Eyed Jacks

PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH WENDELL BRUNIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)

GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah

JAK JACOMO (5 P.M.)/THE SORDATURA STRING BAND (7 P.M.)/NANCY TRANSIT (11 P.M.): Banks Street Bar and Grill

GERMAIN BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

JAYNA MORGAN AND THE SAZERAC SUNRISE JAZZ BAND: World War II Museum (2:30 p.m.)

BRAD WALKER QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)

YOUTH WORKSHOP WITH JOHNNY VIDACOVICH, CHRIS SEVERIN AND CLIFF HINES: Tipitina’s (1 p.m.)

CAJUN FAIS DO SO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)

JOHN PAUL KEITH: d.b.a. (10 p.m.)

JOE KROWN WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar

MONDAY

DOYLE: Siberia

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

THE BUBBLE BATH JAZZ BAND (7 P.M.)/SOUTH JONES (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill

BARRY STEPHENSON: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)

GEORGE PORTER JR. TRIO: Maple Leaf Bar

TUESDAY

KEITH URBAN: House of Blues

DAVID BOEDDINGHAUS: Windsor Court Hotel (6 p.m.)

PRESERVATION HALL-STARS WITH SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

SONIC BOOM: Chickie Wah Wah (9 p.m.)

NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

DAVID TORKANOWSKY TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

WEDNESDAY

ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD: Freret Street Publiq House (10 p.m.)

DAVID BOEDDINGHAUS: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Preservation Hall (8 p.m.)

MESCHIYA LAKE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

DANA ABBOT (5 P.M.)/NOJO JAM FEATURING THE MUSIC OF BUD POWELL (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

DELFEAYO MARSALIS AND THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

AMANDA SHAW/GAL HOLIDAY/DJ RIK DUCCI: Algiers Point Riverfront (200 Morgan St.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

BRINT ANDERSON, PAPA MALI AND JAKE ECKERT: Maple Leaf Bar (9 p.m.)

THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)

THURSDAY

JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

KID MERV: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5 p.m.)

PRESERVATION HALL ALL-STARS WITH STEPHEN LANDS: Preservation Hall (8 p.m.)

THE KID: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

HAZELHURST: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

BISHOP ALLEN: The Beatnik

KRIS TOKARSKI (5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

LENGUAS LARGAS: Saturn Bar

OTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH AND GEORGE PORTER JR.: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

JON CLEARY: d.b.a. (7 p.m.)

CHA WA: d.b.a. (10 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.