Shows to Watch for Aug. 8-14, 2014

ROCK

FRIDAY

PROM DATE/BABY BEE AND THE VAN DER BEEKS: Spanish Moon

TEEN HUSTLE: Red Star

TRAILER HOUNDS/CAPTAIN GREEN: Chelsea’s Café

SATURDAY

FLOW TRIBE: Varsity Theatre (6 pm.)

BATON ROUGE ADULT MUSIC CLUB/99000AD: Chelsea’s Café

JASON MARTIN/THE HITCHHIKER/THE WIDOWERS: Spanish Moon

BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

BLUE MAX: Phil Brady’s

MONDAY

OFF!/GAY KISS/BAD ANTICS: Spanish Moon

WEDNESDAY

EDWIN MCCAIN/MICHAELIS: Manship Theatre (7:30 p.m.)

FUEL/WILL VANCE AND THE KINFOLK: Varsity Theatre (7 p.m.)

THURSDAY

TOADIES/BLACK PISTOL FIRE: Varsity Theatre (7 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

WIL JACKSON BAND: The Blues Room (9 p.m.)

SATURDAY

OMT: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)

JEFF FLOYD/TUCKA/KENNE WAYNE/DA MELLOW BAND/MS. JODI: Richardson Fairgounds (La. 963, Clinton)

SUNDAY

MAXWELL/KEVIN ROSS: River Center Theatre

HALL OF FAME BLUES JAM WITH CLEVELAND JEFFERSON: The Blues Room (7 p.m.)

THURSDAY

BATON ROUGE BLUES FOUNDATION GALA: Capitol Park Museum (660 N. Fourth St., 6:30 p.m.)

48 ROUGE: Lava Cantina (10 p.m.)

JOHN GRAY AND ERNEST JACKSON: The Blues Room (8 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

DALE SELLARS AND BACK ROADS: Satterfield’s Landing (New Roads)

PERKINS ROAD: Lava Cantina (10 p.m.)

THE MOLLY RINGWALDS: Varsity Theatre (8 p.m.)

LA. 1: VFW Hall (7 p.m.)

BIG DADDY T: On the Half Shell (7 p.m.)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SATURDAY

THE BUSINESS: Lava Cantina (10 p.m.)

BEAUCOUP BOOGIE: L’Auberge Casino (10 p.m.)

WESTBOUND TRAIN: Ahuuas

SUNDAY

ROCKY SAXON: VFW Hall (2 p.m.)

TUESDAY

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

THURSDAY

DOLO JAZZ SUITE WITH REGA RUN, K-MURDOCK AND TRIBE ONE: Spanish Moon

ACOUSTIC/SINGER-SONGWRITER

friday

JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (7:30 p.m.)

KEVIN AND DENNIS: Satterfield’s Landing (New Roads, 5 p.m.)

SATURDAY

BUBBA PLAUCHE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

KIRK HOLDER: Satterfield’s Landing (New Roads, 3 p.m.)

SUNday

THE FUGITIVE POETS: Birdman Cafe (St. Francisville)

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MONDAY

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WEDNESDAY

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

KIRK HOLDER: Bin 77 (7:30 p.m.)

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

THURSday

KIRK HOLDER: Churchill’s (9 p.m.)

JOEL COOPER: ON THE HALF SHELL (6:30 P.M.)

PETER SIMON: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

CHRIS HILLMAN AND HERB PEDERSON/RYAN HARRIS: Manship Theatre (8 p.m.)

JAZZ

SUNDAY

CHRISTIEN BOLD: Lava Cantina (11 a.m.)

DANCE

FRIDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

MONDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

DJ TRIZ-A: L’Auberge Casino (6 p.m.)

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: TEDDY’S JUKE JOINT (ZACHARY, 8 P.M.)

KARAOKE

FRIDAY

KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

SATURDAY

KARAOKE: Red Star

WEDNESDAY

KARAOKE: Spanish Moon (10:30 p.m.)

COMEDY

FRIDAY

MITCH RICHARD/SAM JOUBERT/STEVE SHAW: Julien Poydras Arts and Museum Center (500 W. Main St., New Roads, 7:30 p.m.)

OUTLYING

FRIDAY

DELTA BADHAND: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville, 9 p.m.)

SATURDAY

GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

DELTA BADHAND: PARAGON CASINO PELICAN STAGE (MARKSVILLE, 9 P.M.)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

FILTER: The Station Bar and Grill (Broussard)

PINE LEAF BOYS: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

SATURDAY

BRIGGS BROWN AND THE BAYOU CAJUNS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

COREY LEDET: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

MONDAY

LES FRERES MICHOT: Prejean’s Restaurant (7 p.m.)

WEDNESDAY

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

THURSDAY

FREETOWN ACES: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

MINIATURE TIGERS/THE GRISWOLDS: One Eyed Jacks

JAMES MARTIN: Blue Nile (10 p.m.)

RAW OYSTER CULT/DARCY MALONE AND THE TANGLE: Tipitina’s (10 p.m.)

LINNZI ZAORSKI: d.b.a. (6 p.m.)

ROTARY DOWNS/TERRY MCDERMOTT AND THE BONFIRES: d.b.a. (10 p.m.)

GRAVITY A: Maple Leaf Bar

KELCY MAE: Old U.S. Mint (2 p.m.)

JIM MCCORMICK: Old U.S. Mint (8 p.m.)

JOSH PAXTON: The Bombay Club (7 p.m.)

ERIC GORDON AND THE LAZY BOYS: The Bombay Club (9:30 p.m.)

JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)

AMANDA DUCORBIER: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5:30 p.m.)

ISLA NOLA/MANZANOTA: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

SATURDAY

CONGO SQUARE PRESERVATION SOCIETY MEMERSHIP DRIVE WITH BAMBOULA 2000, ZION TRINITY-SPIRIT OF ORISHAS, MARDI GRAS INDIAN HALL OF FAME FEATURING FLAG BOY SLIM, BEN HUNTER, REV. DWIGHT WEBSETER AND OTHERS: Carver Theatre (2011 Orleans Ave., 8 p.m.)

DELFEAYO MARSALIS SEXTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

STOOGES BRASS BAND: Blue Nile (10 p.m.)

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS/SOUL PROJECT: Tipitina’s (10 p.m.)

JOHN BOUTTE: d.b.a. (8 p.m.)

THE WILD MAGNOLIAS FEATURING BIG CHIEF MONK BOUDREAUX AND BO DOLLIS JR.: d.b.a. (11 p.m.)

ERICA FALLS: Maple Leaf Bar

BLAKE AMOS AND THE BIG PICTURE: Louisiana Music Factory (3 p.m.)

LUVIS: Louisiana Music Factory (4 p.m.)

FEUFOLLET: One Eyed Jacks

CREOLE SWEET TEASE BURLESQUE SHOW: Saint Hotel Burgundy Bar (9 p.m.)

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

ALEX PETERS BAND: The Bombay Club (9:30 p.m.)

JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Polo Club (9 p.m.)

TIM LAUGHLIN TRIO: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5:30 p.m.)

PYMP: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

ALEXEY MARTI: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

SUNDAY

CONGO SQUARE PRESERVATION SOCIETY MEMERSHIP DRIVE WITH BAMBOULA 2000, ZION TRINITY-SPIRIT OF ORISHAS, MARDI GRAS INDIAN HALL OF FAME FEATURING FLAG BOY SLIM, BEN HUNTER, REV. DWIGHT WEBSTER AND OTHERS: Congo Square (3 p.m.-5 p.m.)

YOUTH MUSIC WORKSHOP WITH GRAVITY A: Tipitina’s (1 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS: d.b.a. (6 p.m.)

JOHNNY ANGEL AND HELLDORADO: d.b.a. (10 p.m.)

JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

KIRK FRANKLIN GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

BLACK KIDS: One Eyed Jacks

TONY SEVILLE: Bombay Club (7 p.m.)

SCORDATURA STRING BAND: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

GERMAIN BAZZLE AND PETER HARRIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

OFF!: Siberia

MONDAY

GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

GEORGE PORTER JR. TRIO: Maple Leaf Bar (10 p.m.)

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PHILIP MELANCON: The Bombay Club (7 p.m.)

SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

TUESDAY

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

THE SAZERAC SUNRISE JAZZ BAND: The Spotted Cat (6 p.m.)

DAVID TARKANOWSKY TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

DAVID BOEDDINGHAUS: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

NOLA COUNTRY: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

WEDNESDAY

THE IGUANAS/ALEX MCMURRAY/DJ RIK DUCCI: Algiers Point Riverfront (220 Morgan St., Algiers, 5:30 p.m.)

WASHBOARD CHAZ, MATT PERRINE AND JOHN “PAPA” GROS: d.b.a. (7 p.m.)

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a. (10 p.m.)

NEW ORLEANS SLIDE GUITAR EVENING WITH CAMILE BAUDOIN, JOHN FOHL: Maple Leaf Bar

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JOLIE HOLLAND/MAGIC MOUTH: House of Blues (7 p.m.)

KEYSHIA COLE/ADRIAN MARCEI: House of Blues (8 p.m.)

CLAP YOUR HANDS SAY YEAH/STAGNANT POOLS: One Eyed Jacks

LUCAS DAVENPORT: The Bombay Club (7 p.m.)

DAVID BOEDDINGHAUS: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

NEW ORLEANS SWAMP DONKEYS (5 P.M.)/NOJO JAM FEATURING THE MUSIC OF BUD POWELL (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

THURSDAY

OTRA: d.b.a. (10 p.m.)

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH, CHRIS SEVERIN AND NICOLAS PAYTON: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

SPENCER BOHREN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

DXXXY/KLUTCH/KILLAHOUSE/WARDE AND KAOS: Republic (10 p.m.)

TONY SEVILLE: The Bombay Club (7 p.m.)

JOHN ROYEN: Windsor Court Hotel Polo Club (6 p.m.)

ROBIN BARNES: Windsor Court Hotel Cocktail Bar (5 p.m.)

MALINOWSKI/GELINI ORGAN TRIO: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

KRIS TOKARSKI(5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

OPEN MIC WITH ROBERT EUSTIS: Fair Grinds Coffee House (3133 Ponce de Leon Street, 7 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351, go to calendar.theadvocate.com, or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.