Shows to Watch for Sept. 27, 2013

ROCK

Friday

MARCO BENEVENTO/RIGHTEOUS BUDDHA: Chelsea’s Café

ENGLAND IN 1819/BRASS BED/MINOS THE SAINT: Spanish Moon (10 p.m.)

BOB LIVINGSTON: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd., 8 p.m.)

TRICKY DICKIES: Roux House (10 p.m.)

THE HEATERS: The Station Bar ((10 p.m.)

KIM BAUTISTA: Renaissance Hotel (6 p.m.)

Saturday

THE ENCLAVE/OF LOYALTY/SECRET SMOKER/CAVITIES: Mud and Water

JUSTIN MCCOY BAND: Roux House (10 p.m.)

Monday

OUTLAW NATION: Culture Bar (450 Oklahoma St., 7 p.m.)

Wednesday

AIMEE MANN/TED LEO: Manship Theatre (7:30 p.m.)

ERIN MILEY: Renaissance Hotel (6 p.m.)

Thursday

JON SPENCER BLUES EXPLOSION: Chelsea’s Café

LITTLE GREEN CARS: Spanish Moon

BLUES/R&B

Friday

KENNY NEAL: Belle of Baton Rouge Casino atrium (8 p.m.)

SUNDANZE AND FRIENDS: Phil Brady’s

J.J. JOHNSON AND FRIENDS: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)

Wednesday

BLUES JAM WITH KEVAN CULLINS: The Blues Room (9 p.m.)

VINCE HUTCHINSON AND HEAVY STORM: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

Thursday

THE NEAL FAMILY BAND: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

RAP/HIP-HOP

Tuesday

YG/YO GOTTI: Varsity Theatre (8 p.m.)

VARIETY

Friday

DON RICH: Club Coozan

TOP SHELF: Lava Cantina (Perkins Rowe, 9 p.m.)

HOME TOWN: Backstreet Lounge (9 p.m.)

DALE SELLARS AND BACK ROADS: Daiquiri Diner (New Roads)

FLOYD BROWN: Farm House Bar and Grill (7 p.m.)

MITCH LANDRY AND GUMBEAUX ROUGE: VFW Hall (South Choctaw Drive, 7 p.m.)

ROADHOUSE: La Carreta (Denham Springs)

BIG DADDY T: On the Half Shell (7 p.m.)

CAM PYLE, DEBBIE LANDRY AND BLAYNE COUPEL: Onezia Upscale Lounge (Gonzales)

ROCKY SAXON: Heads and Tails

(6 p.m.)

RUN JANE RUN: Ahuuas Mexican Restaurant (7 p.m.)

Saturday

TRICKY DICKIES: Lava Cantina (Perkins Rowe, 9 p.m.)

FLOYD BROWN: Club Coozan (9 p.m.)

Sunday

OPEN MIKE: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 2 p.m.)

Monday

JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (8:30 p.m.)

Tuesday

LEON REDBONE: Manship Theatre (7:30 p.m.)

JOEL COOPER: Lava Cantina (Perkins Rowe, 7 p.m.)

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 5 p.m.)

Wednesday

RYAN JENKINS: Lava Cantina (Perkins Rowe, 7 p.m.)

Thursday

SWEET ACTION: Lava Cantina (Perkins Rowe, 9 p.m.)

SONGWRITER NIGHT WITH ROB CHIDESTER: Backstreet Lounge

SONGWRITER NIGHT WITH LYNN ANSELMO, DOROTHY LEBLANC, GARY RAGAN, ERIC DISANTO, WILL CALLAWAY AND MARTIN FLANAGAN: Chelsea’s Cafe (7:30 p.m.)

ACOUSTIC

Friday

KIRK HOLDER: Pelican House (4 p.m.)

CHRIS HOUSE: Monjunis Italian Restaurant (6:30 p.m.)

Saturday

BRYCE CAIN: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Sunday

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

Monday

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (7 p.m.)

Tuesday

KIRK HOLDER: Pelican House (7 p.m.)

Wednesday

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Thursday

KIRK HOLDER: Churchill’s (9 p.m.)

DANE MONIC: On the Half Shall (6:30 p.m.)

CLAY AND DANIEL: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

BLAKE HARLOW: Onezia Upscale Lounge (Gonzales)

COUNTRY

Friday

GREG BATES: Texas Club

JARYD LANE AND THE PARISH: Live After Five (North Boulevard Town Square, 5 p.m.)

ALL-STAR COUNTRY JAM: Mud and Water

CHASE TYLER BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (9 p.m.)

Saturday

JIM AND JAMES LINDEN HOGG: LSU Rural Life Museum (Essen Lane)

JONES BOYS WITH THE HALL OF FAME BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (9 p.m.)

Sunday

JIM AND JAMES LINDEN HOGG: LSU Rural Life Museum (Essen Lane)

Wednesday

MICKEY, JACK AND MARK: Jones Boys’ Hall of Fame (8 p.m.)

Thursday

JERROD NIEMANN: Varsity Theatre (8 p.m.)

CHRISTIAN

Friday

AMERICAN TOAST CRUNCH: Brew Unto Others Coffeehouse (Broadmoor Presbyterian Church Fellowship Hall, 9340 Florida Blvd., 6:30 p.m.)

JAZZ

Friday

NICK ABRAHAM: Bin 77 Courtyard (Perkins Road, 7 p.m.)

Sunday

BUDDY BOUDREAUX XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)

NICK ABRAHAM: Lava Cantina (Perkins Rowe, 11 a.m.)

Thursday

ROBERTO FONSECA: Manship Theatre (7 p.m. and 9 p.m.)

NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (7 p.m.)

DANCE

Friday

TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Saturday

TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Sunday

TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Monday

TEDDY’S JUKE BOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Tuesday

TEDDY’S JUKE BOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Wednesday

TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Thursday

TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

Friday

KARAOKE: Thai Kitchen

Saturday

KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Onezia Upscale Lounge (Gonzales)

Tuesday

KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

OUTLYING

Friday

NTOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Saturday

ROBERT RANDOLPH AND THE FAMILY BAND/ANDERS OSBORNE: Best of the Bayou Festival, Houma)

GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

NTOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Sunday

MARCIA BALL: Best of the Bayou Festival (Houma, 3:30 p.m.)

Wednesday

TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Thursday

TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

LAFAYETTE AREA

Friday

THE PATTY FIASO/FEUFOLLET: Downtown Alive! (Parc International, 5:30 p.m.)

ERIC LINDELL: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

BIG DEAL BURLESQUE: Artmosphere (10 p.m.)

Saturday

HANK WILLIAMS SR. 90TH BIRTHDAY TRIBUTE WITH HUGH HARRIS, TERRY HUVAL, D.L. MENARD AND POP HUVAL: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

THE PATTY FIASO/FEUFOLLET: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)

CAJUN HEAT: Lakeview Park and Beach (717 Veterans Memorial Highway, Eunice, 8 p.m.)

Sunday

SWEET CRUDE (6 P.M.)/THE VIATONES (7:15 P.M)/RACINES REUNION SHOW (8:30 P.M.)/GENO DELAFOSE (9:30 P.M.): Blue Moon Saloon

GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

Wednesday

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

CAJUN JAM SESSION: Ruby’s Restaurant and Courtyard (Eunice, 6 p.m.)

Thursday

BRASS MIMOSA/MACHETE/HERMAN ASTRO: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

JERRY SEINFELD: Saenger Theatre (7 p.m.)

RUSSELL BRAND: The Civic Theatre

GRAVITY A/PROFIT: House of Blues (10 p.m.)

THE FUNKY METERS: Tipitina’s (10 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

HOW SWEET THE SOUND WITH DONALD LAWRENCE AND YOLANDA ADAMS: UNO Lakefront Arena

ANN POPOVIC: Maple Leaf Bar

BIG SAM’S FUNKY NATION: Blue Nile

STOOGES BRASS BAND: Blue Nile Balcony Room

LONESOME LEASH: Allways Lounge

palm court jazz band: Palm Court Jazz Café (7 p.m.)

ROBIN BARNES JAZZ QUARTET (5 P.M.)/JUBILATION BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

ORANGE GOBLIN/HOLY GRAIL/LAZERWULF: One Eyed Jacks

HONEY ISLAND SWAMP BAND: Freret Street Public House

JOE KROWN (5 P.M.)/LEON BROWN(8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

61 SOUTH/90 DEGREES WEST: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)

TUBA SKINNY (6 P.M.)/PINE LEAF BOYS (10 P.M.): d.b.a.

MARK GROWDEN AND THE NEW ORLEANS HEAVIES: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

belmont and jones (5:30 P.M.)/PAUL SANCHEZ (8 P.M.): Chickie Wah Wah

ron roniger: Little Gem Saloon (5 p.m.)

CUTTING EDGE CE MUSIC SHOWCASE: Little Gem Saloon Ramp Room (7 p.m.)

SCOTT SANDERS QUARTET FEATURING OLIVIER BOU: Pearl (3700 Orleans Ave., 8 p.m.)

DOMINICK BANDA: Big Mama’s Lounge at House of Blues (7 p.m.)

THRY/THROUGH WHAT WAS/REVENGE AXIS: Banks Street Bar and Grill

Saturday

JERRY SEINFELD: Saenger Theatre (7 p.m. and 9:30 p.m.)

old algiers riverfest with nicholas payton, roland guerin and johnny vidacovich (5 p.m.). hot 8 brass band (4 p.m.), anais st. john (3 p.m.), shades of praise choir (2 p.m.), panorama jazz band (1 p.m.), moHawk hunters mardi gras parade (noon): Algiers at the corner of Belleville Street and Patterson Avenue

PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

THE SCORSESES/SUPER WATER SYMPHONY: House of Blues (9 p.m.)

MARCO BENEVENTO/SASHA MASAKOWSKI AND CLIFF HINES: Blue Nile

JONATHON “BOOGIE” LONG/MEM SHANNON/LAGNIAPPE BRASS BAND: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

ENGLAND IN 1819/CARDINAL SONS/THE BRETON SOUND: Gasa Gasa (10 p.m.)

LUTHER KENT JAZZ QUARTET: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)

lionel ferbos with the palm court jazz band: Palm Court Jazz Café (7 p.m.)

GREGORY ALAN ISAKOV/KRISTIN DIABLE: One Eyed Jacks

LEROY JONES QUINTET (8 P.M.)./NEW ORLEANS SWAMP DONKEYS TRADITIONAL “JASS” BAND (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

john boutte (8 p.m.)/the lost bayou ramblers (11 p.m.): d.b.a.

DIRTY DOZEN BRASS BAND/BONERAMA: Tipitina’s (9 p.m.)

KELLYE GRAY QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

BOUKU GROOVE: Maple Leaf Bar

CUTTING EDGE CE MUSIC SHOWCASE: Little Gem Saloon Ramp Room (7 p.m.)

SCARECROW SONIC BOOMBOX/DUMMY DUMBSTER: Banks Street Bar and Grill

Sunday

MEN OF SOUL TOUR WITH JEFFREY OSBORNE, PEABO BRYSON, FREDDIE JACKSON AND HOWARD HERETT: Saenger Theater (7 p.m.)

old algiers riverfest with dr. michaeL white’s liberty jazz band (5 p.m.), shamarr allen & the underdawgs (4 p.m.), herlin riley (3 p.m.), leah chase (2 p.m.), algiers brass band (1 p.m.), tuba skinny (noon): Corner of Belleville Street and Patterson Avenue, Algiers

ST. CECILIA’S ASYLUM CHORUS: Litte Gem Saloon (11:30 a.m.)

lucien barbarin and the sunday night serenaders: Palm Court Jazz Café (7 p.m.)

KELLYE GRAY: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

KIRK FRANKLIN’S GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

TYLER’S REVISITED FEATURING GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

ST. PETER STREET ALL-STARS FEATURING LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/BILLY IUSO AND THE RESTLESS NATIVES (10 P.M.): d.b.a.

CAJUN FAIS DO-DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)

ROB WAGNER TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

BOURBON WHIZ: One Eyed Jacks

OLA COUNTRY (4 P.M.)/RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill

Monday

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS FEATURING MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Maple Leaf Bar

THE PRETTY RECKLESS: The Parish at House of Blues (8 p.m.)

JON CLEARY: Maple Leaf Bar

SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill(9 p.m)

Tuesday

THE BLACK CROWES: The Civic Theatre

AIMEE MANN/TED LEO: Tipitina’s (8 p.m.)

MUDHONEY/CHEAP TIME/PEELANDER-Z/DJ 9RIS 9RIS: One Eyed Jacks

PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

RICHARD KNOX: Little Gem Saloon (5 p.m.)

ROBERTO FONSECA/LOS PO-POY CITOS: House of Blues (8 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

JUJU CHILD: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

Wednesday

THE BLACK CROWES: The Civic Theatre

LOCAL NATIVES: Tipitina’s

JERRY EMBREE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

BODY ROCK PARTY: One Eyed Jacks

PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

ANDRE BOHREN: Little Gem Saloon (5 p.m.)

LOCAL NATIVES/WILD NOTHING: Tipitina’s (9 p.m.)

THE TIN MEN (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (10 P.M): d.b.a.

MISSISSIPPI RAIL COMPANY: Maple Leaf Bar

PRETTIER THAN MATT (8 P.M.)/MAJOR BACON (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

Thursday

SIGUR ROS: Champions Square Mercedes-Benz Superdome (7 p.m.)

ED VOLKER AND TRIO MOLLUSC FEATURING JOE CABRAL AND MICHAEL SKINKUS: Chickie Wah Wah

ATHAN AND THE ZYDECO CHA CHAS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

YELLOW CLAW/E-VO/KEN3TIC/SUGARBEAR/JAY FERNELL: Republic (10 p.m.)

TORNADO BRASS BAND FEATURING DARRYL ADAMS: Preservation Hall (8 p.m.)

CARL LEBLANC JAZZ TRIO (5 P.M.)/GEORGE FRENCH QUARTET (8:Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Color30 p.m.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

BRASS-A-HOLICS: Freret Street Publiq House

THE SOUL REBELS/SOUL PROJECT: Armstrong Park (4 p.m.)

YOUNG RODDY/CORNER BOY P/FIEND: The Parish at House of Blues (9 p.m.)

PONDEROSA STOMP HIP DROP VI: d.b.a.

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar

SUNRISE SUNSET: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

To submit to Shows to Watch, go to calendar.theadvocate.com, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.