Shows to Watch for Sept. 13, 2013

ROCK

Friday

  • ICE, A TRIBUTE TO MICHAEL JACKSON: L’Auberge Casino (8:30 p.m.)
  • DOWNRIGHT/CAPTAIN GREEN: Mud and Water (9 p.m.)
  • DAVE MATTHEWS TRIBUTE BAND: Roux House (10 p.m.)
  • CONTRAFLOW: Onezia Lounge (Gonzales)

Saturday

  • MICHAEL LIUZZA: LSU’s Assembly Center pregame
  • CAPTAIN GREEN/THE MILBURNS: Spanish Moon
  • OLD SOLE: Roux House (10 p.m.)
  • THE HEATERS: Good Ole Boys (Denham Springs)
  • CALEB CAUBLE/ROSELAND: Mud and Water

Sunday

  • DEAD SOLDIERS/POLLY PRY: Mud and Water

Tuesday

  • DENTON HATCHER: Happy’s (Third Street, 10 p.m.)

Wednesday

  • ADAM PIERCE: Lava Cantina (7 p.m.)

Thursday

  • MOODSUGER/ROAMING SIGNALS/SQUIRT GUN WARRIORS: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • SHMNS: Mud and Water

CAJUN/ZYDECO

Friday

  • ROCKIN’ DOPSIE JR. AND THE ZYDECO TWISTERS: Live After Five, North Boulevard Town Square (5 p.m.)
  • BRETT DENAIS AND T-ROUGE: UCT Hall (11175 Florida Blvd., 8 p.m. dance, 7 p.m. dance lessons)

RAP/HIP-HOP

Friday

  • BATON ROUGE HOPS FESTIVAL: Manship Theatre

Wednesday

  • TOO SHORT: Varsity Theatre (8 p.m.)

BLUES/R&B

Friday

  • TUCKA: Belle of Baton Rouge Casino atrium (8 p.m.)
  • JONATHON “BOOGIE” LONG AND THE BLUES REVOLUTION: The Blues Room (9 p.m.)
  • J.J. JOHNSON AND FRIENDS: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)

Saturday

  • JAMES JOHNSON, SAM JOYNER AND SUNDANCE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • ELVIN KILLERBEE: The Blues Room

Wednesday

  • BLUES JAM WITH KEVAN CULLINS: The Blues Room (9 p.m.)
  • VINCE HUTCHINSON AND HEAVY STORM: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

Thursday

  • THE NEAL FAMILY BAND: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

VARIETY

Friday

  • BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • LOGGERHEAD: Lava Cantina (9 p.m.)
  • THE AVENUE CRUISES WITH HOYT CUTI: George’s (George O’Neal Road)
  • RUN JANE RUN: Ahuuas Mexican Restaurant (7 p.m.)
  • FLOYD BROWN: American Farm House Bar and Grill (Central, 7 p.m.)
  • ARTEMIS: La Carreta (Denham Springs)
  • DALE SELLARS AND BACKROADS: Raxx (Erwinville)
  • LA. 1: VFW Hall (South Choctaw Drive)

Saturday

  • JUSTIN MCCAIN: Lava Cantina (9 p.m.)

Sunday

  • OPEN MIKE: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

Monday

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (8:30 p.m.)

Wednesday

  • ADAM PIERCE: Lava Cantina (Perkins Rowe, 7 p.m.)

Thursday

  • SONGWRITERS NIGHT WITH ROB CHIDESTER: Backstreet Lounge

ACOUSTIC

Friday

  • THE FUGITIVE POETS: Renaissance Hotel (6 p.m.)
  • MIKE MILLER: Que Pasa (St. Francisville, 6:30 p.m.)

Wednesday

  • BLAKE HARLOW: Renaissance Hotel (6 p.m.)

Thursday

RYAN JENKINS: ONEZIA LOUNGE (GONZALES)

  • THE FUGITIVE POETS: Chelsea’s Café (6 p.m.)

COUNTRY

Friday

  • BILLY HARRIS: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

Saturday

  • MICKEY AND JACK: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

JAZZ

Friday

  • NICK ABRAHAM: Bin 77 Courtyard (Perkins Road, 7 p.m.)

Sunday

  • BUDDY BOUDREAUX XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)
  • IN HARMONY: Lava Cantina (11 a.m.)

DANCE

Friday

  • DJ RHIANNON/BEVERLY SKILLZ/KLUTCH: Varsity Theatre (9 p.m.)
  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Sunday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Monday

  • TEDDY’S JUKE BOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Tuesday

  • TEDDY’S JUKE BOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Wednesday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Thursday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

Friday

  • KARAOKE: Thai Kitchen

Saturday

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Onezia Lounge (Gonzales)

Tuesday

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

OUTLYING

Friday

  • STORMY: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)
  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Saturday

  • THE FAB FOUR: Paragon Casino Mari Showroom (Marksville)
  • STORMY: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)
  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)
  • L&M BLUEGRASS/THE COOKSEY FAMILY/HUGH LONESONE/DRISKILL MOUNTAIN BOYS AND OTHERS: Pecan Ridge Bluegrass Park (4224 La. 952, Jackson)
  • SILVERHOOK: Veer Off (Folsom, 9 p.m.)

Sunday

  • L&M BLUEGRASS/THE COOKSEY FAMILY/HUGH LONESONE/DRISKILL MOUNTAIN BOYS AND OTHERS: Pecan Ridge Bluegrass Park (4224 La. 952, Jackson)

Wednesday

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Thursday

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

LAFAYETTE AREA

Friday

  • RAD WAGON/BABY BEE/THE CARBON POPPIES: Blue Moon Saloon (9:30 p.m.)
  • WARREN STORM, WILLIE TEE AND CYPRESS: VFW Hall (1325 E. Napoleon St., Sulphur, 8 p.m.)

Saturday

  • EARPHUNK: Artmosphere
  • SOUL CREOLE WITH LOUIS MICHOT AND COREY LEDET/THE MALFACTURES: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • CHRIS MILLER AND BAYOU ROOTS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • RIGHTEOUS VENDETTA: The District

Sunday

  • GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

Tuesday

  • JULLIAN PRIMEAUS/DEAD SOLDIERS: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • EXILE: Morgan City Municipal Auditorium (7:30 p.m.)

Wednesday

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)
  • CAJUN JAM: Ruby’s Restaurant and Courtyard (6 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • ROCK CITY MORGUE/MORELLA AND THE WHEELS OF IT: One Eyed Jacks
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LIL’ BIG TRIO: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • KYLE TURLEY’S DELTA DOOM: The House of Shock Horror Show (319 Butterworth St., Jefferson)
  • SOUL SISTER’S SEVENTH ANNUAL BIRTHDAY JAM WITH NIGEL HALL’S BIG PAYBACK BAND FEATURING CHRISTIAN MCBRIDE/DJ SOUL SISTER: Tipitina’s (10 p.m.)
  • EARPHUNK: Publiq House
  • HALFWAY TO ST. PATRICK’S DAY WITH BETH PATTERSON (2 P.M.), PATRICK COOPER (4 P.M.), ELLI PERRY (7 P.M.): The Irish House (1432 St. Charles Ave., 2 p.m.-2 a.m.)
  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Blue Nile (11 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/THADDEUS RICHARD (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • WARREN WOLF QUINTET: Acadiana Center for the Arts
  • EW ORLEANS JAZZ VIPERS (6 P.M.)/THE STOOGES BRASS BAND (10 P.M.): d.b.a.
  • ELLIS MARSALIS TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • COLIN LAKE BAND: Maple Leaf Bar
  • RON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE TANGLERS BLUEGRASS BAND (9 P.M.)/THE TOM LEGGETT BAND (11 P.M.): Little Gem Saloon Ramp Room
  • ROBIN BARNES JAZZ QUARTET (5 P.M.)/CARL LEBLANC JAZZ QUARTET (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • CHUBBY CARRIER: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • THE SWORD: The Parish at House of Blues (8 p.m.)
  • SCOTT SANDERS QUARTET FEATURING OLIVER BOU: Pearl (3700 Orleans Ave., 8 p.m.)
  • SOUTH JONES/THE NAWLINS JOHNNYS: Backs Street Bar and Grill (10 p.m.)

Saturday

  • THE LEROY JONES QUINTET (8 P.M.)/RED HOT JAZ REVUE FEATURING THE NEW ORLEANS SWAMP DONKEYS TRADITION “JASS” BAND (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • KRISTIN DIABLE AND THE CITY/EMILY KNOPP/THE WOODEN WINGS: The Parish at House of Blues (9 p.m.)
  • FLEUR DE TEASE: One Eyed Jacks
  • BRASS-A-HOLICS: Blue Nile (11 p.m.)
  • THE SOUTHERN SYNCOPATERS FEATURING STEVE PISTORIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JOHN BOUTTE (8 P.M.)/KING JAMES AND THE SPECIAL MEN (11 P.M.): d.b.a.
  • HALFWAY TO ST. PATRICK’S DAY WITH PATRICK COOPER (3 P.M.), MUGGIVAN SCHOOL OF IRISH DANCE (4 P.M.), BETH PATTERSON (7 P.M.) IRISH CEILI (7 P.M.): The Irish House (1432 St. Charles Ave., 8 a.m. on)
  • COWBOY MOUTH: Tipitina’s (9 p.m.)
  • HERLIN RILEY QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SETH WALKER BAND WITH JAMES SINGLETON AND DOUG BELOTE: Maple Leaf Bar
  • ROXIE WATSON: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • DONALD HARRISON: The Little Gem Saloon Ramp Room (8 p.m.)
  • WENDELL BRUNIOUS/TOM HOOK: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS/MIKE “SOUL MAN” BAPTISTE: Rock ’n’ Bowl
  • BEN SOLLEE AND THE MOTHER FALCON ORCHESTRA: Old U.S. Mint
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE/BERT WILLS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • ROCK N ROLL OVER (KISS TRIBUTE BAND): The House of Shock Horror Show (319 Butterworth St., Jefferson)

Sunday

  • LUCINDA WILLIAMS/KENNETH BRIAN BAND: Tipitina’s (8 p.m.)
  • TEGAN AND SARA/WHAT’S EATING GILBERT GRAPE: House of Blues (8 p.m.)
  • AUSTRA/DIANA: One Eyed Jacks
  • HELEN GILLET, TIM GREEN AND DOUG HARRISON: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • HALFWAY TO ST. PATRICK’S DAY: The Irish House (1432 St. Charles Ave., 8 a.m. on)
  • TYLER’S REVISTED FEATURING GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • THE SOUTHERN SYNCOPATERS FEATURING STEVE PISTORIOUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/WASHBOARD CHAZZ BLUES TRIO (10 P.M.): d.b.a.
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • RICHARD KNOX TRIO: The Little Gem Saloon (10:30 a.m.)
  • KIRK FRANKLIN’S GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • SPARROW: The Mushroom
  • RON HOTSTREAM: Banks Street Bar and Grill (7 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)

Monday

  • MUMFORD & SONS/JOHNNY FLYNN/MYSTERY JETS: Mardi Gras World
  • LUCINDA WILLIAMS/KENNETH BRIAN BAND: Tipitina’s (8 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • DANNY B. HARVEY/FIREBUG/IZZY COX: One Eyed Jacks
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS FEATURING MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

Tuesday

  • JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • STANTON MOORE, JAMES SINGLETON AND DAVID TORKANOWSKY: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • VICTORY BIG BAND: World War II Mus eum (6 p.m. dinner, 8 p.m. show)
  • GOLD FIELDS: Howlin’ Wolf
  • ACID BROADCAST: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (5 p.m.)

Wednesday

  • ‘TONY CLIFTON’ CONCERT FILM SCREENING FEATURING TONY CLIFTON AND MEMBERS OF FLEUR DE TEASE: One Eyed Jacks

chris mulÉ and the perpetrators: Blue Nile

  • MISCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • KIPORI WOODS (5 P.M.)/NOJO JAM FEATURING THE MUSIC OF THE MODERN JAZZ QUARTET (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • PRESERVATION HALL SWING KINGS FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE TIN MEN (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (10 P.M): d.b.a.
  • MINUS THE BEAR/TERA MELOS/THE NEW TRUST: Tipitina’s (8:30 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA, DELFEAYO MARSALIS PRESENTS MARDI GRAS TO MODERN JAZZ: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MISSISSIPPI RAIL COMPANY: Maple Leaf Bar
  • RICHARD KNOX: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • EVAN CHRISTOPHER AND CLARINET ROAD: The Little Gem Saloon Ramp Room (7:30 p.m.)
  • SWING NIGHT WITH JOE KROWN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (5 p.m.)

Thursday

  • EMPIRE OF THE SUN: Civic Theater
  • QUIANA LYNELL AND THE LUSH LIFE (5 P.M.)/THE JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • EW BIRTH BRASS BAND WITH TANIO HINGLE: Preservation Hall (8 p.m.)
  • COREY HENRY AND THE TREME FUNKTET/TREME BRASS BAND: Armstrong Park (4 p.m.)
  • REGGAE NIGHT: Blue Nile
  • BRIAN COOGAN (7 P.M.)/DERRICK FREEMAN AND SMOKER’S WORLD (10 P.M.): d.b.a.
  • GRAMATIK: Republic (10 p.m.)
  • MITCH WOODS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
the trio featuring johnny vidacovich: Maple Leaf Bar
  • PAPA MALI WITH JOHNNY V AND CASS FAULCONER (10 P.M.): Chickie Wah Wah
  • ANDRA BORHEN: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE EDGARDIAN ANGELS WITH DAVE MALONE: Little Gem Saloon Ramp Room (7 p.m.)
  • PHILLIP MANUEL (5 P.M.)/GEORGE FRENCH QUARTET (8:Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Color30 p.m.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • ZYDECO NIGHT WITH CURLEY TAYLOR: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • EW ORLEANS BURLESQUE FESTIVAL’S SIREN OF THE SOUTH: The Parish at House of Blues (10 p.m.)
  • THE TOMMYKNOCKERS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (5 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, go to calendar.theadvocate.com, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.