Shows to Watch for Aug. 30, 2013

ROCK

Friday

WILSON PHILLIPS: Manship Theatre (7:30 p.m.)

THE REMANTS: Phil Brady’s

MINOS THE SAINT/JOSH MAGEE/JAMES EBEL/THREE BONE FEATURE: The Library at Northgate

THE NEW ORLEANS BINGO! SHOW: Spanish Moon

WWFP/ONION: Chelsea’s Café

TOBY TOMPLAY: Renaissance Hotel (6 p.m.)

JOEL COOPER ROCK SHOW: Roux House (10 p.m.)

THE HEATERS: Station Bar (10 p.m.)

UNITED WE JAM: Lava Cantina (Perkins Rowe)

Saturday

JOHN SMART: Chelsea’s Café

RAE AND THE 2ND LINE: Roux House (10 p.m.)

JUSTIN MCCAIN: Happy’s Irish Pub (Central, 9 p.m.)

Sunday

DEBAUCHE/THE SLANTS: Mud and Water

Wednesday

THOU: Spanish Moon

Thursday

ROSCO BANDANA: Chelsea’s Café

RAP/HIP-HOP

Friday

JUVENILE/LIL CALI/DJ YA BOY EARL: Varsity Theatre (8 p.m.)

BLUES/R&B

Friday

MEL WAITERS: Belle of Baton Rouge Casino atrium (8 p.m.)

LITTLE FREDDIE KING: Mud and Water

O.M.T. FEATURING FLOYD PATTERSON: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

LOUIS DUNN AND THE DUNN-DEAL ALL-STARS: Fernando’s Mexican Grill (Coursey Boulevard)

BIKES AND BLUES FEST WITH ELVIN KILLERBEE: Gonzales Hondo (666 Chippewa St., 7 p.m.)

JONATHON BOOGIE LONG AND BLUES REVOLUTION: The Blues Room (9 p.m.)

Saturday

CHRIS COREI: Quarters (530 S. Sherwood Forest Blvd., 2 p.m.)

O.M.T. FEATURING FLOYD PATTERSON: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

BIKES AND BLUES FEST WITH LARRY GARNER AND RUDY RICHARD: Gonzales Hondo (666 Chippewa St., 7 p.m.)

Sunday

FANTASIA/MUSIQ SOULCHILD/CHRISETTE MICHELE: Baton Rouge River Center Arena (7:30 p.m.)

BIKES AND BLUES FEST WITH TYREE NEAL: Gonzales Hondo (666 Chippewa St., 4 p.m.)

Wednesday

VINCE HUTCHINSON AND HEAVY STORM: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

Thursday

THE NEAL FAMILY BAND: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

VARIETY

Friday

DON RICH: Club Coozan

ROCKY DENNEY BAND: George’s (George O’Neal Road, 7:30 p.m.)

DALE SELLARS AND BACKROADS: T&T Lounge (Zachary)

VANITY ROUX: Onezia Lounge (Gonzales)

GENE WILLIAMS HIGHWAY 16 SWAMP POP BAND: Crazy Dave’s Daiquiri Bar and Grill (Livingston, 9 p.m.)

SILVERHOOK: Double D Daiquiris (Denham Springs, 9 p.m.)

CRAIG BAJON: Bacchus Bistro and Bar (8 p.m.)

BIG DADDY T: On the Half Shell (7 p.m.)

BLU ROUGE: Ahuuas Mexican Restaurant (7 p.m.)

BOTTOMS UP: Cadillac Café

Saturday

GARY BELLO AND FRIENDS: L’Auberge Casino & Hotel (10 a.m.)

GARY BELLO AND FRIENDS: Fred’s on the River (Port Vincent, 8 p.m.)

DALE SELLARS AND BACKROADS: Bueche’s Bar (False River)

LITTLE BAYOU BAND: Club Coozan

Sunday

LONG NECK SOCIETY/MAGNOLIA/WEREWOLF/ORPHAN ANNIE: Lava Cantina (Perkins Rowe, 2 p.m.-11 p.m.)

OPEN MIKE: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

GARY BELLO AND FRIENDS: Warsaw Marina (Springfield, 5 p.m.)

LA. 1: Canal Bank Club (Head of Island, 4 p.m.)

ROBERT HUBBARD AND LARRY TURNER: Lava Cantina (Perkins Rowe, 11 a.m.)

Monday

JOE MONKS JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (8:30 p.m.)

Tuesday

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

ACOUSTIC

Friday

JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (8:30 p.m.)

Sunday

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

Monday

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Thursday

DANE MONIC: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

BUBBA PLAUCHÉ: Onezia Upscale Lounge (Gonzales)

DAMON KING: On the Half Shell (6:30 p.m.)

COUNTRY

Friday

CASHD OUT: L’Auberge Casino & Hotel

JAZZ

Sunday

NICK ABRAHAM: Zolia’s Bistro (11 a.m.)

DANCE

Friday

TEDDYS BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 9 p.m.)

Saturday

TEDDYS BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

VINYL DANCE PARTY: Mud and Water

TEDDYS RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 9 p.m.)

Sunday

TEDDYS BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Monday

TEDDYS JUKE BOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Tuesday

TEDDYS JUKE BOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Wednesday

TEDDYS BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Thursday

TEDDYS BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

Friday

KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

Saturday

KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

Tuesday

KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

OUTLYING

Friday

JEFF DUNHAM: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m., sold out)

CYPRESS CITY: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)

TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Saturday

CYPRESS CITY: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)

TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Sunday

CYPRESS CITY: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)

TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Monday

TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

LAFAYETTE AREA

Friday

MERLE HAGGARD TRIBUTE: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

Saturday

JOE SIMON AND CAJUN HEARTS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

DONNIE AND THE POOLDOOS: Artmosphere (10 p.m.)

FIGHTS!: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

CAJUN JAM: Savoy Music Center (Eunice, 9 a.m.)

T.J. GAUTREAUX: Lakeview Park and Beach (717 Veterans Memorial Highway, Eunice (8 p.m.)

Sunday

GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

Thursday

RICK SPRINGFIELD: Heymann Performing Arts Center (8 p.m.)

CHRISTABEL AND THE JONS: Blue Moon Saloon (10 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

INGRID LUCIA (6 P.M.)/DASH RIP ROCK WITH THE THOMAS JACKSON ORCHESTRA (10 P.M.): d.b.a.

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

HONEY ISLAND SWAMP BAND/COLIN LAKE: Tipitina’s (10 p.m.)

BEARRACUDA/DJ ROBIN MARTIN: One Eyed Jacks

ROBIN BARNES JAZZ QUARTET (5 P.M.)/BANU GIBSON SWING BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

KARMA: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

BASSIK FEATURING ZEDS DEAD: Republic (10 p.m.)

ASTRAL PROJECT JAZZ ALL-STARS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PAUL SANCHEZ (8 P.M.)/LYNN DRURY AND CHRIS ADKINS (10 P.M.): Chickie Wah Wah

THE COLOSSAL HEADS CD RELEASE PARTY/JAYSON KNOW/JAMIE LYNN VESSELS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

BIG AL AND THE HEAVYWEIGHTS: House of Blues Voodoo Garden (8 p.m.)

BATH SALTS: Big Mama’s Lounge at House of Blues (7 p.m.)

ALTERNATIVE FRIDAYS: The Parish at House of Blues (11 p.m.)

JOE KROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

RON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)

DR. MICHAEL WHITE QUARTET: Little Gem Saloon Ramp Room (7 p.m.)

Saturday

THE CULT: House of Blues (8 p.m.)

DALE WATSON: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)

TOPSY CHAPMAN AND SOLID HARMONY: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Tipitina’s (10 p.m.)

CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN/RUNAWAY: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

STORYVILLE RISING: One Eyed Jacks

VOODOO BLUES KREWE SOLO/DUO COMPETITION: Chickie Wah Wah (6 p.m.)

WENDELL BRUNIOUS BAND: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)

LISA LYNN: House of Blues Voodoo Garden (1 p.m.)

KARAOKE WITH BIG SOUL: House of Blues Voodoo Garden (8 p.m.)

JUKEBOX HEROES: Big Mama’s Lounge at House of Blues (10 p.m.)

HOUSE OF THE YOUNG, MUSIC, ART, FASHION: The Parish at House of Blues (10 p.m.)

EW ORLEANS JAZZ VIPERS (6 P.M.)/SHAMARR ALLEN AND THE UNDERDAWGS (11 P.M.): d.b.a.

JOE KROWN: Le Bon Temps Roule (11 p.m.)

BENNY TURNER: Little Gem Saloon (9 p.m.)

Sunday

JASON MARSALIS VIBES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

OLA COUNTRY (4 P.M.)/RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill

KIRK FRANKLIN’S GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

joe krown trio with walter Wolfman Washington and russell batiste: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

RICHARD KNOX JAZZ BRUNCH: Little Gem Saloon (10 a.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/GOOD ENOUGH FOR GOOD TIMES (10 P.M.): d.b.a.

Monday

JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTER MEN: Maple Leaf Bar

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

Tuesday

STANTON MOORE, JAMES SINGLETON AND DAVID TORKANOWSKY: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

charmaine neville and friends: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

OHAYBANDATRIO: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)

Wednesday

BLUE OCTOBER: House of Blues (7:30 p.m.)

MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA, DELFEAYO MARSALIS PRESENTS MARDI GRAS TO MODERN JAZZ: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

MISSISSIPPI RAIL COMPANY: Maple Leaf Bar

RICHARD KNOX: Little Gem Saloon (5 p.m.)

SWING NIGHT WITH JERRY EMBREE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)

THE TIN MEN (7 P.M.)/WALTER WOLFMAN WASHINGTON (10 P.M): d.b.a.

Thursday

BOUNCE XXX FEATURING BIG FREEDIA, KATEY RED, DJ JUBILEE, WALT WIGGITY, HASSIZLE AND RUSTY LAZER: Republic (10 p.m.)

GEORGI PETROV QUARTET: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar

BUJIEE AND THE HIGH RISE/DEAD LEGENDS/ROCKATEES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

PAPA MALI WITH JOHNNY V AND CASS FAULCONER (10 P.M.): Chickie Wah Wah

STOOGES BRASS BAND/MIA BORDERS: Armstrong Park (4 p.m.)

ANDRA BORHEN: Little Gem Saloon (5 p.m.)

PHILLIP MANUEL (5 P.M.)/GEORGE FRENCH QUARTET (8:30 p.m.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

ZYDECO NIGHT WITH GENO DELAFOSE: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Red, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.