Shows to Watch for Aug. 23-29, 2013

ROCK

FRIDAY

  • CANDLEBOX/CANDLELIGHT RED/OPEN AIR STEREO/TERRY MCDERMOTT AND THE BONFIRES: Varsity Theatre
  • THE SWORD/CASTLE/AMERICAN SHARKS: Spanish Moon (8 p.m.)
  • JOSH POLK: Chelsea’s Café
  • RUSTY YATES: Renaissance Hotel (6 p.m.)
  • PANDORA: Big Head’s Tavern
  • 9 VOLT: Roux House (10 p.m.)

Saturday

  • EDWIN MCCAIN/DAVID RYAN HARRIS: Manship Theatre (8 p.m.)
  • ROTARY DOWNS/SWEET CRUDE: Mud and Water
  • STARTISAN: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • GRAVY/CAPTAIN GREEN: Chelsea’s Café
  • CATEGORY 6: Roux House (10 p.m.)
  • BLAKE HARLOW: Happy’s Irish Pub (Third Street, 9 p.m.)

Thursday

  • STRANGERS AND LIGHT: Chelsea’s Café

BLUES/R&B

Friday

  • SMOKEY ROBINSON: L’Auberge Casino (8 p.m.)
  • ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (9 p.m.)
  • O.M.T. FEATURING FLOYD PATTERSON: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

Saturday

  • SMOKEY ROBINSON: L’Auberge Casino (8 p.m.)
  • BOBBY RUSH/MS. JODY/TUCKER/MELLOW BAND/TYREE NEAL/PORKEY: Richardson Fairgrounds (Clinton, 2 p.m.)
  • LOUIS DUNN AND THE DUNN-DEAL ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)
  • L.C. CARNEY BAND: Teddy’s Juke Joint (9 p.m.)
  • O.M.T. FEATURING FLOYD PATTERSON: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

Wednesday

  • VINCE HUTCHINSON AND HEAVY STORM: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

rockin jake and dixie rose: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Thursday

  • THE NEAL FAMILY BAND: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

VARIETY

Friday

  • DALE SELLARS AND BACKROADS: Satterfield’s Landing Lounge (New Roads)
  • SECOND HAND CLUTCH BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • KENNY CORNET: Club Coozan

the heaters: Cadillac Café

  • THE LONG NECK SOCIETY: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)

river city band: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)

  • UNFINISHED BUSINESS BAND: George’s (George O’Neal Road, 7:30 p.m.)
  • RON AND FRIENDS: Bacchus Bistro and Bar (8 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: Onezia Lounge (Gonzales)

Saturday

  • STORYWOOD: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)
  • REWIND: Superior Grill (6:30 p.m.)
  • THE BUSINESS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND WITH THE BAYOU BOOGIE HORNS: Club Coozan
  • MUDDY RIVER BAND: Backstreet Lounge (9 p.m.)

one wants: Cadillac Café

  • CRAIG BAJON: Bacchus Bistro and Bar (8 p.m.)
  • SILVERHOOK: Cave’s (Holden, 9 p.m.)

Sunday

  • OPEN MIKE: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

Monday

  • JOE MONKS JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (8:30 p.m.)

Thursday

  • SWEET ROOT: Cadillac Café

ACOUSTIC

Friday

  • MIKE MILLER: Southpaws Daiquiris (La. 73, 5 p.m.)

Saturday

  • THE FUGITIVE POETS: St. Francisville Inn (6 p.m.)

Wednesday

  • KIRK HOLDER: Lava Cantina (7 p.m.)
  • THE FUGITIVE POETS: Renaissance Hotel (6 p.m.)

Thursday

  • MATT MORALES: Onezia Lounge (Gonzales)

CAJUN/ZYDECO

Friday

  • STEVE RILEY AND HIGH PERFORMANCE: Belle of Baton Rouge Casino (8 p.m.)

COUNTRY

Friday

  • CHASE TYLER BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (9 p.m.)

Saturday

  • CHASE TYLER/JUSTIN ADAMS/CHRIS GRAY/ASHTON SHEPHERD/SHAWN ALLEN BAND: Good Ole Boy (51494 La. 16, Denham Springs, 3 p.m.)
  • JONES BOYS AND THE HALL OF FAME BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (9 p.m.)

JAZZ

Sunday

  • BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)
  • NICK ABRAHAM EXPERIENCE: Lava Cantina (11 a.m.)

Thursday

  • NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (7 p.m.)

DANCE

Saturday

  • DJ ATOMIC: Onezia Lounge (Gonzales)

Thursday

  • TEDDYS RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 9 p.m.)

KARAOKE

Friday

  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • KARAOKE: Thai Kitchen

Tuesday

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

Wednesday

  • KARAOKE: Cadillac Café

OUTLYING

Friday

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)
  • KIP SONNIER: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)

Saturday

  • SILVERHOOK: Cave’s (Holden, 9 p.m.)
  • SURVIVOR: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • KIP SONNIER: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)
  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

Wednesday

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Thursday

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

LAFAYETTE AREA

Friday

  • BRASS BED/DANA FALCONBERRY: Artmosphere
  • CEDRIC WATSON AND BIJOU CREOLE/FEUFOLLET: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • DONNIE AND THE POOLDOOS: McGees Landing (Henderson, 7:30 p.m.)
  • THE SHAWN AND LANCE BAND: The Office (8 p.m.)

Saturday

  • CANDLEBOX/CANDLELIGHT RED: The District

donnie and the pooldoos: Blue Dog Café(7 p.m.)

  • DUSTIN SONNIER/YVETTE LANDRY/RODDIE ROMERO: Blue Moon Saloon (10 p.m.)
  • CAJUN JAM: Savoy Music Center (Eunice, 9 a.m.)
  • HOWARD NOEL JR. AND CAJUN BOOGIE: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • DJ KYLER ARDOIN: Lakeview Park and Beach (717 Veterans Memorial Highway, Eunice (8 p.m.)

Sunday

  • HORACE TRAHAN AND THE OSSUN EXPRESS: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

Wednesday

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

Thursday

  • DASH RIP ROCK: Jefferson Street Pub
  • SERIOUS SAM BARET/PINE HILL HAINTS: Blue Moon Saloon (10 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • LOVE SESSIONS WITH THE IRVIN MAYFIELD AND THE JAZZ PLAYHOUSE REVUE AND SPECIAL GUEST JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8:30 p.m.)
  • PAUL SANCHEZ (8 P.M.)/ALEX MCMURRAY BAND (10 P.M.): Chickie Wah Wah
  • MIA BORDERS: Maple Leaf Bar
  • ROBIN BARNES JAZZ QUARTET (5 P.M.)/JUBILATION BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • BEST OF NOLA ROCKS WITH X DEFINITION, ROBERT FORTUNE, ABPSYCHY AND BRETON SOUND: House of Blues (9 p.m.)
  • CADDYWHOMPUS/BOYFRNDZ/ALL PEOPLE: One Eyed Jacks
  • DARIA AND THE HIP DROPS: Voodoo Garden at House of Blues (5 p.m.)
  • BATH SALTS: Big Mama’s Lounge at House of Blues (7 p.m.)
  • AUGUST ALSINA: The Parish at House of Blues (8 p.m.)
  • DR. MICHAEL WHITE AND THE LIBERTY JAZZ BAND: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: K. Gee’s (Mandeville, 6 p.m.)
  • BUCKTOWN ALL-STARS: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • THE NEW ORLEANS JAZZ VIPERS: (6 P.M.)/ROTARY DOWNS (10 P.M.): d.b.a.
  • JOE KROWN: Le Bon Temps (7 p.m.)
  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES/NAUGHTY PROFESSOR: Tipitina’s (10 p.m.)
  • RON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • SHAMARR ALLEN AND THE UNDERDOGS: Little Gem Saloon Ramp Room (9 p.m.)
  • DAVE JORDAN AND THE NEIGHBORHOOD IMPROVEMENT ASSOCIATION: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

Saturday

  • THE MERCY BROTHERS: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • BONERAMA: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • LOVE SESSIONS WITH THE IRVIN MAYFIELD AND THE JAZZ PLAYHOUSE REVUE AND SPECIAL GUEST EVAN CHRISTOPHER: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8:30 p.m.)
  • NEW LIFE JAZZ BAND FEATURING LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LUTHER KENT JAZZ QUARTET: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)
  • STAGE DOOR CANTEEN WITH THE VICTORY SWING BAND: National World II Museum (6 p.m. dinner, 8 p.m. show)
  • LATE NIGHT WITH ALLAN CUBAS: House of Blues (11 p.m.)
  • JON CLEARY: Maple Leaf Bar
  • MORNING 40 FEDERATION: One Eyed Jacks
  • BRINT ANDERSON: Voodoo Garden at House of Blues (1 p.m.)
  • LIVE BAND KARAOKE WITH BIG SOUL: Voodoo Garden at House of Blues (8 p.m.)
  • SEAN MULLADY: Big Mama’s Lounge at House of Blues (10 p.m.)
  • LEORY JONES QUARTET: Hermes Bar (Antoine’s Restaurant, 9:30 p.m.)
  • VICTOR GOINES QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 9 p.m.)
  • JOHN BOUTTE (8 P.M.)/HOT 8 BRASS BAND (11 P.M.): d.b.a.
  • REFRIED CONFUZION: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

Sunday

  • KIRK FRANKLIN’S GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • EW ORLEANS JAZZ SERENADERS FEATURING CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LOVE SESSIONS WITH THE IRVIN MAYFIELD AND THE JAZZ PLAYHOUSE REVUE AND SPECIAL GUEST GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8:30 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER WOLFMAN WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • CARLO DITTA AND SMOKY GREENWELL: Big Mama’s Lounge at House of Blues (7 p.m.)
  • LOREN PICKFORD QUARTET: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JAPANTHER: Hi-Ho Lounge
  • PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.): d.b.a.
  • YOUTH WORKSHOP WITH THE CLIFF HINES BAND: Tipitina’s (1 p.m.)
  • CAJUN FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)
  • RICHARD KNOX JAZZ BRUNCH: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • OLA COUNTRY (4 P.M.)/RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill

Monday

  • JON CLEARY: Maple Leaf Bar
  • LOVE SESSIONS WITH THE IRVIN MAYFIELD AND THE JAZZ PLAYHOUSE REVUE AND SPECIAL GUESTS GERALD FRENCH, JAMES RIVERS AND EDWARD “SWEETBREAD” PETERSEN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

Tuesday

  • LOVE SESSIONS WITH THE IRVIN MAYFIELD AND THE JAZZ PLAYHOUSE REVUE AND SPECIAL GUESTS GLEN DAVID ANDREWS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8:30 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • OPEN MIKE COMEDY NIGHT: Voodoo Garden at the House of Blues (8 p.m.)
  • STANTON MOORE, DAVID TORKANOWSKY AND JAMES SINGLETON: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (5 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar
  • LUCAS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • DEAD LEGENDS/ANTIQUE ANIMALS/BLACK BELT/AUTOTOMII: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

Wednesday

  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LOVE SESSIONS WITH THE IRVIN MAYFIELD AND THE JAZZ PLAYHOUSE REVUE AND SPECIAL GUEST SHANNON POWELL: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8:30 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)
  • DOMENIC: Voodoo Garden at House of Blues (6 p.m.)
  • JET LOUNGE: The Parish at House of Blues (11 p.m.)
  • THE TIN MEN: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA, DELFEAYO MARSALIS PRESENTS MARDI GRAS TO MODERN JAZZ: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • STRENGTHEN WHAT REMAINS: The Big Top
  • SWING-A-ROUX: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • WALTER WOLFMAN WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)
  • GRUPO FANTASMA: Tipitina’s (9 p.m.)
  • RICHARD KNOX: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

Thursday

  • INGRID LUCIA (5 P.M.)/GEORGE FRENCH QUARTET: Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • JON CLEARY (7 P.M.)/MISSISSIPPI RAIL COMPANY (10 P.M.): d.b.a.
  • SURVIVORS BRASS BAND FEATURING JEFFERY HILLS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LOVE SESSIONS WITH THE IRVIN MAYFIELD AND THE JAZZ PLAYHOUSE REVUE AND SPECIAL GUESTS DON VAPPIE AND JAMISON ROSS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8:30 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)
  • JAYSON KNOX: Big Mama’s Lounge at House of Blues (7 p.m.)
  • NEXT UP FINALS WITH KIRKO BANGZ: House of Blues (9 p.m.)
  • THE FAUBOURG QUARTET PERFORMS THE MUSIC OF WYNTON MARSALIS, PHILIP GLASS, DEBUSSY AND TANIA LEON/ELLIS MARSALIS AND JEE YEOUN KO PERFORM A TRIBUTE TO JOHN SCOTT/VISUAL ART BY RON BECHET, AYO SCOTT AND MICHEL VARISCO: NOCCA Lupin Hall (2800 Chartres St. 7:30 p.m.)
  • JULIAN BENASIS/QUICKIEMART/KAYATIK/RITUAL: Republics (10 p.m.)
  • PAPA MALI WITH JOHNNY V AND CASS FAULCONER: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • DOUG BELOTE QUARTET: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • KARMA: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar
  • CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE SHIZ: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.