Shows to Watch for Aug. 16, 2013

ROCK

FRIDAY

ERIC LINDELL: Chelsea’s Café

BILL KIRCHEN/BEDLAMVILLE TRIFLERS: Red Dragon Listening Room

THE TONTONS/WEST WITHOUT/CIRCA AMORE: Varsity Theatre (8 p.m.)

WEREWOLF: Roux House

PARTY AT JOES: The Station Bar

DE LUNE DELUGE: Mud and Water

SATURDAY

THE MERCY BROTHERS: Chelsea’s Café

THE ELVIS AND JESSE SHOW/RUSTY YATES BAND: Varsity Theatre (8 p.m.)

HARTLE ROAD: Mud and Water

THURSDAY

HANK AND THE CUPCAKES: Chelsea’s Café

RAP/HIP-HOP

WEDNESDAY

MC CHRIS/DR. AWKWARD/JESSE DANGEROUSLY/TRIBE ONE: Varsity Theatre (9 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

FRIDAY

FLOYD TAYLOR: Belle of Baton Rouge Casino atrium (8 p.m.)

JONATHON BOOGIE LONG AND THE BLUES REVOLUTION: The Blues Room (9 p.m.)

O.M.T. FEATURING FLOYD PATTERSON: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

SATURDAY

LOUIS DUNN AND THE DUNN-DEAL ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)

O.M.T. FEATURING FLOYD PATTERSON: Belle of Baton Rouge Casino (9 p.m.)

TUESDAY

OPEN MIKE WITH JORDAN EARLES: The Blues Room (9 p.m.)

WEDNESDAY

VINCE HUTCHINSON AND HEAVY STORM: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

BLUE JAM WITH KEVAN KREO MAN CULLINS: The Blues Room (8 p.m.)

THURSDAY

2013 BATON ROUGE BLUES FOUNDATION GALA HONORING MUDDY WATERS AND FEATURING HENRY GRAY AND KENNY NEAL: Capitol Park Museum (660 N. 4th St, 7 p.m.)

THE NEAL FAMILY BAND: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

VARIETY

FRIDAY

KENNY CORNET AND KILLIN TIME: American Legion Hall (151 S. Wooddale Blvd., 8 p.m.)

TUFF-A-NUFF: Club Coozan (9 p.m.)

ORPHAN ANNIE: Cadillac Café

LEAUXCO: Lava Cantina (9 p.m.)

BLU ROUGE: Ahuaas Mexican Restaurant (7 p.m.)

SILVERHOOK: Blackie’s (Central, 9 p.m.)

DALE SELLARS AND BACK ROADS: Magnolia Café (St. Francisville)

PATRICK COOPER: Bacchus Bistro and Bar (8 p.m.)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SATURDAY

BLU ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

FLOYD BROWN: American Farm House Produce and Grill (Central, 7 p.m.)

TRUE SPIN: Cadillac Café

BACKLIT STEREO: Lava Cantina (9 p.m.)

INSIDE OUT: George’s (George O’Neal Road, 7 p.m.)

PHAT HAT: Onezia Lounge (Gonzales)

ARGYLE FRIDAY: Portico (on the patio, 8 p.m.)

TOBY TEMPLET: Bacchus Bistro and Bar (8 p.m.)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

SUNDAY

OPEN MIKE: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 2 p.m.)

TUESDAY

PAT-E ROCKS: Cadillac Café

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 5 p.m.)

WEDNESDAY

EDDIE SMITH: Lava Cantina (7 p.m.)

THURSDAY

KELLY FURR: Cadillac Café

SONGWRITER SHOWCASE WITH ROB CHIDESTER: Backstreet Lounge

RYAN JENKINS: Lava Cantina (9 p.m.)

ACOUSTIC

FRIDAY

CLAY BOURQUE (5 P.M.)/MIKE SIMONEAUX (9 P.M.): Southpaws (La. 73)

DAMON KING: Southpaws (La. 42)

MIKE MILLER: Marco’s Ristorante (Plaquemine, 6:30 p.m.)

DEBBIE AND BLAYNE: On the Half Shell (7 p.m.)

SATURDAY

T-BOY AND JUST US: Southpaws (La. 73)

BRYCE AND NEAL: Southpaws (La. 42)

JOEL COOPER: On the Half Shell (6:30 p.m.)

JUSTIN MCCOY, BLAKE HARLOW AND MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

SUNDAY

EMILY BRANTON: Beausoleil Restaurant (noon)

MONDAY

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Wednesday

TOBY TOMPLAY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

THURSDAY

THE FUGITIVE POETS: Chelsea’s Café (6 p.m.)

EMILY CROWE: Onezia Lounge (Gonzales)

RHETT GUILLOT: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 5 p.m.)

MIKE HOGAN: On the Half Shell (6:30 p.m.)

COUNTRY

FRIDAY

JOHN ANDERSON: Texas Club

MIKE DAMPIER BAND: Onezia Lounge (Gonzales)

PARISH COUNTY LINE: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

SATURDAY

JEREMY DOWNEY/CARLTON JONES AND YOUNG TALENT: Old South Jamboree (Walker, 7 p.m.)

JONES BOYS WITH THE HALL OF FAME BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

WEDNESDAY

MICKEY AND JACK: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 8 p.m.)

JAZZ

FRIDAY

NICK ABRAHAM EXPERIENCE: Zolia’s Bistro (6:30 p.m.)

SUNDAY

BUDDY BOUDREAUXS XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)

NICK ABRAHAM EXPERIENCE: Zolia’s Bistro (11 a.m.)

IN HARMONY JAZZ: Lava Cantina (11 a.m.)

THURSDAY

NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (7 p.m.)

COMEDY

SATURDAY

MONIQUE: Baton Rouge River Center (8 p.m.)

DANCE

FRIDAY

TEDDYS OLD TIME BLUES N SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SATURDAY

TEDDYS OLD TIME BLUES N SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

SUNDAY

TEDDYS OLD TIME BLUES N SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

MONDAY

TEDDYS JUKEBOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

TUESDAY

TEDDYS JUKEBOX LISTENING PARTY: Teddy’s Joint (Zachary, 8 p.m.)

THURSDAY

TEDDYS OLD TIME BLUES N SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

FRIDAY

KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

KARAOKE: Thai Kitchen

TUESDAY

KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

WEDNESDAY

KARAOKE: Cadillac Café

OUTLYING

FRIDAY

TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

SATURDAY

SILVERHOOK: Harper’s Tavern (Robert, 9 p.m.)

THE FABULOUS 50S FEATURING JIM HAWTHORNE AND THE JUNCTION CAST WITH DANNY HARRELL AND THE NASHVILLE EDITION: Suma Crossing Theatre (Satsuma, 7 p.m.)

TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

WEDNESDAY

TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

THURSDAY

TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

LAFAYETTE AREA

FRIDAY

ROYAL TEETH: The District

HORRACE TRAHAN: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

DONNIE AND THE POOLDOS: Posado’s Café (6:30 p.m.)

SATURDAY

SWEET CRUDE/ISLE DERNIERE: Blue Moon saloon (9 p.m.)

GOLDMAN THIBODEAUX AND THE LAWTELL PLAYBOYS/HUBERT MAITRE AND THE TRIANGLE ACES: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

DJ RICK KAHUNA NESBITT: Lakeview Park and Beach (717 Veterans Memorial Highway, Eunice, 8 p.m.)

DALE SELLARS AND BACK ROADS: The Bear’s Den (Morganza)

SUNDAY

GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN BOOGIE: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

WEDNESDAY

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

THURSDAY

KESLY MOE: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

FRIDAY

DR. JOHN AND THE NITE TRIPPERS: Tipitina’s (9 p.m.)

ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

BIG SAMS FUNKY NATION/BRASS-A-HOLICS: Botanical Gardens (City Park, 7:30 p.m.)

KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS/JOHN LISI AND DELTA FUNK: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)

BUSTOUT BURLESQUE: House of Blues (8 p.m. and 10:30 p.m.)

VOO DAVIS: Voodoo Garden at House of Blues (5 p.m.)

VOO DAVIS: Big Mama’s Lounge at House of Blues (7 p.m.)

ALTERNATIVE FRIDAYS: The Parish at House of Blues (11 p.m.)

FEUFOLLET/KEENAN KNIGHT WITH TERRY B: Sunset on the Landing Concert (foot of Columbia Street, Covington, 6 p.m.)

JOHN NEMETH: Chickie Wah Wah (9 p.m.)

HOT CLUB OF NEW ORLEANS (6 P.M.)/COREY LEDET AND HIS ZYDECO BAND (10 P.M.): d.b.a.

JOE KROWN (5 P.M.)/DON VAPPIE (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

PHILLIP MANUEL JAZZ QUARTET (5 P.M.)/BANU GIBSON BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

PARTNER-N-CRIME/HOT 8 BRASS BAND/ZEMA MOSES: One Eyed Jacks

LAGNIAPPE BRASS BAND: Little Gem Saloon (5 p.m.)

THE GET RWONGS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

SATURDAY

THE BOUNCE TV SUMMER MUSIC FESTIVAL WITH MAZE FEATURING FRANKIE BEVERLY: UNO Lakefront Arena

GERMAINE BAZZLE AND COMPANY: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

STAGE DOOR CANTEEN WITH THE VICTORY BIG BAND: National World II Museum (6 p.m. dinner, 8 p.m. show)

PRESERVATION HALL HAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

THE HONORABLE SOUTH: Tipitina’s (10 p.m.)

BONERAMA/JUMPIN’ JOHNNY’S BLUES PARTY: Botanical Gardens (City Park, 7:30 p.m.)

ROCKIN DOPSIE JR. AND THE ZYDECO TWISTERS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

BILL KIRCHEN AND TOO MUCH FUN: Chickie Wah Wah (9 p.m.)

DESOTO STREET BAND: Crescent City Farmers Market (Magazine and Girod streets, 8:30 a.m.)

LISA LYNN: Voodoo Garden at House of Blues (1 p.m.)

LIVE BAND KARAOKE WITH BIG SOUL: Voodoo Garden at House of Blues (8 p.m.)

ATNARKO/UNICORN/HERB CHRISTOPHER: The Parish at House of Blues (11 p.m.)

JOHN BOUTTE (8 P.M.)/ERIC LINDELL (11 P.M.): d.b.a.

JAZ SWAYERS CRESCENT CITY ALL-STARS (8 P.M.) ORIGINAL PINETTES BRASS BAND (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

WENDELL BRUNIOUS/TOM HOOK: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)

FUNK MONKEY FEATURING MEMBERS OF BONERAMA: Maple Leaf Bar

TERRY MCDERMOTT AND THE BONFIRES: One Eyed Jacks

KERMIT RUFFINS: Little Gem Saloon Ramp Room (7 p.m.)

MORELLA AND THE WHEELS/RON HOTSTREAM: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

SUNDAY

BETTYE LAVETTE: Tipitina’s (8 p.m.)

TRISH FOTI GENCO: St. Philip Neri Catholic Church (6500 Kawanne Ave., Metairie, 3 p.m.)

ERIC BENT: House of Blues (8 p.m.)

JONATHAN FREILICH QUARTET WITH TIM GREEN: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

THE TONTONS: Gasa Gasa

EW ORLEANS SERENADERS FEATURING CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)

KIRK FRANKLINS GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

AARON MARAS: Big Mama’s Lounge at House of Blues (5 p.m.)

PAUL VARISCO AND THE MILESTONES: Rock ’n’ Bowl (5 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.): d.b.a.

TYLERS REVISITED WITH GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)

JOE KROWN TRIO WITH WALTER WOLFMAN WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

RICHARD KNOX JAZZ BRUNCH: Little Gem Saloon (10 a.m.)

DUELING FIDDLERS (4 P.M.)/SPAGHETTI WESTERNS AND RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill

CHRISIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Bucktown Burger and Fish Co. (Bucktown, 7 p.m.)

MONDAY

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

SHANNON POWELL TRIO: d.b.a. (9 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

ERIC BOLIVAR, NIGEL HALL, JAKE ECKERT, DONALD RAMSEY: Maple Leaf Bar

SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

TUESDAY

ICONA POP/K. FLAY/SIRAH: House of Blues (9 p.m.)

DAVEL CRAWFORD AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

OPEN MIKE COMEDY NIGHT: Voodoo Garden at the House of Blues (8 p.m.)

THE PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

ED PERKINS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

SAM JOYNER: Little Gem Saloon (5 p.m.)

BUCKTOWN ALL-STARS: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)

OLA VIDEO JAMS: One Eyed Jacks

SCOTT MEYERS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

WEDNESDAY

UPTOWN JAZZ ORCHESTRA, DELFEAYO MARSALIS PRESENTS MARDI GRAS TO MODERN JAZZ: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

LOUISE CAPPI: Cafe Istanbul (2372 St. Claude, 7:30 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

ALEX BLEEKER AND THE FREAKS: Circle Bar

DOMENIC: Voodoo Garden at House of Blues (6 p.m.)

JET LOUNGE: The Parish at House of Blues (11 p.m.)

ALVIN YOUNGBLOOD HART: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

JOHNNY J AND THE HIMEN WITH DEREK HUSTON: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

WALTER WOLFMAN WASHINGTON: d.b.a. (10 p.m.)

KIPORI WOODS (5 P.M.)/IRVIN MAYFIELD’S NOJO JAM PERFORMING THE MUSIC OF CEDAR WALTON: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)

HILL COUNTRY HOUNDS: Maple Leaf Bar

RICHARD KNOX: Little Gem Saloon (5 p.m.)

BONERAMA: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

THURSDAY

PHILLIP H. ANSELMO AND THE ILLEGALS/WARBEAST/AUTHOR & PUBLISHER: Tipitina’s (8:30 p.m.)

SUSAN COWSILLS COVERED IN VINYL PRESENTS TEARS FOR FEARS SONGS FROM THE BIG CHAIR: One Eyed Jacks

MC CHRIS/DR. AWKWARD/JESSE DANGEROUSLY/TRIBE ONE: The Parish at House of Blues (9 p.m.)

SPENCER BOHREN AND THE WHIPPERSNAPPERS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

EW BIRTH BRASS BAND WITH TANIO HINGLE: Preservation Hall (8 p.m.)

ELEKTRO FEATURING VALENTINO KHAN, JESSE SLAYER AND KTHULU PRIME: Republic (10 p.m)

JAYSON KNOX: Big Mama’s Lounge at House of Blues (7 p.m.)

ALL-STAR COMEDY REVUE: Voodoo Garden at House of Blujes (8 p.m.)

JON CLEARY (7 P.M.)/LIGHTNIN’ MALCOLM (10 P.M.): d.b.a.

PAPA MALI WITH JOHNNY V AND CASS FAULCONER (8 P.M.)/SETH WALKER (10 P.M.): Chickie Wah Wah

HORACE TRAHAN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

ROMAN SKAKUM (5 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

PHILLIP MANUEL (5 P.M.)/GEORGE FRENCH (8:30 P.M.): Hotel Monteleone Carousel Bar

JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)

THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar

CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)

MATT LEMMLERS SOUTHERN SONATAS FOR THE OGDEN MUSEUM COLLECTION: Ogden Museum of Southern Art (6 p.m.)

ROXY ROCCA: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.