Shows to Watch for July 12, 2013

ROCK

July 12

THIEVING BIRD/NATE CURRIN: Mud and Water (9 p.m.)

July 13

ELVIN KILLERBEE: Backstreet Lounge

APPLESEED CAST/THE LIFE AND TIMES OF MUSCLE WORSHIP: Spanish Moon

CHRIS BROUSSARD: Happy’s (Third Street)

THE CHEE WEEZ: Happy’s (Coursey Boulevard)

July 16

CSS/MNDR: Varsity Theatre (7 p.m.)

TEETHING VEILS/LUKE ASH: Mud and Water (9 p.m.)

BEN NELSON: Happy’s (Third Street, 7 p.m.)

July 17

AUTHORITY ZERO/ BALLYHOO!: Varsity Theatre (7 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

July 12

MAZE FEATURING FRANKIE BEVERLY/TUCKA/SHIRLEY BROWN/LABRADO AND OTHERS: Baton Rouge River Center Arena (8 p.m.)

GEORGE PORTER JR.: Chelsea’s Café

J.J. JOHNSON AND FRIENDS: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)

July 13

MILLIE JACKSON: Belle of Baton Rouge Casino (8 p.m.)

LOUIS DUNN AND THE DUNN-DEAL ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)

July 16

OPEN MIKE WITH JORDAN EARLES: The Blues Room (9 p.m.)

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

July 17

BLUES JAM: The Blues Room (8 p.m.)

VINCE HUTCHINSON AND HEAVY STORM: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

SUNDANZE AND FRIENDS: Our Place (Central)

July 18

THE NEAL FAMILY BAND: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

VARIETY

July 12

TWO MAN RUBBER BAND: The City Bar (7:30 p.m.)

ORPHAN ANNIE: Cadillac Café

RUSTY YATES: The Blend

JOSH GARRETT BAND: Onezia Lounge (Gonzales)

LEAUXCO: Churchill’s (9 p.m.)

BRAD SAPIA AND BAYOU SOUL: Club Coozan

LONG NECK SOCIETY: Sullivan’s Ringside (9 p.m.)

LA. 1: VFW Hall (South Choctaw Drive, 7 p.m.)

July 13

TOP SHELF: Roux House

ICKELS AND DIMES: Chelsea’s Café

9 VOLT: Cadillac Café

QUIANA LYNELL AND THE LUSH LIFE: Onezia Lounge (Gonzales)

EDDIE SMITH BAND: Churchill’s (9 p.m.)

SEABROOK: Club Coozan

DREW DANZY BAND: Fernando’s

DALE SELLARS AND BACK ROADS: The Bear’s Den (Morganza)

July 14

OPEN MIC: Brew Ha-Ha

July 15

JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (8:30 p.m.)

July 16

STEVIE LONG: Cadillac Café

DREW DANZY BAND: Portico

July 18

KELLY FURR: Cadillac Café

EDDIE SMITH BAND: Austin J’s (Prairieville)

COUNTRY

JULY 12

CHASE TYLER BAND: Roux House

MICKEY, JACK AND MARK WITH THE HALL OF FAME BAND: Jones’ Boys Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

JULY 13

JONES BOYS WITH THE HALL OF FAME BAND: Jones’ Boys Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

ACOUSTIC/FOLK

July 12

THE FUGITIVE POETS: Renaissance Hotel (6 p.m.)

DEBBIE AND BLAYNE: On the Half Shell (7 p.m.)

JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (8:30 p.m.)

SILVERHOOK: Blackie’s (Central, 9 p.m.)

July 13

YVETTE LANDRY/STEVE JUDICE: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd., 8 p.m.)

CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Portico (7 p.m.)

JUSTIN MCCAIN: On the Half Shell (6:30 p.m.)

July 14

THE FUGITIVE POETS: Birdman Coffee House (St. Francisville, 6:30 p.m.)

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MIKE MILLER: Portico (7 p.m.)

July 15

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

July 17

ERIN MILEY: Renaissance Hotel (6 p.m.)

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

July 18

THE FUGITIVE POETS: Chelsea’s Café (6:30 p.m.)

KIRK HOLDER: Onezia Lounge (Gonzales, 8 p.m.)

TOBY TOMPLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

CLAY AND DANIEL: On the Half Shell (6:30 p.m.)

CAJUN/ZYDECO

July 13

COOBIE JOE CAJUN BAND: UCT Hall (11175 Florida Blvd., 8 p.m., dance lessons 7 p.m.)

July 17

DONNA ANGELLE AND THE ZYDECO POSSE: St. James Episcopal Church (7 p.m.)

JAZZ

July 14

NICK ABRAHAM: Zolia’s Bistro (11 a.m.)

BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)

July 18

NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (7 p.m.)

DANCE

July 12

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

July 13

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

July 14

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

July 15

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

July 16

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

July 18

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

COMEDY

July 13

GEORGE WALLACE: L’Auberge Casino

MEDITATION MUSIC

July 13

SRI SWAMIJI: LSU Student Union Theater (6:30 p.m.)

KARAOKE

July 12

KARAOKE: Thai Kitchen

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

BILLY BLUE KARAOKE: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)

KARAOKE: Backstreet Lounge

July 13

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

July 16

KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

July 17

KARAOKE: Cadillac Café

July 18

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

BILLY BLUE KARAOKE: END OF THE LINE (DENHAM SPRINGS, 8 P.M.)

OUTLYING

July 12

ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Marksville, 7 p.m.)

July 13

KIX BROOKS: Paragon Casino (Marksville)

ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Marksville, 7 p.m.)

REIMERS VARIETY MUSIC SHOW WITH WILL KIDDER, CLIF MOORE, JOHN DUCZER, JERRY FRUGE, TERRY BANKSTON, CARMON SOULIER AND THE OLD GUYS: Reimers Auditorium (Hammond, 6:30 p.m.)

July 16

ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Marksville, 6 p.m.)

THE MIGHTY ORQ: Roux 61 Seafood & Grill (Natchez, 6 p.m.)

July 17

ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Marksville, 6 p.m.)

THE MIGHTY ORQ: Roux 61 Seafood & Grill (Natchez, 6 p.m.)

July 18

ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Marksville, 6 p.m.)

LAFAYETTE AREA

July 12

LIL BUCK SINEGAL: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

July 13

THE SHAWN AND LANCE BAND: Blue Moon Saloon

JAM SESSION: Savoy Music Center (Eunice, 9 a.m.)

JEAN LAFITTE JAMMERS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

THE AMERICANOS: Lakeview Park and Beach, 717 Veterans Memorial Highway, Eunice, 8 p.m.)

July 14

JAMIE BERGERON AND THE KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

BLACKFOOT GYPSIES/SWAYZE/THE GILLS/THE JAG: Artmosphere

July 17

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

July 18

POCHE VIDE PLAYBOYS: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

July 12

JAMES ANDREWS AND THE CRESCENT CITY ALL-STARS/BRASS-A-HOLICS: Tipitina’s (10 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING GREGG STAFFORD: Preservation Hall (8 p.m.)

ELLIS MARSALIS TRIO: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

DAVID RESI (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: House of Blues Voodoo Garden (5 p.m.)

CON AND PROSE/SUNSET SUNRISE/FAVEY CROCKETT AND THE WILD FRONTIER: One Eyed Jacks

MAX BERNARDI/HANNAH KB BAND: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

RON HOTSTREAM: Chickie Wah Wah (9 p.m.)

THE BOOGIE MEN: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

LINNZI ZAORSKI (6 P.M.)/DEBAUCHE (10 P.M.): d.b.a.

ROBIN BARNES JAZZ QUARTET (5 P.M.)/BANU GIBSON SWING BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

IKE STUBBLEFIELD: Blue Nile

EMBLEM 3: House of Blues

MICAH MCKEE: Little Gem Saloon (5 p.m.)

MESCHIYA LAKE WITH THE LITTLE BIG QUARTET: Little Gem Saloon Ramp Room (9 p.m.)

July 13

GOSPEL EXPERIENCE FEATURING HEZEKIAH WALKER, TAMELA MANN AND JOHN P. KEE: Xavier University Convocation Center (7 p.m.)

IKE STUBBLEFIELD ORGAN TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JESSIE TRIPP AND THE NIGHTBREED/DINOLA: One Eyed Jacks

KILL IDA BELLE/I OCTOPUS/FARGONE: Banks Street Bar and Grill

61 SOUTH/JONATHON “BOOGIE” LONG: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)

JOHN BOUTTE (8 P.M.)/LITTLE FREDDIE KING (11 P.M.): d.b.a.

ROBERT FORTUNE BAND: Tipitina’s (10 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

ADONIS ROSE QUINTET (8 P.M.)DEJA VU BRASS BAND (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

LUTHER KENT JAZZ BAND: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)

FLOW TRIBE: Blue Nile

DAVID AND ROSELYN: Little Gem Saloon (4:30 p.m.)

BENNY TURNER: Little Gem Saloon (9 p.m.)

July 14

KIRK FRANKLIN’S GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

DUELING FIDDLERS (4 P.M.)/RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill

AZAVOUR — THE MAN AND HIS MUSIC FEATURING PHILIP MELANCON, HEIDI CAMPBELL, HECTOR VENTURA, DAVE THOMAS AND DAVE MALECKAR: Columns Hotel (6 p.m. and 8 p.m.)

HANNAH ALDRIDGE: Big Mama’s Lounge at House of Blues (6 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS(10 P.M.): d.b.a.

JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

PAULIN BROTHERS BRASS BAND FEATURING DWAYNE PAULIN: Preservation Hall (8 p.m.)

HELEN GILLET: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

TYLER’S REVISITED WITH GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

RICHARD KNOX JAZZ BRUNCH: Little Gem Saloon (10:30 a.m.)

JOE KROWN: Ralph’s on the Park (11 a.m.)

YOUTH MUSIC WORKSHOP FEATURING BILLY IUSO AND RESTLESS NATIVES: Tipitina’s (1 p.m.)

CAJUN FAIS DO-DO FEATURING BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5:30 p.m.)

July 15

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

JON CLEARY: Maple Leaf Bar

PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

July 16

CAT ISLAND CASTAWAYS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

DAVELL CRAWFORD AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

DWIGHT FITCH JR.: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)

JOE KROWN: Ralph’s on the Park (5 p.m.)

July 17

ROBERT PLANT PRESENTS THE SENSATIONAL SPACE SHIFTERS: Mahalia Jackson Theater (8 p.m.)

PENTATONIX: House of Blues (7 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill

MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

SWING-A-ROUX: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

WASHBOARD CHAZ (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (10 P.M.): d.b.a.

INFINITE MODESTY FEATURING KRISTOPHER BATISTE, SEIZO SHIBAYAMA, KEIKO KOMAKI AND VEGAS COLA: Maple Leaf Bar

PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

DELFEAYO MARSALIS PRESENTS THE BIG BAND UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

KIPORI WOODS (5 P.M.)/IRVIN MAYFIELD’S NOJO JAM PERFORMING THE MUSIC OF OLIVER NELSON: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

AMANDA SHAW AND THE CUTE GUYS/MIKE AND THE NEW ORLEANS RHYTHM DEVILS: Algiers Point (200 Morgan St., Algiers, 6 p.m.)

JOE KROWN: Ralph’s on the Park (5 p.m.)

July 18

THE MAINE/A ROCKET TO THE MOON/THIS CENTURY/BRIGHTEN: House of Blues (6 p.m.)

BUJIE AND THE HIGHRISE/RUDE KING: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

THE HONORABLE SOUTH: Ogden Museum of Southern Art (6 p.m.)

HORACE TRAHAN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

JON CLEARY (7 P.M.)/BIG SAM’S FUNKY NATION (10 P.M.): d.b.a.

THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar

LOUIS FORD AND HIS NEW ORLEANS FLAIRS: Preservation Hall (8 p.m.)

DEREK DOUGET QUARTET: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

ROMAN SKAKUN (5 P.M.)/THE JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

INGRID LUCIA (5 P.M.)/GEORGE FRENCH (8:30 P.M.): Hotel Monteleone Carousel Bar

COTTONMOUTH KINGS: Botanical Garden (City Park, 6 p.m.)

LUCUS DAVENPORT: Little Gem Saloon (5 p.m.)

JOE KROWN: Ralph’s on the Park (5 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.