Shows to Watch for June 28-July 4, 2013

ROCK

June 28

RED, ROCK AND BLUE V WITH THE GIN BLOSSOMS AND WINBOURNE: Varsity Theatre

SOULHAVEN: Roux House (10 p.m.)

BLAKE BREAUX: Happy’s (Third Street, 9 p.m.)

HIGH TOP KICKS: Spanish Moon

SEYMOUR BLUE: Mud and Water

PANDORA: Big Head’s Tavern

June 29

BUXTON/SETH WALKER: Mud and Water

RUSTY YATES: Happy’s (Third Street, 9 p.m.)

THE UPSTARTS: Roux House (10 p.m.)

QUEEN MICHAEL: Spanish Moon

June 30

JOSH RITTER/THE MILK CARTON KIDS: Manship Theatre, Shaw Center for the Arts (7 p.m.)

July 4

SANDERS BOHLKE: Haven Gallery

BLUES/RHYTHM AND BLUES

June 28

GREGG WRIGHT: Bear’s Den (Morganza)

BLUES ROOM ALL-STARS WITH WILL JACKSON: The Blues Room (9 p.m.)

June 29

GREGG WRIGHT: Phil Brady’s

July 1

PATRICK HENRY AND THE LIBERATION BAND: Peyton Place (8 p.m.)

June 30

BLUES JAM WITH DOUG BROUSSEAU: The Blues Room (7 p.m.)

: Peyton Place (8 p.m.)

July 3

SUNDANZE AND FRIENDS: Our Place (Central)

VINCE HUTCHINSON AND HEAVY STORM: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

LOUIS DUNN AND THE DUNN DEAL ALL-STARS: The Blues Room (8 p.m.)

July 4

THE NEAL FAMILY BAND: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

BLUES ROOM ALL-STARS WITH WILL WESLEY: The Blues Room (2 p.m.)

GREGG WRIGHT: The Blues Room (7 p.m.)

RAP

July 4

MASTER P: Varsity Theatre

SWING

July 3

THE VICTORY BELLES: St. James Episcopal Church (205 N. Fourth St., 7 p.m.)

VARIETY

June 28

A NA SHA: Belle of Baton Rouge

GEARED UP BAND: Lava Catina

LA. 1: Club Coozan (9 p.m.)

THE HEATERS: Daiquiri Café (Sherwood Forest Boulevard)

DALE SELLARS AND BACK ROADS: Magnolia Sports Bar (Denham Springs)

RYAN PATTERSON AND FRIENDS: Ahhuhas Mexican Restaurant

THE REMNANTS: Glen’s

ESCO MCCULLUM: On the Half Shell (7 p.m.)

ERNEST SCOTT AND THE FUNK CHILDREN: Onezia Lounge (Gonzales)

ROADHOUSE: Portico

RUN JANE RUN: George’s (George O’Neal Road, 7:30 p.m.)

RACHEL HALLOCK: Churchill’s (9 p.m.)

KENNY FIFE AND BAC TRAC: Austin J’s (Prairieville)

June 29

BACKLIT STEREO: Lava Cantina

EDDIE SMITH BAND: Backstreet Lounge

GARY BELLO AND FRIENDS: Fred’s on the River (Port Vincent, 8 p.m.)

DALE SELLARS AND BACKS ROADS: Bueche’s Bar (False River)

ARTEMIS: George’s (George O’Neal Road)

BRANDON ROUTH: Churchill’s (9 p.m.)

PAULA AND THE PONTIACS: Glen’s

June 30

OPEN MIC: Brew Ha-Ha

LA. 1: Canal Bank Club (Head of Island, 4 p.m.)

CLIFF NICKENS: Austin J’s (Prairieville)

July 1

JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (8:30 p.m.)

July 2

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

WILL WESLEY BAND: Glen’s

July 4

SOUL JUKEBOX: L’Auberge Casino (The Edge bar, 8 p.m.)

GENE WILLIAMS’ HIGHWAY 16 SWAMP BAND: Sidney Hutchinson Park (Walker, 1 p.m.)

COUNTRY

JUNE 28

JOHN MICHAEL MONTGOMERY: Texas Club (9 p.m.)

THE FABULOUS BAGASSE BOYZ: Belle of Baton Rouge (6:30 p.m.)

KOZMIC KOWBOYZ: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

JUNE 29

JONES BOYS WITH THE HALL OF FAME BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

ACOUSTIC/FOLK

June 28

JUSTIN MCCOY: The City Bar (7 p.m.)

June 29

BUBBA PLAUCHE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

KIRK HOLDER AND DAMON KING: Satterfields (New Roads, 3 p.m.)

June 30

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

July 1

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

July 2

RANDALL BRAMBLETT: Red Dragon Listening Room (Zachary, 8 p.m.)

July 3

KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

CAM PYLE AND MIKE TRAMONTE: Glen’s

July 4

KIRK HOLDER: Lake Rosemound (St. Francisville, 6:30 p.m.)

CHARLSTON BOURGEOIS: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

JAZZ

June 30

NICK ABRAHAM: Zolia’s Bistro (11 a.m.)

BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)

IN HARMONY JAZZ BAND: Lava Cantina

July 4

NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (7 p.m.)

DANCE

June 28

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

June 29

DJ HE-LO: Onezia Lounge (Gonzales)

DJ CORLEY: Austin J’s (Prairieville)

June 30

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

July 1

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

July 2

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

July 3

DJ QT: Daiquiri Café (Lee Drive, 7:30 p.m.)

July 4

DJ TRIZ-A: L’Auberge Casino (6 p.m.)

TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

June 28

KARAOKE: Thai Kitchen

BILLY BLUE KARAOKE: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

KARAOKE: Backstreet Lounge

June 29

KARAOKE: Backstreet Lounge

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

July 2

KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

July 4

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

BILLY BLUE KARAOKE: END OF THE LINE (DENHAM SPRINGS, 8 P.M.)

OUTLYING

June 28

484 SOUTH BAND: Boopalu’s (Springfield)

FAT BOY SOUTH: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)

ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Stage (Marksville) 7 p.m.)

June 29

SILVERHOOK: Veer Off (Folsom)

DOUG KERSHAW: Paragon Casino (Marksville)

FAT BOY SOUTH: Paragon Casino Pelican Stage Stage (Marksville)

ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Marksville, 7 p.m.)

RACOON: Mule’s Hitch (Ponchatoula)

July 3

ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Marksville, 6 p.m.)

July 4

ROCK DAT 4TH FEATURING DELTA BADHAND, 4 MOB JAM, LILLIAN AXE AND ZEBRA: Paragon Casino Mári Showroom (Marksville, 6 p.m.)

ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Marksville, 6 p.m.)

LAFAYETTE AREA

June 28

ALWAYS ... PATSY CLINE STARRING ANGIE BENOIT MCBRIDE AND CINDY VEILLON MATTEI: Eunice Players’ Theatre (121 S. Second St., Eunice, 7 p.m.)

THE PITS/THE INVINCIBLE CZARS: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

June 29

DONNIE AND THE POOLDOOS: McGee’s Landing (Henderson, 7 p.m.)

CAJUN JAM: Savoy Music Center (4413 La. 190 East, Eunice)

VORANCE BARZAS AND THE ORIGINAL MAMOU PLAYBOYS WITH STEVE RILEY: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONKY REVUE: Lakeview Park and Beach (717 Veterans Memorial Highway, Eunice, 8 p.m.)

ALWAYS ... PATSY CLINE STARRING ANGIE BENOIT MCBRIDE AND CINDY VEILLON MATTEI: Eunice Players’ Theatre (121 S. Second St., Eunice, 7 p.m.)

THE PRESERVATION/THE VIATONES: Blues Moon Saloon (9 p.m.)

June 30

HORACE TRAHAN AND OSSUN EXPRESS: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

July 3

CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

July 4

RARELUTH: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

June 28

DAVE ATTELL: One Eyed Jacks (8 p.m.)

MICAH MCKEE: Little Gem Saloon (5 p.m.)

THE IGUANAS: Little Gem Saloon (9 p.m.)

HERLIN RILEY AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

SUPERHUMANOIDS: Circle Bar

CLIFF HINES BAND FEATURING SASHA MASAKOWSKI: Blue Nile

JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

JOE KROWN WITH JOHN FOHL AND MIKE BARRAS: Dos Jefes (10 p.m.)

VENOMOUS MAXIMUS: Siberia

BRENT MELANCON (5 P.M.)/PAUL SANCHEZ (8 P.M.)/CLARENCE BUCARO (10 P.M.): Chickie Wah Wah

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

ROBIN BARNES JAZZ QUARTET (5 P.M.)/LENA PRIMA AND BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

BUSTOUT BURLESQUE: House of Blues (8 p.m. and 10:30 p.m.)

4-PLAY ON FRIDAY: The Parish at House of Blues (11 p.m.)

SARAH MAC BAND: Big Mama’s Lounge at House of Blues (8:30 p.m.)

LINNZI ZAORSKI (6 P.M.)/COLIN LAKE (10 P.M.): d.b.a.

90 DEGREES WEST/61 SOUTH: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)

EW ORLEANS SUSPECTS: Maple Leaf Bar

MC DUNK/3 CENTS SHORT/FLYING RACCOON/BUJIE AND THE HIGHRISE: Banks Street Bar and Grill

June 29

MERLE HAGGARD/JAMEY JOHNSON: Champions Square (8 p.m.)

WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (7 P.M.)/COREY HENRY (11 P.M.): Chickie Wah Wah

PAPA GROWS FUNK — THE LAST JAM: Tipitina’s (10 p.m.)

LUTHER KENT JAZZ QUARTET: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)

DAVE ATTELL: One Eyed Jacks (8 p.m. and 10:30 p.m.)

DAVID AND ROSELYN: Little Gem Saloon (4:30 p.m.)

BENNY TURNER: Little Gem Saloon (9:30 p.m.)

MESCHIYA LAKE AND LITTLE BIG HORNS: Little Gem Saloon Ramp Room (7 p.m.)

ASTRAL PROJECT JAZZ ALL-STARS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

TAB BENOIT/ERIC LINDELL AND THE SUNLINERS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

CYRIL NEVILLE’S SWAMP FUNK: Blue Nile

JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE JR.: d.b.a. (11 p.m.)

PRESERVATION HALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)

ALEXEY MARTI’S HAVANA NIGHTS (8 P.M.)FREE AGENTS BRASS BAND (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

DERI LOVE: Big Mama’s Lounge at House of Blues (8:30 p.m.)

SUPER WATER SYMPHONY/EVANGELISTAS/MATT HOOPER: The Parish at House of Blues (10 p.m.)

COREY NAFTALY BAND: Maple Leaf Bar

MIKE STRECKER/WES CANNON: Cutting Edge Theater (747 Robert Blvd., Slidell, 8 p.m.)

THE RELICS (8 P.M.)/REFRIED CONFUZION (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

June 30

CYNDI LAUPER/HUNTER VALENTINE: House of Blues (8 p.m.)

RICHARD KNOX AND THE LITTLE GEM JAZZ MEN FEATURING CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (10:30 a.m.)

WEEDEATER/ASG: One Eyed Jacks

EW ORLEANS GUITAR QUARTET: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

TYLER’S REVISITED WITH GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

PRESERVATION HALL BRASS BAND: Preservation Hall (8 p.m.)

KIRK FRANKLIN’S GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)

JOHNNY VIDACOVICH TRIO YOUTH MUSIC WORKSHOP: Tipitina’s (1 p.m.)

CAJUN FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5 p.m.)

CARLO DITTA AND SMOKY GREENWELL: Big Mama’s Lounge at House of Blues (6 p.m.)

THE GRANDMOTHERS OF INVENTION: House of Blues (8 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/MARC STONE AND FRIENDS (10 P.M.): d.b.a.

DUELING FIDDLES (4 P.M.)/RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill

July 1

PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

THE QUICKENING: Maple Leaf Bar

GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)

JOSH RITTER AND THE ROYAL CITY BAND/MILK CARTON KIDS: Tipitina’s (9 p.m.)

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

July 2

DAVELL CRAWFORD AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

PRESERVATION HALL-STARS FEATURING FRANK OXLEY: Preservation Hall (8 p.m.)

ZYDECO NIGHT WITH GENO DELAFOSE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

JOE KROWN: Ralph’s on the Park (5 p.m.)

YOUR PROTECTOR: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

July 3

MARINE CORPS BAND NEW ORLEANS AND NAVY BAND NEW ORLEANS: Goldring Woldenberg Great Lawn, City Park (7 p.m.)

CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Uncle Sam Kam (Lafreniere Park, Kenner)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

SWING NIGHT WITH THE YAT PACK: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

JOE KROWN: Ralph’s on the Park (5 p.m.)

MESCHIYA LAKE AND TOM MCDREMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

DELFEAYO MARSALIS PRESENTS THE BIG BAND UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

THE MIRLITONES (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS (10 P.M.): Maple Leaf Bar

KIPORI WOODS (5 P.M.)/IRVIN MAYFIELD’S NOJO JAM PERFORMING THE MUSIC OF OLIVER NELSON (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

July 4

ESSENCE FESTIVAL FEATURING BIZ MARKIE, BRASS-A-HOLICS, CARLA FERRELL, GINA BROWN, STOOGES BRASS BAND, DOUG E. FRESH AND MORE: Woldenberg Riverfront Park, 1 Canal St. (11 a.m.-8 p.m.)

CARL LEBLANC (5 P.M.)/GEORGE FRENCH (8:30 P.M.): Hotel Monteleone Carousel Bar

ROCKY’S HOT FOX TROT ORCHESTRA: Botanical Garden, City Park (6 p.m.)

MIA BORDERS: Winos and Tacos (Covington)

JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES/EGG YOLK JUBILEE/DIABLO HORNS: Algiers Point July 4 celebration (200 Morgan St., Algiers)

KINE MCCAY: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

PHILLIP MANUEL: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)

THE TRIO FEATURING JOHNNY VADACOVICH: Maple Leaf Bar

BOUCOUP GROOVE: d.b.a. (10 p.m.)

ROMAN SKAKUN (5 P.M.)/THE JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.