Shows to Watch for May 10, 2013

ROCK

May 10

CAPTAIN GREEN: Lava Catina (Perkins Rowe, 9 p.m.)

DI3: Churchill’s (9 p.m.)

99000 AD: Chelsea’s Café

MIKE HOGAN AND JON SCHOLL: Roux House (5 p.m.)

MINOS THE SAINT/PACIFICO/JASON MARTIN AND THE CORNER POCKET: Mud and Water

EYEHATEGOD/PECKERNUT: Spanish Moon

May 11

ELVIN KILLERBEE: Backstreet Lounge

THE ANTEEKS: Lava Catina (Perkins Rowe, 9 p.m.)

DEBAUCHE: Mud and Water

AM/FM: Roux House

May 12

ROUTE 90: North Boulevard Town Square (noon)

HAZY RAY: Renaissance Hotel (6 p.m.)

May 14

CHRIS BROUSSARD: Happy’s (Third Street, 7 p.m.)

May 15

MOON TAXI: Varsity Theatre

ERIN MILEY: Renaissance Hotel (6 p.m.)

TERA MELOS/TTNG: Spanish Moon (7 p.m.)

May 16

KYLE TURLEY BAND: Lava Catina (Perkins Rowe, 9 p.m.)

DEGE LEGG: Mud and Water

BLUES/RHYTHM AND BLUES

May 10

BLUES BOX ALL-STARS WITH OSCAR “HARPO” DAVIS: The Blues Room (9 p.m.)

May 11

PRE-MOTHER’S DAY BLUES AND ZYDECO FESTIVAL FEATURING BOBBY RUSH, TURKA, LEON CHAVIS, MS. JODY AND DA-MELLOW BAND: Richardson Fairgrounds (La. 963, Clinton)

LOUIS DUNN AND THE DUNN-DEAL ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)

MIKE FOSTER PROJECT: Chelsea’s Café

May 12

MEL WAITERS/LEBRADO/LACEE/GINA BROWN/RUDE/WILSON MEADOWS/DONNIE RAY: Baton Rouge River Center Ballroom (7 p.m.)

ELVIN KILLERBEE AND FRIENDS JAM: The Blues Room (6 p.m.)

May 13

CHARLSTON: The Blues Room (8 p.m.)

May 15

HENRY GRAY: Mud and Water (9 p.m.)

LOUIS DUNN AND THE DUNN-DEAL ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)

May 16

JONATHON “BOOGIE” LONG AND THE BLUES REVOLUTION: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

May 10

BIG AL AND THE HEAVYWEIGHTS: Phil Brady’s

HAI KARATE: Live After Five (Repentance Park, 5 p.m.)

ARTEMIS: George’s (George O’Neal Road, 7:30 p.m.)

KENNY FIFE AND BAC TRAC: Austin J’s (Prairieville)

LA. 1: VFW Hall (South Choctaw Drive, 7 p.m.)

THE HAT BAND: Cypress Lounge (Walker)

ERNEST SCOTT AND THE FUNK CHILDREN: Onezia Lounge (Gonzales)

GARY BELLO AND FRIENDS: Club Coozan’s (9 p.m.)

KELLY FURR: Cadillac Café

MODY: Daiquiri Café

May 11

WEREWOLF: Hollywood Casino

DALE SELLARS AND BACK ROADS: Raxx (Erwinville)

RAE AND THE 2ND LINE: Churchill’s (9 p.m.)

THE AVENUE CRUISERS: George’s (George O’Neal Road)

EPIC: Onezia Lounge (Gonzales)

LOUISIANA: Cadillac Café

SOUTH LINE BAND: Extra Innings Sports Bar and Grill (Central)

FANTASY/JONES BOYS HALL OF FAME BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

May 12

CLIFF NICKENS: Austin J’s (Prairieville, 2 p.m.)

OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

May 14

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

MICHIGAN AVENUE: Cadillac Café

May 16

SWEET ROOT: Cadillac Café

ACOUSTIC/FOLK

May 10

THE FUGITIVE POETS: Renaissance Hotel (6 p.m.)

KIRK HOLDER: Monjunis (6 p.m.)

ESCO MCCULLUM: On the Half Shell (6:30 p.m.)

MIKE MILLER: Garcia’s Taco and Grill (Prairieville, 7 p.m.)

May 11

MCMANUS/COOKSEY FAMILY/THE WILSONS/DRISKILL MOUNTAIN BOYS/L&M BLUESGRASS/MAGNOLIA DRIVE/FRIENDSHIP GANG: Pecan Ridge Bluegrass Park (4225 La. 952, Jackson)

BRYCE CAIN: On the Half Shell (6:30 p.m.)

MIKE MILLER: Portico (8 p.m.)

RAMBLIN’ JACK ELLIOTT/WILDER JANES: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd., 8 p.m.)

May 12

THE FUGITIVE POETS: Birdman Coffee Shop (St. Francisville, 6 p.m.)

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairiville, 9 p.m.)

May 13

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

May 15

JAMES WALLACE AND NAKED LIGHT: Varsity Theatre

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary 7 p.m.)

KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

May 16

KIRK HOLDER: Churchill’s (9 p.m.)

TWO IF BY LAND: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

BUBBA LAUCHE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

RYAN JENKINS: Onezia Lounge (Gonzales)

May 16

MIKE MILLER: Garcia’s Taco and Grill (Prairieville, 7 p.m.)

CAJUN

May 11

CAJUN FRENCH MUSIC ASSOCIATION DANCE WITH DONNY BROUSSARD AND THE LOUISIANA STARS: UCT Hall (11175 Florida Blvd., 8 p.m., dance lessons 7 p.m.)

COUNTRY

May 10

TRAVIS TRITT: L’Auberge Casino (sold out)

DUSTIN LYNCH/THE CADILLAC THREE: Texas Club (9 p.m.)

May 14

KIKIN’ KUNTRY FEATURING DARRELL SPENCER: The Blues Room (8 p.m.)

JAZZ

May 12

BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)

NICK ABRAHAM: Zolia’s Bistro (11 a.m.)

May 16

NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (6 p.m.)

DANCE

May 10

DJ FLEXX: Extra Innings Sports Bar and Grill (Central)

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

May 11

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

May 12

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

May 13

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

May 14

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

May 16

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

May 10

KARAOKE: Thai Kitchen

BILLY BLUE KARAOKE: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

KARAOKE BY CAPT. STEVE: Backstreet Lounge

May 11

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

KARAOKE: Daiquiri Café (9 p.m.)

May 15

KARAOKE: Cadillac Café

May 16

KARAOKE: Daiquiri Café (8 p.m.)

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

BILLY BLUE KARAOKE: End of the Line (Denham Springs, 8 p.m.)

COMEDY

May 10

JON STITES: Funny Bone (7:30 p.m. and 10 p.m.)

May 11

JON STITES: Funny Bone (7:30 p.m. and 10 p.m.)

KATHY GRIFFIN: L’Auberge Casino (8 p.m.)

OUTLYING

May 10

GREG MARTINEZ: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)

RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)

May 11

RAYMOND CHRISWELL/GARY TISLIS/JUNIOR WRIGHT/FALLON AND ELLIE LAVIGNE/MAMA’S FAMILY/OLD GUYS: Reimers Auditorium (Hammond)

GREG MARTINEZ: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)

RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)

May 15

RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 6 p.m.)

May 16

RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 6 p.m.)

LAFAYETTE AREA

May 10

DIRTY DOZEN BRASS BAND AND SPECIAL GUESTS: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)

CHUBBY CARRIER AND THE BAYOU SWAMP BAND: Courthouse Square (Opelousas, 5:30 p.m.)

JULIAN PREMEAUX/DREW LANDRY: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

May 11

T.I./KEVIN GATES/MYSTIKAL: Cajundome

ELLIS VANICOR AND THE LACASSINE PLAYBOYS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

CAJUN JAM SESSION: Savoy Music Center (4413 U.S. 190 East, Eunice, 9 a.m.)

MIKE DEAN BAND: Lakeview Park and Beach (717 Veteran Memorial Highway, Eunice, 8 p.m.)

THE HOLY CHILD/PINE LEAF BOYS: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

May 12

JAMIE BERGERON AND THE KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

May 10

THE REVEALERS: Banks Street Bar and Grill

LEMEGA DJ FRANK G: House of Blues

THE BOOGIE MEN: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

BRIDGE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

GRANT WATTS AND THE OLD FAMILY: One Eyed Jacks

MICHAH MCKEE AND THE LITTLE MAKER TRIO (5 P.M.)/DEBBIE DAVIS (9 P.M.): The Little Gem Ramp Room

JOHNNY SANSONE BAND WITH JOHN FOHL: Maple Leaf Bar

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

ROBIN BARNES JAZZ QUARTET (5 P.M.)/LENA PRIMA AND BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café

DAVID REIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

LEON “KID CHOCOLATE” BROWN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

BURLESQUE BALLROOM: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

May 11

HAIL THE TITANS/QUINTESSENTIAL OCTOPUS/AUTOTOMII: Banks Street Bar and Grill

LA. 1: St. Luke’s Catholic Church (Slidell, 8 p.m.)

ABPSYCHE: House of Blues

BONOBO/EL TEN ELEVEN: Tipitina’s

ERIC LINDELL AND THE SUNLINERS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

DAVELL CRAWFORD: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

FLEUR DE TEASE: One Eyed Jacks

DAVID ROSELYN (4:30 P.M.)/BENNY TURNER AND THE REAL BLUES (9 P.M.): Little Gem Saloon

DELFEAYO MARSALIS AND THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Little Gem Saloon Ramp Room (9 p.m. and 11 p.m.)

SCOTT SANDERS QUARTET FEATURING OLIVIER BOU: Pearl Wine Co. (3700 Orleans Ave., 8 p.m.)

BIG SAM’S FUNKY NATION: Maple Leaf Bar

MUSIC OF TOMORROW SERIES WITH CALVIN JOHNSON: Preservation Hall (8 p.m.)

WENDELL BRUNIOUS BAND: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)

CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Camp Salmen Amphitheater (Slidell, 1 p.m.)

LIONEL FERBOS WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Café

FREE AGENTS BRASS BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

GLEN DAVID ANDREWS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

May 12

OLA COUNTRY (3 P.M.)/RON HOTSTREAM (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill

KIRK FRANKLIN’S GOSPEL BRUNCH: House of Blues

ZYDECO DANCE LESSONS: Rock ’n’ Bowl

LSU CHAMBER JAZZ ENSEMBLE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JAZZ BRUNCH WITH RICHARD KNOX AND THE LITTLE GEM MEN: Little Gem Saloon (10:30 a.m.)

EW ORLEANS LEGACY BAND WITH TOMMY SANCTON: Preservation Hall (8 p.m.)

AMANDA SHAW/PAUL SONIAT: Botanical Garden, City Park

JOE KROWN TRIO: Maple Leaf Bar

TOM FISCHER AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café

TYLER’S REVISITED WITH GERMAINE BAZZLE AND PAUL LONGSTRETH: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

May 13

SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill

TOAD THE WET SPROCKET: House of Blues

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Maple Leaf Bar

PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

May 14

CAT ISLAND CASTAWAYS: Banks Street Bar and Grill

CLUTCH/THE SWORD/LIONIZE/SUPLECS: House of Blues

DR. MICHAEL WHITE’S SIDNEY BECHET TRIBUTE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

KYLESA/BLOOD COMPANY/WHITE HILLS/LAZER-WULF: One Eyed Jacks

CHARLIE MILLER AND RICHARD MOTEN (5 P.M.)/THE COSIMO EFFECT WITH BRINT ANDERSON AND JIMMY MESSA (9 P.M.): Little Gem Saloon

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

May 15

THE CREOLE STRING BEANS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

DELFEAYO MARSALIS PRESENTS THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill

CASEY VEGGIES/TRAVI$ SCOTT: House of Blues

JET LOUNGE: House of Blues

BRUCE “SUNPIE” BARNES AND MARC STONE: Little Gem Saloon (5 p.m.)

THE QUICKENING: Maple Leaf Bar

PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

BILLY IUSO AND RESTLESS NATIVES: Lafayette Square (5 p.m.)

TOM HOOK AND WENDELL BRUNIOUS (5 P.M.)/ SMOKING TIME JAZZ CLUB BAND WITH CHANCE BUSHMAN (8:30 p.m.): Carousel Bar (Hotel Monteleone, 8:30 p.m.)

LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café

KIPORI WOODS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

EW ORLEANS JAZZ ORCHESTRA ALL-STARS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

May 16

BILL MALCHOW AND THE GO CUP ALL-STARS: Banks Street Bar and Grill

MOON TAXI/FRONTIER RUCKUS: Tipitina’s

ATHAN AND THE ZYDECO CHA-CHAS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

YOUNG LIONS NOCCA JAZZ ENSEMBLE: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

LUCAS DAVENPORT AND HANNAH KB: Little Gem Saloon (5 p.m.)

PAULIN BROTHERS BRASS BAND WITH DWAYNE PAULIN: Preservation Hall (8 p.m.)

JAMES RIVERS MOVEMENT: Botanical Garden, City Park (6 p.m.)

JULIA WELDON: Neutral Ground Coffeehouse (7 p.m.)

PAUL LONGSTRETH (5 P.M.)/GEORGE FRENCH (8:30 P.M.): Hotel Monteleone Carousel Bar

THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar

LEROY JONES AND KATJA TOIVOLA WITH THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café

ROMAN SKAKUN: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

KHARI ALLEN LEE AND THE NEW CREATIVE COLLECTIVE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.