Bayou Boogaloo Music Schedule, May 17-19

FRIDAY, MAY 17

Positive Vibration Foundation Stage

5 P.M. TO 7 P.M.: Tasha B & DJ Jubilee w/

Partners N Crime & Big Easy Bounce

7:30 p.m. to 9 p.m.: Rebirth Brass Band

National Endowment for the Arts Stage

5 P.M. TO 6:15 p.m.: Corey Henry and Treme Funktet

6:45 p.m. to 8:15 p.m.: Alvin Youngblood Hart

First NBC Bank Kids Stage

5 P.M. TO 5:30 p.m.: Community Works of La. Dance
Ensembles

6 P.M. TO 8 P.M.: Massage by Blue Cliff College

SATURDAY, MAY 18

Positive Vibration Foundation Stage

12:15 p.m. to 1:30 p.m.: Alexey Marti Septet

2:45 p.m. to 4 p.m.: Nathan & The Zydeco Cha Cha’s

5:15 p.m. to 6:30 p.m.: Debauches

7:45 p.m. to 9:15 p.m.: Bonerama, presented by Mid-City Yacht Club

National Endowment for the Arts Stage

11 A.M. TO 12:15 p.m.: Andrew Duhon

12:45 p.m. to 2 p.m.: Cha Wa

2:30 p.m. to 3:45 p.m.: Johnny Dilks and Highway Kind

4:15 p.m. - 5:30 p.m.: Iris May Tango

6 P.M. TO 7:30 p.m.: Bas Clas

8 P.M. TO 9:15 p.m.: The Goodnight Show with John Calhoun

Abita Stage

11 A.M. TO 12:15 p.m.: Coyotes, presented by Café Gentilly

1:30 p.m. 2:45 p.m.: Scorseses

4 P.M. TO 5:15 p.m.: The Honorable South

6:30 p.m. to 7:45 p.m.: Brass-A-Holics

First NBC Bank Kids Stage

10 A.M. TO 11 A.M.: Family Yoga

11:30 a.m. to 12:30 p.m.: Dance Quarter

12:30 p.m. to 1:30 p.m.: Hope Stone Kids Workshop

1:30 p.m. to 2:30 p.m.: Hope Stone Kids Performance

2:30 p.m. to 3:30 p.m.: Hope Stone Kids Workshop

4 P.M. TO 5 P.M.: Jazz Hip Hop Drum Circle

5:30 p.m. to 6:45 p.m.: Blake Amos

SUNDAY, MAY 19

Positive Vibration Foundation Stage

12:10 p.m. to 1:10 p.m.: Pine Leaf Boyss

2:20 p.m. to 3:30 p.m.: New Orleans Nightingalesé

4:40 p.m. to 5:50 p.m.: Ironing Board Sam

7 P.M. TO 8:30 p.m.: The Dirty Dozen Brass Band

National Endowment for the Arts Stage

11 A.M. TO 12:15 p.m.: Brandon Miller & Louisiana Inferno

12:45 p.m. to 2 p.m.: Schatzy

2:30 p.m. to 3:45 p.m.: Big Chief Victor Harris, Spirit of FiYiYi, and the Mandingo Warriors

4:15 p.m. to 5:30 p.m.: Hot 8 Brass Band

6 P.M. TO 7:30 p.m.: Fleur De Tease, presented by Old New Orleans Rum

Abita Stage

11 A.M. TO 12:10 p.m.: Zion Harmonizers

1:10 p.m. to 2:20 p.m.: The Local Skank

3:30 p.m. to 4:40 p.m. : Alexis & The Samurai

5:50 p.m. to 7 p.m.: Remedy Krewee

First NBC Bank Kids Stage

10 A.M. TO 11 A.M.: Family Yoga

11:30 am. to 12:30 p.m.: Acrobats Performance

City Park Movement and Art Dance

1 P.M. TO- 2:10 p.m.: Miss Claudia’s Sing-along Americana

2:30 p.m. to 3:40 p.m.: Kat Walker’s Painting Singer

4 P.M. OT 5 P.M.: Morris Jeff Students Sing Spanish Songs