Shows to Watch for May 3, 2013

ROCK

May 3

BEAUCOUP BOOGIE: Chelsea’s Café

BLACK HAND: Spanish Moon

WILL KIMBROUGH/ CLAY PARKER: Red Dragon Listening Room

May 4

EEF BARZELAY FROM CLEM SNIDE: Mud and Water

IRONS IN THE FIRE: Chelsea’s Café

CHANEL BOYZ: Spanish Moon

May 5

OF MONTREAL: Varsity Theatre

CAPTAIN GREEN: North Boulevard Town Square (noon)

May 7

EW YORK CITY QUEENS: Mud and Water

BLUES/RHYTHM AND BLUES

May 3

LIL’ RAY NEAL: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

J.J. JOHNSON AND FRIENDS: Poor Boy Lloyd’s

BLUES BOX ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)

May 4

VINCE HUTCHINSON AND THE HEAVY STORM BAND: Houston’s Live (Port Allen)

OSCAR “HARPO” DAVIS: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

JOHN LISI AND DELTA FUNK: The Blues Room (9 p.m.)

May 5

GREGG WRIGHT: Club Coozan (3 p.m.)

ELVIN KILLERBEE AND THE FRIENDS JAM: The Blues Room (6 p.m.)
May 8

HENRY GRAY: Mud and Water (9 p.m.)

BENNY TURNER AND SAM JOYNER: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

May 8

LOUIS DUNN AND THE DUNN DEAL ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)

May 9

JONATHON “BOOGIE” LONG: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

May 3

SOURCE REUNION/DON HANEY AND THE PRIME RIB SPECIAL/THE NELSON BLANCHARD BAND: Texas Club (9 p.m.)

U4RIA: Live After Five (Repentance Park, 5 p.m.)

LEFT HAND LUKE: Daiquiri Café

SILVERHOOK: T&T Lounge (Zachary, 9 p.m.)

GARY BELLO AND FRIENDS: Magnolia Café (St. Francisville, 7 p.m.)

ARTEMIS: Club Coozan

LEAUXCO: Churchill’s (9 p.m.)

O PANTIES: Cadillac Café

MITCH LANDRY AND GUMBEAUX ROUGE: VFW Hall (South Choctaw Drive, 7 p.m.)

THE AVENUE CRUISERS: Heaux Jeaux’s

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

STORYWOOD: Sullivan’s Ringside

May 4

BLU ROUGE: Pete’s Tavern (8 p.m.)

ARTEMIS: La Carreta (Denham Springs)

WEREWOLF: Cadillac Café

RACHEL HALLOCK BAND: Churchill’s (9 p.m)

EDDIE SMITH BAND: Backstreet Lounge

LA. 1: Kevin’s on the Bayou (Bayou Pigeon, 9 p.m.)

May 5

OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 2 p.m.)

May 7

GARY BELLO AND FRIENDS: Williamsburg Retirement Center (3:30 p.m.)

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 5 p.m.)

May 9

DAMON KING: Cadillac Café

GARY BELLO AND FRIENDS: Fred’s on the River (French Settlement, noon)

ACOUSTIC

May 3

JIM BULLION (5 P.M./TODD AND CORY (9 P.M.): Southpaws Daiquiris (La. 73)

CLAY AND DANIEL: Southpaws Daiquiris (La. 42)

JUSTIN MCCOY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)

SCOTT VAN MATRE: On the Half Shell (6:30 p.m)

CHRIS HOUSE: Monjunis (6:30 p.m.)

May 4

MIKE DAMPIER: Southpaws Daiquiris (La. 73)

BUBBA PLAUCHE: Southpaws Daiquiris (La. 42)

JOEL COOPER: On the Half Shell (6:30 p.m.)

MIKE MILLER: Serranos Salsa Co. (7 p.m.)

May 5

TOBY TEMPLET: Southpaws Daiquiris (La. 73)

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

MIKE MILLER: Garcia’s Taco and Grill (noon)

May 6

DEBBIE LANDRY: : On the Half Shell (6:30 p.m.)

May 7

STEVIE LONG: Cadillac Café

May 8

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary 7 p.m.)

KIRK HOLDER: On the Half Shell (6:30 p.m.)

May 9

RUSTY YATES: On the Half Shell (6:30 p.m.)

DANE MONIC: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

May 9

EMILY CROWE: Onezia Lounge (Gonzales)

COUNTRY

May 3

CHASE TYLER BAND: Jones’ Boys Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

May 4

JONES BOYS WITH THE HALL OF FAME BAND: Jones’ Boys Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

KERWIN LEBLANC, JEREMY DOWNEY, CARLTON JONES, LYNN LANDRY, TOMMY RABORN AND MORE: Old South Jamboree (Walker, 7 p..m)

MICKEY, JACK AND MARK: Jones’ Boys Hall of Fame (Denham Springs)

May 8

MICKEY AND JACK: Jones’ Boys Hall of Fame (Denham Springs, 8 p.m.)

JAZZ

May 5

BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)

NICK ABRAHAM: Zolia’s Bistro (11 a.m.)

May 8

BRAD WALKER QUARTET: Mud and Water

NICK ABRAHAM: Renaissance Hotel (6 p.m.)

May 9

NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (6 p.m.)

DANCE

May 4

DJ RUFF: Onezia Lounge (Gonzales)

May 6

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

May 7

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

May 9

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

May 3

KARAOKE: Thai Kitchen

BILLY BLUE KARAOKE: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

KARAOKE BY CAPT. STEVE: Backstreet Lounge

May 4

KARAOKE BY CAPT. STEVE: Backstreet Lounge

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

KARAOKE: Daiquiri Café (9 p.m.)

May 8

KARAOKE: Cadillac Café

May 9

KARAOKE: Daiquiri Café (8 p.m.)

BILLY BLUE KARAOKE: End of the Line (Denham Springs, 8 p.m.)

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

May 3

THE TRAVELIN’ MCCOURYS: Columbia Theatre (Hammond)

JK AND GUN SHOW: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)

RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)

May 4

LONESTAR: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)

JK AND GUN SHOW: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)

RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)

LITTLE WALTER MUSIC FESTIVAL WITH LEON MEDICA, HARMONICA RED, PAULA RANDELL, OSCAR DAVIS, HENRY GRAY, BUDDY FLETT AND MORE: Alexandria Amphitheater (Alexandria, 5 p.m.)

GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)

May 8

RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 6 p.m.)

May 9

RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 6 p.m.)

LAFAYETTE AREA

May 3

THE RAYO BROTHERS/THE BOXCAR BANDITS: Wild Salmon

ULL JAZZ ENSEMBLE: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)

May 4

CAJUN JAM SESSION: Savoy Music Center (4413 U.S. 190 East, Eunice, 9 a.m.)

May 5

GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

May 9

DIRTY DOZEN BRASS BAND: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)

THE NIGHT JANITOR/THE LOCAL SKANK: Blue Moon Saloon

NEW ORLEANS AREA

May 3

EW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL FEATURING MAROON 5, WILLIE NELSON AND FAMILY, JIMMY CLIFF, MARC BROUSSARD, THE MAVERICKS, PAPA GROWS FUNK, TOPSY CHAPMAN, IRMA THOMAS AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course (11 a.m.-7 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Preservation Hall (midnight)

TRIBUTE TO KID ORY FEATURING LUCIEN BARBARIN, LARS EDEGRAN AND OTHERS AND JOHN MCCUSKER BOOK SIGNING: Palm Court Jazz Café

EVERYONE ORCHESTRA/JON CLEARY (10 P.M.)/ORGONE (MIDNIGHT): Republic

BLACK JOE LEWIS AND THE HONEYBEARS: One Eyed Jacks (late)

ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (9 p.m. and 11 p.m.)

FEUFOLLET (7 P.M.)/REBIRTH BRASS BAND (10 P.M.): d.b.a.

THE FUNKY METERS: Tipitina’s

ROBERT RANDOLPH AND THE FAMILY BAND/THE SLIDE BROTHERS: House of Blues (9 p.m.)

LIL’ BAND O’ GOLD: The Parish at House of Blues (9 p.m.)

THE FANTASTIC FOUR: The Parish at House of Blues (midnight)

EW MASTERSOUNDS: House of Blues (midnight)

CHALI 2NA/CUT CHEMIST/GYPSYPHONIC DISKO: Tipitina’s (late)

MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS: Little Gem Saloon (9 p.m.)

KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon Ramp Room (9 p.m.)

HONEY ISLAND SWAMP BAND: Little Gem Saloon Ramp Room (late)

JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES/JAMES BROWN BIRTHDAY TRIBUTE: Maple Leaf Bar

TAB BENOIT/ERIC LINDELL/AMANDA SHAW: Rock ’n’ Bowl

A.J. LORIA: Galatoire’s 33 Bar & Steak (9 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

BRASS-A-HOLICS/BACHACO/HIGH AND MIGHTY BRASS BAND: Blue Nile Balcony Room

BIG SAM’S FUNKY NATION/HEAD FAKE (LATE): Blue Nile

BONERAMA/MIA BORDERS/KUNG FU: Publiq House

GABE WITH GEORGE PORTER JR., ANDERS ORBORNE, BILLY ISUO AND ERIC BOLIVER: Mardi Gras World

EW ORLEANS ALL-STARS WITH IVAN NEVILLE, JOHNNY VIDACOVICH, THERESA ANDERSSON, TONY HALL AND ANDERS OSBORNE: Howlin’ Wolf (11:30 p.m.)

JOSH PAXTON (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

ROBIN BARNES JAZZ QUARTET (5 P.M.)/LUTHER KENT JAZZ QUARTET (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

THE SCORSESES/HECTOR WARD AND BIG TIME/THE DIRTIEST PLAYERS: Banks Street Bar and Grill

May 4

EW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL FEATURING FLEETWOOD MAC, PHOENIX, FRANK OCEAN, DAVELL CRAWFORD, KENNY NEAL, JONATHON “BOOGIE” LONG, THE LITTLE WILLIES, DR. MICHAEL WHITE AND THE ORIGINAL LIBERTY JAZZ BAND AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course (11 a.m.-7 p.m.)

ALLEN TOUSSAINT JAZZITY PROJECT: Snug Harbor (9 p.m. and 11 p.m.)

TAJ MAHAL AND THE REAL THING TUBA BAND: House of Blues (9 p.m.)

DEL MCCOURY BAND: The Parish at House of Blues (9 p.m.)

EW MASTERSOUNDS: House of Blues (midnight)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Preservation Hall (midnight)

LIONEL FERBOS WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Café

LEE FIELDS AND THE EXPRESSIONS/DJ MOTION POTION: One Eyed Jacks (8 p.m.)

BLACK JOE LEWIS AND THE HONEYBEARS: One Eyed Jacks (late)

BONERAMA/ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD/KERMIT RUFFINS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

MARCIA BALL: Chickie Wah Wah (9 p.m.)

MARDIA GRAS INDIAN ORCHESTRA/CHEICK HAMALA DIABATE: Hi-Ho Lounge

GEORGE PORTER JR. AND HIS RUNNIN’ PARDNERS (2 A.M.)/LITTLE FREDDIE KING (7 P.M.)/DIRTY DOZEN BRASS BAND (10 P.M.): d.b.a.

COWBOY MOUTH: Tipitina’s

GALACTIC FEATURING COREY GLOVER: Tipitina’s (late)

JON CLEARY: Maple Leaf Bar

DAVE FERRATO AND TCHOUPAZINE: Rivershack Tavern

BEAUSOLEIL: Little Gem Saloon (9 p.m.)

DELFEAYO MARSALIS AND THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA (9 P.M.)/PIMPS OF JOYTIME (LATE): Little Gem Saloon Ramp Room

JON CLEARY AND THE ABSOLUTE MONSTERS GENTLEMEN/STANTON MOORE, MARCO BENEVENTO, MIKE DILLON AND JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar

A.J. LORIA: Galatoire’s 33 Bar & Steak (9 p.m.)

THE METER MEN WITH GEORGE PORTER JR., LEO NOCENTELLI, ZIGABOO MODELISTE AND PAGE MCCONNEL/ORGONE: Republic

PRESERVATION HALL BRASS BAND FEATURING MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

ROYAL POTATO FAMILY ALL-STARS/ROBERT WALTER’S 20TH CONGRESS (LATE): Blue Nile

WIMBASH: Blue Nile Balcony Room

KRAZ & FRIENDS/THE LONDON SOULS: Publiq House

ANDERS OSBORNE WITH JOHN GROS AND OTHERS: Howlin’ Wolf (9 p.m.)

IRVIN MAYFIELD AND GUESTS (8 P.M.)/BRASS-A-HOLICS (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

LENA PRIMA AND BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

SAVI FERNANDEZ BAND: House of Blues (8 p.m.)

THE GREASE TRAPS (7 P.M.)/THE NAWLINS JOHNNYS/HILLBILLY HOTEL (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

THE HEARD: Checkpoint Charlie’s

May 5

EW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL FEATURING THE BLACK KEYS, TROMBONE SHORTY AND ORLEANS AVENUE, AARON NEVILLE, MAZE WITH FRANKIE BEVERLY, IRVIN MAYFIELD, WAYNE SHORTER QUARTET, PETE FOUNTAIN, THE METER MEN AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course (11 a.m.-7 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Preservation Hall (midnight)

FUNKY BUT BETTER WITH BIG SAM WILLIAMS: Blue Nile

GEORGE CLINTON AND PARLIAMENT FUNKADELIC/DJ SOUL SISTER: House of Blues

PAPA GROWS FUNK: Republic (10 p.m.)

TERRENCE BLANCHARD ENSEMBLE: Snug Harbor (9 p.m. and 11 p.m.)

ERIC LINDELL (2 A.M.)/THE TIN BEN (7 P.M.)/STANTON MOORE (10 P.M.): d.b.a.

ERIC LINDELL: One Eyed Jacks

DUMPSTAPHUNK/PIMPS OF JOYTIME/DJ QUICKIE MART: Tipitina’s

GOSPEL BRUNCH WITH THE VOICES OF DISTINCTION: House of Blues (10 a.m.)

RICHARD KNOX (10:30 A.M.)/SATAN AND ADAM (9 P.M.): Little Gem Saloon

TAB BENOIT/SONNY LANDRETH/JONATHON “BOOGIE” LONG: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

PIMPS OF JOYTIME: Little Gem Saloon Ramp Room (9 p.m.)

EDDIE ROBERTS, JOHNNY VIDACOVICH AND MORE: Maple Leaf Bar

JOE KROWN TRIO/DIRTY DOZEN BRASS BAND/DJ LOGIC (11 P.M.): Maple Leaf Bar

PAPA GROWS FUNK FAREWELL WITH ALLEN TOUSSAINT, LARRY BRAGGS AND MORE: Republic (9 p.m.)

ANDERS OSBORNE, JOHNNY SASONE AND JOHN FOHL: Shaggy’s Boil Inc. (3207 Derby Place, 7 p.m.)

LOS HOMBRES CALIENTES: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

LENA PRIMA AND BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café

OLA COUNTRY (5 PM.)/LOLA LATIN SHOW (7 P.M.)/RON HOTSTREAM (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill

DAFT PUNK TRIBUTE WITH LEMONHEAD: Republic (10 p.m.)

May 6

JIM MCCORMICK (NOON)/BEN SANDMEL BOOK SIGNING (NOON)/MISS SOPHIE LEE (1:30 P.M.)/JAY MAZZA BOOK SIGNING (1:30 P.M.)/ALEX MCMURRAY (3 P.M.)(/ELSA HAHNE BOOKING SIGNING (3 P.M.)/DAVE JORDAN (4:30 P.M.)/NEW BIRTH BRASS BAND (6 P.M.): Louisiana Music Factory (210 Decatur St.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

FREQUINOX (1 A.M.)/PAUL SANCHEZ AND FRIENDS (7 P.M.)/GLEN DAVIS ANDREWS (10 P.M): d.b.a.

JON CLEARY: Chickie Wah Wah

PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill

May 7

RODRIGUEZ/JENNY O: Tipitina’s

CHARLES NEVILLE QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

CHARLIE MILLER AND JOHN GILLIS (5 PM.)/THE COSIMO EFFECT WITH BRINT ADNERSON AND JIMMY MESSA (9 P.M.): Little Gem Saloon

PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

JD AND THE JAMMERS: Banks Street Bar and Grill

May 8

DELFEAYO MARSALIS PRESENTS THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

THE TIN MEN: d.b.a. (7 p.m.)

BRUCE “SUNPIE” BARNES AND MARC STONE: Little Gem Saloon (5 p.m.)

THE QUICKENING: Maple Leaf Bar

PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

IVAN NEVILLE’S DUMPSTAPHUNK/MAHAYLA: Lafayette Square (5 p.m.)

TOM HOOK AND WENDELL BRUNIOUS (5 P.M.)/ SMOKING TIME JAZZ CLUB BAND WITH CHANCE BUSHMAN (8:30 p.m.): Carousel Bar (Hotel Monteleone, 8:30 p.m.)

COLLIE BUDDZ/CRIS CAN AND NEW KINGSTON: House of Blues (9 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill

JOE KROWN: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

May 9

SPENCER BOHREN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

CINDY SCOTT/LEAH CHASE: Botanical Garden, City Park (6 p.m.)

FATHER JOHN MISTY/JESSICA PRATT: One Eyed Jacks

LUCAS DAVENPORT AND HANNAH KB: Little Gem Saloon (5 p.m.)

PAPA GROWS FUNK FAREWELL: Maple Leaf Bar

LAST GOOD TOOTH: Siberia

TORNADO BRASS BAND: Preservation Hall (8 p.m.)

PAUL LONGSTRETH (5 P.M.)/GEORGE FRENCH QUARTET (8:30 P.M.): Hotel Monteleone Carousel Bar

TACHAN PLANES/GHOSTWRITER: Banks Street Bar and Grill

GENO DELAFOSE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.