Shows to Watch for April 26, 2013

ROCK

April 26

BORN RUFFIANS/MOON KING: Spanish Moon

AF THE NAYSAYER: Chelsea’s Café

THE HEATERS: The Station Bar

ROBBIE FULKS: Red Dragon Listening Room (8 p.m.)

OLD SOLE: Roux House

April 27

PETER MURPHY: Spanish Moon

DASH BETWEEN/THE RIGGS/JOSHUA POLK: Chelsea’s Café

BLUEPRINT: Roux House

CONTRAFLOW: Onezia Lounge (Gonzales)

April 30

DEERHUNTER: Spanish Moon

May 1

AKRON FAMILY/GEDDES GENGRAS/PRETTY BLEAK: Spanish Moon

May 2

RED: Varsity Theatre

THE BLACK ANGELS/HANNI EL KHATIB/WALL OF DEATH: Spanish Moon (6 p.m.)

BEN BELL AND THE STARDUST BOYS: Chelsea’s Café

HANNI EL KHATIB: Spanish Moon

MATT OWEN AND THE ELECTRIC TUBA: Mud and Water

RAP/HIP-HOP

April 30

JUICY J: Varsity Theatre

BLUES/RHYTHM AND BLUES

April 26

LITTLE FREDDIE KING: Mud and Water

JOSH GARRETT AND THE BOTTOM LINE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

April 27

GREGG WRIGHT: Phil Brady’s

JOHN LISI AND DELTA FUNK: The Blues Room

April 28

GREGG WRIGHT: Club Coozan (3 p.m.)

May 1

SLIM HARPO BLUES AWARDS FEATURING KENNY ACOSTA, DAVID HYDE, JOE MONK, CAROL FRAN, KENNY NEAL, DEACON JOHN MOORE, LUTHER KENT, JOHN LISI, FREDERICK NEAL AND OTHERS: Manship Theatre (6 p.m.)

HENRY GRAY: Mud and Water (9 p.m.)

ELVIN KILLERBEE AND THE FRIENDS JAM: The Blues Room (6 p.m.)

LOUIS DUNN AND THE DUNN DEAL ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)

May 2

JOSH GARRETT: The Blues Room (8 p.m.)

VARIETY

April 26

AIR SUPPLY: L’Auberge Casino (8 p.m.)

KC AND THE SUNSHINE BAND/J.T. TAYLOR/MIDNIGHT STAR: River Center (8 p.m.)

EDDIE SMITH BAND: The Blues Room

AFTER 8: Live After Five (Repentance Park, 5 p.m.)

KENNY FIFE: Club Coozan

THE ANTEEKS: Cadillac Café

ASHLEY BOURQUE: Bacchus Bistro and Bar (8 p.m.)

DALE SELLARS AND BACK ROADS: Rockin’ and Roastin’ on the River (New Roads, 5:30 p.m.)

RUN JANE RUN: George’s (George O’Neal Road, 7:30 p.m.)

COLORBLIND: Our Lady of Mercy Fair

ROADHOUSE: City Café

DI: Churchill’s

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

STONE ENVY: Onezia Lounge (Gonzales)

April 27

FLOYD BROWN: Club Coozan

SWEET ROOT: Cadillac Café

GARY BELLO AND FRIENDS: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)

TOBY TOMPLAY: Daiquiri Café

THE AVENUE CRUISERS: George’s (George O’Neal Road)

RUN JANE RUN: St. Alphonsus Church Fair (7 p.m.)

RACHAEL HALLOCK BAND: Churchill’s

ARTEMIS: St. John Evangelist Catholic Church Fair (Prairieville, 5:30 p.m.)

April 28

HOUSTON’S HOUSE BAND WITH LAZORRO NETTLES: Houston’s Live (Port Allen)

PHUNKY MONKEYS: North Boulevard Town Square (noon)

OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

LA. 1: Canal Bank Club (Head of Island, 4 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (2 p.m.)

April 30

PAT-E AND RYAN: Cadillac Café

ACOUSTIC

April 26

KIRK HOLDER: Monjunis (6:30 p.m.)

TWO IF BY LAND: Beausoleil Restaurant

MIKE MILLER (5 P.M.)/DAMON AND BO (9 P.M.): Southpaws Daiquiris (La. 73)

DALLAS HENDRIX: Southpaws Daiquiris (La. 42)

April 27

JUSTIN MCCOY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

KIRK HOLDER: Satterfield’s (New Roads, 3 p.m.)

MIKE MILLER: Southpaws Daiquiris (La. 42, 8:30 p.m.)

CLAY AND DANIEL: Southpaws Daiquiris (La. 73)

April 28

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairiville, 9 p.m.)

JOEL AND HEATH: Southpaws Daiquiris (La. 73)

April 29

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

May 1

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

May 2

CAM PYLE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

CHARLSTON BOURGEOIS AND TIM MARCHAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

BUBBA PLAUCHÉ: Onezia Lounge (Gonzales)

ZYDECO

April 27

C.J. CHENIER AND THE RED HOT LOUISIANA BAND: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

COUNTRY

April 27

KATIE ARMIGER: Mud and Water (8 p.m.)

April 28

CHELSEA CROWELL: Mud and Water (8 p.m.)

JAZZ

April 28

BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)

NICK ABRAHAM: Zolia’s Bistro (11 a.m.)

April 30

SASHA MASAKOWSKI AND THE LSU JAZZ ENSEMBLE: Shaver Theatre (7:30 p.m.)

May 2

NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (6 p.m.)

DANCE

April 26

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

April 27

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

April 29

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

April 30

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

May 2

TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

April 26

KARAOKE: Thai Kitchen

BILLY BLUE KARAOKE: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

KARAOKE BY CAPT. STEVE: Backstreet Lounge

April 27

KARAOKE BY CAPT. STEVE: Backstreet Lounge

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

KARAOKE: Daiquiri Café (9 p.m.)

May 2

KARAOKE: Houston’s Live (Port Allen)

KARAOKE: Daiquiri Café (8 p.m.)

BILLY BLUE KARAOKE: End of the Line (Denham Springs, 8 p.m.)

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

COMEDY

April 26

CAROLYN PICARD: Funny Bone (7:30 p.m. and 10 p.m.)

April 27

CAROLYN PICARD: Funny Bone (7:30 p.m. and 10 p.m.)

OUTLYING

April 26

AVERY MICHAELS: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)

RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)

April 27

AVERY MICHAELS: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)

RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)

RACOON: Mule’s Hitch (Ponchatoula)

April 28

GARY BELLO AND FRIENDS: Warsaw Marina (Springfield, 4 p.m.)

April 29

BILL EVANS JAZZ FESTIVAL WITH THE ALUMNI JAZZ ENSEMBLE: Pottle Music Building, Southeastern Louisiana University (Hammond, 7:30 p.m.)

May 1

RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 6 p.m.)

May 2

JAMES CARTER AND THE SOUTHEASTERN JAZZ COMBOS AND JAZZ ENSEMBLE II: Pottle Music Building, Southeastern Louisiana University (Hammond, 7:30 p.m.)

RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 6 p.m.)

LAFAYETTE AREA

April 26

FESTIVAL INTERNATIONAL WITH CHARLES BRADLEY AND HIS EXTRAORDINAIRES, RODDIE ROMERO WITH MARC BROUSSARD, CHIC GAMINE, MARCO CALLIARI AND MANY MORE: Downtown Lafayette

RODDIE ROMERO/CHIC GAMINE AND MARC BROUSSARD: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

April 27

FESTIVAL INTERNATIONAL WITH DESTINATION GOSPEL CHOIR, MARKUS JAMES AND THE WASSONRAI, LE VENT DU NORD, DELHI 2 DUBLIN, FEUFOLLET, CEDRIC WATSON AND MANY MORE: Downtown Lafayette

CAJUN JAM SESSION: Savoy Music Center (4413 U.S. 190 E., Eunice, 9 a.m.)

FIGHTS!/DELHI 2 DUBLIN: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

April 28

FESTIVAL INTERNATIONAL FEATURING THE WAILERS, TRIBUTE TO HADLEY CASTILLE, THE BLUE MOON ALL STARS AND MANY MORE: Downtown Lafayette

GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

IRISH JAM WITH TONY DAVIREN (3 P.M.)/THE MERCY BROTHERS (8 P.M.): Blue Moon Saloon

April 29

CARRIE UNDERWOOD/HUNTER HAYES: Cajundome (7:30 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

April 26

EW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL FEATURING JOHN MAYER, DR. JOHN, BAND OF HORSES, GARY CLARK JR., GEORGE BENSON, GEORGE PORTER JR. AND RUNNIN’ PARDNERS, SONNY LANDRETH, WAYNE TOUPS AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course (11 a.m.-7 p.m.)

TROMBONE SHORTY AND ORLEANS AVENUE/NEW BREED BRASS BAND: House of Blues (9 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)

ERIC LINDELL/ANSON FUNDERBURGH/BONERAMA/SONNY LANDRETH: Rock ’n’ Bowl

ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (9 p.m. and 11 p.m.)

RED BARAAT/GYPSYPHONIC DISKO/STOOGES BRASS BAND/RICKY B: Blue Nile (9:30 p.m.)

STOOGES BRASS BAND/RICKY B: Blue Nile (late)

BIG SAM’S FUNKY NATION/COREY HENRY’S TREME FUNKET: Public House (9:30 p.m.)

FLOW TRIBE/SOL DRIVEN TRAIN: Blue Nile Balcony (10 p.m.)

TRYPTOPHUNK FEATURING GEORGE PORTER JR., JOHN GROS, CRAIG KLEIN, MARK MULLINS, BRIAN STOLTZ AND TERRENCE HOUSTON/SOUL REBELS/MARCO BENEVENTO: Republic (10 p.m.)

TREME BRASS BAND: Preservation Hall (midnight)

CHARLIE HUNTER, SKERIK, MIKE DILLION AND JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar (11 p.m.)

A.J. LORIA: Galatoire’s 33 Bar & Steak (9 p.m.)

CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: K. Gee’s (Mandeville, 6 p.m.)

ANDERS OSBORNE WITH LUTHER DICKINSON AND JOHN GROS: Tipitina’s (9 p.m.)

JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

LINNZI ZAORSKI (6 P.M.)/HONEY ISLAND SWAMP BAND (10 P.M.): d.b.a

LENA PRIMA AND BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

DUKE HEITGER WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café

MINGO FISHTRAP: House of Blues Voodoo Garden (8:30 p.m.)

TOUBAB KREWE/FATOUMATA DIAWARA: The Parish at House of Blues (10 p.m.)

TERRY REID AND TERRY MCDERMOTT: One Eyed Jacks

KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: The Little Gem Ramp Room (9 p.m.)

MICAH MCKEE AND THE LITTLE MAKER TRIO (4:30 P.M.)/FREDDIE KING TRIBUTE WITH BENNY TURNER, WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON, CHUCK CAMPBELL, ROCKIN’ DOPSIE JR. AND THE MARC STONE BAND (10 P.M.): The Little Gem Saloon

8MM: Siberia

ISLA NOLA (8 P.M.)/EGG YOLK JUBILEE (10:30 P.M.): Banks Street Bar and Grill

April 27

EW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL FEATURING BILLY JOEL, JILL SCOUTT, BEN HARPER AND CHARLIE MUSSELWHITE, ALLEN TOUSSAINT, GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND TRIBUTE TO BOB FRENCH, ANDREW BIRD AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course (11 a.m.-7 p.m.)

DR. JOHN/THE CALIFORNIA HONEYDROPS: Tipitina’s

AL “CARNIVAL TIME” JOHNSON (10 P.M.)/NEW ORLEANS SUSPECTS (11 P.M.): Maple Leaf Bar

TROMBONE SHORTY AND ORLEANS AVENUE/DIRTY DOZEN BRASS BAND: House of Blues (9 p.m.)

JON CLEARY AND THE DIABOLICAL FANDANGOS/THE CAMPBELL BROTHERS: The Parish at House of Blues (9:30 p.m.)

PRESERVATION HALL BRASS BAND FEATURING MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

TREME BRASS BAND: Preservation Hall (midnight)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Preservation Hall (midnight)

KERMIT RUFFINS/ROCKIN’ DOPSIE JR./THE IGUANAS: Rock ’n’ Bowl

CYRIL NEVILLE’S SWAMP FUNK/JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES/GRAVY: Blue Nile Balcony Room

LIONEL FERBOS WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Café

A.J. LORIA: Galatoire’s 33 Bar & Steak (9 p.m.)

JOHN BOUTTE (8 P.M.)/SOUL REBELS (11 P.M.): d.b.a.

BREAK SCIENCE/FLOW TRIBE: Publiq House (9:30 p.m.)

JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES/GRAVY: Blue Nile Balcony Room (10 p.m.)

LEFTOVER SALMON/SONNY LANDRETH/HONEY ISLAND SWAMP BAND/LOST BAYOU RAMBLERS: Howlin’ Wolf (10 p.m.)

THE METER MEN WITH GEORGE PORTER JR., LEO NOCENTELLI, ZIGABOO MODELISTE AND PAGE MCCONNEL/DJ CHOCHON DE LAIT: Republic (10 p.m.)

JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE (10 P.M.)/MAPLE LEAF ALL-STARS WITH TONY HALL, IVAN NEVILLE, JON CLEARY, RAYMOND WEBER, BIG D PERKINS AND DONALD HARRISON (11 P.M.): Maple Leaf Bar

LEROY JONES QUINTET (8 P.M.)/FREE AGENTS BRASS BAND (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

LENA PRIMA AND BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

HERLIN RILEY JAZZ ALL-STARS: Snug Harbor (9 p.m. and 11 p.m.)

GALACTIC FEATURING COREY GLOVER: Tipitina’s (late show)

WARBEAST/ZOMBIE LEGION/THE DEVIL’S RAIN: Hanger 13

REMEDY KREWE: House of Blues (8 p.m.)

YOUTH LAGOON/MAJICAL CLOUDZ: One Eyed Jacks (8 p.m.)

MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG QUARTER: The Little Gem Saloon (8 p.m.)

GOOD ENOUGH FOR GOOD TIMES: The Little Gem Ramp Room (10 p.m.)

THE SESSH (8 P.M.)/DAVE JORDAN (10:30 P.M.): Banks Street Bar and Grill

April 28

EW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL FEATURING DAVE MATTHEWS BAND, GIPSY KINGS, EARTH, WIND & FIRE, DIANNE REEVES, THE NEVILLES, B.B. KING, STEVE RILEY AND THE MAMOU PLAYBOYS AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course (11 a.m.-7 p.m.)

FOALS/SURFER BLOOD/BLONDFIRE: House of Blues (8 p.m.)

PRESERVATION HALL STORYTELLERS SERIES FEATURING GREGG STAFFORD: Preservation Hall (8 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND AND FRIENDS: Preservation Hall (midnight)

SONNY LANDRETH/TAB BENOIT/JONATHAN “BOOGIE” LONG: Rock ’n’ Bowl

LOUISE CAPPI AND BELLA NOLA: Melange Speakeasy Bar (7 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Preservation Hall (midnight)

TYLER’S REVISITED FEATURING GERMAINE BAZZLE AND PAUL LONGSTRETH: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.

LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café

CHRIS THOMAS KING TRIO: Snug Harbor (9 p.m. and 11 p.m.)

VINCE VANCE: Carousel Bar (Hotel Monteleone)

GOSPEL BRUNCH WITH THE MIGHTY SUPREMES: House of Blues (10 p.m.)

EMILY KOPP: House of Blues (6 p.m.)

GREENSKY BLUEGRASS: The Parish at House of Blues (9 p.m.)

ANDREW BIRD: Tipitina’s

THE GREYBOY ALL-STARS: Tipitina’s (late show)

THE MAIN SQUEEZE: Republic (late show)

CHARLES BRADLEY AND HIS EXTRAORDINAIRES/HOORAY FOR THE RIFF RAFF: One Eyed Jacks

COLIN LAKE/CHRIS MULE AND THE PERPETRATORS: Blue Nile Balcony Room

RICHARD KNOX AND THE LITTLE GEM JAZZ MEN: The Little Gem Saloon (10:30 a.m.)

DERRICK FREEMAN — SMOKERS WORLD-DELUXE EDITION WITH EDDIE CHRISTMAS, KHRIS ROYAL AND GUESTS: The Little Gem Ramp Room (11 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/PAPA GROWS FUNK AND BIG CHIEF MONK BOUDREAUX (10 P.M.): d.b.a.

OLA COUNTRY (3 P.M.)/RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill

April 29

PIANO NIGHT BENEFIT FOR WWOZ: House of Blues (8 p.m.)

C.C. ADCOCK/DAYNA KURTZ/SPENCER BOHREN: Chickie Wah Wah (4 p.m.)

PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

PAPA GROWS FUNK: Maple Leaf Bar

TIPITINA’S FOUNDATION 12TH ANNUAL INSTRUMENTS A COMIN’ WITH GALACTIC, ANDERS OSBORNE, NEW ORLEANS SUSPECTS, BIG SAM’S FUNKY NATION, WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON, BONERAMA, FLOWTRIBE, HONEY ISLAND SWAMP BAND, DUMPSTAPHUNK , JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES AND JOHN GROS: Tipitina’s (8:30 p.m.)

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

GOSPEL ALIVE CONCERT WITH THE SELVY SINGERS AND THE MAHALIA JACKSON YOUTH GOSPEL CHOIR: Franklin Avenue Baptist Church (10 a.m.)

TUBA SKINNY (NOON)/BEAUSOLEIL (1:30 P.M.)/KEITH SPERA BOOK SIGNING (1:30 P.M.)/ZACHARY RICHARD (3 P.M.)/BEN SANDMEL BOOK SIGNING (3 P.M.)/LOS PO-BOY CITOS (4:30 P.M.)/LITTLE FREDDIE KING (6 P.M.): Louisiana Music Factory (210 Decatur St.)

DEERHUNTER/JACKSON SCOTT/MAS YSA/KG ACCIDENTAL: One Eyed Jacks

THE BAYOU BROTHERS FEATURING DAVE MALONE, CAMILE BAUDOIN AND MARC STONE/SHANNON MCNALLY: The Little Gem Ramp Room (9 p.m.)

HOT CLUB OF NEW ORLEANS (5 P.M.)/CHARLIE HUNTER WITH SKERIK AND MIKE DILLON (8 P.M.)/GLEN DAVID ANDREWS (11 P.M.): d.b.a.

SOUTH JONES (8:30 p.m.)/FOX STREET ALL-STARS (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

THE HEARD: Dragon’s Den

April 30

TRIBUTE TO BOBBY CHARLES: Rock ’n’ Bowl

DAVELL CRAWFORD QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

EW ORLEANS NIGHTCRAWLERS: Blue Nile Balcony Room (10 p.m.)

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

PAUL CEBAR/DAYNA KURTZ/TOMMY MALONE: Chickie Wah Wah (4 p.m.)

SCHMEEANS AND THE EXPENDED CONSCIOUSNESS/LIL BABY JESUS PEASANT PARTY: Blue Nile Balcony Room (midnight)

ANDERS OSBORNE: Chickie Wah Wah (9 p.m.)

GOLD FIELDS: House of Blues

CAPITAL CITIES: The Parish at House of Blues (8 p.m.)

JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

TOM HOOK AND WENDELL BRUNIOUS: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)

GEMINI SYNDROME: House of Blues

DEVICE/NONPOINT/GEMINI SYNDROME: House of Blues (8 p.m.)

HONEY ISLAND SWAMP BAND (NOON)/JOE KROWN, WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE JR. (1 P.M.)/SHANNON MCNALLY (2 P.M.)/JOHN SWENSON BOOK SIGNING (2 P.M.)/ERIC LINDELL AND ANSON FUNDERBURGH (3 P.M.)/SPENCER BOHREN (4 P.M.)/TIN MEN (5 P.M.)/YOUNG FELLAZ BRASS BAND (6 P.M.): Louisiana Music Factory (210 Decatur St.)

DRAGON SMOKE WITH IVAN NEVILLE, STANTON MOORE, ROBERT MERCURIO AND ERIC LINDELL: One Eyed Jacks

CHIC GAMINE/THE HONEY POTS/THE LOCAL SKANK: Hi-Ho Lounge

CALIFORNIA HONEYDROPS/CHARLIE HUNTER: The Little Gem Ramp Room (8 p.m.)

TUBA SKINNY (5 P.M.)/TREME BRASS BAND (8 P.M.)/THE BOOKER THING WITH JOHNNY VIDACOVICH, MARCO BENEVENTO AND REGGIE SCANLAN (11 P.M.): d.b.a.

THE HEARD: Banks Street Bar and Grill

May 1

KERMIT RUFFINS’ OLD-FASHIONED CUTTIN’ CONTEST FEATURING JAMES ANDREWS, LEROY JONES AND OTHERS: House of Blues (9 p.m.)

YO LA TENGO: Tipitina??s

PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

IVAN NEVILLE PIANO SESSIONS VOL. 3 (9 P.M.)/MONOPHONICS/NIGEL HALL BAND (11 P.M.): Blue Nile

LOUIS MICHOT/DAYNA KURTZ/RICHARD JULIAN: Chickie Wah Wah (4 p.m.)

THE BLACK ANGELS/HOT 8 BRASS BAND: Republic (10 p.m.)

IVAN NEVILLE, JOHNNY VIDACOVICH, GEORGE PORTER JR. AND JUNE YAMAGISHI: Maple Leaf Bar

THE METERS EXPERIENCE WITH LEO NOCENTELLI/CHRIS MULÉ AND THE PERPETRATORS: Lafayette Square (5 p.m.)

KIPORI WOODS (5 P.M.)/IRVIN MAYFIELD’S NOJO JAM PERFORMING THE MUSIC OF ELLIS MARSALIS: Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

SMOKING TIME JAZZ CLUB BAND WITH CHANCE BUSHMAN: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 8:30 p.m.)

EW ORLEANS MUSICIANS ASSISTANCE FOUNDATION AND THE PONDEROSA STOMP R&B PROM FEATURING LITTLE FREDDIE KING, CHRISTINE OHLMAN AND GUITAR LIGHTNIN’ LEE: Palm Court Jazz Café (7:30 p.m.)

OLIVER MTUKUDZI AND BLACK SPIRITS: The Parish at House of Blues (9 p.m.)

DR. LONNIE SMITH: UNO Cove (Founders Road, UNO campus, 7 p.m.)

KERMIT RUFFINS (NOON)/JASON MARSALIS (1 P.M.)/DAVELL CRAWFORD (2 P.M.)/CHUBBY CARRIER (3 P.M.)/LIL’ BUCK SINEGAL (4 P.M.)/NEW ORLEANS JAZZS VIPERS (5 P.M.)/DUMPSTAPHUNK (6 P.M.): Louisiana Music Factory (210 Decatur St.)

BEAR CREEK ALL-STARS FEATURING IVAN AND IAN NEVILLE, GEORGE PORTER JR./DR. KLAW/THE LONDON SOULS: One Eyed Jacks (11 p.m.)

ST. CECILIA’S ASYLUM CHORUS WITH SPENCER BOHREN: The Little Gem Ramp Room (9 p.m.)

THE IGUANAS (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (10 P.M.): d.b.a.

SMASHING BLONDE (8 P.M.)/MAJOR BACON (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

PIANO NIGHT WITH MARCIA BALL, TOM MCDERMOTT AND JOE KROWN: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

May 2

EW ORLEANS JAZZ AND HERITAGE FESTIVAL FEATURING WIDESPREAD PANIC, PATTI SMITH, KEM, DELFEAYO MARSALIS AND THE UPTOWN ORCHESTRA, ROY AYERS AND MANY MORE: Fair Grounds Race Course (11 a.m.-7 p.m.)

SHORTY FEST WITH TROMBONE SHORTY AND ORLEANS AVENUE, DIRTY DOZEN, HOT 8 AND CHA WA BRASS BANDS: Generations Hall (310 Andrew Higgins Drive, 9 p.m.)

PRESERVATION HALL BRASS BAND WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

IKE STUBBLEFIELD AND FRIENDS (10 P.M.)/HONEY ISLAND SWAMP BAND (LATE): Blue Nile

YOJIMBO/MIKE DILLON BAND/KUNG FU: Blue Nile Balcony Room (10 p.m.)

EW ORLEANS MUSICIANS CLINIC BENEFIT FEATURING DR. JOHN, BONERAMA HORNS, HARRY SHEARER. CHRISTINE OHLMAN, JOHN GROS, OTEIL BURBRIDGE, COL. BRUCE HAMPTON, MARCIA BALL, THE NEW ORLEANS SUSPECTS, JOJO HERMANN AND OTHERS: Republic (9 p.m.)

PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Preservation Hall (midnight)

EDDIE ROBERTS’ WEST COAST SOUNDS WITH GUESTS CHARLES NEVILLE AND OTHERS/THE BAYOU GYPSIES —JIMI HENDRIX TRIBUTE: Tipitina’s (9 p.m.)

EARPHUNK: The Parish at House of Blues (11 p.m.)

SKERIK, MARCO BENEVENTO, JOHNNY VIDACOVICH AND GEORGE PORTER JR.: Maple Leaf Bar (11 p.m.)

PATRICE FISHER AND ARPA WITH GUESTS JAVIER CABRERA, FELISSA ESTRADA, JAZMIN CANCIO LUCIO AND KLAUS LUMMA: Botanical Garden, City Park (6 p.m.)

GEORGE FRENCH QUARTET: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8:30 p.m.)

CHARLIE FARDELLA WITH THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café

KARL DENSON’S TINY UNIVERSE: House of Blues (midnight)

JON CLEARY 7 P.M.)/ QUINTRON AND MISS PUSSYCAT WITH C.C. ADCOCK AND THE LAFAYETTE MARQUIS (10 P.M.): d.b.a.

GALACTIC (8 P.M.)/FIYA POWA! (LATE SHOW): One Eyed Jacks

MIKE DILLON AND JAMES SINGLETON: The Little Gem Saloon (8 p.m.)

THE METERS EXPERIENCE WITH LEO NOCENTELLI: The Little Gem Ramp Room (9:30 p.m.)

SINGLE ATOM THEORY: Banks Street Bar and Grill

DR. LONNIE SMITH WITH DONALD HARRISON AND CO.: Snug Habor (9 p.m. and 11 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.