French Quarter Festival Schedule for Sunday, April 14, 2013

Advocate staff photo by ADAM LAU -- The Dixie Cups -- fom left,  Rosa L. Hawkins, Athelgra Neville and Barbara A. Hawkins, shown at the 2012 Jazzfest --- will perform Sunday at 2:15 p.m. at the Abita Beer Stage, Woldenberg Park, presented by Harrah's and New Orleans Councilmembers Jackie Clarkson, Susan Guidry, Kristen Palmer and Cynthia Hedge-Morrell. Show caption
Advocate staff photo by ADAM LAU -- The Dixie Cups -- fom left, Rosa L. Hawkins, Athelgra Neville and Barbara A. Hawkins, shown at the 2012 Jazzfest --- will perform Sunday at 2:15 p.m. at the Abita Beer Stage, Woldenberg Park, presented by Harrah's and New Orleans Councilmembers Jackie Clarkson, Susan Guidry, Kristen Palmer and Cynthia Hedge-Morrell.

ABITA BEER STAGE

Woldenberg Park, Riverfront

  • 11 A.M.-12:30 p.m.: Lillian Boutté & Gumbozaire
  • 12:45 p.m.-2 p.m.: The Bucktown All-Stars
  • 2:15 p.m.-3:45 p.m.: The Dixie Cups presented by Harrah’s and Councilmembers Clarkson, Guidry, Palmer & Hedge-Morrell
  • 4 P.M.-5:15 p.m.: Eric Lindell
  • 5:30 p.m.-6:45 p.m.: Raw Oyster Cult

ABSOLUT LOUIS-LOUIS PAVILION STAGE

Woldenberg Park, Riverfront

  • 11 A.M.-12:15 p.m.: J.C. and Company
  • 12:30 p.m.-1:45 p.m.: Robin Barnes
  • 2 P.M.-3 P.M.: Paul Sanchez & the Rolling Road Show
  • 3:15 p.m.-4:15 p.m.: Wanda Rouzan and A Taste of New Orleans
  • 4:30 p.m.-5:30 p.m.: Jumpin’ Johnny Sansone
  • 5:45 p.m.-6:45 p.m.: Honey Island Swamp Band

BMI SONGWRITER STAGE AT THE HISTORIC NEW ORLEANS COLLECTION

533 Royal St.

  • NOON-12:30 p.m.: Reed Alleman
  • 12:45 p.m.-1:15 p.m.: Brooke Waggoner
  • 1:30 p.m.-2 p.m.: Alexis Marceaux
  • 2:15 p.m.-2:45 p.m.: Armand St. Martin
  • 3 P.M.-3:30 p.m.: Luke Winslow-King (solo)
  • 3:45 p.m.-4:15 p.m.: Coyotes
  • 4:30 p.m.-5 p.m.: Maggie Koerner
  • 5:15 p.m.-6 p.m.: Amy Trail

CABARET STAGE PRESENTED BY THE HOTEL MONTELEONE

1204 Decatur St.

  • NOON-12:45 p.m.: Michaela Harrison
  • 1 P.M.-1:45 p.m.: Erika, Norbert & Shaye - New Orleans Blues
  • 2 P.M.-2:45 p.m.: John Lawrence and Ven Pa’ Ca Flamenco Ensemble
  • 3 P.M.-4 P.M.: The New Movement

CAPITAL ONE BANK RIVERSIDE LEGACY STAGE

Woldenberg Park, Riverfront

  • 11 A.M.-12:15 p.m.: Red Hot Brass Band
  • 12:30 p.m.-1:45 p.m.: Young Reliance Brass Band
  • 2 P.M.-3:30 p.m.: Treme Brass Band presented by Mardi Gras World
  • 3:45 p.m.-5 p.m.: Lagniappe Brass Band
  • 5:15 p.m.-6:45 p.m.: The Original Pinettes Brass Band

CHEVRON CAJUN/ZYDECO SHOWCASE

400 N. Peters St.

  • 12:30 p.m.-1:30 p.m.: Sunpie and the Louisiana Sunspots
  • 1:30 p.m.-2 p.m.: Dance Lesson with the NOLA Jitterbugs
  • 2 P.M.-3 P.M.: Chubby Carrier and the Bayou Swamp Band
  • 3 P.M.-3:30 p.m.: Dance Lesson with the NOLA Jitterbugs
  • 3:30 p.m.-5 p.m.: Rockin’ Dopsie and the Zydeco Twisters
  • 5:30 p.m.-7 p.m.: Beausoleil avec Michael Doucet

CLASSICAL MUSIC STAGE SPONSORED BY THE BROWN FOUNDATON

1116 Chartres St.

  • 11 A.M.-12:15 p.m.: Opera Creole
  • 12:30 p.m.-1:30 p.m.: Crescent Brass Quintet
  • 1:45 p.m.-3 p.m.: Guitarist John Rankin
  • 3:15 p.m.-4:30 p.m.: Organist Samuel Liegeon

FORD WORLD MUSIC STAGE

Old U.S. Mint

  • 11:15 a.m.-12:30 p.m.: Patrice Fisher and Arpa
  • 12:45 p.m.-2 p.m.: Ivoire Spectacle
  • 2:15 p.m.-3:45 p.m.: Otra
  • 4 P.M.-5:30 p.m.: Higher Heights
  • 5:45 p.m.-7 p.m.: Ovi-G and the Froggies

FRENCH MARKET TRADITIONAL JAZZ STAGE

French Market

  • 10:30 a.m.-11 a.m.: Traditional Jazz with the NOLA Jitterbugs
  • 11 A.M.-12:15 p.m.: The Smoking Time Jazz Club
  • 12:15 p.m.-12:45 p.m.: 1920’s Charleston with the NOLA Jitterbugs
  • 12:45 p.m.-2 p.m.: Linnzi Zaorski
  • 2 P.M.-2:30 p.m.: Swing Dance with the NOLA Jitterbugs
  • 2:30 p.m.-3:45 p.m.: Carl LeBlanc
  • 3:45 p.m.-4:15 p.m.: Swing Dance with the NOLA Jitterbugs
  • 4:15 p.m.-5:30 p.m.: Tuba Skinny

HARRAH’S STAGE

400 Royal St.

  • 11 A.M.-NOON: Don Jamison Heritage School of Music
  • 12:15 p.m.-1:15 p.m.: Bamboula 2013
  • 1:30 p.m.-2:45 p.m.: Jane Harvey Brown Trad Jazz Stars
  • 3 P.M.-4:15 p.m.: Helen Gillet’s Wazozo Zorchestra
  • 4:30 p.m.-5:45 p.m.: Cindy Scott presented by Toulouse Royale
  • 6 P.M.-7:15 p.m.: Dancing at Dusk with the Tomcats presented by Harry’s Corner

HOUSE OF BLUES STAGE IN THE VOODOO GARDEN

225 Decatur St.

  • 11:30 a.m.-12:40 p.m.: Future Stars of House of Blues
  • 1 P.M.-3 P.M.: The Mercy Brothers
  • 3:30 p.m.-5 p.m.: Dwayne Dopsie and the Zydeco Hellraisers
  • 5:30 p.m.-7 p.m.: Vagabond Swing

IRVIN MAYFIELD’S JAZZ PLAYHOUSE AT THE ROYAL SONESTA

300 Bourbon St.

  • 2:30 p.m.-4:30 p.m.: Shannon Powell Trio
  • 5 P.M.-6:30 p.m.: Colin Lake
  • 7 P.M.-11 P.M.: Glen David Andrews

KID’S STAGE PRESENTED BY TULANE HOSPITAL FOR CHILDREN

Natchez Wharf - Riverfront at Toulouse Street

  • 11 A.M.-11:50 a.m.: Magicians of Phillip and Henry
  • 11:50 a.m.-noon: BrassXcise for kids with DancingMan504
  • NOON-12:50 p.m.: Red Wolf Brass Band
  • 1 P.M.-1:50 p.m.: Funny Bones
  • 2 P.M.-2:50 p.m.: Johnette Downing
  • 3 P.M.-3:50 p.m.: Jason & Layla
  • 4 P.M.-4:50 p.m.: Remedy

PJ’S COFFEE STAGE

600 Bourbon St.

  • 11:15 a.m.-1:15 p.m.: Kid Simmons’ New Orleans Jazz Band
  • 1:30 p.m.-3:30 p.m.: Wendell Brunious
  • 3:45 p.m.-5:45 p.m.: Lars Edegran’s New Orleans Jazz Band

POPEYE’S ESPLANADE IN THE SHADE STAGE WITH OFFBEAT MAGAZINE

Old U.S. Mint

  • 11 A.M.-12:15 p.m.: Luke Winslow-King
  • 12:30 p.m.-1:45 p.m.: The Tin Men
  • 2 P.M.-3:30 p.m.: Creole String Beans
  • 3:45 p.m.-5:15 p.m.: Russell Batiste & Friends featuring Jason Neville w/Tchoupitoulas Posse
  • 5:30 p.m.-7 p.m.: Astral Project presented by GNO Cyclery

RICK’S 315 STAGE

522 Bourbon St.

  • 11:30 a.m.-1:30 p.m.: The Last Straws
  • 1:45 p.m.-3:45 p.m.: Duke Heitger
  • 4 P.M.-5:45 p.m.: Rhodes Spedale & Jazz from Congo Square

ROUSES STAGE

700 Royal St.

  • NOON-1:30 p.m.: Hot Club of New Orleans
  • 1:45 p.m.-3:15 p.m.: Zazou City presented by New Orleans School of Cooking
  • 3:30 p.m.-5 p.m.: Royal & Dumaine Hawaiians

THE ADVOCATE NEW ORLEANS EDITION STAGE

726 St. Peter ST. - Preservation Hall

  • NOON-1:30 p.m.: Tribute to cornet player De De Pierce featuring Jamie Wight
  • 2 P.M.-3 P.M.: Preservation Hall Jazz Hounds featuring Gregg Stafford
  • 3:30 p.m.-5 p.m.: Tribute to Allan Jaffe & Anthony “Tuba Fats” Lacen featuring Dimitri Smith
  • 5:30 p.m.-6:30 p.m.: Smittydee’s Brass Band

UNITED AIRLINES INTERNATIONAL STAGE

Dutch Alley at St. Philip

  • NOON-1:15 p.m.:Funky Butt Jazz Band (Norway)
  • 1:30 p.m.-3 p.m.: K College Band featuring Lillian Boutte (England)
  • 3:15 p.m.-4:30 p.m.: Pontchartrain Owls (International)
  • 4:45 p.m.-6:15 p.m.: Mahogany Hall Stompers (Japan)

WHERE Y’AT MAGAZINE STAGE

700 Bourbon St.

  • 11 A.M.-1 P.M.: Clive Wilson’s New Orleans Serenaders
  • 1:15 p.m.-3:15 p.m.: New Orleans Jazz Vipers
  • 3:30 p.m.-5:30 p.m.: Fritzel’s New Orleans Jazz Band

WWL-TV STAGE

Jackson Square

  • 11 A.M.-12:15 p.m.: Don Vappie & the Creole Jazz Serenaders
  • 12:30 p.m.-1:45 p.m.: The Pfister Sisters
  • 2 P.M.-3:15 p.m.: Leif Pedersen’s 1944 Big Band
  • 3:30 p.m.-4:45 p.m.: Jeremy Davenport
  • 5 P.M.-6:30 p.m.: Delfeayo Marsalis & the Uptown Jazz Orchestra