Shows to Watch for March 8, 2013

ROCK

March 8

  • MARC BROUSSARD WITH THE DIRTY DOZEN BRASS BAND: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • DRIVIN’ AND CRYIN’: Chelsea’s Café
  • VACATIONER/BODY LANGUAGE/MOBLEY/PAINTED PALMS: Spanish Moon
  • THE HEATERS: The Station Bar
  • COLIN LAKE: The Renaissance Hotel
  • PHIL LEE/FLATBED HONEYMOON: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd., 8 p.m.)
  • SPANK THE MONKEY: Roux House
  • BEDLAMVILLE TRIFLERS/ROCKETS TO RUSSIA: Mud and Water

March 9

  • DAVE MATTHEWS TRIBUTE BAND: Roux House
  • HANK THE CUPCAKES: Chelsea’s Café
  • THE LAST BISON/ENGLAND IN 1819/YOU WONT/ELKS MILK: Mud and Water

March 10

  • OH SLEEPER: Mud and Water

March 11

  • WILLIAMS TYLER/MOUNT MORIAH/DENT MAY: Spanish Moon
  • ART DECADE: Mud and Water

March 12

  • MODOC/BEHOLD THE BRAVE/CHROME PONY: Chelsea’s Café
  • BLESSED FEATHERS: Spanish Moon
  • CHRISTOPHER PAUL STERLING: Mud and Water

March 13

  • LESS THAN JAKE/SQUIRT GUN WARRIOR: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • VIVA: HTGT Thrift

March 14

  • NAPPY ROOTS: Mud and Water

RAP/HIP-HOP

March 8

  • LIL’ IFFY: The Library

March 14

  • NIPSEY HUSSLE: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • LOUIS DUNN AND THE DUNN DEAL ALL-STARS: The Blues Room (8 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

March 8

  • THE MILLENNIA BAND FEATURING J.J. JOHNSON: Poor Boy Lloyd’s

March 9

  • BLUES BOX ALL-STARS: The Blues Room (9 p.m.)
  • THE VOYAGE BAND: Houston’s Live (Port Allen)

March 10

  • ELVIN KILLERBEE AND FRIENDS JAM: The Blues Room (5 p.m.)
  • WHO WE ARE: Houston’s Live (Port Allen)

March 13

  • LOUIS DUNN AND THE DUNN DEAL ALL-STARS: The Blues Room (8 p.m.)

March 14

  • JONATHON “BOOGIE” LONG AND THE BLUES REVOLUTION: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

March 8

  • DON RICH: Club Coozan
  • THE CHEE WEEZ: Varsity Theatre
  • HARVEY WALLBANGERS: Cadillac Café
  • ROADHOUSE: City Café
  • RAE AND THE 2ND LINE: Onezia Lounge (Gonzales)
  • LA. 1: VFW Hall (7 p.m.)
  • RYAN PATTERSON: George’s (George O’Neal Road, 7:30 p.m.)
  • SILVERHOOK: End of the Line (Denham Springs)

March 9

  • STORMY WEATHER: THE LENA HORNE PROJECT FEATURING MARY WILSON AND JAMES GAVIN: LSU Union Theater (7:30 p.m.)
  • MEGAN MILLER: Twisted Daiquiris (9 p.m.)
  • LOUISIANA: Cadillac Café
  • BAYOU BUCKET BAND: Backstreet Lounge
  • THE AVENUE CRUISERS: Club Coozan
  • BIG DADDDY T: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • FLOYD BROWN: Gonzales Country Club
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Raxx (Erwinville)
  • ZACH BRO BAND: Onezia Lounge (Gonzales)
  • LA. 1: Fred’s on the River (Port Vincent, 8 p.m.)
  • ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)
  • LONG NECK SOCIETY: Sullivan’s Ringside

March 10

  • EDDIE SMITH BAND/ WILLIE TEE BAND: Club Coozan (4 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (2 p.m.)
  • BROOKE WAGGONER/BRAIDS/SNOWMINE: Spanish Moon

March 12

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • ROCKY SAXON: VFW Hall (5 p.m.)

ACOUSTIC

March 8

  • TOBY TOMPLAY: Beausoleil Restaurant and Bar (8:30 p.m.)
  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • MIKE MILLER: Portico (7 p.m.)

March 10

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)

March 11

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

March 12

  • PAT-E AND RYAN: Cadillac Café

March 13

  • KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

March 14

  • JODI JAMES: Onezia Lounge (Gonzales)
  • THE FUGITIVE POETS: Chelsea’s Café
  • IAN WEBSTER AND BLAKE HARLOW: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)
  • JOSH GARRETT: On the Half Shell (6:30 p.m.)

IRISH

March 12

  • DANU: Manship Theatre (7:30 p.m.)

CAJUN/ZYDECO

March 8

  • WAYNE TOUPS: Texas Club
  • CAJUN FRENCH MUSIC ASSOCIATION BAND WITH WALLACE TRAHAN AND RICE AND GRAVY CAJUN BAND: UTC Hall (11175 Florida Blvd, 8 p.m., dance lessons at 7 p..m).

COUNTRY

March 10

  • 90 DEGREES WEST: Jambalaya Park (Gonzales, 2 p.m.)

JAZZ

March 10

  • BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)

March 13

  • NICK ABRAHAM: Renaissance Hotel (6 p.m.)

DANCE

March 8

  • TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

March 9

  • DJ DAVID CRUZ: Varsity Theatre
  • TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

March 10

  • TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

March 11

  • TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

March 12

  • TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

March 13

  • JITTERBUG LESSONS: Onezia Lounge (Gonzales, 7:30 p.m.)

March 14

  • DJ KNUCKLES: Cadillac Café
  • TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

March 8

  • KARAOKE: Thai Kitchen
  • BILLY BLUE KARAOKE: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE BY CAPT. STEVE: Backstreet Lounge

March 9

  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

March 14

  • BILLY BLUE KARAOKE: End of the Line (Denham Springs, 8 p.m.)
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KAT DADDY KARAOKE: Houston’s Live (Port Allen)

OUTLYING

March 8

  • GRAY BELLO AND FRIENDS: Warsaw Marina (Springfield)

March 9

  • THE ISLEY BROTHERS: Paragon Casino (Marksville, 8 p.m.)
  • U.S. AIR FORCE ACADEMY BAND WILE BLUES COUNTRY: Columbia Theatre (Hammond, 7:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

March 8

  • CLAY PARKER/WALKER AND THE TEXAS DANGERS: Artmosphere
  • ORGY/DAVEY SUICIDE: The Station Bar and Grill (Broussard, 8 p.m.)
  • GARY GRANGER: Oasis Sports Bar

March 9

  • AMERICANOS/DASH RIP ROCK: Artmosphere
  • CAJUN JAM SESSION: Savoy Music Center (4413 U.S. 190 East, Eunice, 9 a.m.)
  • DEBBIE LANDRY: Clementine (New Iberia, 8 p.m.)

March 10

  • ZYDECO BRUNCH WITH CEDRIC WATSON AND BIJOU CREOLE: Artmosphere (11 a.m.)
  • JAMIE BERGERON AND THE KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River (1365 Henderson Road, Henderson, 4 p.m.)

March 12

  • THE UGLY CLUB: The Wild Salmon

March 14

  • ANDERS OSBORNE: Acadiana Center for the Arts (7:30 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

March 8

  • BUKU MUSIC + ART PROJECT FEATURING KID CUDI, PRIMUS 3D, ZEDD, ICONA POP, ST. LUCIA, SANDER VAN DOORN AND MANY OTHERS: Mardi Gras World (1380 Port of New Orleans Place)
  • PRIMA FEST NEW ORLEANS ITALIAN HERITAGE FESTIVAL WITH JOHNNY PENNINO (11:30 A.M.), LENA PRIMA (2:30 P.M.), MIKE DARBY AND THE HOUSE OF CARDS (4:40 P.M.), ROCKIN’ DOPSIE JR. AND THE ZYDECO TWISTERS (6:15 P.M.), THE WISEGUYS (8 P.M.): Mississippi River Heritage Park (1101 Convention Center Blvd.)
  • THEY MIGHT BE GIANTS/MOON HOOCH: House of Blues
  • JEP EPSTEIN: Galatoire’s bar (215 Bourbon St., 9 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MARTIN SEXTON: Tipitina’s
  • KHRIS ROYAL AND DARK MATTER: Maple Leaf Bar
  • 999 EYES FREAK SHOW/SURREAL SIDESHOW: One Eyed Jacks
  • COREY HENRY’S TREME FUNKTET: Blue Nile
  • CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Columbia Street Rock ’n’ Blues (Covington)
  • BIG EASY BRAWLERS: House of Blues
  • WHEEL HOUSE (5:30 P.M.)/PAUL SANCHEZ (8 P.M.)/CHARLIE WOOTON PROECT (10:30 P.M.): Chickie Wah Wah
  • LINNZI ZAORSKI (6 P.M.)/SOUL REBELS (10 P.M.): d.b.a.
  • ROBIN BARNES JAZZ TRIO (5 P.M.)/PRIMA JAZZ TRIO (9 P.M.)/LENA PRIMA AND BAND (10 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • DELICATE STEVE: Circle Bar
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LOYOLA FACULTY JAZZ SEPTET: Louis J. Roussel Performance Hall, Loyola University
  • GHOSTWOOD/OPPOSABLE THUMBS/MILLION EYES: Banks Street Bar and Grill

March 9

  • BUKU MUSIC + ART PROJECT FEATURING CALVIN HARRIS, PASSION PIT, PUBLIC ENEMY, DRAGONETTE, DILLON FRANCIS, HOT 8 BRASS BAND, FLOSSTRADAMUS, MAJOR LAZER AND MANY OTHERS: Mardi Gras World (1380 Port of New Orleans Place)
  • PRIMA FEST NEW ORLEANS ITALIAN HERITAGE FESTIVAL WITH NOCCA’S RED HOT BRASS BAND (11:30 A.M.), TONY SACCA (1 P.M.), THE TOPCATS (3 P.M.), LENA PRIMA (5:30 P.M.), INGRID LUCIA (8 P.M.)/PFISTER SISTERS (9:15 P.M.): Mississippi River Heritage Park (1101 Convention Center Blvd.)
  • JOHN BOUTTE (8 P.M.)/ANDREW DUHON/ALEXIS MARCEUX AND THE SAMURAI (11 P.M.): d.b.a.
  • DIRTY DOZEN BRASS BAND: Tipitina’s
  • JEP EPSTEIN: Galatoire’s bar (215 Bourbon St., 9 p.m.)
  • BRIAN BLADE AND THE FELLOWSHIP BAND, LOYOLA JAZZ BAND AND JON COWHERD (4:30 P.M.)/ BRIAN BLADE AND THE FELLOWSHIP BAND (7:30 P.M.): Louis J. Roussel Performance Hall, Loyola University
  • PRIMA JAZZ TRIO (9 P.M.)/LENA PRIMA AND BAND (10 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • JASON MARSALIS PERCUSSION ENSEMBLE: Audubon Zoo (noon)
  • MIDNIGHT SPIN: The Big Top
  • LIONEL FERBOS AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café
  • TREME FUNKETT FEATURING COREY HENRY: Maple Leaf Bar
  • KISHI BASHI/TALL TALL TREES/NATIVE AMERICA: One Eyed Jacks
  • STOOGES BRASS BAND: Blue Nile
  • JAZZ POWER TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • KARAOKE WITH BIG SOUL: House of Blues (8 p.m.)
  • WTUL HOOTENANNY (8 P.M.)/BLUE MOUNTAIN (10 P.M.): Chickie Wah Wah
  • SOUTHERN SYNCOPATERS FEATURING STEVE PISTORIUS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CLEAR PLASTIC MASKS: Allways Lounge
  • THE BAYOU SHUFFLERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • MODERN RIVALS/KENNY TRICHE BAND: Banks Street Bar and Grill

March 10

  • PRIMA FEST NEW ORLEANS ITALIAN HERITAGE FESTIVAL WITH HARVEY JESUS (11:30 A.M.), BUCKTOWN ALL-STARS (2 P.M.), PAUL VARISCO AND THE MILESTONES (4:40 P.M.), LENA PRIMA (7 P.M.): Mississippi River Heritage Park
  • HONEY ISLAND SWAMP BAND/MIA BORDERS: Botanical Garden, City Park (5 p.m.)
  • WOLF AND CLARK EXPEDITION: Snug Harbor
  • PINBACK/JP INC./KG ACCIDENTAL: One Eyed Jacks
  • JAZZ POWER TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE GOSPEL DETERMINATORS OF BATON ROUGE: House of Blues (10 a.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/DEBAUCHE (10 P.M.): d.b.a.
  • USELESS EATERS: Siberia
  • ALEX BLEEKER AND THE FREAKS: Circle Bar
  • LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café
  • NEW ORLEANS LAGACY BAND: Preservation Hall (8 p.m.)
  • JOE FLETCHER (NOON)/RIVER WHYLESS (3 P.M.)/LUX DELUX (7 P.M.)/MIDNIGHT BOB (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill

March 11

  • ZZ WARD/WILD FEATHERS/EMILY KOPP: The Parish at House of Blues (8 p.m.)
  • SOLANGE: House of Blues
  • COMPUTER MAGIC/CAVEMAN: Hi-Ho Lounge
  • PAPA GROWS FUNK: Maple Leaf Bar
  • THE ORWELLS/THE KINGSTON SPRINGS/KG ACCIDENTAL: One Eyed Jacks
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (p.m.)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a.
  • SENSUAL HARASSMENT: Dragon’s Den
  • PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LITTLE TYBEE: Circle Bar
  • SINGLE ATOM THEORY: Banks Street Bar and Grill

March 12

  • MAD DUKEZ/FRESH KILS/SLANGSTON HUGHES: Dragon’s Den (10 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (8 p.m. and 10 p.m.)
  • STANTON MOORE: Snug Harbor
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • AWOLNATION/MOTHER MOTHER: House of Blues
  • CUSSES: Siberia
  • DOOMBALAYA: Banks Street Bar and Grill

March 13

  • ANTOINE DRYE: UNO Cove (Founders Road on UNO campus, 7 p.m.)
  • CHRIS MULÉ AND THE PERPETRATORS: Maple Leaf Bar
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (7 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS: d.b.a.
  • MICHAEL AND ASHLEY LEMMLER (5 P.M.)/SMOKING TIMES JAZZ CLUB BAND WITH CHANCE BUSHMAN (8:30 P.M): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • BLACK TUSK: Siberia
  • LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • BUCKTOWN ALL-STARS/PARK ROW: Lafayette Square (5 p.m.)
  • JUMBO BROWN/MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill

March 14

  • SHOOTER JENNINGS: One Eyed Jacks
  • JON CLEARY (7 P.M.)/OTRA (10 P.M.): d.b.a.
  • SONGS OF PAUL SANCHEZ: Botanical Garden, City Park
  • JEP EPSTEIN: Galatoire’s bar (215 Bourbon St., 9 p.m.)
  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar
  • ROBERT EUSTIS HOSTS OPEN MIC NIGHT: Fair Grinds Coffee House (3133 Ponce de Leon St., 7 p.m.)
  • ANTOINE DRYE QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MIKE ZITO AND THE WHEEL: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • PAUL LONGSTRETH (5 P.M.)/GEORGE FRENCH QUARTET (8:30 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • TIM LAUGHLIN AND THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café
  • TORNADO BRASS BAND: Preservation Hall (8 p.m.)
  • GARY ROADARMEL AND THE PARISH COMMISSIONERS/SEAN K/PRESTON: Banks Street Bar and Grill

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.