Shows to Watch for Jan. 18, 2013

The Shows to Watch calendar is a listing of events taking place in Baton Rouge and surrounding areas from Jan. 18-24, 2013. It covers rock, reggae, jazz, country and everything in between.

ROCK

JAN. 18

TRICKY DICKIES: The Station

JORDAN EARLES TRIO: Renaissance Hotel (6 p.m.)

ZAC BRO BAND: Happy’s Irish Pub (Third Street)

CHRIS LEBLANC BAND: Roux House

THE MOLLY RINGWALDS: Varsity Theatre

COYOTES: Spanish Moon

NICKELS AND DIMES: Chelsea’s Café

ELVIN KILLERBEE: Big Head’s Tavern

STYK AND THEM: Hound Dogs (3 p.m.)

DEBBIE LANDRY BAND: Onezia Lounge (Gonzales)

JAN. 19

THE HEATERS: The Station

BACKLIT STEREO: Roux House

SEAN BRUCE/JODIE JAMES: Chelsea’s Café

JAN 21

THE WHIGS: Spanish Moon

JAN 22

THE TALL FIRS: Mud and Water

JAN. 24

TESS BRUNET: Mud and Water

BADFISH: Varsity Theatre

BLUES/RHYTHM AND BLUES

JAN. 18

THE MILLENNIA BAND FEATURING J.J. JOHNSON: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)

WENDELL WOODS: Djon’s Restaurant

JAN. 19

B.B. KING: River Center Theatre

HENRY GRAY 88TH BIRTHDAY PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

JAN. 20

RYAN PATTERSON AND SUNDANZE: Magnolia Sports Bar (Denham Springs, 8:30 p.m.)

VARIETY

JAN. 18

DON RICH: Club Coozan

ARGYLE FRIDAY: Portico

SILVERHOOK: T&T Lounge (Zachary, 9 p.m.)

ROADHOUSE: City Café

OLD DOGS: On the Half Shell (7 p.m.)

GARY BELLO AND FRIENDS: VFW Hall (South Choctaw Drive, 7 p.m.)

RUN JANE RUN: George’s (George O’Neal Road)

SKIPPY VARNADO AND THE WHEELS: Heaux Jeaux’s Bar (8:30 p.m.)

ROCKY SAXON: Heads and Tails (6 p.m.)

JAN. 19

ENGELBERT HUMPERDINCK: L’Auberge Casino

KENNY CORNETT: Club Coozan

THE GOLDEN SOUNDS: Deja Vu Daiquiris (Plaquemine, 7 p.m.)

LA. 1: Backstreet Lounge

COLLIN ALONZO: Heaux Jeaux’s Bar (8:30 p.m.)

GARY BELLO AND FRIENDS: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)

JAN. 20

EDDIE SMITH AND BUTCH LANE: Club Coozan (4 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 2 p.m.)

DEEWOOCY: Houston’s Live (5:30 p.m., Port Allen)

OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

JAN. 22

BLUE MAN GROUP: River Center Theatre

EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

ROCKY SAXON: VFW Hall (South Choctaw Drive, 5 p.m.)

ACOUSTIC

JAN. 18

MARK STUART AND STACEY EARLE: Red Dragon Listening Room (2401 Florida St., 8 p.m.)

TOBY TOMPLAY: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)

KEVIN AND DENNIS: Beausoleil Restaurant

JOHN BRAUD (5 P.M.)/DAMON AND BO (9 P.M.): Southpaws (La. 73)

ASHLEY BOURQUE: Southpaws (La. 42)

JAN. 19

DALLAS HENDRIX: On the Half Shell (6:30 p.m.)

MIKE DAMPIER: Southpaws (La. 73)

TODD AND CARY: Southpaws (La. 42)

JAN. 20

KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

5 CARD CHARLIE: Spanky’s Daiquiris (Prairieville)

JOEL AND HEATH: Southpaws (La. 73)

DEEWOOCY: Houston’s Live (Port Allen, 5:30 p.m.)

JAN. 21

DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

JAN. 23

KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

JAN. 24

THE FUGITIVE POETS: Chelsea’s Café

KIRK HOLDER: Romacelli Bistro (6:30 p.m.)

IAN WEBSTER AND BLAKE HARLOW: On the Half Shell

COUNTRY

JAN. 18

JONES BOYS AND THE HALL OF FAME BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs)

JAN. 19

CLIFTON BROWN AND THE RUSTY BUCKET BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs)

JAN. 22

WILLIE NELSON AND FAMILY: Varsity Theatre

JAN. 23

MICKEY AND JACK JONES: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 8 p.m.)

CAJUN

JAN. 19

CAJUN FRENCH MUSIC ASSOCIATION DANCE: UCT Hall (11175 Florida Blvd., 8 p.m.., free dance lessons 7 p.m.)

JAZZ

JAN. 18

ERNEST J. GAINES AWARD FOR LITERARY EXCELLENCE FEATURING THE IRVIN MAYFIELD SEXTET: Manship Theatre at the Shaw Center of the Arts (6:30 p.m.)

JAN. 20

BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)

JAN. 23

NICK ABRAHAM: Renaissance Hotel (5:30 p.m.)

JAN. 24

LEAH CHASE: Baton Rouge High School Black Box Theatre (7 p.m.)

CLAUDIA ACUÑA: Hartley/Vey Studio Theatre (7:30 p.m.)

DANCE

JAN. 18

TEDDY’S OLD TIME BLUES ‘N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

JAN. 20

TEDDY’S OLD TIME BLUES ‘N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

JAN. 21

TEDDY’S OLD TIME BLUES ‘N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

JAN. 22

TEDDY’S OLD TIME BLUES ‘N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

JAN. 24

TEDDY’S OLD TIME BLUES ‘N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

LINE DANCE LESSONS: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 6:30 p.m.)

KARAOKE

JAN. 18

KARAOKE: Thai Kitchen

BILLY BLUE KARAOKE: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)

KARAOKE BY CAPT. STEVE: Backstreet Lounge

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

JAN. 19

KARAOKE: Backstreet Lounge

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

JAN. 24

BILLY BLUE KARAOKE: End of the Line (Denham Springs, 8 p.m.)

KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

KAT DADDY KARAOKE: Houston’s Live (Port Allen)

OUTLYING

JAN. 24

RICKY NELSON REMEMBERED FEATURING MATTHEW AND GUNNAR NELSON: Columbia Theatre (Hammond, 7:30 p.m.)

LAFAYETTE AREA

JAN. 18

THE ITS/MAHAYLA/THE VIATONES: Blue Moon Saloon

NAYBOR’S BASEMENT/THE KATCHADOURIANS: Artmosphere

JAN. 19

DASH RIP ROCK: Artmosphere

SKYLINERS BIG BAND: Petroleum Club

HOMER AND TRENT LEJEUNE/THE KAJUN KINGS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

CAJUN JAM SESSION: Savoy Music Center (4413 La. 190 East, Eunice, 9 a.m.)

MACHETE/MAMA’S LOVE: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

JAN. 20

KENT GOOLSBY: Artmosphere

JAN. 21

JANKY KARAOKE: Artmosphere

JAN. 22

SONGWRITERS NIGHT: Artmosphere

JAN. 23

FUNKY KNUCKLES: Artmosphere

COREY LEDET AND HIS ZYDECO BAND: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

JAN. 24

IONIA: The Station (Broussard)

INTERRUPTS: Artmosphere

NEW ORLEANS AREA

JAN. 18

BEST OF THE BEAT AWARDS FEATURING TRIBUTES TO ERNIE VINCENT, CLARENCE “FROGMAN” HENRY, FRANKIE FORD, JEAN KNIGHT, ROBERT PARKER, THE DIXIE CUPS, AL “CARNIVAL TIME” JOHNSON AND PERFORMANCES BY MANNIE FRESH AND DEE-1, THE REVIVALISTS, THE ORIGINAL PINETTES BRASS BAND, DEBAUCHE, INGRID LUCIA, HELEN GILLET: Generations Hall (310 Andrews Higgins, 6 p.m.)

THE RADIATORS REUNION/JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Tipitina’s

JAZZ JOURNEY CONCERT FEATURING GREGORY PORTER, BARBARA MORRISON AND PORGY JONES: Dillard University Lawless Memorial Chapel (6:30 p.m.)

SOUL REBELS: Blue Nile

PSYCHIC SOUL CONNECTION (10 P.M.)/DJ REAL AND BLACK PEARL (1 P.M.): Blue Nile

VERNEL BAGNERIS/ORANGE KELLIN’S NEW ORLEANS BLUE SERENADERS: Snug Harbor

AVA LUNA/ALL PEOPLE/NATIVE AMERICA/STUCK LUCKY/ASTRONOMICAL/THE FORTHRIGHTS: The Big Top

BLUEBRASS: Maple Leaf Bar

FLOW TRIBE: Rock ‘n’ Bowl

SCOTT SANDERS QUARTET: Clever Wine Bar (3700 Orleans Ave., 8 p.m.)

GARY: House of Blues (5 p.m.)

SOUTHDOWN/XDEFINITION/NOD/FALLEN: House of Blues (9 p.m.)

NICKI BLUHM/THE GAMBLERS/SETH WALKER: The Parish at House of Blues (9 p.m.)

THE TIN MEN: d.b.a.

PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING GREGG STAFFORD: Preservation Hall (8 p.m.)

MARK BRAUD WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (7 p.m.)

CHRISTAN SERPAS AND GHOST TOWN: K. Gee’s (Mandeville)

THE HANNAH KB BAND: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

KIRK HOLDER: The Rusty Nail

TOM MCDERMOTT (5 P.M.)/LEON “KIDD) CHOCOLATE BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Hotel Sonesta)

JAN. 19

THE RADIATORS REUNION/HONEY ISLAND SWAMP BAND: Tipitina’s

ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD: Blue Nile

KEITH LEWIS BLUES REVUE WITH THERYL “HOUSEMAN” DECLOUET: Maple Leaf Bar

IRVIN MAYFIELD AND THE NEW ORLEANS JAZZ ORCHESTRA PERFORM THE MUSIC OF RAY CHARLES: House of Blues (9 p.m.)

VINCE VANCE AND THE VALIANTS LOUISIANA LEGENDS SHOW WITH IRMA THOMAS, INGRID LUCIA, MESCHIYA LAKE, AMANDA SHAW, DEBORAH “TOMATO” KRANTZ, AARON FORET AND MORE: Rock ‘n’ Bowl (8:30 p.m.)

GENTILLY GROOVE MASTERS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

MYKIA JOVAN: House of Blues (5 p.m.)

COYOTES/ROADKILL GHOST/VOX AND THE HOUND: One Eyed Jacks

MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS (7 P.M.)/GEORGE PORTER JR. AND HIS RUNNIN’ PARDNERS (11 P.M.): d.b.a.

PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

LIONEL FERBOS WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (7 p.m.)

WASHBOARD CHAZ BLUES TRIO (7 P.M.)/ROYAL SOUTHERN BROTHERHOOD (11 P.M.): Blue Nile Balcony Room

SPICKLE: Banks Street Bar and Grill

JOE KROWN BAND WITH ELIZABETH FLOYD (8 P.M.)/BRASS-A-HOLICS (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Hotel Sonesta)

JAN. 20

B.B. KING/PRESERVATION HALL JAZZ BAND: Tipitina’s

BOBBY CAMPO QUINTET: Snug Harbor

JON SPENCER BLUES EXPLOSION: One Eyed Jacks

JOE KROWN TRIO WITH RUSSELL BATISTE AND WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON: Maple Leaf Bar

GOSPEL BRUNCH FEATURING LAWRENCE ALLEN AND THE SPIRITUAL FIVE: House of Blues (10 a.m.)

CURREN$Y LIVE FEATURING CORNER BOY P AND YOUNG RODDY: House of Blues (10 p.m.)

PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/WASHBOARD CHAZ BLUES TRIO (10 P.M.): d.b.a.

ST. PETER STREET ALL-STARS FEATURING LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)

LUCIEN BARBARIN WITH THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (7 p.m.)

MYKIA JOVAN (8 P.M.)/MAINLINE (10 P.M.): Blue Nile

SOUTH JONES (3 P.M.)/RON HOTSTREAM (9 P.M.): Banks Street Bar and Grill

KOLOUR: Rock ‘n’ Bowl (7 p.m.)

TYLER’S REVISITED WITH GERMAINE BAZZLE AND PAUL LONGSTRETH: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Hotel Sonesta, 8 p.m.)

JAN. 21

JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor

PAPA GROWS FUNK: Maple Leaf Bar

GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a.

PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS FEATURING MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)

YOUNG MAGIC: La Maison

SIGNS OF IRIS (8 P.M.)/THE ART OF FUNK (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

KARAOKE WITH DISCO AMIGOS: Rock ‘n’ Bowl (7:30 p.m.)

GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO BRASS BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Hotel Sonesta, 7 p.m.)

JAN. 22

STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor

EMEFE: Blue Nile

REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar

TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)

OPEN EARS MUSIC SERIES: Blue Nile Balcony Room

NETHERFRIENDS: Circle Bar

TOMMY MALONE: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

THE STAREWELLS: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

THE STEPHEN GORDON GROUP: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Hotel Sonesta, 7 p.m.)

JAN. 23

DELFEAYO MARSALIS PRESENTS THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

LOCAL SONGWRITER SHOWCASE: House of Blues (7 p.m.)

THE DEVIL MAKES THREE/STURGILL SIMPSON: House of Blues (8:30 p.m.)

HONEY ISLAND SWAMP BAND: Maple Leaf Bar

SWING NIGHT WITH THE CREOLE STRINGS BEANS: Rock ‘n’ Bowl

JEFF MANGUM/TALL FIRS: One Eyed Jacks (6:30 p.m. and 10 p.m.)

THE TIN MEN (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS (10 P.M.): d.b.a.

PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)

LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café (7 p.m.)

SOUNDMAN PROJECT (8 P.M.)/GRAVITY A (10 P.M.): Blue Nile

MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (7 p.m.)

MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill

KIPORI WOODS (5 P.M.)/NOLA JAM (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Hotel Sonesta)

JAN. 24

CALEXICO/BAHAMAS: One Eyed Jacks (7 p.m.)

ZYDECO NIGHT WITH BRIAN JACK AND THE ZYDECO GAMBLERS: Rock ‘n’ Bowl (8:30 p.m.)

SPENCER BOHREN AND THE WHIPPERSNAPPERS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

ANDREW MCLEAN: Snug Harbor

HAY RAY: Banks Street Bar

JON CLEARY (7 P.M.)/ THE TANGLE (10 P.M.): d.b.a.

THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH AND SPECIAL GUESTS: Maple Leaf Bar

NEW BIRTH BRASS BAND WITH TANIO HINGLE: Preservation Hall (8 p.m.)

DUKE HEITGER AND TIM LAUGHLIN WITH THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café (7 p.m.)

MICAH MCKEE AND LITTLE MAKERS (7 P.M.)/INTERNATIONAL REGGAE NIGHT WITH DJ T-ROY (10 P.M.): Blue Nile

‘90S NIGHT: Blue Nile Balcony Room (11 p.m.)

SMASHING BLONDE (8 P.M.)/HAZY RAY (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

ROMAN SKAKUM (8 P.M.)/JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Hotel Sonesta)

MURDER BEACH/PARADIM3/JESSE SLAYTER/KTHULU PRIME/NU GUISE: Republic

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.