Shows to Watch for Oct. 4, 2013

ROCK

Friday

  • ELVIN KILLERBEE: The Blues Room (10 p.m.)

Saturday

  • THE ARCTIC MONKEYS: Varsity Theatre (9 p.m., sold out)
  • RONDO HATTON: Phil Brady’s
  • MINOS THE SAINT/ JULIANA BARWICK: Mud and Water (9 p.m.)

Sunday

  • MENOMENA/THE HELIO SEQUENCE: Spanish Moon

Monday

  • RICHARD BUCKNER/DAVID BERKELEY: Mud and Water (8 p.m.)

Tuesday

  • THE ORWELLS/FIDLAR: Spanish Moon

Wednesday

  • ERIC BURDON AND THE ANIMALS: Manship Theatre (7:30 p.m.)
  • BRIAN HAAS AND JOHNNY VIDACOVICH: Mud and Water (9 p.m.)
  • JASON MARTIN/DENTON HATCHER/WILL VANCE: Varsity Theatre (9 p.m.)

Thursday

  • ERIC BURDON AND THE ANIMALS: Manship Theatre (7:30 p.m.)

RED BARAAT: CHELSEA’S CAFÉ

BLUES/R&B

Friday

  • THE MICHAEL FOSTER PROJECT: Varsity Theatre
  • LOUIS DUNN AND THE DUNN-DEAL ALL-STARS: Fernando’s

Saturday

  • JONATHON “BOOGIE” LONG: The Blues Room (10 p.m.)

Sunday

  • THE MAIN SQUEEZE: North Boulevard Town Square (2 p.m.)

Wednesday

  • BLUES JAM WITH KEVAN CULLINS: The Blues Room (9 p.m.)
  • VINCE HUTCHINSON AND HEAVY STORM: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

Thursday

  • THE NEAL FAMILY BAND: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

VARIETY

Friday

  • RUSTY YATES: Live After Five (North Boulevard Town Square, 5 p.m.)

the heaters: Cadillac Café

  • EDDIE SMITH AND BAYOU BOOGIE HORNS: Club Coozan

artemis: La Carreta (Denham Springs)

  • JOSH GARRETT BAND: Onezia Lounge (Gonzales)
  • MITCH LANDRY AND GUMBEAUX ROUGE: Backstreet Lounge (9 p.m.)
  • OLD SOLE BAND: Lava Cantina (9 p.m.)
  • FLOYD BROWN: Farm House Bar and Grill (Central, 7 p.m.)

Saturday

  • ORPHAN ANNIE: Cadillac Café
  • KENNY FIFE: Club Coozan
  • THE PAT COPAS BAND: Clinton Farmers Market (9 a.m.)
  • LA. 1: Fred’s on the River (Port Vincent, 9 p.m.)
  • M.J. AND THE RAMBLERS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • FLOYD BROWN: Denham Springs Antiques Fair (2 p.m.)

Sunday

  • MITCH LANDRY AND GUMBEAUX ROUGE: Warsaw Marina (Springfield, 4 p.m.)
  • OPEN MIKE: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Morley Marina (Brusly, 5 p.m.)

Monday

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (8:30 p.m.)

Tuesday

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • SPACEMAN GROUP: Lava Cantina (7 p.m.)

Wednesday

  • RHETT GUILLOT: Lava Cantina (Perkins Rowe, 7 p.m.)

Thursday

  • KELLY FURR: Cadillac Café
  • KNIGHT RIDERS: Lava Cantina (9 p.m.)
  • SONGWRITER NIGHT WITH ROB CHIDESTER: Backstreet Lounge

ACOUSTIC

Friday

  • CHRIS HOUSE: Monjuni Italian Restaurant (6:30 p.m.)
  • DEBBIE AND BLAYNE: On the Half Hell (7 p.m.)
  • JODI JAMES: Beausoleil Restaurant (8:30 p.m.)
  • JIM BULLION: Southpaws Daiquiris (La. 73, 5 p.m.)

Saturday

  • BRYCE CAIN: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Sunday

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

Monday

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (7 p.m.)

Tuesday

  • KIRK HOLDER: Pelican House (7 p.m.)

Wednesday

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • DAMON KING: On the Half Shell (6:30 p.m.)

Thursday

  • STYK: Onezia Lounge (Gonzales)

COUNTRY

Friday

  • BIG RIVER EXPRESS: Jones Boys’ Hall of Fame (9 p.m.)

Saturday

  • JONES BOYS: Jones Boys’ Hall of Fame (9 p.m.)
  • CARLTON JONES/BUCK GRANTHAM/JAMES WEATHERFORD/MARK SANDERS AND OTHERS: Old South Jamboree (Walker, 7 p.m.)

BLUEGRASS

Sunday

  • THE FABULOUS BAGASSE BOYS: SugarFest (West Baton Rouge Parish Museum, Port Allen, 3 p.m.)

JAZZ

Friday

  • JAN DUPRE AND THE GENTLEMEN OF SWING: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)

Sunday

  • BUDDY BOUDREAUX XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)

DANCE

Friday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Saturday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Sunday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Monday

  • TEDDY’S JUKE BOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Tuesday

  • TEDDY’S JUKE BOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Wednesday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Thursday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

Friday

  • KARAOKE: Thai Kitchen

Saturday

  • KARAOKE: Onezia Upscale Lounge (Gonzales)
  • KARAOKE: Backstreet Lounge (9 p.m.)

Tuesday

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

Wednesday

  • KARAOKE: Cadillac Café

OUTLYING

Friday

  • MICHAEL TWITTY: Paragon Casino (Marksvillle, 8 p.m.)

ntoon soul: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Saturday

  • ARTEMIS: The Hang Out (Maurepas)

ntoon soul: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Wednesday

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Thursday

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

LAFAYETTE AREA

Friday

  • HOTLINE/LEON CHAVIS AND THE ZYDECO FLAMES/CUPID/CHRIS ARDOIN AND NU STEP: Opelousas Spice and Music Festival (South City Park)

Saturday

  • LATIN MUSIC FESTIVAL: Parc International (noon-10 p.m.)
  • JOE DIFFIE/SAME OL 2 STEP/HORACE TRAHAN AND THE NEW OSSUM EXPRESS/TRAVIS MATTE AND THE KINGPINS: Opelousas Spice and Music Festival (South City Park)
  • VIDRINE-CHAPMAN FAMILY BAND/MARY JANES BROUSSARD AND THE SWEET LALAS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

Sunday

  • DONNIE AND THE POOLDOOS: Bluedog Café (11 a.m.)
  • JAMIE BERGERON AND THE KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

Wednesday

  • CAJUN JAM SESSION: Ruby’s Restaurant and Courtyard (Eunice, 6 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • GRETNA HERITAGE FESTIVAL WITH UNCLE KRACKER, EARTH, WIND, & FIRE, DASH RIP ROCK, ROCKIN’ DOPSIE AND MANY MORE: Downtown Gretna (4 p.m.-11 p.m.)
  • PONDEROSA STOMP WITH SWAMP DOGG, THE SONICS, LYNN AUGUST, CHRIS CLARK, BABY WASHINGTON, RICHARD CAITON, CHARLES BRIMMER, MAXINE BROWN, SONNY GREEN AND JAMES ALEXANDER: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.-3 a.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • D.L. HUGHLEY/EDDIE GRIFFIN: Saenger Theatre
  • ERIC LINDELL: One Eyed Jacks
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS (6 P.M.)/EVER EXPANDING ELASTIC WASTE BAND FEATURING MEMBERS OF MORPHINE/JEREMY LYONS (10 P.M.): d.b.a.
  • LINDSAY PAVAO/HERO’S LAST MISSION: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • VOICE OF THE WETLANDS PREVIEW WITH MIA BORDERS, BIG CHIEF MONK BOUDREAUX AND THE WILD MAGNOLIAS: Blue Nile
  • THE SOUL REBELS/NAUGHTY PROFESSOR: Tipitina’s (10 p.m.)
  • CHEE WEEZ: House of Shock (319 Butterworth St., Jefferson)
  • ROBIN BARNES JAZZ QUARTET (5 P.M.)/TOM HOOK AND WENDELL BRUNIOUS TRIO (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • ERIC MOREL AND THE SOULFUL HORDE: Cafe Istanbul (The Healing Center, 7 p.m.)
  • AUDIO-VISUAL PROJECT DOCUMENTING HISTORY OF NEW ORLEANS DRUMMING WITH HOT BILL SUMMERS: Gasa Gasa (2 p.m. and 9 p.m.)
  • JON RONIGER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • ROBYN ADLER AND MUTTS OF THE PLANET: Little Gem Saloon Ramp Room (8 p.m.)
  • JULIANA BARWICK: Allways Lounge
  • KHRIS ROYAL AND DARK MATTER/DJ QUICKIE MART/CHRISTIAN BRADFORD: Freret Street Publiq House
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • GREENSKY BLUEGRASS: The Parish at House of Blues (9 p.m.)
  • CHRISTIAN SCOTT QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SOL DRIVEN TRAIN: Maple Leaf Bar

downhill strugglers (5:30 P.M.)/PAUL SANCHEZ (8 P.M.): Chickie Wah Wah

Saturday

  • GRETNA HERITAGE FESTIVAL WITH MARCIA BALL, BLOOD SWEAT & TEARS, CHICAGO AND MANY MORE: Downtown Gretna (2 p.m.-11 p.m.)
  • PONDEROSA STOMP WITH THE STANDELLS, CHRIS MONTEZ, CHARLIE GRACE, GAUNGA DYNS, THE SLOTHS WITH TY WAGNER, EDDIE DANIELS, SPENCER WIGGINS AND BOOGALOO: Rock ’n’ Bowl (8 p.m.-2:25 a.m.)
  • MARDI GRAS INDIAN ORCHESTRA/SWEET CRUDE/HELEN GILLET: Tipitina’s (10 p.m.)
  • JIMMY EAT WORLD/MATT POND: House of Blues
  • EW LIFE JAZZ BAND WITH LUCIEN BARBARIN: Preservation Hall Jazz Band (8 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS: Little Gem Saloon Ramp Room (7 p.m.)
  • ELECTIC SIX/MY JERUSALEM/THE CONS/PROSE: One Eyed Jacks
  • DESOTO STREET BAND: Algiers Folk Art Festival (207 LeBouf St., Algiers Point, 2 p.m.)
  • CONFABULATION OF GENTRY/THE ROUND PEGS: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • FLOW TRIBE/THE MAIN SQUEEZE: Blue Nile
  • JOHN BOUTTE (8 P.M.)/LITTLE FREDDIE KING (11 P.M.): d.b.a.
  • DISCIPLES OF TRASH: House of Shock (319 Butterworth St., Jefferson)
  • LUTHER KENT JAZZ TRIO: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)
eric morel and the soulful horde: Cafe Istanbul (The Healing Center, 7 p.m.)
  • LEROY JONES QUINTET (8 P.M.)/RED HOT JAZZ REVUE (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • TERRANCE SIMIEN AND THE ZYDECO EXPERIENCE: Pontchartrain Vineyard (81250 Old Military Road, Bush, 6:30 p.m.)
  • BLUES IN DA PARISH FESTIVAL WITH LITTLE FREDDIE KING, THE ALABAMA SLIM BLUES REVUE AND JOHN LISI AND OTHERS: Docville Farm (5125 E. St. Bernard Highway (Violet, 11 a.m.-6 p.m.)
  • GERMAIN BAZZLE AND COMPANY: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • FROGS GONE FISHING: Maple Leaf Bar
  • SKEPTIC TANK FEATURING PHIL DEGUY: Chickie Wah Wah (9 p.m.)

Sunday

  • GRETNA HERITAGE FESTIVAL WITH TAB BENOIT, ZZ TOP, DEACON JOHN, AMANDA SHAW AND MANY MORE: Downtown Gretna (noon-9 p.m.)
  • INDIA.ARIE: House of Blues (8 p.m.)
  • LIL’ BAND O’ GOLD WITH TOMMY MCLAIN AND JOCKEY ETIENNE: d.b.a. (6 p.m.)
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • OLA COUNTRY (4 P.M.)/RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill
  • HAIM/LO ECHO: One Eyed Jacks
  • RICHARD BUCKNER: Old U.S. Mint
  • YOUTH WORKSHOP WITH BRIAN HAAS TRIO: Tipitina’s (1 p.m.)
  • JOHN PAUL KEITH: Siberia
  • MOJO: Rock ’n’ Bowl
  • EW ORLEANS LEGACY BAND WITH TOMMY SANCTON: Preservation Hall (8 p.m.)
  • RICHARD KNOX: Little Gem Saloon (10 a.m.)
  • KIRK FRANKLIN’S GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • TYLER’S REVISITED FEATURING GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • BRIAN HAAS AND JOHNNY VIDACOVICH: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

Monday

  • MS MR/BEAR MOUNTAIN: The Parish at House of Blues
  • JANE KRAKOWSKI: Lupin Hall (NOCCA, 7 p.m.)
  • COREY HENRY’S TREME FUNKTET: Maple Leaf Bar (10 p.m.)
  • THE ORWELLS/YELEPHANTS/KG ACCIDENTAL/FIDLAR: One Eyed Jacks
  • CITY AND COLOUR/THE PAPER KITES: House of Blues
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (9 p.m)
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • WALK THE MOON/PLUS THE MOWGLI’S: Tipitina’s (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS FEATURING MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

Tuesday

  • THE MAVERICKS/SETH WALKER: Tipitina’s (8 p.m.)
  • THE DODOS/DUSTIN WONG: One Eyed Jacks
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • CAT ISLAND CASTAWAYS: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)
  • HINDER/CANDLEBOX: House of Blues
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • RINGWORM: Cypress (Metairie)
  • CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • VICTOR ATKINS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • IGEL HALL BAND: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

Wednesday

  • THE MAVERICKS/SETH WALKER: Tipitina’s (8 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m)
  • MS MR/BEAR MOUNTAIN: The Parish at House of Blues (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • IGEL HALL BAND: Blue Nile
  • THE TIN MEN (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (10 P.M): d.b.a.
  • THE YAT PACK: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • CHANCE BUSHMAN AND THE SMOKIN’ TIME FIVE: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 8:30 p.m.)
  • ASHLIN PARKER: Jazz at the Sandbar (Sandbar at The Cove, UNO, 7 p.m.)
  • ANDRE BOHREN: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • JACUZZE BOYS: Siberia
  • MIA BORDERS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA DELFAYO MARSALIS PRESENTS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND THE LIL’ BIG HORNS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

Thursday

  • CYRIL NEVILLE’S SWAMP FUNK/GAYNIELLE NEVILLE AND HER SWEET STUFF BAND: Armstrong Park (4 p.m.)
  • THE TRIO WITH JOHNNY VIDACOVICH AND GUESTS: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • SINGLE ATOM THEORY: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • BOUNCE XXX1 FEATURING BIG FREEDIA, DJ JUBILEE, RICKY B: Republic (11 p.m.)
  • EGG YOLK JUBILEE: d.b.a. (10 p.m)
  • CHUCK PALAHNIUK/CHELSEA CAIN AND MONICA DRAKE: Tipitina’s (8 p.m.)
  • GENO DELAFOSE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • CARL LEBLANC JAZZ TRIO (5 P.M.)/GEORGE FRENCH QUARTET (8:Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorText ColorText ColorText Color30 p.m.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • PAUL SANCHEZ: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • RICKY SEBASTIAN WITH WENDELL BRUNIOUS: Little Gem Saloon (7:30 p.m.)
  • JAMES RIVERS MOVEMENT: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • CINDY SCOTT QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PAPA MALI/JOHNNY V AND CASS FAULCONER: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • To submit to Shows to Watch, go to calendar.theadvocate.com, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.