Shows to Watch for Sept. 6-12, 2013

ROCK

Friday

  • MERIWETHER/THE VETTES/ADAM DALE: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • THE REMNANTS: Timeout Lounge
  • BEAVER NELSON/DEXTER LEE: Red Dragon Listening Room (2401 Florida Blvd., 8 p.m.)
  • RED MOPED: Roux House (10 p.m.)
  • COREY LANDRY: Renaissance Hotel (6 p.m.)
  • WIL VANCE AND THE KINFOLK/BUTTONHOOF/JASON MARTIN AND THE CORNER POCKET: Mud and Water

Saturday

  • AUSTIN LUCAS/JOHN MORELAND: Mud and Water
  • LEVEE DAZE: Spanish Moon
  • ASSSASSIN STONE: Magnolia Sports Bar (9 p.m.)
  • CHRIS LEBLANC BAND: Roux House (10 p.m.)

Sunday

  • DR. JOHN AND THE NITE TRIPPERS: Manship Theatre (6:30 reception, 8 p.m. show)
  • LEVEE DAZE: Spanish Moon
  • THE BREAKPOINT METHOD/MAD DOG: Mud and Water

Tuesday

  • RIGHTEOUS VENDETTA/10 YEARS/KYNG: Varsity Theatre (8 p.m.)

Wednesday

  • COREY SMITH/THE RAILERS: Texas Club
  • KADY Z: Mud and Water

RAP/HIP-HOP

Friday

  • DJ JUBLILEE: Spanish Moon

Thursday

  • BATON ROUGE HOPS FESTIVAL FEATURING LOCAL ARTIST SHOWCASE: Manship Theatre (opening reception 6 p.m., performance 8 p.m.)

BLUES/R&B

Friday

  • MORRIS DAY AND THE TIME: L’Auberge Casino & Hotel (8:30 p.m.)
  • J.J. JOHNSON AND FRIENDS: Poor Boy Lloyd’s (7 p.m.)
  • JONATHON “BOOGIE” LONG: The Blues Room (9 p.m.)

Saturday

  • JOHN LISI: The Blues Room (9 p.m.)

Tuesday

  • OPEN MIC WITH JORDAN EARLES: The Blues Room (9 p.m.)

Wednesday

  • BLUES JAM WITH KEVAN CULLINS: The Blues Room (9 p.m.)
  • VINCE HUTCHINSON AND HEAVY STORM: DJ’s Club Elite (9 p.m.)
  • SUNDANZE AND FRIENDS: Our Place (Central)

Thursday

  • THE NEAL FAMILY BAND: DJ’s Club Elite (9 p.m.)

VARIETY

Friday

  • BATON ROUGE SYMPHONY ORCHESTRA: Live After Five (Town Square at North Boulevard, 5 p.m.)
  • EDDIE SMITH BAND: Backstreet Lounge
  • LA. 1: Club Coozan (9 p.m.)
  • CAM PYLE BAND: Lava Cantina (Perkins Rowe, 9 p.m.)
  • CHRIS LEBLANC BAND: Onezia Lounge (Gonzales)
  • SILVERHOOK: La Carreta Mexican Restaurant (6:30 p.m.)

Saturday

  • THE ANTEEKS: Lava Cantina (Perkins Rowe, 9 p.m.)

Sunday

  • OPEN MIKE: Brew Ha-Ha (6 p.m.)
  • RACOON: Morley Marina (Brusly)

Monday

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (8:30 p.m.)

Tuesday

  • LYNN ANSELMO SONGWRITERS SHOWCASE: Lava Cantina (7 p.m.)

Wednesday

  • RHETT GUILLOT: Lava Cantina (Perkins Rowe, 7 p.m.)

Thursday

  • WESTBOUND TRAIN: Papi’s Fajita Factory (Denham Springs, 7 p.m.)
  • CHARLESTON BOURGEOIS: Lava Cantina (Perkins Rowe, 9 p.m.)
  • SONGWRITERS NIGHT WITH ROB CHIDESTER: Backstreet Lounge

ACOUSTIC

Friday

  • JIM BULLION: Southpaws Daiquiris (La. 73, 7 p.m.)

Sunday

  • THE FUGITIVE POETS: Birdman Coffee Shop (6 p.m.)

Wednesday

  • JASON TURNER: Renaissance Hotel (6 p.m.)

Thursday

  • KIRK HOLDER AND DAMON KING: Onezia Lounge (Gonzales)

COUNTRY

Friday

  • THE JONES BOYS AND THE HALL OF FAME BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

Saturday

  • C.J. SOLAR: Co-Op Bookstore (3960 Burbank Drive, 2 p.m.)

michelle morgan/christy solar/anita leblanc/carlton jones and the red hot country band and others: Old South Jamboree (Walker, 7 p.m.)

jb trio: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

Monday

  • HAL AND AL ALL-STAR CONCERT WITH MARK CHESTNUT, SUZY BOGGUSS, JOHNNY LEE, MARTY RAYBON, JAMES LINDEN HOGG, JERRY MATHERS AND MORE: Marriott Baton Rouge Hotel ballroom (6 p.m.)

Wednesday

  • MICK AND JACK: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 8 p.m.)

JAZZ

Friday

  • NICK ABRAHAM: Bin 77 Courtyard (Perkins Road, 7 p.m.)

Sunday

  • BUDDY BOUDREAUX XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)

NICK ABRAHAM TRIO: ZOLIA BISTRO (11 A.M.)

COMEDY

Friday

  • CHARLIE MUPRPHY: Belle of Baton Rouge atrium (8 p.m.)

DANCE

Friday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Saturday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Teddy’s record spin: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 9 p.m.)

Sunday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Monday

  • TEDDY’S JUKE BOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Tuesday

  • TEDDY’S JUKE BOX LISTENING PARTY: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

Wednesday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

Thursday

  • TEDDY’S BLUES AND SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

LINE DANCE LESSONS: JONES BOYS’ HALL OF FAME (DENHAM SPRINGS, 6:30 P.M.)

KARAOKE

Friday

  • KARAOKE: Thai Kitchen

Saturday

  • KARAOKE: Onezia Lounge (Gonzales)

Tuesday

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

OUTLYING

Friday

  • PHIL VAUGHT: Paragon Casino Pelican Star
  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Saturday

  • SILVERHOOK: Rod’s Cantina (Ponchatoula, 9 p.m.)
  • toon soul: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

  • PHIL VAUGHT: Paragon Casino Pelican Star

Sunday

  • GUMBEAUX ROUGE: Warsaw Marina (Springfield, 5 p.m.)

Wednesday

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

Thursday

  • TOON SOUL: Paragon Casino atrium bar (Marksville)

LAFAYETTE AREA

Friday

  • DR. JOHN AND THE NITE TRIPPERS: Acadiana Center for the Arts (101 W. Vermilion St., 7:30 p.m.)
  • DONNIE AND THE POOLDOOS: McGee’s Landing (Henderson, 7 p.m.)

Saturday

  • SHERYL CORMIER AND CAJUN SOUNDS: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)

Sunday

  • JAMIE BERGERON AND THE KICKIN’ CAJUNS: Whiskey River (Henderson, 4 p.m.)

Wednesday

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

Thursday

  • DOWNRIGHT/CAPTAIN GREEN: Jefferson Street Soundstage (8 p.m.)
  • THE DAD HORSE EXPERIENCE: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

Friday

  • RICK SPRINGFIELD: The Joy Theater (8 p.m.)
  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBECUE SWINGERS (7 P.M.)/STANTON MOORE, MAURICE BROWN, DOUG WIMBUSH AND GUESTS (11 P.M.): Blue Nile
  • ANDREW DUHON/SWEET CRUDE/CORTLAND BURKE AND ASSOCIATES: One Eyed Jacks
  • FLOWTRIBE/MIKE DILLON BAND: Tipitina’s (10 p.m.)
  • DESOTO STREET BAND: Pearl Wine Bar (3700 Orleans Ave., 8 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • EW ORLEANS SUSPECTS: Maple Leaf Bar
  • JOE KROWN (5 P.M.)/THADDEUS RICHARD (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • PAUL SANCHEZ (8 P.M.)/COOT (10 P.M.): Chickie Wah Wah

ron roniger: Little Gem Saloon (5 p.m.)

juvenile dj party: Little Gem Saloon Ramp Room (9 p.m.)

robin barnes jazz quartet (5 p.m.)/jubilation band (9 p.m.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

groovy 7: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)

  • BIG EASY FREESTYLE COMPETITION: The Parish at House of Blues (8:30 p.m.)
  • ALTERNATIVE FRIDAYS: House of Blues
  • HOT CLUB OF NEW ORLEANS(6 P.M.)/R. SCULLY AND THE ROUGH 7/HEAVY LIDS (10 P.M.): d.b.a.
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING GREGG STAFFORD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • DJ REAL AND BLACK PEARL: Blue Nile (midnight)
  • ABC/BEN JOSEPH AND THE LAY LOWS/MICHA MCKEE AND FRIENDS: Banks Street Bar and Grill

Saturday

  • MESCHIYA LAKE AND THE LITTLE BIG HORNS CD RELEASE PARTY: House of Blues (9 p.m.)

chris thomas king trio: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

john boutte (8 p.m.)/little freddie king (11 p.m.): d.b.a.

glen david andrews (8 p.m.)/red hot jazz revue (midnight): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

black and gold kickoff party with the stooges brass band, dj captain charles and the supper fans: Tipitina’s (10 p.m.)

  • DAX RIGGS/BROTHER DEGE: One Eyed Jacks
  • CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Pontchartrain Vinyeard (81250 Old Military Road, Bush, 6:30 p.m.)

mike dillon’s homecoming bash: Maple Leaf Bar

sex dogs and call girls: Chickie Wah Wah (9 p.m.)

  • KERMIT RUFFINS AND THE BARBEQUE SWINGERS: Little Gem Saloon Ramp Room (7 p.m.)

luther kent jazz quartet: Carousel Bar (Hotel Monteleone)

the boogiemen: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)

  • VICTORY BIG BAND: National World War II Museum (6 p.m. dinner, 8 p.m. show)
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SOUL PROJECT (9 P.M.)/DJ REAL AND BLACK PEARL (MIDNIGHT): Blue Nile Balcony Room
  • DENTON HATCHER AND THE LOW BALLERS (8 P.M.)/CHA WA (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

Sunday

  • JAMES SINGLETON QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

joe krown trio with walter “Wolfman” Washington and russell batiste: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)

  • CHELSEA WOLFE/TRUE WIDOW/WOOZY: One Eyed Jacks

kirk franklin’s gospel brunch: House of Blues (10 a.m.)

pepper: House of Blues (8 p.m.)

tyler’s revisted featuring germaine bazzle: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

joseline hernandez: House of Blues

palmetto bug stompers (6 p.m.)/the tin men (10 p.m.): d.b.a.

  • YOUTH MUSIC WORKSHOP WITH CLIFF HINES, CHRIS SEVERIN AND JOHNNY VIDACOVICH: Tipitina’s (1 p.m.)

cajun fais do do with bruce daigrepont: Tipitina’s (5 p.m.)

  • ST. PETER STREET ALL-STARS FEATURING LARS EDEGRAN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • AUSTIN LUCAS/JOHN MORELAND: Circle Bar
  • MYKIA JOVAN (7 P.M.)/TO BE CONTINUED BRASS BAND (10 P.M.): Blue Nile
  • OLA COUNTRY (4 P.M.)/RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill

monday

  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

alexis and the samurai: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

glen david andrews: d.b.a. (10 p.m.)

preservatiOn hall living legends featuring maynard chatters: Preservation Hall (8 p.m.)

gerald french and the original tuxedo jazz band: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

south jones: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

Tuesday

  • JOE SATRIANA/STEVE MORSE: House of Blues (8 p.m.)

stanton moore, james singleton and david torkanowsky: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)

  • JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES: Maple Leaf Bar
  • CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • THE TOM LEGGETT BAND: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)

Wednesday

  • SWING NIGHT WITH THE CREOLE STRINGBEANS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)

the tin men (7 p.m.)/walter “wolfman” washington (10 p.m): d.b.a.

meschiya lake and tom mcdermott: Chickie Wah Wah (8 p.m.)

  • KIPORI WOODS (5 P.M.)/NOJO JAM FEATURING THE MUSIC OF THE MODERN JAZZ QUARTET (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • UPTOWN JAZZ ORCHESTRA, DELFEAYO MARSALIS PRESENTS MARDI GRAS TO MODERN JAZZ: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MISSISSIPPI RAIL COMPANY: Maple Leaf Bar
  • RICHARD KNOX: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • PRESERVATION HALL SWING KINGS FEATURING JOHN ROYEN: Preservation Hall (8 p.m.)
  • VIBERIAN EXPERIENCE WITH AF THE NAYSAYER, REAGAN MITCHELL, ADAMBOMB AND BILL CLINTON: Gasa Gasa
  • CHRIS MULÉ AND THE PERPETRATORS: Blue Nile (10 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

thursday

  • HANSON/PAUL MCDONALD: House of Blues (8 p.m.)
  • DAVELL CRAWFORD/STEPHANIE JORDAN: Armstrong Park (4 p.m.)
  • WARREN WOLF AND THE WOLFPACK: Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Color Little Gem Saloon Ramp Room (7:30 p.m. and 10 p.m.)
  • BRASS-A-HOLICS: Freret Street Publiq House
  • GLADIATOR/THE PARTYSQUAD/KID KAMILLION/DXXXY/HOP BOX: Republic (10 p.m.)
  • PHIL DEGRUY TRIO: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • ROMY KAYE (5 P.M.)/THE JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar
  • PAPA MALI WITH JOHNNY V AND CASS FAULCONER (10 P.M.): Chickie Wah Wah
  • ANDRA BORHEN: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • INGRID LUCIA (5 P.M.)/GEORGE FRENCH QUARTET (8:Text ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/SolidText ColorSwatch/NoneStrokeStyle/$ID/Solid$ID/NothingText ColorText Color$ID/NothingText ColorText Color30 p.m.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • DEAD GAZE/DENT MAY: Gasa Gasa
  • ZYDECO NIGHT WITH CHUBBY CARRIER: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • BRIAN COOGAN (7 P.M.)/GARRY BURNSIDE (10 P.M.): d.b.a.
  • PRESERVATION HALL FEATURING MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • REGGAE NIGHT: Blue Nile (11 p.m.)
  • SECOND THURSDAY OPEN MIC NIGHT WITH ROBERT EUSTIS: Fair Grinds Coffee House (3133 Ponce de Leon St., 7 p.m.)
  • MIKE DARBY BAND: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, RED, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. RED does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.