Shows to Watch for June 28-July 4, 2013

ROCK

June 28

  • RED, ROCK AND BLUE V WITH THE GIN BLOSSOMS AND WINBOURNE: Varsity Theatre
  • SOULHAVEN: Roux House (10 p.m.)
  • BLAKE BREAUX: Happy’s (Third Street, 9 p.m.)
  • HIGH TOP KICKS: Spanish Moon
  • SEYMOUR BLUE: Mud and Water
  • PANDORA: Big Head’s Tavern

June 29

  • BUXTON/SETH WALKER: Mud and Water
  • RUSTY YATES: Happy’s (Third Street, 9 p.m.)
  • THE UPSTARTS: Roux House (10 p.m.)
  • QUEEN MICHAEL: Spanish Moon

June 30

  • JOSH RITTER/THE MILK CARTON KIDS: Manship Theatre, Shaw Center for the Arts (7 p.m.)

July 4

  • SANDERS BOHLKE: Haven Gallery

BLUES/RHYTHM AND BLUES

June 28

  • GREGG WRIGHT: Bear’s Den (Morganza)
  • BLUES ROOM ALL-STARS WITH WILL JACKSON: The Blues Room (9 p.m.)

June 29

  • GREGG WRIGHT: Phil Brady’s

July 1

  • PATRICK HENRY AND THE LIBERATION BAND: Peyton Place (8 p.m.)

June 30

  • BLUES JAM WITH DOUG BROUSSEAU: The Blues Room (7 p.m.)
  • : Peyton Place (8 p.m.)

July 3

  • SUNDANZE AND FRIENDS: Our Place (Central)
  • VINCE HUTCHINSON AND HEAVY STORM: DJ’s Club Elite (9 p.m.)
  • LOUIS DUNN AND THE DUNN DEAL ALL-STARS: The Blues Room (8 p.m.)

July 4

  • THE NEAL FAMILY BAND: DJ’s Club Elite (9 p.m.)
  • BLUES ROOM ALL-STARS WITH WILL WESLEY: The Blues Room (2 p.m.)
  • GREGG WRIGHT: The Blues Room (7 p.m.)

RAP

July 4

  • MASTER P: Varsity Theatre

SWING

July 3

  • THE VICTORY BELLES: St. James Episcopal Church (205 N. Fourth St., 7 p.m.)

VARIETY

June 28

  • A NA SHA: Belle of Baton Rouge
  • GEARED UP BAND: Lava Catina
  • LA. 1: Club Coozan (9 p.m.)
  • THE HEATERS: Daiquiri Café (Sherwood Forest Boulevard)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: Magnolia Sports Bar (Denham Springs)
  • RYAN PATTERSON AND FRIENDS: Ahhuhas Mexican Restaurant
  • THE REMNANTS: Glen’s
  • ESCO MCCULLUM: On the Half Shell (7 p.m.)
  • ERNEST SCOTT AND THE FUNK CHILDREN: Onezia Lounge (Gonzales)
  • ROADHOUSE: Portico
  • RUN JANE RUN: George’s (George O’Neal Road, 7:30 p.m.)
  • RACHEL HALLOCK: Churchill’s (9 p.m.)
  • KENNY FIFE AND BAC TRAC: Austin J’s (Prairieville)

June 29

  • BACKLIT STEREO: Lava Cantina
  • EDDIE SMITH BAND: Backstreet Lounge
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Fred’s on the River (Port Vincent, 8 p.m.)
  • DALE SELLARS AND BACKS ROADS: Bueche’s Bar (False River)
  • ARTEMIS: George’s (George O’Neal Road)
  • BRANDON ROUTH: Churchill’s (9 p.m.)
  • PAULA AND THE PONTIACS: Glen’s

June 30

  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha
  • LA. 1: Canal Bank Club (Head of Island, 4 p.m.)
  • CLIFF NICKENS: Austin J’s (Prairieville)

July 1

  • JOE MONK’S JAM SHOWCASE: DJ’s Club Elite (8:30 p.m.)

July 2

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • WILL WESLEY BAND: Glen’s

July 4

  • SOUL JUKEBOX: L’Auberge Casino (The Edge bar, 8 p.m.)
  • GENE WILLIAMS’ HIGHWAY 16 SWAMP BAND: Sidney Hutchinson Park (Walker, 1 p.m.)

COUNTRY

JUNE 28

  • JOHN MICHAEL MONTGOMERY: Texas Club (9 p.m.)
  • THE FABULOUS BAGASSE BOYZ: Belle of Baton Rouge (6:30 p.m.)
  • KOZMIC KOWBOYZ: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

JUNE 29

  • JONES BOYS WITH THE HALL OF FAME BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

ACOUSTIC/FOLK

June 28

  • JUSTIN MCCOY: The City Bar (7 p.m.)

June 29

  • BUBBA PLAUCHE: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • KIRK HOLDER AND DAMON KING: Satterfields (New Roads, 3 p.m.)

June 30

  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)

July 1

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

July 2

  • RANDALL BRAMBLETT: Red Dragon Listening Room (Zachary, 8 p.m.)

July 3

  • KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • CAM PYLE AND MIKE TRAMONTE: Glen’s

July 4

  • KIRK HOLDER: Lake Rosemound (St. Francisville, 6:30 p.m.)
  • CHARLSTON BOURGEOIS: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

JAZZ

June 30

  • NICK ABRAHAM: Zolia’s Bistro (11 a.m.)
  • BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)
  • IN HARMONY JAZZ BAND: Lava Cantina

July 4

  • NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (7 p.m.)

DANCE

June 28

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

June 29

  • DJ HE-LO: Onezia Lounge (Gonzales)
  • DJ CORLEY: Austin J’s (Prairieville)

June 30

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

July 1

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

July 2

  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

July 3

  • DJ QT: Daiquiri Café (Lee Drive, 7:30 p.m.)

July 4

  • DJ TRIZ-A: L’Auberge Casino (6 p.m.)
  • TEDDY’S OLD TIME RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

KARAOKE

June 28

  • KARAOKE: Thai Kitchen
  • BILLY BLUE KARAOKE: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)
  • KARAOKE: Backstreet Lounge

June 29

  • KARAOKE: Backstreet Lounge
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

July 2

  • KARAOKE: DJ’s Club Elite (8 p.m.)

July 4

  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

BILLY BLUE KARAOKE: END OF THE LINE (DENHAM SPRINGS, 8 P.M.)

OUTLYING

June 28

  • 484 SOUTH BAND: Boopalu’s (Springfield)
  • FAT BOY SOUTH: Paragon Casino Pelican Stage (Marksville)
  • ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Stage (Marksville) 7 p.m.)

June 29

  • SILVERHOOK: Veer Off (Folsom)
  • DOUG KERSHAW: Paragon Casino (Marksville)
  • FAT BOY SOUTH: Paragon Casino Pelican Stage Stage (Marksville)
  • ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Marksville, 7 p.m.)
  • RACOON: Mule’s Hitch (Ponchatoula)

July 3

  • ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Marksville, 6 p.m.)

July 4

  • ROCK DAT 4TH FEATURING DELTA BADHAND, 4 MOB JAM, LILLIAN AXE AND ZEBRA: Paragon Casino Mári Showroom (Marksville, 6 p.m.)
  • ROD ANTOON: Paragon Casino Atrium bar (Marksville, 6 p.m.)

LAFAYETTE AREA

June 28

  • ALWAYS ... PATSY CLINE STARRING ANGIE BENOIT MCBRIDE AND CINDY VEILLON MATTEI: Eunice Players’ Theatre (121 S. Second St., Eunice, 7 p.m.)
  • THE PITS/THE INVINCIBLE CZARS: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

June 29

  • DONNIE AND THE POOLDOOS: McGee’s Landing (Henderson, 7 p.m.)
  • CAJUN JAM: Savoy Music Center (4413 La. 190 East, Eunice)
  • VORANCE BARZAS AND THE ORIGINAL MAMOU PLAYBOYS WITH STEVE RILEY: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONKY REVUE: Lakeview Park and Beach (717 Veterans Memorial Highway, Eunice, 8 p.m.)
  • ALWAYS ... PATSY CLINE STARRING ANGIE BENOIT MCBRIDE AND CINDY VEILLON MATTEI: Eunice Players’ Theatre (121 S. Second St., Eunice, 7 p.m.)
  • THE PRESERVATION/THE VIATONES: Blues Moon Saloon (9 p.m.)

June 30

  • HORACE TRAHAN AND OSSUN EXPRESS: Whiskey River (1365 Henderson Levee Road, 4 p.m.)

July 3

  • CAJUN JAM: Blue Moon Saloon (8 p.m.)

July 4

  • RARELUTH: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

June 28

  • DAVE ATTELL: One Eyed Jacks (8 p.m.)
  • MICAH MCKEE: Little Gem Saloon (5 p.m.)
  • THE IGUANAS: Little Gem Saloon (9 p.m.)
  • HERLIN RILEY AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • SUPERHUMANOIDS: Circle Bar
  • CLIFF HINES BAND FEATURING SASHA MASAKOWSKI: Blue Nile
  • JOE KROWN (5 P.M.)/LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • JOE KROWN WITH JOHN FOHL AND MIKE BARRAS: Dos Jefes (10 p.m.)
  • VENOMOUS MAXIMUS: Siberia
  • BRENT MELANCON (5 P.M.)/PAUL SANCHEZ (8 P.M.)/CLARENCE BUCARO (10 P.M.): Chickie Wah Wah
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS WITH LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ROBIN BARNES JAZZ QUARTET (5 P.M.)/LENA PRIMA AND BAND (9 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • BUSTOUT BURLESQUE: House of Blues (8 p.m. and 10:30 p.m.)
  • 4-PLAY ON FRIDAY: The Parish at House of Blues (11 p.m.)
  • SARAH MAC BAND: Big Mama’s Lounge at House of Blues (8:30 p.m.)
  • LINNZI ZAORSKI (6 P.M.)/COLIN LAKE (10 P.M.): d.b.a.
  • 90 DEGREES WEST/61 SOUTH: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • EW ORLEANS SUSPECTS: Maple Leaf Bar
  • MC DUNK/3 CENTS SHORT/FLYING RACCOON/BUJIE AND THE HIGHRISE: Banks Street Bar and Grill

June 29

  • MERLE HAGGARD/JAMEY JOHNSON: Champions Square (8 p.m.)
  • WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (7 P.M.)/COREY HENRY (11 P.M.): Chickie Wah Wah
  • PAPA GROWS FUNK — THE LAST JAM: Tipitina’s (10 p.m.)
  • LUTHER KENT JAZZ QUARTET: Carousel Bar (Hotel Monteleone, 9 p.m.)
  • DAVE ATTELL: One Eyed Jacks (8 p.m. and 10:30 p.m.)
  • DAVID AND ROSELYN: Little Gem Saloon (4:30 p.m.)
  • BENNY TURNER: Little Gem Saloon (9:30 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND LITTLE BIG HORNS: Little Gem Saloon Ramp Room (7 p.m.)
  • ASTRAL PROJECT JAZZ ALL-STARS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TAB BENOIT/ERIC LINDELL AND THE SUNLINERS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • CYRIL NEVILLE’S SWAMP FUNK: Blue Nile
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE JR.: d.b.a. (11 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ALEXEY MARTI’S HAVANA NIGHTS (8 P.M.)FREE AGENTS BRASS BAND (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • DERI LOVE: Big Mama’s Lounge at House of Blues (8:30 p.m.)
  • SUPER WATER SYMPHONY/EVANGELISTAS/MATT HOOPER: The Parish at House of Blues (10 p.m.)
  • COREY NAFTALY BAND: Maple Leaf Bar
  • MIKE STRECKER/WES CANNON: Cutting Edge Theater (747 Robert Blvd., Slidell, 8 p.m.)
  • THE RELICS (8 P.M.)/REFRIED CONFUZION (10 P.M.): Banks Street Bar and Grill

June 30

  • CYNDI LAUPER/HUNTER VALENTINE: House of Blues (8 p.m.)
  • RICHARD KNOX AND THE LITTLE GEM JAZZ MEN FEATURING CHARLIE MILLER: Little Gem Saloon (10:30 a.m.)
  • WEEDEATER/ASG: One Eyed Jacks
  • EW ORLEANS GUITAR QUARTET: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • TYLER’S REVISITED WITH GERMAINE BAZZLE: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • JOE KROWN TRIO WITH WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND RUSSELL BATISTE: Maple Leaf Bar (10:30 p.m.)
  • PRESERVATION HALL BRASS BAND: Preservation Hall (8 p.m.)
  • KIRK FRANKLIN’S GOSPEL BRUNCH: House of Blues (10 a.m.)
  • JOHNNY VIDACOVICH TRIO YOUTH MUSIC WORKSHOP: Tipitina’s (1 p.m.)
  • CAJUN FAIS DO DO WITH BRUCE DAIGREPONT: Tipitina’s (5 p.m.)
  • CARLO DITTA AND SMOKY GREENWELL: Big Mama’s Lounge at House of Blues (6 p.m.)
  • THE GRANDMOTHERS OF INVENTION: House of Blues (8 p.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/MARC STONE AND FRIENDS (10 P.M.): d.b.a.
  • DUELING FIDDLES (4 P.M.)/RON HOTSTREAM (7 P.M.): Banks Street Bar and Grill

July 1

  • PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ALEXIS AND THE SAMURAI: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • SOUTH JONES: Banks Street Bar and Grill (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE QUICKENING: Maple Leaf Bar
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a. (10 p.m.)
  • JOSH RITTER AND THE ROYAL CITY BAND/MILK CARTON KIDS: Tipitina’s (9 p.m.)
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

July 2

  • DAVELL CRAWFORD AND FRIENDS: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS FEATURING FRANK OXLEY: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ZYDECO NIGHT WITH GENO DELAFOSE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (5 p.m.)
  • YOUR PROTECTOR: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)
  • JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)

July 3

  • MARINE CORPS BAND NEW ORLEANS AND NAVY BAND NEW ORLEANS: Goldring Woldenberg Great Lawn, City Park (7 p.m.)
  • CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Uncle Sam Kam (Lafreniere Park, Kenner)
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND WITH MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • SWING NIGHT WITH THE YAT PACK: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • JOE KROWN: Ralph’s on the Park (5 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND TOM MCDREMOTT: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • MAJOR BACON: Banks Street Bar and Grill (10 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS PRESENTS THE BIG BAND UPTOWN JAZZ ORCHESTRA: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE MIRLITONES (7 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON AND THE ROADMASTERS (10 P.M.): Maple Leaf Bar
  • KIPORI WOODS (5 P.M.)/IRVIN MAYFIELD’S NOJO JAM PERFORMING THE MUSIC OF OLIVER NELSON (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

July 4

  • ESSENCE FESTIVAL FEATURING BIZ MARKIE, BRASS-A-HOLICS, CARLA FERRELL, GINA BROWN, STOOGES BRASS BAND, DOUG E. FRESH AND MORE: Woldenberg Riverfront Park, 1 Canal St. (11 a.m.-8 p.m.)
  • CARL LEBLANC (5 P.M.)/GEORGE FRENCH (8:30 P.M.): Hotel Monteleone Carousel Bar
  • ROCKY’S HOT FOX TROT ORCHESTRA: Botanical Garden, City Park (6 p.m.)
  • MIA BORDERS: Winos and Tacos (Covington)
  • JOHNNY SKETCH AND THE DIRTY NOTES/EGG YOLK JUBILEE/DIABLO HORNS: Algiers Point July 4 celebration (200 Morgan St., Algiers)
  • KINE MCCAY: Banks Street Bar and Grill (9 p.m.)
  • PHILLIP MANUEL: Snug Harbor Jazz Bistro (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VADACOVICH: Maple Leaf Bar
  • BOUCOUP GROOVE: d.b.a. (10 p.m.)
  • ROMAN SKAKUN (5 P.M.)/THE JAMES RIVERS MOVEMENT (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.