Shows to Watch for March 22, 2013

ROCK

March 22

  • MICKEY FACTZ: Mud and Water
  • DRUM KART ST.: Spanish Moon
  • THE HEATERS: Cadillac Café
  • RED MOPED: The Station Bar
  • MIKE HOGAN/JON SCHOLL: Renaissance Hotel (6 p.m.)
  • PARTY @ JOE’S: Roux House
  • THE REVIVALISTS/EVANGELISTAS: Varsity Theatre (8 p.m.)
  • CAPTAIN LEGENDARY BAND: Chelsea’s Café

March 23

  • MATCHBOX TWENTY/MATT HIRES: L’Auberge Casino (777 L’Auberge Ave., 8 p.m.)
  • BRET MOSLEY/POLLY PRY/ADAM DALE: Mud and Water
  • TRAP NIGHT/GABE SAINT: Spanish Moon
  • THE TRICKY DICKIES: Extra Innings (Central)
  • ASHES OF BABYLON/ONION LOAF: Chelsea’s Café
  • TRUE SPIN: Cadillac Café

March 24

  • MANSIONS ON THE MOON/CAROUSEL: Varsity Theatre (7 p.m.)

March 25

  • DEFTONES/ PERIPHERY: Varsity Theatre (8 p.m., sold out)

March 26

  • LYDIA/FROM INDIAN LAKES/SWEET TALKER: Spanish Moon
  • SCIENCE CAFÉ: Chelsea’s Café

March 27

  • JASON AND THE HITCHHIKERS: Mud and Water
  • THE STONE RABBITS/TRAILER HOUNDS/THE DISAPPEARING YOSHIS: Varsity Theatre (8 p.m.)

BLUES/RHYTHM AND BLUES

March 23

  • JOHN LISI AND DELTA FUNK: The Blues Room (9 p.m.)
  • SOUL REBELS/GRAVITY A: Varsity Theatre (8 p.m.)

March 24

  • MARCIA BALL: Jambalaya Park (Gonzales, 2 p.m.)
  • ELVIN KILLERBEE AND FRIENDS JAM: The Blues Room (5 p.m.)

March 27

  • LOUIS DUNN AND THE DUNN DEAL ALL-STARS: The Blues Room (8 p.m.)

March 28

  • JONATHON “BOOGIE” LONG AND THE BLUES REVOLUTION: The Blues Room (9 p.m.)

VARIETY

March 22

  • ARTEMIS: Club Coozan
  • EDDIE SMITH BAND: The Blues Room (9 p.m.)
  • J.D. SCUFFLE: Daiquiri Café
  • BAYOU BUCKET BAND/THE FLAMING CAUCASIAN: The Office (8 p.m.)
  • FLOYD BROWN: Twisted Daiquiris
  • T-BOY AND JUST US: Austin’s J’s (Prairieville)
  • GROOVE FACTORY: Glen’s
  • ERNEST SCOTT AND THE FUNK CHILDREN: Onezia Lounge (Gonzales)
  • DALE SELLARS AND BACK ROADS: T&T Lounge (Zachary)
  • RACHEL HALLOCK BAND: Churchill’s (9 p.m.)

March 23

  • JAKE SHIMABUKURO: Manship Theatre (8 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Club Coozan
  • UNITED WE JAM: Glen’s
  • ARTEMIS: La Carreta (Denham Springs)
  • TOBY AND JEFF: Churchill’s (9 p.m.)
  • MP41: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • FLOYD BROWN: End of the Line (Denham Springs)

March 24

  • EDDIE SMITH BAND: Club Coozan (4 p.m.)
  • OPEN MIC: Brew Ha-Ha (6 p.m.)

March 26

  • EDDIE SMITH BAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)

March 27

  • EDDIE SMITH BAND: Glen’s

March 28

  • RECKIN KRU: Glen’s
  • KIRK HOLDER BAND: Perkins Rowe

ACOUSTIC

March 22

  • JODI JAMES: Beausoleil Restaurant and Bar (8:30 p.m.)
  • JOHN BRAUD (5 P.M.)/DEBBIE LANDRY (9 P.M.): Southpaws (La. 73)
  • DAMON KING: Southpaws (La. 42)
  • PETER DUFFIELD: Monjunis (6:30 p.m.)
  • SCOTT VAN MATRE: On the Half Shell (6:30 p.m.)

March 23

  • MIKE MILLER: Backstreet Lounge
  • DAMON AND BO: Southpaws (La. 73)
  • BRYCE AND NEAL: Southpaws (La. 42)

March 24

  • TOBY TEMPLET: Southpaws (La. 73)
  • KIRK HOLDER: Beausoleil Restaurant (noon)
  • MIKE HOGAN: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

March 25

  • DEBBIE LANDRY: On the Half Shell (6:30 p.m.)

March 26

  • CAM PYLE: Glen’s
  • O PANTIES: Cadillac Café

March 27

  • DIXIE ROSE ACOUSTIC CIRCLE: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)
  • KEVIN AND DENNIS: On the Half Shell (6:30 p.m.)

March 28

  • DEBBIE LANDRY AND RAE DICKERSON: Onezia Lounge (Gonzales)
  • TWO IF BY LAND: On the Half Shell (6:30 p.m.)
  • HEATH AND JOEL: Spanky’s Daiquiris (Prairieville, 9 p.m.)

COUNTRY/BLUEGRASS

March 22

  • CHASE TYLER: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

March 23

  • BLUEGRASS ON THE BAYOU FEATURING THE FABULOUS BAGASSE BOYZ, JEMINI VENTURE, MARK BABORN, NETI VAAN AND OTHERS: Zoar Baptist Church (11848 Hooper Road, Central, 9 a.m.-6 p.m.)
  • JONES BOYS WITH THE HALL OF FAME BAND: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 9 p.m.)

March 24

  • RIVER CITY BAND: Boutin’s (5:30 p.m.)

March 27

  • MICKEY, JACK AND MARK: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 8 p.m.)

JAZZ

March 23

  • NICK ABRAHAM: La Creole Lounge (8:30 p.m. and 9:30 p.m.)

March 24

  • MONTEREY JAZZ FESTIVAL TOUR FEATURING DEE DEE BRIDGEWATER, CHRISTIAN MCBRIDE, BENNY GREEN, LEWID NASH, CHRIS POTTER AND AMBROSE AKINMUSIRE: Manship Theatre (5 p.m. and 7 p.m.)
  • BUDDY BOUDREAUX’S XL-ACOUSTIC JAZZ COMBO: Copeland’s Restaurant (Essen Lane, 11 a.m.)
  • NICK ABRAHAM: Zolia’s Bistro (11 a.m.)

March 27

  • NICK ABRAHAM: Renaissance Hotel (6 p.m.)

March 28

  • NICK ABRAHAM: Hotel Indigo (6 p.m.)

DANCE

March 22

  • TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

March 23

  • DJ J.T.: Onezia Lounge (Gonzales)
  • TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

March 24

  • TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 7 p.m.)

March 25

  • TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

March 26

  • TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)

March 27

  • JITTERBUG LESSONS: Onezia Lounge (Gonzales, 7:30 p.m.)
  • DJ QT: Daiquiri Café

March 28

  • TEDDY’S OLD TIME BLUES ’N’ SOUL RECORD SPIN: Teddy’s Juke Joint (Zachary, 8 p.m.)
  • LINE DANCE LESSON: Jones Boys’ Hall of Fame (Denham Springs, 6:30 p.m.)

KARAOKE

March 22

  • KARAOKE BY CAPT. STEVE: Backstreet Lounge
  • KARAOKE: Thai Kitchen
  • BILLY BLUE KARAOKE: Moonlight Inn (French Settlement, 8 p.m.)
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

March 23

  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

March 27

  • KARAOKE: Cadillac Café

March 28

  • BILLY BLUE KARAOKE: End of the Line (Denham Springs, 8 p.m.)
  • KARAOKE: Chuck’s Lounge (Addis)

OUTLYING

March 22

  • SWAMP STOMP FEATURING FREE ZYDECO DANCE LESSONS, THE TREATER BAND, DON RICH AND HORACE TRAHAN AND THE OSSUN EXPRESS: Nicholls State University (Thibodaux, 3:30 p.m.-10:30 p.m.)
  • THE FABULOUS BAGASSE BOYZ: The Grapevine Café (Donaldsonville, 7 p.m.)
  • GARY BELLO AND FRIENDS: Mule’s Hitch (Ponchatoula, 8 p.m.)
  • RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)

March 23

  • MARCH COUNTRY MADNESS WITH TY HERNDON, BILLY DEAN AND JAMIE O’NEAL (2 P.M.), T.G. SHEPHERD, MOE BANDY AND RESTLESS HEART (7 P.M.): Paragon Casino (Marksville)
  • RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)
  • SWAMP STOMP FEATURING FREE ZYDECO DANCE LESSONS, WAYLON THIBODAUX, CHUBBY CARRIER AND THE BAYOU SWAMP BAND, STEVE RILEY AND THE MAMOU PLAYBOYS, JUNIOR LACROSSE, BRUCE DAIGREPONT CAJUN BAND AND FORET TRADITION: Nicholls State University (Thibodaux, 9:30 a.m.-10:30 p.m.)

March 24

  • SWAMP STOMP FEATURING FREE ZYDECO DANCE LESSONS, CAMERON DUPUY AND THE CAJUN TROUBADOURS, RYAN BRUNET AND THE MALFECTEURS, LAFAYETTE RHYTHM DEVILS AND GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE: Nicholls State University (Thibodaux, 10 a.m.-6:30 p.m.)
  • RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 7 p.m.)

March 27

  • RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 6 p.m.)

March 28

  • RON ANTOON: Paragon Casino (Marksville, 6 p.m.)

LAFAYETTE AREA

March 22

  • LYNN DRURY/DREW LANDRY BAND: Bourque’s Social Club (Scott, 8:30 p.m.)
  • DOUBLE WIDE/MERCY BROTHERS: Blue Moon Saloon (9 p.m.)

March 23

  • ACADIEN/RYAN SIMON: Liberty Theater (Eunice, 6 p.m.)
  • HAMILTON LOOMIS: Blue Moon Saloon (9 p.m.)
  • CAJUN JAM SESSION: Savoy Music Center (4413 U.S. 190 East, Eunice, 9 a.m.)

March 24

  • EUNICE WORLD CHAMPIONSHIP CRAWFISH ETOUFEE COOK-OFF WITH GENO DELAFOSE AND FRENCH ROCKIN’ BOOGIE, ROSCOE CHENIER AND THE INNER CITY BLUES BAND, JASON FREY AND LAGNIAPPE, AND STEVE RILEY AND THE MAMOU PLAYBOYS: Northwest Pavilion (651 Samuel Drive, Eunice, 10 a.m.-4 p.m.)
  • COREY LEDET AND HIS ZYDECO BAND: Whiskey River (1365 Henderson Road, Henderson, 4 p.m.)
  • CAMPUS-CATS PURR-AID FUNDRAISER: Blue Moon Saloon (2 p.m.)

NEW ORLEANS AREA

March 22

  • DEACON JOHN: Old U.S. Mint (Third floor performance space, 7 p.m.)
  • LINNZI ZAORSKI (6 P.M.)/LOST BAYOU RAMBLERS (10 P.M.): d.b.a.
  • ROBERT WALTER AND STANTON MOORE: Blue Nile
  • PRESERVATION HALL JAZZ MASTERS FEATURING LEROY JONES: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ELLIS MARSALIS QUARTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • THE STONE FOXES: Maple Leaf Bar
  • THE BUCKTOWN ALL-STARS: Rock ’n’ Bowl (9:30 p.m.)
  • JOE KROWN (5 P.M.)/ LEON “KID CHOCOLATE” BROWN (8 P.M.)/BURLESQUE BALLROOM (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • JEP EPSTEIN: Galatoire’s bar (215 Bourbon St., 9 p.m.)
  • TIM LAUGHLIN AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café
  • EARPHUNK/NAUGHTY PROFESSOR: House of Blues
  • GAL HOLIDAY AND THE HONKY TONK REVUE: Chickie Wah Wah (10 p.m.)
  • THE PEDRITO MARTINEZ GROUP FEATURING ARIACNE TRUJILLO: Tipitina’s
  • ROBIN BARNES JAZZ TRIO (5 P.M.)/PRIMA JAZZ TRIO (9 P.M.)/LENA PRIMA AND BAND (10 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • DESOTO STREET BAND: Clever Wine Bar (3700 Orleans Ave., 8 p.m.)

March 23

  • ERIC CLAPTON/THE WALLFLOWERS: New Orleans Arena
  • JASON MARSALIS: Little Gem Saloon (445 S. Rampart St., 9 p.m.)
  • CONGO SQUARE NEW WORLD RHYTHMS FESTIVAL WITH AFRICAN DRUM CIRCLE (11 A.M.), MOYUBA (NOON), CULU CHILDREN’S TRADITIONAL AFRICAN DANCE (12:45 p.m.), TRIBUTE TO ALFRED “UGANDA” ROBERTS (1 P.M.), N’KAFU AFRICAN DANCE (2 P.M.), ALEXEY MARTI (2:15 P.M.), MARDI GRAS INDIANS BATTLE (3:15 P.M.), AFRICAN BRASS WITH OTRA (4 P.M.), N’KAFU AFRICAN DANCE (5:45 P.M.), PEDRITO MARTINEZ GROUP (6 P.M.): Louis Armstrong Park
  • HONEY ISLAND SWAMP BAND/JOHN MOONEY: Maple Leaf Bar
  • BONERAMA: Blue Nile
  • JEP EPSTEIN: Galatoire’s bar (215 Bourbon St., 9 p.m.)
  • DAVELL CRAWFORD AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • JOINT CHIEFS OF JAZZ FEATURING FRANK OXLEY: Preservation Hall (8 p.m.)
  • LIONEL FERBOS AND THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café
  • KEVIN GORDON: Chickie Wah Wah (9 p.m.)
  • HOGS FOR THE CAUSE FEATURING MISSISSIPPI RAIL COMPANY (11:15 A.M.), LOST BAYOU RAMBLERS (12:20 P.M.), ERIC LINDELL (1:25 P.M.), APACHE RELAY (2:30 P.M.), THE REVIVALISTS (3:35 P.M.), LEE FIELDS FEATURING LADY (4:50 P.M.), REBIRTH BRASS BAND (6:15 P.M.) AND ROBERT RANDOLPH AND THE FAMILY BAND WITH ANDERS OSBORNE (8 P.M.): City Park
  • EW ORLEANS MOONSHINERS (7 P.M.)/KING JAMES AND THE SPECIAL MEN (11 P.M.): d.b.a.
  • TAB BENOIT/JONATHON “BOOGIE” LONG: Rock ’n’ Bowl (9 p.m.)
  • PRIMA JAZZ TRIO (9 P.M.)/LENA PRIMA AND BAND (10 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • ROCKERS UNITED FOR FURRY FRIENDS: Castle Theatre (Kenner, 2 p.m.)
  • JOE KROWN BAND FEATURING ELIZABETH FLOYD (8 P.M.)/DÉJÀ VU BRASS BAND (MIDNIGHT): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • KARAOKE WITH BIG SOUL: House of Blues (1 p.m.)
  • BUSTOUT BURLESQUE: House of Blues (10:30 p.m.)
  • MANSION ON THE MOON: Hi-Ho Lounge

March 24

  • CONGO SQUARE NEW WORLD RHYTHMS FESTIVAL WITH THE AFRICAN DANCE AND DRUM WORKSHOP WITH CHUCK DAVIS (11 A.M.), ZION HARMONIZERS (NOON), THIRD EYE THEATER DANCE (1 P.M.), BAMBOULA 2000 (1:15 P.M.), TEKREMA DANCE THEATER (2:15 P.M.), KUMUKA AFRICAN DANCE COLLECTIVE (2:30 P.M.), BATTLE OF THE SCHOOL BRASS BANDS (3 P.M.), STOOGES BRASS BAND WITH 3D NA-TEE (4:30 P.M.),TRUTH UNIVERSAL (6 P.M.), AND RED BARAAT (6:15 P.M.): Louis Armstrong Park
  • SPENCER BOHREN AND THE WHIPPERSNAPPERS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • EW ORLEANS SERENADERS WITH CLIVE WILSON: Preservation Hall (8 p.m.)
  • TYLER’S REVISITED WITH GERMAIN BAZZLE AND PAUL LONGSTRETH: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • DAVELL CRAWFORD AND THE CREOLE JAZZ BAND: Maison (4 p.m.)
  • GOSPEL BRUNCH WITH LEO JACKSON AND THE MELODY CLOUDS: House of Blues (10 a.m.)
  • PALMETTO BUG STOMPERS (6 P.M.)/LUKE WINSLOW-KING WITH LEYLA MCCALLA (10 P.M.): d.b.a.
  • JOE KROWN TIO: Maple Leaf Bar
  • DRUMMER AND SMOKE TENNESSEE WILLIAMS FESTIVAL: Palm Court Jazz Café (11:30 a.m.)
  • LUCIEN BARBARIN AND THE SUNDAY NIGHT SWINGSTERS: Palm Court Jazz Café (8 p.m.)

March 25

  • JON CLEARY: Chickie Wah Wah
  • GERALD FRENCH AND THE ORIGINAL TUXEDO JAZZ BAND: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • MOULIN À CAFÉ: Spotted Cat
  • HOT CHIP/HOWLING HEX: House of Blues (9 p.m.)
  • PRESERVATION HALL LIVING LEGENDS WITH MAYNARD CHATTERS: Preservation Hall (8 p.m.)
  • CHARMAINE NEVILLE AND FRIENDS: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • PAPA GROWS FUNK: Maple Leaf Bar
  • GLEN DAVID ANDREWS: d.b.a.

March 26

  • JASON MARSALIS: Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel, 8 p.m.)
  • PRESERVATION HALL-STARS FEATURING SHANNON POWELL: Preservation Hall (8 p.m.)
  • STANTON MOORE TRIO: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • REBIRTH BRASS BAND: Maple Leaf Bar
  • TREME BRASS BAND: d.b.a. (9 p.m.)

March 27

  • MARCIA BALL: Lafayette Square (5 p.m.)
  • SWING NIGHT WITH JERRY EMBREE: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • LARS EDEGRAN AND TOPSY CHAPMAN WITH THE PALM COURT JAZZ BAND: Palm Court Jazz Café
  • KIPORI WOODS (5 P.M.)/NOJO JAM PERFORMS THE MUSIC OF ORNETTE COLEMAN (8 P.M.): Irvin Mayfield’s Jazz Playhouse (Royal Sonesta Hotel)
  • LYDIA/FROM INDIAN LAKES/SWEET TALKER: One Eyed Jacks
  • GET YOUR SOUL RIGHT/DOMENIC/BLAKE QUICK: House of Blues (6 p.m.)
  • JET LOUNGE: House of Blues (11 p.m.)
  • PRESERVATION HALL JAZZ BAND FEATURING MARK BRAUD: Preservation Hall (8 p.m.)
  • DELFEAYO MARSALIS PRESENT THE UPTOWN JAZZ ORCHESTRA : Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • MESCHIYA LAKE AND TOM MCDERMOTT: Chickie Wah Wah (7 p.m.)
  • CHRIS MULÉ AND THE PERPETRATORS: Maple Leaf Bar
  • THE TIN MEN (9 P.M.)/WALTER “WOLFMAN” WASHINGTON (10 P.M.): d.b.a.
  • MICHAEL AND ASHLEY LEMMLER (5 P.M.)/SMOKING TIMES JAZZ CLUB BAND WITH CHANCE BUSHMAN (8:30 P.M): Carousel Bar (Hotel Monteleone)

March 28

  • LEONARD COHEN: Mahalia Jackson Theater
  • ZYDECO NIGHT WITH THE ZYDECO CHA CHAS: Rock ’n’ Bowl (8:30 p.m.)
  • JON CLEARY: d.b.a.
  • TOM MCDERMOTT AND AURORA NEALAND: Botanical Garden, City Park (6 p.m.)
  • JEP EPSTEIN: Galatoire’s bar (215 Bourbon St., 9 p.m.)
  • ALL-STAR COMEDY REVUE: House of Blues (8 p.m.)
  • CHRISTIAN SERPAS AND GHOST TOWN: Rivershack (7 p.m.)
  • EW BIRTH BRASS BAND: Preservation Hall (8 p.m.)
  • ALEXEY MARTI QUINTET: Snug Harbor (8 p.m. and 10 p.m.)
  • CREOLE STRING BEANS: Chickie Wah Wah (8 p.m.)
  • THE TRIO FEATURING JOHNNY VIDACOVICH: Maple Leaf Bar
  • PAUL LONGSTRETH (5 P.M.)/GEORGE FRENCH QUARTET (8:30 P.M.): Carousel Bar (Hotel Monteleone)
  • TIM LAUGHLIN WITH THE CRESCENT CITY JOYMAKERS: Palm Court Jazz Café

To submit to Shows to Watch, email jwirt@theadvocate.com, fax to (225) 388-0351 or mail submissions to Shows to Watch, Fun Section, 7290 Bluebonnet Blvd., Baton Rouge, LA 70810. The deadline is 5 p.m. Monday. FUN does not accept voice messages for Shows to Watch. To report music or movie news, call John Wirt at (225) 388-0665.